Kilpailijat eivät aio laskea hintojaan Netflixin takia

Netflix-palvelun on tarkoitus alkaa Suomessa syksyllä. Kuukausimaksun suuruudesta ja sisältövalikoimasta ei ole vielä tietoa. Kuva: Lehtikuva / Jarno Mela
Netflix-palvelun on tarkoitus alkaa Suomessa syksyllä. Kuukausimaksun suuruudesta ja sisältövalikoimasta ei ole vielä tietoa. Kuva: Lehtikuva / Jarno Mela
 

Elokuvia ja tv-sarjoja kuukausimaksulla tarjoavan Netflix-palvelun suomalaiset kilpailijat eivät ainakaan toistaiseksi aio muuttaa omia käytäntöjään.

Esimerkiksi MTV Media ei aio muuttaa kanavapakettiensa hinnoittelua uuden tulokkaan aloittaessa.

- Ei tässä vaiheessa. Toki Netflix on kansainvälinen ja varteenotettava toimija. Pääasiassa se toimii kuitenkin pienellä ruudulla esimerkiksi tabletilla, enkä koe siitä välitöntä uhkaa, sanoo MTV Median internet- ja kuluttajaliiketoiminnan johtaja Jorma Härkönen.

Netflix lupaa palvelunsa toimivan monella eri laitteella, myös internet-yhteydellä varustetussa televisiossa. Härkösen mukaan pilvipalvelut eivät ole vielä massojen palvelua.

Myös nettiyhteyden avulla katseltavia televisio-ohjelmia ja elokuvia myyvät Sonera Koti TV ja Elisa Viihde luottavat nykyisten palvelujensa toimivuuteen.

Amerikkalainen Netflix-internetpalvelu alkaa tarjota Pohjoismaissa palvelua, jossa kuukausihinnalla voi katsoa elokuvia ja tv-sarjoja silloin kun haluaa. Palvelun on tarkoitus alkaa syksyllä.

VAIN KIRJAUTUNUT KÄYTTÄJÄ VOI KOMMENTOIDA.
Jos sinulla ei ole vielä tunnuksia, käy rekisteröitymässä.