Hämeen Sanomien toimitus

Hämeen Sanomien vanha toimitalo Hämeenlinnan keskustassa Hallituskadun ja Rauhankadun kulmassa.

Hämeen Sanomien toimitus tuottaa ja välittää lehden lukijoille uutisia Hämeenlinnasta, Kanta-Hämeestä, Suomesta ja maailmalta. Toimituksessa työskentelee yli 30 toimitustyön ammattilaista: toimittajia, kuvaajia, sivutaittajia ja uutisgraafikko.

Olemme ylpeitä siitä, että saamme työskennellä vanhimmassa samalla nimellä ilmestyvässä suomenkielisessä sanomalehdessä. Hämeen Sanomat täytti 139 vuotta tammikuussa 2018.

Toimituksen yhteystiedot

Käyntiosoite: Vanajantie 7, 13110 Hämeenlinna
Postiosoite: PL 530, 13111 Hämeenlinna
Puhelin: 03 61511 (keskus), 03 6151 410 (uutistoimitus)
Faksi: 03 6151 492
Uutistoimituksen sähköposti: toimitus@hameensanomat.fi

Uutistoimitus: 03 6151 410

Hämeen Sanomien entinen toimitalo Hallituskadun ja Kasarmikadun kulmassa.

Lehden osastot

Ajastin: ajastin@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 462
Hameensanomat.fi: monimedia@hameensanomat.fi
Kulttuuri: kulttuuri@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 461
Sunnuntai: sunnuntai@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 453
Just-liite: puhelin 03 6151 431
Talous:
 talous@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 451
Urheilu: urheilu@hameensanomat.fi
Taitto: taitto@hameensanomat.fi

Henkilökohtaiset sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@hameensanomat.fi

Yhteystiedot

Päätoimittaja

Petri Hakala, puhelin 03 6151 400, petri.hakala@hameensanomat.fi

Toimituspäällikkö

Mikko Soini, puhelin 03, 6151 203, 044 971 7383, mikko.soini@hameensanomat.fi

Hämeen Sanomien nykyinen toimitalo Vanajantiellä.
Uutispäälliköt

Veli-Matti Virtanen, puhelin 03 6151 403, 040 8682 403, veli-matti.virtanen@hameensanomat.fi
Susanna Kinnari, puhelin 03 6151 410,  050 3709 278, susanna.kinnari@hameensanomat.fi

Toimituksen assistentti

Pia Vilpas, puhelin 03 6151 401, pia.vilpas@hameensanomat.fi

Hameensanomat.fi

Monimediatuottaja Elina Nummelin, puhelin 040 8682 412, elina.nummelin@hameensanomat.fi
Monimediatoimittaja Jani Suhonen, puhelin 03 6151 437, jani.suhonen@hameensanomat.fi

Tuottajat

Kuntatuottaja Hanna Antila-Andersson, puhelin 03 6151 444, 040 8682 444, hanna.antila-andersson@hameensanomat.fi
Ajastin-, kulttuuri- ja sunnuntai-tuottaja Tuulia Viitanen, puhelin 044 5644 454, tuulia.viitanen@hameensanomat.fi
Tuottaja Pirjo-Liisa Niinimäki (toimittajana Lännen Mediassa), puhelin 040 9051 542, pirjo-liisa.niinimaki@hameensanomat.fi

Toimittajat

Henkilökohtaiset sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@hameensanomat.fi.

Hanna Antila-Andersson (kuntatuottaja), puhelin 03 6151 444, 040 8682 444
Riikka Happonen (Lännen Media), puhelin 040 8682 450
Anna-Mari Henriksson-Helmikkala (toimitussihteeri), puhelin 03 6151 410
Arno Juutilainen (talous), puhelin 03 6151 451, 040 8682 451
Anu Kankaansydän (kunnat ja kotimaa), puhelin 040 8682 406
Saila Karpiola (kotimaa), puhelin 03 6151 432, 040 7601 994
Susanna Kinnari (uutispäällikkö), puhelin 03 6151 410, 050 3709 278
Erkki Laine (toimitussihteeri), puhelin 03 6151 410, 040 4515 022
Rauno Lahti (artikkelit, mielipiteet), puhelin 03 6151 452
Susanna Lähdekorpi (kotimaa), puhelin 03 6151 424, 040 7570 954
Laura Myllykoski (kotimaa, kulttuuri)
Riikka Mäntyneva (toimitussihteeri), puhelin 03 6151 410, 040 5095 639
Pirjo-Liisa Niinimäki (Lännen media), puhelin 040 9051 542
Sari Oksala (kunnat), puhelin 03 6151 443, 040 8682 443
Juho Peltoniemi (kotimaa ja sunnuntai), puhelin 03 6151 404, 040 1242 259
Marika Riikonen (kulttuuri, kotimaa, sunnuntai), puhelin 03 6151 436
Ursula Ryynänen (kotimaa, kulttuuri), puhelin 03 6151 409
Toni Rasinkangas (kotimaa, ajastin), puhelin 03 6151 408
Viki Salonen (kotimaa), puhelin 03 6151 460, 040 4518 396
Jani Suhonen (kotimaa, verkko), puhelin 03 6151 437
Soile Toivonen (uutisgraafikko), puhelin 03 6151 481
Markku Uhari (Lännen Media), puhelin 040 9051 849
Vanessa Valkama (kotimaa, sunnuntai)
Tuulia Viitanen (tuottaja), puhelin 044 5644 454
Veli-Matti Virtanen (uutispäällikkö), puhelin 03 6151 403, 040 8682 403

Mielipiteet ja pääkirjoitukset

Rauno Lahti, puhelin 03 6151 452, mielipide@hameensanomat.fi

Urheilutoimittajat

Urheilutoimituksen esimies Samuel Savolainen, puhelin 03 6151 471, 040 721 5845
Samuli Virtanen, puhelin 044 261 4409
Pertti Koivunen, puhelin 03 6151 472, 0400 538 667