Hämeen Sanomien toimitus

Hämeen Sanomien vanha toimitalo Hämeenlinnan keskustassa Hallituskadun ja Rauhankadun kulmassa.

Hämeen Sanomien toimitus tuottaa ja välittää lehden lukijoille uutisia Hämeenlinnasta, Kanta-Hämeestä, Suomesta ja maailmalta. Toimituksessa työskentelee yli 30 toimitustyön ammattilaista: toimittajia, kuvaajia, sivutaittajia ja uutisgraafikko. Lisäksi toimittajiamme työskentelee Lännen Median yhteistoimituksessa.

Olemme ylpeitä siitä, että saamme työskennellä vanhimmassa samalla nimellä ilmestyvässä suomenkielisessä sanomalehdessä. Hämeen Sanomilla on 140-vuotisjuhlavuosi 2019.

Toimituksen yhteystiedot

Käyntiosoite: Vanajantie 7, 13110 Hämeenlinna
Postiosoite: PL 530, 13111 Hämeenlinna
Uutisdeski: 03 6151 410, toimitus@hameensanomat.fi (juttuvinkit, uutispäälliköt)
Toimituksen Whatsapp-numero: 040 4577 980 (lukijan kuvat, juttuvinkit)
Puhelinkeskus: 03 61511 (ilmoitukset, tilauspalvelu)
Faksi: 03 6151 492

Hämeen Sanomien entinen toimitalo Hallituskadun ja Kasarmikadun kulmassa.

Lehden osastot

Ajastin: ajastin@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 462
Hameensanomat.fi: monimedia@hameensanomat.fi
Kulttuuri: kulttuuri@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 461
Mielipide: mielipide@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 452
Sunnuntai: sunnuntai@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 453
Just-liite: puhelin 03 6151 431
Talous:
 talous@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 451
Urheilu: urheilu@hameensanomat.fi
Taitto: taitto@hameensanomat.fi


vt Päätoimittaja

Mikko Soini, puhelin 03 6151 203, 044 971 7383, mikko.soini@hameensanomat.fi

Hämeen Sanomien nykyinen toimitalo Vanajantiellä.

Uutispäälliköt

Veli-Matti Virtanen, puhelin 03 6151 403, 040 8682 403, veli-matti.virtanen@hameensanomat.fi
Susanna Kinnari, puhelin 03 6151 410,  050 3709 278, susanna.kinnari@hameensanomat.fi

Toimituksen assistentti

Pia Vilpas, puhelin 03 6151 401, pia.vilpas@hameensanomat.fi

Tuottajat

Kuntatuottaja Hanna Antila-Andersson, puhelin 03 6151 444, 040 8682 444, hanna.antila-andersson@hameensanomat.fi
Ajastin-, kulttuuri- ja sunnuntai-tuottaja Tuulia Viitanen, puhelin 044 5644 454, tuulia.viitanen@hameensanomat.fi
Verkkotuottaja Juho Peltoniemi, puhelin 03 6151404, 040 124 2259, juho.peltoniemi@hameensanomat.fi
Monimediatuottaja Elina Nummelin, puhelin 040 8682 412, elina.nummelin@hameensanomat.fi

Mielipiteet ja pääkirjoitukset

Rauno Lahti, puhelin 03 6151 452, mielipide@hameensanomat.fi

Toimittajat
Henkilökohtaiset sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@hameensanomat.fi

Arno Juutilainen (talous), puhelin 03 6151 451, 040 8682 451
Anu Kankaansydän (kunnat ja kotimaa), puhelin 040 8682 406
Saila Karpiola (kotimaa), puhelin 03 6151 432, 040 7601 994
Susanna Lähdekorpi (kotimaa, ajastin), puhelin 03 6151 424, 040 7570 954
Laura Myllykoski (kotimaa, kulttuuri), puhelin 03 6151 409
Sari Oksala (kunnat, ajastin), puhelin 03 6151 443, 040 8682 443
Päivi Ojala (kunnat), puhelin 03 6151 442, 040 8682 442
Marika Riikonen (kulttuuri, kotimaa, sunnuntai), puhelin 03 6151 436
Toni Rasinkangas (kotimaa, ajastin), puhelin 03 6151 408
Viki Salonen (kotimaa), puhelin 03 6151 460, 040 4518 396
Jani Suhonen (verkkotoimittaja), puhelin 03 6151 437
Soile Toivonen (uutisgraafikko), puhelin 03 6151 481
Vanessa Valkama (kotimaa, sunnuntai), puhelin 03 6151 441

Urheilutoimitus

Urheilutoimituksen esimies Samuel Savolainen, puhelin 03 6151 471, 040 721 5845
Samuli Virtanen, puhelin 044 261 4409
Pertti Koivunen, puhelin 03 6151 472, 0400 538 667

Toimitussihteerit:

Anna-Mari Henriksson-Helmikkala, puhelin 03 6151 410
Erkki Laine, puhelin 03 6151 410, 040 4515 022
Riikka Mäntyneva, puhelin 03 6151 410, 040 5095 639

Hämeen Sanomien edustus Lännen Mediassa

Teema-toimituksen päällikkö Riikka Happonen , puhelin 040 8682 450, riikka.happonen@lannenmedia.fi
Teema-toimittaja Pirjo-Liisa Niinimäki, puhelin 040 9051 542, pirjo-liisa.niinimaki@hameensanomat.fi
Uutistoimittaja Markku Uhari (Helsingin yhteistoimitus) puhelin 040 9051 849, markku.uhari@hameensanomat.fi