Hämeen Sanomien toimitus

Hämeen Sanomien vanha toimitalo Hämeenlinnan keskustassa Hallituskadun ja Rauhankadun kulmassa.

Hämeen Sanomien toimitus tuottaa ja välittää lehden lukijoille uutisia Hämeenlinnasta, Kanta-Hämeestä, Suomesta ja maailmalta. Toimituksessa työskentelee yli 30 toimitustyön ammattilaista: toimittajia, kuvaajia, sivutaittajia ja uutisgraafikko. Lisäksi toimittajiamme työskentelee Lännen Median yhteistoimituksessa.

Olemme ylpeitä siitä, että saamme työskennellä vanhimmassa samalla nimellä ilmestyvässä suomenkielisessä sanomalehdessä. Hämeen Sanomilla oli 140-vuotisjuhlavuosi vuonna 2019.

Toimituksen yhteystiedot

Käyntiosoite: Vanajantie 7, 13110 Hämeenlinna
Postiosoite: PL 530, 13111 Hämeenlinna
Uutisdeski: 03 6151 410, toimitus@hameensanomat.fi (juttuvinkit, uutispäälliköt)
Toimituksen Whatsapp-numero: 040 4577 980 (lukijan kuvat, juttuvinkit)
Puhelinkeskus: 03 61511 (ilmoitukset, tilauspalvelu)

Hämeen Sanomien entinen toimitalo Hallituskadun ja Kasarmikadun kulmassa.

Lehden osastot

Ajastin: ajastin@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 462
Hameensanomat.fi: monimedia@hameensanomat.fi
Kulttuuri: kulttuuri@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 461
Mielipide: mielipide@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 452
Sunnuntai: sunnuntai@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 453
Just-liite: puhelin 03 6151 431
Talous:
 talous@hameensanomat.fi, puhelin 03 6151 451
Urheilu: urheilu@hameensanomat.fi
Taitto: taitto@hameensanomat.fi
Hämeenlinnan kaupunkitoimittaja: puhelin 040 8682 403


Päätoimittaja

Mikko Soini 03 6151 400, 044 971 7383, mikko.soini@hameensanomat.fi

Toimituspäällikkö

Tuulia Viitanen 044 5644 454, tuulia.viitanen@hameensanomat.fi

Hämeen Sanomien nykyinen toimitalo Vanajantiellä.

Uutispäälliköt

Susanna Kinnari 03 6151 403,  050 3709 278, susanna.kinnari@hameensanomat.fi
Markku Uhari 040 7719 291, markku.uhari@hameensanomat.fi

Toimituksen assistentti

Pia Vilpas 03 6151 401, pia.vilpas@hameensanomat.fi

Tuottajat

Justin tuottaja Riikka Happonen 040 8682 450, riikka.happonen@hameensanomat.fi
Verkkotuottaja Juho Peltoniemi 040 124 2259, juho.peltoniemi@hameensanomat.fi
Monimediatuottaja Elina Nummelin 040 8682 412, elina.nummelin@hameensanomat.fi

Mielipiteet ja pääkirjoitukset

Rauno Lahti 03 6151 452, mielipide@hameensanomat.fi

Toimittajat
Henkilökohtaiset sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@hameensanomat.fi

Arno Juutilainen (talous) 03 6151 451, 040 8682 451
Saila Karpiola (kotimaa) 03 6151 432, 040 7601 994
Susanna Lähdekorpi (kotimaa, ajastin) 03 6151 424, 040 7570 954
Sari Oksala (kunnat, ajastin) 040 8682 443
Päivi Ojala (kunnat) 03 6151 442, 040 8682 442
Marika Riikonen (kulttuuri, kotimaa, sunnuntai) 03 6151 436
Toni Rasinkangas (kotimaa, ajastin) 03 6151 408
Viki Salonen (kotimaa) 03 6151 460, 040 4518 396
Jani Suhonen (verkkotoimittaja) 03 6151 437
Soile Toivonen (uutisgraafikko) 040 7790 467
Veli-Matti Virtanen (kaupunkitoimittaja, kotimaa) 040 8682 403

Urheilutoimitus

Urheilutoimituksen esimies Samuel Savolainen, 03 6151 471, 040 721 5845
Samuli Virtanen 044 261 4409
Pertti Koivunen 03 6151 472, 0400 538 667
Joonas Lainesalo 040 120 2564

Toimitussihteerit:

Anna-Mari Henriksson-Helmikkala, puhelin 03 6151 410
Erkki Laine, 03 6151 410, 040 4515 022
Riikka Mäntyneva, 03 6151 410, 040 5095 639

Hämeen Sanomien toimittajat Lännen Median yhteistoimituksessa

Teema-toimittaja Pirjo-Liisa Niinimäki, 040 9051 542, pirjo-liisa.niinimaki@lannenmedia.fi
Uutistoimittaja Vanessa Valkama, vanessa.valkama@lannenmedia.fi