fbpx

Hämeen Sanomien toimitus

Hämeen Sanomien vanha toimitalo Hämeenlinnan keskustassa Hallituskadun ja Rauhankadun kulmassa.

Hämeen Sanomien toimitus tuottaa ja välittää lehden lukijoille uutisia Hämeenlinnasta, Kanta-Hämeestä, Suomesta ja maailmalta. Toimituksessa työskentelee yli 30 toimitustyön ammattilaista: toimittajia, kuvaajia, sivutaittajia ja uutisgraafikko.

Olemme ylpeitä siitä, että saamme työskennellä vanhimmassa samalla nimellä ilmestyvässä suomenkielisessä sanomalehdessä. Hämeen Sanomilla oli 140-vuotisjuhlavuosi vuonna 2019.

Hämeen Sanomat on osa Mediatalo Keskisuomalaista. Keskisuomalainen oyj on Suomen johtava paikallis- ja maakuntamedia, joka tavoittaa 2,1 miljoonaa lukijaa joka viikko.

Toimituksen yhteystiedot

Käyntiosoite: Vanajantie 7, 13110 Hämeenlinna
Postiosoite: PL 530, 13111 Hämeenlinna
Uutisdeski: 03 6151 410, toimitus@hameensanomat.fi (juttuvinkit, uutispäälliköt)
Toimituksen Whatsapp-numero: 040 4577 980 (lukijan kuvat, juttuvinkit)
Puhelinkeskus: 03 61511 (ilmoitukset, tilauspalvelu)

Hämeen Sanomien entinen toimitalo Hallituskadun ja Kasarmikadun kulmassa.

Lehden osastot

Ajastin: ajastin@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 462
Hameensanomat.fi: monimedia@hameensanomat.fi
Kulttuuri: kulttuuri@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 461
Mielipide: mielipide@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 452
Sunnuntai: sunnuntai@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 453
Just-liite: puhelin 03 6151 431
Talous:
 talous@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 451
Urheilu: urheilu@hameensanomat.fi, 03 6151 470
Taitto: taitto@hameensanomat.fi
Hämeenlinnan kaupunkitoimittaja: puhelin 040 8682 403


Päätoimittaja

Tuulia Viitanen 044 5644 454, tuulia.viitanen@hameensanomat.fi

Hämeen Sanomien nykyinen toimitalo Vanajantiellä.

Uutispäälliköt

Susanna Kinnari 03 6151 403, 050 3709 278, susanna.kinnari@hameensanomat.fi
Juho Peltoniemi 040 124 2259, juho.peltoniemi@hameensanomat.fi

Tuottajat

Justin tuottaja Riikka Happonen 040 8682 450, riikka.happonen@hameensanomat.fi
Digituottaja Elina Nummelin 040 8682 412, elina.nummelin@hameensanomat.fi

Toimituksen assistentti

Pia Vilpas 03 6151 401, pia.vilpas@hameensanomat.fi

Mielipiteet ja pääkirjoitukset

Rauno Lahti 03 6151 452, mielipide@hameensanomat.fi

Toimittajat
Henkilökohtaiset sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@hameensanomat.fi

Arno Juutilainen (talous) 03 6151 451, 040 8682 451
Saila Karpiola (kotimaa) 03 6151 432, 040 7601 994
Susanna Lähdekorpi (kotimaa, ajastin) 03 6151 424, 040 7570 954
Pirjo-Liisa Niinimäki (kotimaa, kulttuuri, ajastin, sunnuntai), 040 9051 542
Sari Oksala (kunnat, ajastin) 040 8682 443
Marika Riikonen (kulttuuri, kotimaa, sunnuntai) 03 6151 436
Toni Rasinkangas (kotimaa, ajastin) 03 6151 408
Viki Salonen (kotimaa) 03 6151 460, 040 4518 396
Jani Suhonen (verkkotoimittaja) 03 6151 437
Soile Toivonen (uutisgraafikko) 040 7790 467
Vanessa Valkama (Väli-Suomen Mediassa)
Veli-Matti Virtanen (kaupunkitoimittaja, kotimaa) 040 8682 403

Urheilutoimitus

Urheilutoimituksen esimies Samuel Savolainen, 03 6151 471, 040 721 5845
Pertti Koivunen 03 6151 472, 0400 538 667
Joonas Lainesalo 03 6151 473, 040 612 6475
Kai Sandberg, 03 4155 662
Topias Kauhala

Toimitussihteerit:

Anna-Mari Henriksson-Helmikkala, puhelin 03 6151 410
Riikka Mäntyneva, 03 6151 410, 040 5095 639