Julkaistu: 28.02.2017 20:06
-
Päivitetty: 10.03.2017 06:15

Katso kuntavaalien ehdokkaat täältä

  • Kuva: Juhani Salo
    Kuva: Juhani Salo
Juttukokonaisuus: 

Suuret puolueet eivät saaneet kerättyä niin paljon ehdokkaita kuntavaaleihin kuin olivat asettaneet tavoitteekseen. Eniten suurista ehdokkaita keräsi keskusta, jonka riveistä valtuustopaikkaa tavoittelee 7 450 henkilöä. Puolueen tavoite oli saada vaaleihin 8 000 ehdokasta. 

Seuraavaksi eniten ehdokkaita sai kokoon SDP, jonka listoilta kuntavaaleihin lähtee reilut 6 000 henkilöä. Se on noin tuhat vähemmän kuin puolueen tavoite oli. Myös kokoomus jäi yli tuhannen ehdokkaan päähän ja sai mukaan reilut 5 700 ehdokasta.

Hämeenlinnassa SDP ja kokoomus saivat kuitenkin täydet listat.

Hämeenlinna

SDP

Palvelupäällikkö Satu Aaltonen, yrittäjä Ari Ahlsten, puhelinasentaja Seppo Ahonen, yhteiskuntatieteiden maist. Virpi Ahonen, eläkeläinen Irja Appelroth, kiinteistönhoidon opiskelija Jyri Artjoki, eläkeläinen Heikki Dahlbo, lvi-asentaja Hannu Eerola, vuoropäällikkö Mika Einiö, kirjatyöntekijä Matti Eroaho.

Kansanedustaja Tarja Filatov, manageri Jorma Hassinen, DI Sami Heikkinen, sopimusasiantuntija Janne Heinimäki, lähihoitaja Mia Heinonen, pääluottamusmies Seppo Hukkila, pääluottamusmies Kirsi Hultin, palveluasiamies Anna-Kaisa Häppölä, tuotannon assistentti Eila Ilmén-Punkari, sähköyliasentaja Kari Johansson, säätiön asiamies Jukka Jokinen.

Nosturinkuljettaja Markku Kauranen, työnjohtaja Jorma Keinonen, lähihoitaja Eeva Keränen, konepuuseppä Jouko Kuikka, asentaja Jari Kulmala, aluepääluottamusmies Sirpa Laakso, DI Tapani Laaksonen, rehtori Anne Laatikainen, linja-autonkuljettaja Ari Lahdenperä. fysioterapeutti Heidi Leinonen.

Yrittäjä Osmo Makkonen, ammatillinen opettaja Urvelo Miettinen, tulkki Mushin Milli, liiketalouden opiskelija Amir Miri, laboratoriohoitaja Leena Murtonen, psykoterapeutti Sari Myllykangas, kaivinkoneenkuljettaja Juha Mäkelä, lähihoitaja Pekka Mäntykangas, insinööri (amk) Jouko Norvapalo. 

Psykologi Jari Nurmi, lähihoitaja Emma Nurminen, sairaanhoitaja (amk) Tiia Nurminen, virastomestari Pentti Nyholm, lähihoitaja Soila Nyholm, pitäjäneuvos Mauri Ojamäki, kauppatieteiden maist. Piia Olkinuora, tutkija Petri Paju, työvalmentaja Tapio Parkkari, tekstiilihuoltaja Soile Pasanen, yrittäjä Marita Pekkarinen.

Viestintäkonsultti Sulevi Pellinen, ohjaaja Jan-Anders Pietiläinen, eläkeläinen Mirja Piiroinen, peltiseppä Lennart Pohjonen, terveydenhoitaja (amk) Ranjith Kumar Prabhakaran, ylitarkastaja Veli-Matti Risku, myyjä Titta Rissanen, yrittäjä Teijo Räsänen, yrittäjä Cecan Sahin, kotitaloustyöntekijä Janna Salmesvuori.

Filosofian maist. Pirjo Sandelius, johtava asiantuntija Antti Simola, erityisopettaja Kirsti Suoranta, koulutuspäällikkö Leena Tiesmaa, merkonomi Kirsi Tikka, varastomies Jani Tikkanen, palveluesimies Irmeli Toivanen, palveluvastaava Simo Torkkola, eläkeläinen Raimo Turunen.

Projektisuunnittelija Botond Vereb-Dér, Sopimusala-asiamies Pasi Vesala, pääluottamusmies Timo Viitanen, insinööri Tapio Virtanen, autonkuljettaja Veijo Virtanen, yrittäjä Miika Överlund.

Kokoomus

Toiminnanjohtaja Antti Ahonen, hammaslääket. tri Pekka Arvio, yrittäjä Eero Eskola, toiminnanjohtaja Iija Filen, tuotepäällikkö Henna Hanka, maanviljelijä Kustaa Heikkilä, yksikönjohtaja Harri Heinonen, aineopettaja Rafael Hellsten, myyntijohtaja Mika Helminen, viestintäpäällikkö Mikko Hieta, johdon assistentti Pauliina Hirviniemi-Hakala, rehtori Kati Hirvonen, maanviljelijä Ville Honkasaari.

Eläkeläinen Olli Ilomäki, talousasiantuntija Henrietta Ingman, opiskelija Eini Järvi, yrittäjä Hillevi Kaarlenkaski, asianajaja Juha Kallioinen, palvelukoordinaattori Sara Kaloinen, kauppakeskusisäntä Vesa Kaloinen, yrittäjä Päivi Kankaanmäki, sosionomi (amk) Jenna Kankaanpää, psykoterapeutti Heli Kannisto, yrittäjä Heiman Khezri.

Kondiittorimestari Heikki Kokko, taksiautoilija Arttu Korhonen, filosofian tri Pekka Koskinen, visionääri Tapio Kuisma, yrittäjä Teemu Kukko, koordinaattori Veli-Pekka Kulmala, asiantuntija Aleksi Kurvi, yritysneuvoja Maarit Kuusela. Luova johtaja Seppo Kuvaja, työsuojeluvaltuutettu Terhi Kyhkynen, yrittäjä Pekka Kääriäinen.

Johtamisen ja yrittäjyyden lehtori Pasi Laine, kasvatustieteiden tri Helena Lehkonen, kauppias Esko Leppäkorpi, kehitysjohtaja Kirsi Levä, seniorikonsultti Ville Lintula, AD Pekka Lyly.

Ravintoloitsija Can Mese, tekstiilisuunnittelija Pia-Nina Mohr, nuorisotyönohjaaja Kari Mononen, asiakkuuspäällikkö Sanna Mäntynen, FM Pirita Mäntytörmä, yrittäjä Jukka Niemi, myyjä Merituuli Pietikäinen, yrittäjä Tero Pohjonen, maatalous- ja metsätieteiden yo Anni Puntila.

Johtava asiantuntija Sari Rautio, eläkeläinen Joel Rinne, asianajaja Pekka Romo, fil. maist. Tuula Ruuska, toimittaja Kari M. Räntilä, asiantuntija Seppo Saarinen, everstiluutnantti Jukka Saario, ye-upseeri evp Kimmo Salomaa, erityisopettaja Kaija-Leena Savijoki, agrologiopiskelija Jesse Saviniemi, insinööri Timo Saviniemi.

Toimitusjohtaja Eveliina Selänpää, agrologi Veli-Antti Silpola, yrittäjä Kati Sipilä, eduskunta-avustaja Johannes Sippola, erityislastentarhaopettaja Marianne Sirén, key acccount manager Juha Teinilä, nuohoojamestari Juha Tuomi. 

Päiväkodinjohtaja Jarmo Vainio, yrittäjä Pirjo Valkjärvi-Nystedt, lehtori Jaakko Valpio, maatalousyrittäjä Kalle Virtanen, varatuomari Miina Vuorela, pienyrittäjä Jens Willadsen, erityisopettaja Päivi Äyhönen. 

Keskusta

Yrittäjä Sinikka Haapsamo, toimistotyöntekijä Riikka Helenius, omaishoitaja Pekka Hietanen, liikenneopettaja Tapio Honka, sosiaalityöntekijä Pipsa Häkkinen, toiminnanjohtaja Juha Isoaho, yhteyspäällikkö Janne Isopahkala, sairaanhoitaja Terhi Järvensivu, myyjä Päivi Jääskeläinen.

Veneenrakentaja Jaakko Kaleva, maaseutuyrittäjä Timo Kaunisto, opiskelija Konsta Ketokoski, opiskelija Anna Koskela, maanviljelijä Heikki Koskela, huoltopäällikkö Jukka Kuivaniemi, maanviljelijä Hannu Kärpänen, maanviljelijä Marko Lassila, yrittäjä Risto Lassila, eläkeläinen Antti Leinikka, rakennesuunnittelija Martti Leppälä, eläkeläinen Jorma Liukkonen.

Suunnittelija Pirkko Mattila, postityöntekijä Erika Mentula, yrittäjä Pertti Mikkola, yrittäjä Timo Myyryläinen, yrittäjä Seppo Mäenluoma, eläkeläinen Martti Mäenpää, reseptionisti Maria Mäki-Uuro, kokki Marco Peciola, maanviljelijä Pekka Pohjalainen, eläinlääkäri Marjatta Rahkio, vanhempi konstaapeli Hanna Raita, maatalousyrittäjä Hanna Rantala, maataloustyönjohtaja Juha Rehuttu.

Puuseppäharjoittelija Lauri Salminen, maamittausinsinööri Sari Salminen, myyntipäällikkö Jukka Sorvari, palvelutalon johtaja Heidi Sulander, eläintenhoitaja Hanna-Maria Suntiala, eläinlääkäri Leena Suojala, eläinlääkäri Sara Syyrakki, yrittäjä Keijo Tonteri, opettaja Matti-Pekka Tuomilehto, opettaja Aulis Veteläinen, liikkeenharjoittaja Matti Vuorinen.

Perussuomalaiset

Yrittäjä Kari Aaltonen, kassamyyjä Pia Aaltonen, markkinointipäällikkö Kimi Friman, yrittäjä Perttu Hanhivaara, kehittämisasiantuntija Susanna Hietanen, ammattikoulun opettaja Jukka Pekka Hämäläinen, yrittäjä Kari Ilkkala, DI Janne Ilonen, LP-asentaja Harri Kauranen, yrittäjä Jani Koivusaari, merkonomi Hilkka Kosonen.

Osakas Jari Laaksonen, metsätalous- ja hevostalousyrittäjä Tauno Lahtinen, väitöskirjatutkija Tarja Lappalainen, merkonomi Jonni Levaniemi, eläkeläinen Riitta Lindström, venttiiliasentaja Jarmo Mikkola, yrittäjä Matti Mikkola, palvelupäällikkö Vesa Mäkinen, yrittäjä Antero Niemelä, DI Lulu Ranne.

Rakennusmies Jani Rantala, parturi-kampaaja Leena Rantanen, it-projektipäällikkö Mika Rintala, yo-merkonomi Mika Rintama, turvallisuuskonsultti Kimmo Savolainen, logistiikkatyöntekijä Vesa-Matti Seppälä, vapaaehtoistyöntekijä Aarno Siltakorpi, yrittäjä Onni Somerkallio, yrittäjä Teppo Turja, logistiikkatyöntekijä Juha Tynskä, eläkeläinen Kauko Viljakainen.

Vihreät

Arkkitehtiyo Tuija Aaltonen, kasvatustieteen maist. Outi Bottas, opiskelija Jari-Pekka Halttunen, tiedottaja Mirva Harju, erityisohjaaja Satu Heinonen, yrityssuhdejohtaja Teppo Heiskanen, markkinointiassistentti Veera Jussila, opiskelija Sinikka Kankanen, lehtori Marjut Kemiläinen, DI Esa Kilpi.

Valokuvaaja Esa Kivivuori, yrittäjä Jonne Koskimies, datanomi Juuso Koskimies, valt. kand. Marjaana Kuusivaara, sairaanhoitaja Timo Laakso, lähihoitaja Arja Luukkonen, projektipäällikkö Jenni Mannila, erityisluokanopettaja Merja Moliis, luokanopettaja Kirsi Ojansuu-Kaunisto, toimistopäällikkö Marja Oksanen.

Lähihoitaja Rebekka Paakkola, kirurgi Martin Purdy, opiskelija Sorja Pärnänen, yhteiskuntatieteiden maist. Airi Raitaranta, hallintotieteiden tri Heikki Rantala, aluetyön päällikkö Marianna Roine, tutkija Merja Saarinen, oik. lis. Annele Saikkala, tietokirjailija Andrei Sergejeff, ympäristöneuvontapäällikkö Päivi Sieppi, liikuntapaikkojen hoitaja Petteri Silvola.

Erikoislääkäri Mirka Soinikoski, teol. lis. Satu Suonperä, lastenhoitaja Tiina Svahn, apulaisrehtori Kimmo Tapanainen, ammatillinen opettaja Liisa Turtiainen, varastomies Martti Töttölä, psyko- ja perheterapeutti Marjaana Varjopuro, tekniikan tri Pekka Verho, rakennusins. Ville Vihriälä, merkonomi Tiina Viillos, liikennesuunnittelija Jarkko Voutilainen, lähihoitaja Marjo Väre, toimittaja Kristiina Yli-Kovero.

Kristillisdemokraatit

Näyttelijä Henna Alitalo, valtiot. maist. Henrik Arvidsson, luokanopettaja Teija Arvidsson, lakimies Matti Eklund, rehtori Marja Hakamo, toiminnanjohtaja Jouni Heinonen, sotilasmestari evp Juhani Hämäläinen, opettaja Eero Jalonen, pastori Päivö Juntumaa, sosiaalityöntekijä Seija Juntunen.

Vanhempi rikoskonstaapeli Leo Koivula, vanginvartija Kylli Kylliäinen, sairaanhoitaja Irmeli Lehtonen, tradenomi Veli-Matti Mustonen, linja-autonkuljettaja Terhi Mäkinen, talousneuvoja Kauko Niinimaa, pianotaitelija Tuomas Nikkanen, kirjanpitäjä Heli Nylander.

Siivooja Jaana Osara, opettaja Markku Ormala, turvallisuusasiantuntija Juhani Pitkäniemi, teologi Jaana Rusko-Laitinen, hallintonotaari Kalevi Rämö, DI Ari Saarinen, toiminnanohjaaja Vuokko Syväntö, merkonomi Ritva Tornberg, toimituspäällikkö Antti Valkama, metallimies Risto Valo.

Vasemmisto

Sosiaalityöntekijä Tapani Antikainen, sairaanhoitaja (amk) Rami Buska, restonomi Inka Hirvijärvi, näyttelijä Antti Kemppainen, sanomalehdenjakaja Ari Käyhkö, doula Reeta Lahtinen, eläkeläinen Matti Larinaho, TE-palveluiden asiantuntija Ester Leander, professori Juhani Lehto, graafikko Hannu Lipponen, opiskelija Vilja Lumme.

Vs. diakoni Pia Markuslahti, huoltomies Mart Martikainen, opiskelija Amanda Maula, rakennusapumies Harri Mäkinen, johtava psykologi Ritva Oinonen, käyttömies Matti Paulus, siivooja Jyri Pieniniemi, isännöitsijä Markku Pitkäranta, datanomi Sampsa Rantanen, koneistaja Hanna-Kaisa Rokkanen, valt. maist. Juho Rännäli, perhepäivähoitaja Marja Sirkka-Ahonen, myyjä Sari Särkinen, insinööri (amk) Irma Taavela, opiskelija Heikki Tuominen.

Piraattipuolue

Opiskelija Tuomas Ali-Hokka, opiskelija Tim Sulin, opettaja Aku Talikka.

KTP

Asemamestari Eino Laakso, työmies Tero Kahari.

Hattula

Keskusta

Maanrakentaja Mikko Hyyrynen, tekniikan yo Lauri Hämäläinen, yrittäjä Sari Höök, maatalousyrittäjä Antti Järvenpää, eläkeläinen Niina Järvinen, opettaja Seppo Kopra, eläkeläinen Yrjö Koskinen, toimistosihteeri Sari Kujanpää, toimittaja Pekka Laine, myymäläpäällikkö Jori Lehtoranta, apulaisjohtaja Pirkko Lokinperä, rakennusarkkitehti Kaj Nordenswan.

Puutarhuri Sirkka-Liisa Ojala, projektipäällikkö Arto Ollikainen, toimitusjohtaja Aulis Passila, maanviljelijä Pentti Pietilä, isännöitsijä Satu Rajala, fil. maisteri Sini Rautanen, ohjaaja Juhani Salonen, maaseutuyrittäjä Teemu Salvisto, maatalousyrittäjä Jaakko Suominen, sairaanhoitaja-diakonissa Ritva Viitala, postityöntekijä Kari Virtanen, eläkeläinen Heikki Ylinen ja yo-merkonomi Erkki Yrjölä.

Kokoomus

Hammaslaborantti Noora Dahlgren, insinööri Reijo Hallenberg, yrittäjä Petteri Herranen, Supply Chain Manager Harri Holopainen, puutarhuri Erkki Huhta, toimitusjohtaja Ville Kalliomäki, diplomi-insinööri Kari Kamppinen, markkinointipäällikkö Hannu Kaskela, yrittäjä Jiri Kattelus, koneasentaja Kari Lammia, komisario Tarja Lindstedt.

Assistentti Tiina-Riitta Mikkola, kouluttaja Arto Nykänen, järjestösihteeri Pia Ojala, MTI Matti Pelkonen, agronomi Matti Puotila, merkonomi Erkki Pänkäläinen, lastentarhanopettaja Elisa Rantalainen, johtava liikunnanohjaaja Markus Rantsi, sähköasentaja Jonne Sillanpää, konsultti Kari Ventola, yrittäjä Pia Yli-Pirilä

Kristillisdemokraatit

Sairaanhoitaja Nina Aitola, eläkeläinen Jatta Heporauta, maanmittausinsinööri Janne-Ville Kinnunen, yliluutnantti Timo Koponen, lehtori Heimo Miettinen, luokanopettaja Elise Oikari, muusikko Matias Sassali ja lähihoitaja Sissi Uusikylä.

Perussuomalaiset

Johtaja Robert Inna, koulutussihteeri Kirsi Kauppi, yrittäjä Jaana Laine, opiskelija Joni Laine, varaosamyyjä Jari Laukkanen, eläkeläinen Pentti Pitkänen, tarkastaja Ari Sarusto ja oikeustieteen tohtori Seppo Söderlund. 

SDP

Työsuojeluvaltuutettu Antti Hämäläinen, yrittäjä Matti Hämäläinen, meijeristi Jukka Kolehmainen, kalusteasentaja Jussi Laine, koneistaja Tapio Leino, yrittäjä Lasse Lilja, taksikuski Aarre Lindeman, hitsari Petteri Mononen, yrittäjä Ville Myllymäki, sairaanhoitaja Tuula Mäenpää, eläkeläinen Marjatta Perkiö, reskontranhoitaja Seija Sainio, ensihoitaja Ville Viitanen ja lähihoitaja Mikko Vahlman.

Vasemmisto

Vapaaehtoistyöntekijä Arja Hurme, eläkeläinen Kauko Hänninen, lähihoitaja Hanna Jokinen, valmennus- ja kehityspäällikkö Kimmo Kautio, puutarhuri Timo Koskinen ja opettaja Tuomas Nieminen.

Vihreät

Taideprojektipäällikkö Riitta-Liisa Joutsenlahti, diplomi-insinööri Mari Monto, kotiäiti Mirka Saarinen ja lehtori Mikko Sabel.

 

Janakkala

SDP

Eläkeläinen Sirkka-Liisa Aho, toiminnanjohtaja Pirjo Alijärvi, logistiikan työnjohtaja Jouni Anttila, kokki Yasar Bulent, kaivinkoneenkuljettaja Eero Elo, pinnoittaja Jani Eronen, tietopalvelusihteeri Anne Heikkinen, asentaja-koneistaja Markus Heinämäki, pääluottamusmies Ali Holopainen, palvelusihteeri Annukka Huotari, lähihoitaja Päivi Hyvärinen.

Kunnallisneuvos Kalevi Ilmarinen, työsuojeluvaltuutettu Tero Kekki, eläkeläinen Sirpa Kiukkonen, eläkeläinen Rauno Kurki, jäätelötyöntekijä Ritva Laamanen, palveluvastaava Outi Laitinen, paperimies Tomi Lehtonen, postinjakaja Tapani Lehtovaara, koneenhoitaja Niko-Veikko Leppänen, vastaava ohjaaja Tomi Lindsten, projektipäällikkö Petri Löytynoja, vuoromestari Reijo Löytynoja, 

Operaattori Jouni Nieminen, varastotyöntekijä Piia Nylund, varastotyöntekijä Timo-Pekka Oksanen, turvalaiteasiantuntija Markku Puhakainen, liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja Raija Ranta-Porkka, koneistaja Juha Rikkonen. 

Kiinteistönhoitaja Aleksi Saha, nuoriso-ohjaaja Eeva Salmela, käytöntarkkailija Satu Salonen, kiinteistönvälittäjä Jaana Sorsa, eläkeläinen Lasse Särkimäki, myyjä Tiina Takatupa, työtön Anne Tarino, yrittäjä Tommi Tähtivirta, ajomestari Esa Vanhakoski, kauppias Erkki Virtanen, palveluohjaaja Mikko Viskari.

Keskusta

Opiskelija Eemil Alatalo, eläkeläinen Sirpa Autio, päätoimittaja Tapio Eerola, koulutuspäällikkö Irmeli Elo, yrittäjä Pauli Gäddala, insinööri (amk) Petri Hakamäki, henkilökohtainen avustaja Johanna Helin, kapteeniluutnantti evp Matti Kaarto, isännöitsijä Martti Kallonen, yrittäjä Raimo Kaukonen, yrittäjä Tomi Kesälahti.

Kanttori Heljä Linna, klinikkaeläinhoitaja Pia Miettinen, eläkeläinen Markku Murronmaa, maatalousyrittäjä Petteri Mäkelä, Jyrki Nummenpää, maaseutuyrittäjä
eläkeläinen Pesola Anna-Liisa, lähihoitaja Suvi Pesonen, myyntijohtaja Juhani Pohjus, kehityspäällikkö Mikko Polvinen, historian ja yhteiskuntaopin lehtori Paula Prinssi.

Maaseutuasiamies Marko Salonen, filosofian maisteri Merja Taponen, maanviljelijä Osmo Tokeensuu, parturi-kampaaja Iida Valtonen, yrittäjä Kalevi Virtanen, eläkeläinen Markku Virtanen.

Kokoomus

Advisor Marko Ahtiainen, maatalousyrittäjä Samuel Jussila, luokanopettaja Rita Kannisto, toiminnanjohtaja Leenamaria Keipilä, huoltoneuvoja Juha Kekki, project quality engineer Pekka Korpinen, eläkeläinen Jarmo Laalo, yrittäjä Timo Lahti, yrittäjä Ari Laivola, insinööri Suvi Lankinen, toimitusjohtaja Harri Lassila, maanviljelijä Aki Lintumäki. 

Toiminnanjohtaja Satu Mustalahti, insinööri Arto Nikkilä, hankepäällikkö Tomi Pohjantähti, v.s. ylihoitaja Sanna Puolakka, yrittäjä Jarkko Rannelma, työnjohtaja Kari Saarinen, luokanopettaja Marjo Torkkel, erä- ja luonto-opas Jaana Vanhatalo, työnjohtaja Erkki Viertola.

Perussuomalaiset

Murskausaseman hoitaja Pasi Hanhivuoma, linja-autonkuljettaja Jouni Hankosaari, putkimies Marko Hettula, asiakaspalveluhenkilö Satu Huhtala, ajojärjestelijä Jouni Huusko, metallimies Juri Jokinen, yrittäjä Petri Kesanto, turvalaiteasentaja Jussi Koskinen, opiskelija Joni Muotkavaara.

Ravintolatyöntekijä Jonna Ojanen, ravintoloitsija Marko Ojanen, lähihoitaja Riku Onttonen, työnjohtaja Jani Pimiä, diakonissa Erja Poutiainen, toiminnanjohtaja Upe Poutiainen, henkilökohtainen avustaja Saija Prami, sähköasentaja Jorma Saarenpää, myyjä Anita Ventola, lehdenjakaja Samuli Vesioja. 

Vasemmisto

Pastori Miikka Anttila, jäätelötyöntekijä Doris Berg, myyjä Emilia Enberg, sitomokoneenhoitaja Antero Forsström, varastomies Pasi Hurtén, rakennus/telinemies Ari-Pekka Jaatinen, lähihoitaja Jaana Kivistö, verosihteeri Jussi Kulonen.

Opiskelija Ella-Irena Lahti, insinööri Lauri Levanto, ravitsemistyöntekijä Elise Lindroos, lähihoitaja Heidi Munnukka, ravintolatyöntekijä Irina Röynä, eläkeläinen Veikko Stolt  kiinteistönvälittäjä LKV Jarmo Syväterä, omaishoitaja Jorma Talikka.

Vihreät

Yrittäjä Kuura Helanen, siivoustyönjohtaja Nina Hirsioja, ravintolapäällikkö Marianne Hyytiäinen, koulusihteeri Katja Jansson, kuraattori Airi Kajander, puutarhaterapeutti Heli Karjalainen, kotiäiti Seela Koivula, vastaava ohjaaja Leena Kosonen, ekonomi Anne Laine, vararehtori Anssi Lepistö.

Yrittäjä Sari Mella-Aho, työhönvalmentaja Eini Nurmi, rehtori Petri Ojanen, hallintotieteiden maisteri Hanna Paikkala, hallintotieteiden maisteri Merja Sillasto, tuotantopäällikkö Ari Syysmäki, kouluohjaaja Minna Taiponen, kouluohjaaja Saara Tetri, pääluottamusmies Leena Toivonen. 

Kristillisdemokraatit

Luokanopettaja Piia Aitto-oja, eläkeläinen Pirkko Liljeqvist, eläkeläinen Isto Pihkala, lehtori Helena Puistola, eläkeläinen Mirja Pöhö, eläkeläinen Lilja Rantanen, opettaja Arto Vehkomäki, eläkeläinen Anja Wallin.

Valitsijayhdistys Aaltonen Paula

Tekninen myyjä Paula Aaltonen.

 

Hausjärvi

Vasemmisto

Linja-autonkuljettaja Rene du Jardin, taidekonservaattori Liisa Helle-Wlodarczuk, luokanopettaja Anu Juuri, keittäjä Päivi Nieminen, valtiotieteen maisteri Eeva-Liisa Niinioja, eläkeläinen Erkki Pokkinen, lähihoitaja Soile Roivas-Korhonen.

Kokoomus

Perhehoitaja Piia Arkonsuo, varatuomari Mikko Arola, tutkimusjohtaja Kyösti Arovuori, yrittäjä Ilkka Brotherus, rakennustarvikemyyjä Simo Hallikainen, opiskelija Mikael Hedman, eläkeläinen Eeva Heinonen, talousjohtaja Päivi Jokinen, marjanviljelijä Matti Kaartinen, yrittäjä Jari Kosenius, asiakaspalvelija Tarja Kylmälä,  emäntä Päivikki Laakso-Piki, yrittäjä Jyri Laine, johtava rakennustarkastaja Pekka Laitinen, opiskelija Oskari Lehtiniemi, edustaja Päivi Orava, opiskelija Marjaana Pakkanen, maaseutuyrittäjä Rauno Riihelä, avainasiakaspäällikkö Marko Ruottu, konsultti Jarkko Stråhle korvausneuvoja Risto Tiippana.

Kristillisdemokraatit

Muusikko Harri Helenius, vapaaehtoistyöntekijä Ulla Jurvanen, toimitussihteeri Mika Järvinen, eläkeläinen Tapani Kaitainen, eläkeläinen Lea Pihkala, sairaanhoitaja Ulla Rantala.

Keskusta

Eläkeläinen Tapio Heikkinen, kiinteistönhoitaja Marko Hietanen, sairaanhoitaja Satu Hietanen, metsänhoitaja Simo Jaakkola, maaseutuyrittäjä Timo Jussila, tekninen asiantuntija Pertti Kankkunen, rakennusalan yrittäjä Jarmo Kemppainen, yksilöohjaaja Juuso Kerola, myyntineuvottelija Miia-Maria Leman, yrittäjä Kaisa Liski.

Yrittäjä Olli Lokinperä, perhepäivähoitaja Kaisa Malin, sairaanhoitaja Outi Miettunen, lastentarhanopettaja Minna Myyrä, logistiikkapäällikkö Sanna Pesula, kasvatustieteiden maisteri Auli Pulli, asentaja Markku Pyrä, johtava sosiaalityöntekijä Heini Ristavaara, yrittäjä Timo Silván, maanviljelijä Mika Tonteri, eläkeläinen Ari Vehmas, historian ylioppilas Tapio Aropaltio.

SDP

Sosionomi Jaana Heiskanen, eläkeläinen Liisa Hirvenoja, yrittäjä Kati Jokinen, kunnossapitäjä Esa Kujanpää, työsuojeluvaltuutettu Kari Masalin, voimajohtoasentaja Jari Mäkinen.

Personal trainer Mimmu Nummela, lähihoitaja Maaret Ollila, psykologi Päivi Pottonen, artesaani Marjo Puranen, TKE-insinööri Risto Pyyhtiä, lataaja Jussi Rantanen, opiskelija Jaana Saarholm, perintäasiantuntija Merja Sartesuo, työnjohtaja Mika Suikkari, pääluottamusmies Harry Vainio.

Perussuomalaiset

Rakennusmestari Timo Kohonen, eläkeläinen Timo Kulonen, metsätalousinsinööri Petri Määttä, eläkeläinen Timo Ratilainen, kuljetuspäällikkö Kai Reunanen, tietoliikenneasentaja Kari Salminen.

Vihreät

Yo-merkonomi Anne Hyvönen, eläkeläinen Norbert Kelzenberg, asumisohjaaja Anu Laine.

Riihimäki

Feministinen puolue

Myyjä Taija Kostia-Hakola.

Kokoomus

Tuotekehityspäällikkö Maija Ahola, opettaja Eija Aittola, toimitusjohtaja Riku Bitter, myyntipäällikkö Santeri Frilander, liikenneopettaja Jyrki Hapulahti, everstiluutnantti Kai Heimonen, myynti-insinööri Kari Julén, insinööri Jukka Kaleva, tradenomi Antti Kökkö, muusikko Kari Majaranta, halintotieteiden kandidaatti Anna Merentie.

Eläkeläinen Juha Merentie, tekninen asiakkuuspäällikkö Jan Merivirta, henkilöstökonsultti Heidi Metsäterä, toimitusjohtaja Kari Moisiola, rehtori Jukka Mursula, tuotepäällikkö Timo Myllylä.

Toimitusjohtaja Pertti Mäkelä, YTM Aino Närkki, yritysyhteyshenkilö Reima Ojanen, insinööri Aki Pöyry, yrittäjä Tero Rekimäki.

Toimittaja Timo Rintakoski, ekonomi Seppo Runsamo, maatalousyrittäjä Tomi Sankari, yrittäjä Jyrki Sasi, hallintopäällikkö Mervi Sihvonen, everstiluutnantti Petri Siivonen, tiedottaja Pirjo-Liisa Snellman-Tenhunen, tarkastaja Riku Sutinen, palveluneuvoja Ulla Svärd-Kikvinen, master of healthcare Heli Säkkinen, eduskunta-avustaja Derya Özgün.

Perussuomalaiset

Tietoliikenneteknikko Sauli Anttila, laskentatoimen merkonomi Juha Eronen, kaupunginvaltuutettu Jari Heikkinen, eläkeläinen Pauli Juurinen, yrittäjä Marko Kauppi, vartija Juhani Rannikko, järjestelmätukihenkilö Juha Ranta, eläkeläinen Kalle Rautio, myyjä Terhi Saarinen, logistiikan esimies Heidi Selenius, linja-autonkuljettaja Gleb Simanov, varastomies Kari Suomalainen, ketjuassistentti Riikka Tervatuli, yrittäjä Marko Tuominen.

Kristillisdemokraatit 

erityisopettaja Pekka Durchman, teknologiapäällikkö Jopi Hukkanen, lastenohjaaja Alice Josefsson, radiotoimittaja Mika Koivuniemi, lukion rehtori Riikka Korpinen, vastaanottovirkailija Mika Laine, yrittäjä Senja Luoma, yhteyspäällikkö Sanna Myllärinen, huoltopäällikkö Juhani Mäkilä.

Elintarvikealan automies Timo Nieminen, yrittäjä Jones Pohjanvuori, hallintopäällikkö Ismo Portin, kasvatustieteiden maisteri Katri Riikonen, kansanedustaja Päivi Räsänen, luokanopettaja Hannele Saari, kätilö-terveydenhoitaja Marja-Liisa Saarinen, lukion opettaja Hannele Sandberg, osastonhoitaja Seija Suuronen, lähihoitaja Markku Syrjälä, rakennusinsinööri Teemu Tuominen, kotiäiti Jenni Uusitalo.

Vihreät

Ympäristötekniikan insinööri Kati Alanen, upseeri evp. Anni Antila, työterveydenhoitaja Sari Heijasto, ICT-palveluarkkitehti Harri Heinonen, tuotantopäällikkö Hanna-Leena Islander, luokanopettaja Sari Jokinen,  työterveydenhoitaja Taina Karppinen, järjestöasiantuntija Tehy ry Anne Lindgren.

Tutkija Sami Louekari, sosiaali- ja terveydenhoidon opiskelija Sari Lukkaroinen, tietohallintoasiantuntija Joonas Mämmelä, kouluterveydenhoitaja Tiina Mämmelä, oikeustieteiden maisteri Maria Pirttilä, parturi-kampaaja Niko Sahlman, MMM-opiskelija Tanja Salonen, pääsihteeri Eero Yrjö-Koskinen. 

SDP

Palvelusihteeri Maija Auvinen, avainasiakaspäällikkö Jari Eronen, pappi Minna Histinoja, vanginvartija Lauri Jormanainen, koneenkuljettaja Janne Järvinen, aluetoimitsija Merja Kaarlela, kokousisäntä Jukka Kaartinen, isännöitsijä Kari Kaistinen, eläkeläinen Seppo Karjalainen, konduktööri Jarkko Karlsson.

Postityöntekijä Antti Koskimäki, perintäsihteeri Kaisu Kotirinta, henkilöstöpäällikkö Anne Kujala, pääluottamusmies ja ravintolakokki Piia Kuusniemi, palvelupäällikkö Marjo Kylänpää, laitossiivooja Merja Latvaniemi, eläkeläinen Kari-Veli Lehtonen, vanhustyön erikoishoitaja Kirsti Leskenmaa, lähihoitaja Maarit Lindholm-Teräväinen, eläkeläinen Harri Mallenius.

Opiskelija Jere Mattila, autonkuljettaja Petri Mattila, varastotyöntekijä Teija Mattila, palveluohjaaja Miia Nahkuri, rakennusinsinööri Hannu Nokkala, eläkeläinen Esko Nummela, lähihoitaja Silja Nurmi, opiskelija Elias Perttula, nuoriso-ohjaaja Ville Peurala, tarkastaja Lea Piho, eläkeläinen Hannele Rauhanen.

Asiantuntija Okariina Rauta, eläkeläinen Jari Riihimäki, opiskelija Jani Roitto, työkaluhioja Ari Ruottinen, postityöntekijä Tommi Räty, konduktööri Pertti Sorkamo, eläkeläinen Veijo Tolvanen, työnjohtaja Jouni Valli, eläkeläinen Arja Valo-Hellsten, eläkeläinen Kari Vilkman, työmaamestari Jari Virtanen, liikuntapaikanhoitaja Markku Väänänen.

Vasemmisto 

Opiskelija Petri Färm, eläkeläinen Orvokki Elovaara, yksikönjohtaja Leena Haapa-aho, sairaanhoitaja Juha-Pekka Hiltunen, sairaanhoitaja Erja Hirviniemi, eläkeläinen Rauli Hirviniemi, sopimustoimitsija Sari Jokinen, diakoni Anne Immonen, erityisasiantuntija Mari Kaltemaa-Uurtamo, lastenhoitaja Satu Laine, eläkeläinen Risto Leppäranta, matkalippujentarkastaja Matti Liimatainen, palveluesimies Patricia Megyaszai.

Terveyskeskuslääkäri Terhi Mäntymaa, nuoriso-ohjaaja Katriina Norring, lähihoitaja Taina Nurminen, opiskelija Jari Pajari, sairaanhoitaja Niina Pajari, kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen, valaistusmestari Sami Rauhala, päivähoidon ohjaaja Riitta Romu, ohjaaja-käsikirjoittaja Viivi Saarela, hankekoordinaattori Ville Saloranta.

Opettaja Marja-Leena Siltakoski, eläkeläinen Arvi Tamminen, myyjä Niina Tauru, eläkeläinen Sven Toiviainen, matematiikan professori Esko Turunen, työtön Valtteri Törrönen, media-assistentti Pilvi Uuttu, IT-konsultti Veikko Väänänen, kasvatusjohtaja Janne Yrjölä, asiakaspalvelupäällikkö Heini Åberg.

Keskusta

Kotiäiti Rouzana Guimazova, mielenterveyshoitaja Merja Häyhä-Forssell, eläkeläinen Jorma Höök, eläkeläinen Martti Isola, lähihoitaja Lissa Joensuu, yrittäjä Raija Kaleva, varusmies Ari-Pekka Koivisto, sisustusmyyjä Tuuli Koivu, eläkeläinen Tuomo Koski.

Yrittäjä Hanna Kuosa-Tervo, yrittäjä Petri Lahtinen, eläkeläinen Mirja Lammi, postimies Riku Leikama, eläkeläinen Pekka Lähde, rakennusmestari Jarkko Mustakallio, eläkeläinen Timo Olkkonen, näyttötutkintomestari Mauno Ovaskainen, testausjärjestelmien asiantuntija Risto Paajanen, eläkeläinen Leif Palm, eläkeläinen Simo Rissanen, eläkeläinen Pertti Ruponen, maanviljelijä Marko Saarinen, perhetyöntekijä Sanna Sauramäki.

Piraattipuolue

Opiskelija Mikko Heikkilä.

 

Loppi

Keskusta

Katutarkastaja Mika Arminen, rakennusarkkitehti Oiva Arminen, rakennusmestari Olli-Petri Halme, lähihoitaja Vida Kari, vanhempi konstaapeli Janne Kataja, kiinteistönhoitaja Risto Kanerva, maatalousyrittäjä Jorma Kilpiäinen, eläkeläinen Antero Koski, koneasentaja Jarmo Kuparinen, maasutuyrittäjä Kari Kuparinen, IT-asiantuntija Ari Laitio, hallintotieteiden maisteri Heli Lehtilä, opiskelija Asta Leino, opiskelija Sami Lilja, kunnossapidon erikoisammattimies Markus Mustajoki.

Hortonomi Satu Myllykoski, maatalousyrittäjä Minna Männistö, agrologi Asko Niemelä, agronomi Marja Peltomäki, maanviljelijä Jukka Pyyhtiä, opettaja Teemu Päivärinta, eläkeläinen Eeva Sahari, sairaanhoitaja Eija Saksala, rakennusmies Ilkka Saukkola, terveydenhoitaja Marja Ukkola, eläkeläinen Elis Väänänen.

Kokoomus

Huoltoasentaja Timo Ahonen, yrittäjä Saija Grönholm, kansanedustaja Timo Heinonen, eläkeläinen Erkki Holttinen, eläkeläinen Sirpa Hopearuoho, erityisopettaja Riitta Joutsi-Hänninen, erityisluokanopettaja Sanna Kallela, kiinteistönhoitaja Tapio Karvinen, sosionomiopiskelija Carita Kontio-Keronen, kehityspäällikkö Jani Kortström. 

Eläkeläinen Kari Koukku, oikeustieteen ylioppilas Rosa Laine, yrittäjä Jarmo Laukkanen, eläkeläinen Vilho Miettinen, maatalousyrittäjä Antti Mikkola, teknikko Jarkko Mikkola, opiskelija Kati Muhonen, projektipäällikkö Santeri Muhonen, tarkastusinsinööri Toni Myllynen, maanviljelijä Juhana Männistö, eläkeläinen Kalevi Nevanpää.

Kiinteistönvälittäjä Minna Oksanen, viheraluesuunnittelija Sari Paalijärvi, kapteeni evp Ari Pakarinen, tietoliikenneteknikko Vesa Pesonen, toiminnanjohtaja Eeva Pyhälammi, tuotanto- ja tutkimuspäällikkö Päivi Rassa, resurssisuunnittelija Aleksi Rautiainen, avainasiakaspäällikkö Seppo Rintaluoma, liiketoiminnan kehityspäällikkö Antti Rusi, lastentarhanopettaja Piritta Ruuskanen.

Johtava hoitaja Karoliina Saari, maa- ja metsätieteiden kandidaatti Tiina Seppälä, koulutuspalvelupäällikkö Janne Silván, IT-sovellusarkkitehti Sami Toivonen, muusikko Janne Tulkki, ohjaaja Mikko tuohimaa, sosiaalikuraattori Kati Voivala, hevosalan yrittäjä Kristiina Vuorimies, yrittäjä Jouni Weckman.

Vihreät

Rehtori Lasse Luostarinmäki, IT-konsultti Leo Mustonen, sairaanhoitaja Niina Mustonen, ympäristösuunnittelija Satu Pirttilä, diakoni Kristiina Tuohimaa-Salminen, toimittaja Sami Spåra.

Perussuomalaiset (PS+KD, vaaliliitto)

Laskentamerkonomi Jari Laakso, haastemies Harri Lahtinen, sähköasentaja Tommi Naakka, testausasiantuntija Antti Salminen.

Kristillisdemoraatit (PS+KD, vaaliliitto)

Sosiaalityöntekijä Riitta Suonurmi, kotiäiti Maritza Äikää.

SDP

Opinto-ohjaaja Leila Ahlqvist, eläkeläinen Mirjami Hakala, hissiasentaja Vesa Hauhia, esimies Seppo Hellgren, lähihoitaja Satu-Maria Hietala-Virtanen, hevostenhoitaja Nina Hurskainen, lähihoitaja Marjo Järvinen, eläkeläinen Kaisa Kaasalainen, ratatyövaununkuljettaja Seppo Kalliotuuli, konduktööri Asko Knuuti.

Insinööri Ossi Kollin, konsultti Krista Leino, tuotantotyöntekijä Joni Lähde, koneenhoitaja Heikki Mustaparta, valimotyöntekijä Timo Perälä, eläkeläinen Jarmo Pikkarainen, yrittäjä Tomi Porkka, palveluvastaava Toni Rajamäki, yrittäjä Marko Saikkonen, ulkoilupaikkojen hoitaja Ari Salomaa, eläkeläinen Markku Savolainen, päivätoiminnan ohjaaja Susanna Tuominen, kiinteistönhoitaja Tuukka Tölmälä, puuseppä Petri Töyrylä, eläkeläinen Sakari Vuorinen.

Vasemmisto

Logistikko Sanna Aalto, kehitysvammaisten asuntolanhoitaja Reijo Asell, rakennusmies Kari Lilja, vs. sosiaalityöntekijä Joanna Marjanen, tiedottaja Marianna Rautiainen, eläkeläinen Sirkka Toivonen, siivooja Mirja Tuomi, eläkeläinen Vilho Tuomi.

Listaan lisätty merkonomi Hilkka Kosonen on perussuomalaisten ja lähihoitaja Marjo Väre vihreiden ehdokkaana Hämeenlinnassa. Lisäksi kokoomuksen ehdokkaan Veli-Antti Silpolan etunimi oli väärin. Lopen keskustan listalta puuttui hallintotieteiden maisteri Heli Lehtilän nimi ja Asta Leinon titteli oli väärin - hän on opiskelija. Lopen vihreiden ehdokkaan Sami Spåran etunimi oli väärin.

Hämeenlinnan kristillisdemokraattien listalta on poistettu opiskelija Tangwan Che, sillä hän ei ole vielä asunut Suomessa kahta vuotta.

Suomeen on syntymässä suuri terveydenhuollon laboratoriopalveluja tarjoava osakeyhtiö, kun Fimlab Laboratoriot oy ja Nordlab-liikelaitos ovat liittämässä voimansa yhteen.Tällä hetkellä johtava kliinisten laboratoriopalvelujen tuottaja on Huslab, jossa tehdään lähes 24,5 miljoonaa laboratoriotutkimus

Hämeenlinnan kaupunginhallitukseen nousevan Lulu Ranteen ohella perussuomalaisilla on 2. varapuheenjohtajan paikka sivistys- ja hyvinvointilautakunnassa.Siihen esitetään Jani Koivusaarta. Puolueelle on jyvitetty myös sosiaali- ja terveyslautakunnan 2.

Flowmedikin kehitys- ja viestintäjohtaja Michael Rossing (oik.) opasti yhtymähallituksen varapuheenjohtajaa Kari Lempistä (vas.) ja avoterveydenhuollon ylilääkäriä Kimmo Kuosmasta uuteen palveluun. Kuva: Hanna Antila-Andersson

Valinnanvapaus laajenee sote-uudistuksen myötä, mutta millä perusteella asiakas valitsee? Palvelun läheisyys lienee monille tärkeä kriteeri, mutta muita mittareita puuttuu erityisesti julkisista palveluista.Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymä julkaisi uuden ajan jono- ja hukkamittarin maanantaina.

Kun 505 suomalaista vastaa kysymykseen, mitä Hämeenlinnasta tulee ensimmäisenä mieleen, kärjessä ovat tutut Hämeen linna, Aulanko ja HPK.Aivan kärjen tuntumaan on noussut myös kauppakeskus Goodman.Maanantaina julkistettu kaupunkikuvatutkimus on jatkoa vuoden 2014 tutkimukselle, joka teetettiin kaupu

Janakkalan kuntavaalien äänikuningatar Pirjo Alijärvi (sd.) on nousemassa kunnanhallituksen puheenjohtajaksi.Sunnuntaina istunut Janakkalan sosiaalidemokraattien yleiskokous päätti myös suurimmasta osasta muista demareille jyvitetyistä luottamuspaikoista.

Lampuri Hertta Helkala ja Villin Lampaan Tilan lampaat saapuvat keskiviikkona hoitamaan vallien nurmea, jos sää vain tämän sallii. Kuva: Juhani Salo

Hämeen linnaa ympäröivän yli 600 metriä pitkän vesivallihaudan kunnostustyöt jatkuvat tänäkin kesänä.Työlistalla on toissavuonna aloitetun pohjoisen vallihaudan kontraeskarppimuurin korottaminen.