Kanta-Häme

Itsenäisyyspäivänä jaossa lähes 3600 kunniamerkkiä - Katso lista kunniamerkkien saajista

Marina Erholalle korkein kunniamerkki Kanta-Hämeessä.
Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki.
Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki.

Tasavallan Presidentti Sauli Niinistö Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestarina on myöntänyt itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta ansioituneille Suomen kansalaisille 3568 kunniamerkkiä.

Korkeimman kunniamerkin, Suomen Valkoisen Ruusun suurristin saa tällä kertaa oikeustieteen tohtori Timo Esko. Hän toimi Korkeimman oikeuden presidenttinä vuodesta 2016 elokuun loppuun 2019. Sitä ennen hän toimi Turun hovioikeuden presidenttinä.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkin saavat Helsingin yliopiston kansleri Kaarle Hämeri, Euroopan unionin tuomioistuimen tuomari Niilo Jääskinen, Pääesikunnan päällikkö, kenraaliluutnantti Eero Pyötsiä ja F-Securen hallituksen puheenjohtaja Risto Siilasmaa.

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkin saa muun muassa ylikapellimestari ja säveltäjä Esa-Pekka Salonen. Hän on tällä hetkellä Lontoon Philharmonia-orkesterin ylikapellimestari.

Kanta-Hämeessä korkeimman kunniamerkin, Suomen Valkoisen Ruusun l luokan ritarimerkin saa Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymän johtaja Marina Erhola Hämeenlinnasta. Hän on virkavapaalla Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylijohtajan virasta.

Marina Erhola
Marina Erhola. Arkistokuva

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa 6.12.2019 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit:

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi
Esko, Klaus Timo Tapani, Korkeimman oikeuden presidentti, Turku
Yhteensä: 1

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki
Hämeri, Kaarle Juhani, kansleri, Helsinki
Jääskinen, Arvo Niilo Ilmari, oikeusneuvos, Helsinki
Pyötsiä, Eero Tapio, kenraaliluutnantti, Espoo
Siilasmaa, Risto Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki
Yhteensä: 4

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki
Aro, Eva-Mari, tieteen akateemikko, Turku
Kauppi, Kirsti Helena, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Nygård, Kenneth Göran Johannes, hovioikeuden presidentti, Turku
Ratia, Lauri Antero, teollisuusneuvos, Helsinki
Salomaa, Arto Kustaa, tieteen akateemikko, Turku
Salonen, Esa-Pekka, ylikapellimestari, Iso-Britannia
Thesleff, Irma Paula Nathalia, tieteen akateemikko, Espoo
Yhteensä: 7

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Kangaskorpi, Vesa Pekka, konsernijohtaja, Jyväskylä
Kolehmainen, Seppo Juhani, poliisiylijohtaja, –
Leppä, Jari Juhani, maa- ja metsätalousministeri, –
Lintilä, Mika Tapani, valtiovarainministeri, –
Lohela, Maria Tuulia, humanististen tieteiden kandidaatti, –
Mannila, Heikki Olavi, Suomen Akatemian pääjohtaja, Helsinki
Murto, Risto Fredrik, toimitusjohtaja, Helsinki
Nykänen, Marja Elina, johtokunnan varapuheenjohtaja, Helsinki
Pynnä, Tuula Riitta, oikeusneuvos, –
Ranta-Lassila, Riitta Hannele, oikeusneuvos, Helsinki
Saarikko, Annika Virpi Irene, ministeri, –
Siitari, Eija Tellervo, oikeusneuvos, Helsinki
Sillanaukee, Päivi Anita, kansliapäällikkö, Helsinki
Ylä-Kotola, Mauri Tapani, rehtori, Rovaniemi
Zyskowicz, Ben Berl, kansanedustaja, Helsinki
Yhteensä: 15

Suomen Leijonan komentajamerkki
Aaltonen, Elli Sinikka, pääjohtaja, Helsinki
Aarnio, Reijo Erik, tietosuojavaltuutettu, Helsinki
Asunmaa, Anna Piritta, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Asunta, Martti Tapio, metsäneuvos, Kuru
Björkman, Sven Ingmar, dekan, professor, Helsingfors
Cantell, Aaro Sakari, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki
Cederberg, Anders Johan Valdemar, laamanni, Helsinki
Eskolin-Nurmesniemi, Vuokko, taiteen akateemikko, Helsinki
Fernández, Tarja Orvokki, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Halme, Esa Jukka, maakuntajohtaja, Tampere
Heikkilä, Jukka Taavi Sakari, laamanni, Helsinki
Hyyryläinen, Heikki Pentti Juhani, johtaja, Turku
Häkkänen, Antti Edvard, kansanedustaja, Mäntyharju
Ikäheimo, Maaret Johanna, hallituksen puheenjohtaja, Rovaniemi
Jalonen, Markku Iisakki, kunta-alan työmarkkinajohtaja, Vantaa
Jolkkonen, Juha-Petri, toimialajohtaja, Helsinki
Jortikka-Laitinen, Tiina Elina, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Kahiluoto, Kari Juhani, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Kanerva, Kirsi Hannele, hovioikeudenneuvos, Naantali
Kellosalo, Jaakko Matias, hallinto-oikeuden ylituomari, Vaasa
Kokkonen, Arvo Kalevi, pääjohtaja, Nummela
Koskela, Markku Olavi, professori emeritus, Espoo
Kosunen, Tapio Juhani, ylijohtaja, Järvenpää
Kuusisto, Jari Heikki, rehtori, Lapua
Laakso, Markku Heikki Sakari, professori, Kuopio
Lax, Rolf Henrik Richard, vicehäradshövding, Helsingfors
Lehto, Tuula Sinikka, laamanni, Ikaalinen
Mattila, Pirkko Anneli, filosofian maisteri, Muhos
Mykkänen, Kai Aslak, kansanedustaja, Espoo
Myllyaho, Mika Juhani, Kansallisteatterin pääjohtaja, Helsinki
Mäkelä, Anna Kristiina, provosti, professori, Espoo
Mäntylä, Hanna Katariina, erityisnuorisotyöntekijä, Tornio
Mäntylä, Martti Jussi Tapani, professori, Helsinki
Nummela, Harri Tapani, liiketoimintajohtaja, Espoo
Nurmi, Erkki Tuomas, käräjäoikeuden laamanni, Helsinki
Paaso, Jouko Ensio, rehtori, toimitusjohtaja, Oulu
Peltonen, Kimmo Ensio, pääjohtaja, Helsinki
Pirhonen, Eeva-Riitta, ylijohtaja, Helsinki
Poutanen, Kaisa Sinikka, tutkimusprofessori, Helsinki
Puustinen, Pekka Sakari, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Rauramo, Markus Heikki Erdem, talousjohtaja, Helsinki
Ruohonen, Risto Tapani, pääjohtaja, Helsinki
Ruskoaho, Heikki Juhani, professori, Helsinki
Sarvilinna, Sami Petteri, kansliapäällikkö, Helsinki
Satonen, Arto Olavi, kansanedustaja, Sastamala
Sauer, Kai Jürgen Mikael, ulkoasiainneuvos, Tampere
Savola, Jukka Olli, turvallisuusjohtaja, Helsinki
Soini, Pekka Juhani, pääjohtaja, Espoo
Spens, Karen Maria, rektor, Helsingfors
Spolander, Mikko Eerikki, osastopäällikkö, ylijohtaja, Helsinki
Terho, Sampo, kaupunginvaltuutettu, FM, Helsinki
Tiippana, Petteri, pääjohtaja, Tuusula
Yhteensä: 52
Alkuun

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki
Aaltonen, Anne Kristiina, hallintojohtaja, Helsinki
Ainasoja, Kaisa Kristiina, ylijohtaja, Rovaniemi
Airaksinen, Marja Sisko Anneli, professori, Vantaa
Bargum, Robert Alexander, verkställande direktör, konsernchef, Helsingfors
Bärlund, Johan Christian, rektor, Helsingfors
Colpaert, Alfred Salomon Theodoor, professori, Muhos
Erhola, Leeni Marina, ylijohtaja, Hämeenlinna
Forsman-Hugg, Sari Marjatta, johtaja, Espoo
Färkkilä, Martti Antero, professori, Espoo
Hakala, Pirjo Kaarina, koulutusjohtaja, vararehtori, Perttula
Halla-aho, Jussi Kristian, kansanedustaja, puolueen puheenjohtaja, Helsinki
Heikkinen, Esa Olavi, poliisipäällikkö, Kuusamo
Heinonen, Ari Olavi, professori, dekaani, Tampere
Henttu, Pekka Erkki Johannes, ilmailujohtaja, Helsinki
Herna, Heli Onerva, johtaja, Helsinki
Hiidenmaa, Pirjo Anneli, professori, dekaani, Helsinki
Hoffrén, Mia Maarit, esittelijäneuvos, Turku
Honkanen, Simo Tapani, johtaja, Vantaa
Huitu, Katri Leila Päivikki, professori, Helsinki
Hulkko, Riikka Pauliina, professori, Helsinki
Hyttinen, Jari Aarne Kalevi, professori, Tampere
Hyvärinen, Yrjö Juhani, professori, Helsinki
Häikiö, Liisa Helena, professori, Tampere
Hämäläinen, Riitta Maija, esittelijäneuvos, Helsinki
Isometsä, Erkki Tapio, professori, Helsinki
Järviluoma-Mäkelä, Helmi Inkeri, professori, Joensuu
Kallio, Pentti Ensio, lastenkirurgian vastaava ylilääkäri, Helsinki
Kallio, Visa Pekka, johtava kihlakunnanvouti, Helsinki
Kallioniemi, Arto Juha Viljami, professori, Helsinki
Kari, Mika Pekka, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Lahti
Karvonen, Erkki Juhani, professori, Oulu
Keinonen, Tuula Marita Anneli, professori, Joensuu
Keränen, Salla-Maaret, hovioikeudenneuvos, Kaarina
Koivusalo, Mikko Tuomas, sijoitusjohtaja, Helsinki
Kolstela, Olli Johannes, apulaispäällikkö, Nurmijärvi
Koponen, Riitta Annikki, lainsäädäntöjohtaja, Helsinki
Kopra, Jukka Matti, kansanedustaja, kansliatoimikunnan jäsen, Lappeenranta
Koski, Jarmo Johannes, johtajaylilääkäri, Jyväskylä
Koskinen, Jari Juhani, professori, Espoo
Koskinen, Jarkko Tapio, ylijohtaja, Helsinki
Krohns, Lea Maria Birgitta, johtaja, Helsinki
Kujala, Leena-Marja Johanna, professori, Tampere
Kymäläinen, Suna, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Ruokolahti
Laiho-Kauranne, Johanna, tilastojohtaja, Helsinki
Lappalainen, Toivo Martti Juhani, energianeuvos, Rantasalmi
Lehtinen, Kari Erkki Juhani, tutkimusprofessori, Kuopio
Lindstedt, Jouko Sakari, professori, Lahti
Lindström, Bror Anders, kyrkoherde, kontraktsprost, Ekenäs
Lindtman, Antti Ilmari, kansanedustaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja, Vantaa
Liukku, Jari Matti, poliisipäällikkö, Helsinki
Liutu, Pekka Erik, toimitusjohtaja, Imatra
Lönnqvist, Antti Mikko Olavi, dekaani, Lempäälä
Markkola, Pirjo Tuulikki, professori, Tampere
Marquis, Gary Burton, dekaani, professori, Espoo
Moilanen, Eeva Katariina, professori, Tampere
Monni, Kirsi Marikka, professori, TanssitT, Helsinki
Mursula, Kalevi Juhani, professori, Oulu
Mäkelä, Kari Nils Jukka, hovioikeudenneuvos, Vaasa
Mönkkönen, Vesa Mikko, professori, dekaani, Jyväskylä
Niemi-Laine, Päivi Aini Annikki, puheenjohtaja, Helsinki
Nieminen, Hannu Veli, professori, dekaani, Helsinki
Niikko, Mika Ilari, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Vantaa
Nurmi, Mirja-Leena, hovioikeudenneuvos, Helsinki
Ojala, Jari Antero, professori, Jyväskylä
Ojanen, Olli-Pekka, pelastusjohtaja, Tampere
Paasikoski, Teemu Tapani, hovioikeudenneuvos, Helsinki
Paavola, Janne Tapio, poliisijohtaja, Lieto
Pahta, Päivi Irmeli, dekaani, Pirkkala
Palander, Helli Marjatta, professori, Outokumpu
Peltomäki, Timo Antero, professori, ylihammaslääkäri, Tampere
Peltoniemi, Olli Aarno Tapio, professori, Helsinki
Pere, Mervi Suvi-Maria, esittelijäneuvos, Espoo
Petäjä, Jari Matti, toimialajohtaja, Helsinki
Pihlajamäki, Heikki Tapio, professori, Vantaa
Pirjatanniemi, Anna Elina, professor, Åbo
Pirttiniemi, Pertti Mikael, professori, ylihammaslääkäri, Oulu
Pohjolainen, Liisa Sisko, toimialajohtaja, Helsinki
Pouttu, Pentti Juhani, toimitusjohtaja, Jyväskylä
Pärssinen, Erkki Veli, toimitusjohtaja, hallintoneuvoston puheenjohtaja, Espoo
Pärssinen, Martti Heikki, professori, Helsinki
Pösö, Mika Uolevi, osastopäällikkö, Vantaa
Raimoranta, Kari Teuvo, arkkitehti, Helsinki
Rinne, Jaakko Kalervo, vastuualuejohtaja, neurokirurgian professori, Turku
Rintamäki, Juha Matti Sakari, kirkkoherra, seurakuntayhtymän johtaja, Helsinki
Rissanen, Sari Tuula Helena, dekaani, Kuopio
Rossilahti, Hannu Tapani, ylijohtaja, Vantaa
Ruotsalainen, Seppo Kalevi, apulaispäällikkö, Järvenpää
Ruuskanen, Minna Maarit Anneli, vanhempi oikeuskanslerinsihteeri, Espoo
Ryynänen-Karjalainen, Lea, toiminnanjohtaja, Helsinki
Saarinen, Esa, professori, Helsinki
Salo, Virve Marjatta, hovioikeudenneuvos, Rovaniemi
Sarvanto, Harri Tapio, apulaispäällikkö, Helsinki
Savolainen, Taina Inkeri Tuuli, professori, Jyväskylä
Siltala, Juha Heikki, professori, Helsinki
Sipilä, Sarianna, professori, varadekaani, Jyväskylä
Soininen, Pirjo Tuulikki, hovioikeudenneuvos, Kuopio
Säteri, Helena Katariina, osastopäällikkö, ylijohtaja, Helsinki
Taos, Tuija Kristiina, ylijohtaja, Espoo
Tiitinen, Jukka Heikki, johtaja, Thaimaa
Toivonen, Hannu Tauno Tapani, professori, Porvoo
Tyrväinen, Pasi Tapio, professori, Pyhitty
Vainio, Seppo Juhani, professori, Oulu
Valtonen, Anna Valborg, vararehtori, Helsinki
Weckström, Björn-Gustaf, apulaispäällikkö, Sipoo
Vesala, Timo Veikko, professori, Helsinki
Vesivalo, Rauno Tapio, sairaanhoitaja, Pori
Vinha, Juha, professori, Tampere
Wirén, Marco, direktör, Sverige
Virkkala, Seija Elina, professori, Vaasa
Vuola, Timo Voitto, poliisipäällikkö, Pori
Välimäki, Juuso, professori, Vantaa
Yhteensä: 111

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali
Arne, Tor, konstnär, Helsingfors
Hinkka, Jorma Vilhelm, graafinen suunnittelija, Helsinki
Kuoppamäki, Jukka, säveltäjä, sanoittaja, Saksa
Niiniluoto, Leena Maarit Anneli, kirjailija, toimittaja, Helsinki
Pajunen, Jukka-Pekka, suomentaja, Helsinki
Palo, Mari Johanna, oopperalaulaja, Kirkkonummi
Parvela, Timo, kirjailija, Kirkkonummi
Perkiö, Soili Mirjami, säveltäjä, musiikkikasvatuksen lehtori, Nurmijärvi
Saksa, Perttu, kuvataiteilija, Helsinki
Tikanmäki, Anssi Matti, säveltäjä, Tampere
Varis, Tuula-Liina, kirjailija, Joensuu
Vilpas, Eija Annikki, näyttelijä, Espoo
Yli-Maunula, Pirjo, taitelijaprofessori, Oulu
Yhteensä: 13
Alkuun

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki
Aalto, Tuuli-Maaria, lähetystöneuvos, Helsinki
Aaltonen, Juri Jarno, puheenjohtaja, Espoo
Aaltonen, Tapio Antero, tietohallintojohtaja, Helsinki
Aho, Kari Olavi, käräjätuomari, Oulu
Ahokas, Maija-Liisa Kristiina, yksikön johtaja, hallitusneuvos, Helsinki
Ala-Nikkola, Leena Johanna, kaupallinen neuvos, Helsinki
Alaräisänen, Timo Kalevi, ylihammaslääkäri, Kemijärvi
Alila, Kirsi Marjaana, opetusneuvos, Helsinki
Andersson, Ville Pekka Daniel, lähetystöneuvos, Espoo
Anttila, Saku Tapani, kehittämispäällikkö, Helsinki
Apajalahti-Laine, Arja Iris Tuulikki, henkilöstöpäällikkö, Helsinki
Apo, Anu Maarit, lähetystöneuvos, Helsinki
Berg, Berndt Ingemar Christian, kyrkoherde, Korsholm
Braskén, Peter Carl, chefsläkare, Raseborg
Bäck, Saara Helena, ympäristöneuvos, Helsinki
Dammert, Ritva Maarit, kehitysjohtaja, Helsinki
Eestilä, Markku Yrjö, kansanedustaja, Iisalmi
Elomaa, Ritva Tuulikki, kansanedustaja, Masku
Eloranta, Eeva-Johanna, kansanedustaja, Turku
Eriksson, Kristian, specialist inom radiologi, Mariehamn
Gerlander, Riitta-Liisa, lähetystöneuvos, Meksiko
Haapala, Jari Juhani, yksikönpäällikkö, Sipoo
Haapea, Arto Kalevi, lähetystöneuvos, Helsinki
Hagman, Ulla Marita, talousjohtaja, Helsinki
Hansson, Henri Eric, johtaja, Loviisa
Hassinen, Ari Markus Kalevi, divisioonan johtaja, Espoo
Heikkinen, Hannakaisa, kansanedustaja, Kiuruvesi
Helander, Jaana Annika, käräjätuomari, Helsinki
Helisten, Erkki Petteri, pelastusjohtaja, Oulu
Hielm, Sebastian Finn Gustaf, elintarviketurvallisuusjohtaja, Helsinki
Hiltunen, Risto Erkki Antero, käräjätuomari, Heinola
Hirvonen, Pekka Jussi, lähetystöneuvos, Helsinki
Honkatukia, Outi Minerva, ympäristöneuvos, Helsinki
Hummelstedt, Christer Eskil Uno, yliopiston lehtori, FL, Turku
Huotilainen, Hilkka Marjatta, ylilääkäri, Porvoo
Huttunen, Tommi, johtaja, Kuopio
Hyvärinen, Esko Olavi, ympäristöneuvos, Järvenpää
Häme, Tuomas Päiviö, tutkimusprofessori, Helsinki
Hämäläinen, Harri Olavi, linjajohtaja, ylilääkäri, Helsinki
Ilkka, Anne Maarit, hallitusneuvos, Espoo
Immonen, Olli Juhani, kansanedustaja, Oulu
Jokinen-Gavidia, Laura Johanna, kehityspolitiikan neuvonantaja, Helsinki
Juvonen, Arja Sinikka, kansanedustaja, Espoo
Järvinen, Heli, kansanedustaja, Savonlinna
Kankaanranta, Hannu Ilmari, ylilääkäri, Tampere
Karhio-Szilvay, Päivi Maria, lähetystöneuvos, Helsinki
Karvala, Kirsi Anneli, ylilääkäri, Helsinki
Kasanen, Anne Helena, henkikirjoittaja, Lappeenranta
Kemppainen, Minna Marjut, käräjätuomari, Kajaani
Kerttula, Outi Kristiina, hallinto-oikeustuomari, Vaasa
Keskimäki, Ilmo Tapani, tutkimusprofessori, Helsinki
Kiljunen, Veikko Roobert, lähetystöneuvos, Helsinki
Kinnunen, Leena Anneli, käräjätuomari, Pirkkala
Kiuru, Pauli Antero, kansanedustaja, Valkeakoski
Kivekäs, Lauri Antero, diplomi-insinööri, Espoo
Kivihuhta, Jari Pentti, toimitusjohtaja, Espoo
Koikkalainen, Anna Katariina, lähetystöneuvos, Helsinki
Koipijärvi, Terhi Helinä, viestintäjohtaja, Kirkkonummi
Korhonen, Tiina Johanna, hallitusneuvos, Espoo
Korjus, Nina Maria, markkinaoikeustuomari, Helsinki
Korpi, Kati Johanna, talous- ja suunnittelujohtaja, Espoo
Korteniemi, Hanna-Leena, lähetystöneuvos, Helsinki
Kotila, Matti Juhani, ylilääkäri, Kurikka
Koukkari, Esa Iisakki, johtaja, Haukipudas
Kousa, Timo Sakari, toimitusjohtaja, Helsinki
Kovala, Aila Marjatta, hallinto-oikeustuomari, Rovaniemi
Kovanen, Ismo Antero, maaoikeustuomari, Mikkeli
Kronberg, Erja Helena, henkikirjoittaja, Lahti
Kujala, Matti Pentti Johannes, yksikön johtaja, Kotka
Kukkonen, Jaakko Sakari, tutkimusprofessori, Helsinki
Kuntonen, Veli-Matti Petteri, liittopuheenjohtaja, Espoo
Kurki, Sami Petri, johtaja, professori, Sundom
Kurvinen, Kosti Antero, aluesyyttäjä, Kokkola
Kuusi, Tuire Martta-Helena, professori, Lahti
Kyyrä, Tomi Martti Johannes, tutkimusprofessori, Helsinki
Kähkönen, Harri Petteri, finanssineuvos, yksikön päällikkö, Mäntsälä
Kääriäinen, Juha Pekka, johtaja, Kouvola
Laaksonen, Esa Juhani, arkkitehti, Helsinki
Lahtinen, Pia Sinikka, johtava ylilääkäri, Taivassalo
Laine, Janne Kristian, kaupunginjohtaja, Savonlinna
Laurinen, Heikki Tapio, talousjohtaja, Helsinki
Leinonkoski, Heli Tuulia, kansliapäällikkö, Jyväskylä
Leivonen, Marja Kaarina, ylilääkäri, Helsinki
Lemmetty, Arto Juhani, hallintoylilääkäri, Ikaalinen
Lemström, Juha Gunnar, operatiivinen johtaja, Helsinki
Leppinen, Timo Antero, kehityspäällikkö, Kauniainen
Leppo, Johannes Jaakko Tapio, lainsäädäntöneuvos, Helsinki
Leppänen, Harri Jarkko Tapani, EHS-johtaja, Raahe
Lindberg, Arto Tapani, pormestari, Tuusula
Lindström, Karl Henry, verkställande direktör, Ödkarby
Liukko, Arno Petri, hallitusneuvos, Helsinki
Lohi, Markus Samuli, kansanedustaja, Rovaniemi
Luojus, Kimmo Antero, henkikirjoittaja, Hämeenlinna
Lyytinen, Saija Riikka, henkikirjoittaja, Kuopio
Merrifield, Anna Magdalena, lähetystöneuvos, Helsinki
Mukala, Marja Kristiina, lääkintöneuvos, Helsinki
Myllykangas, Päivi Helena, sidosryhmäjohtaja, Tampere
Myllykoski, Jari Heikki, kansanedustaja, Nakkila
Mäkelä, Ari Juhani, ylijohtaja, Espoo
Mäkelä, Satu Maarit Susanna, johtaja, Lappeenranta
Mäkinen, Marianne, lähetystöneuvos, Alankomaat
Mäkisalo-Ropponen, Merja Elina, kansanedustaja, Joensuu
Niemelä, Anne Maria, johtava ylilääkäri, Haapavesi
Niemi-Pynttäri, Juha Antti, käräjätuomari, Seinäjoki
Niskanen, Anssi Johannes, elinkeinojohtaja, Joensuu
Norppa, Hannu Juhani, tutkimusprofessori, Helsinki
Noukka, Mirja Päivikki, johtaja, Espoo
Nuutinen, Pekka Olli Juhani, johtaja, Helsinki
Oinonen, Krista Maria, lainsäädäntöneuvos, Helsinki
Olin, Raimo Markus, tutkimusprofessori, Helsinki
Paajanen, Jari Juhani, lentotoiminnanjohtaja, Tuusula
Packalén, Tom Erik, kansanedustaja, Helsinki
Pajari, Sari Maarit, myynti- ja markkinointijohtaja, Espoo
Palaja, Niina Johanna, asianajaja, Turku
Palovaara, Johanna Kristiina, vakuutusoikeustuomari, Helsinki
Palsio, Lasse, käräjätuomari, Joensuu
Pantsar, Mari, johtaja, Lahti
Pastila, Satu Mirjami, verenluovutuksen johtaja, Helsinki
Pelkonen, Jaana Maarit, kansanedustaja, Helsinki
Peltonen, Mikko Sakari, tutkimusjohtaja, Nurmijärvi
Perä, Kirsi Tiina Hannele, johtava ylilääkäri, Seinäjoki
Petäjä, Jutta Hannele, talousjohtaja, Helsinki
Pigg, Jari Tapani, apulaisjohtaja, Perttula
Pihlajaniemi, Janne Petteri, professori, arkkitehti, Oulu
Pirttilahti, Arto Väinö Uolevi, kansanedustaja, Mänttä-Vilppula
Pouta, Seppo Tapio, kehitysjohtaja, Hyvinkää
Pulkkinen, Anu Pauliina, lähetystöneuvos, Helsinki
Pulliainen, Jouni, toimialajohtaja, Helsinki
Puumalainen, Kari Juha Olavi, kuntayhtymän johtaja, rehtori, Iisalmi
Puustinen, Raija Hannele, johtava ylilääkäri, Helsinki
Päiviö, Tuovi Tellervo, johtaja, Vihti
Railavo, Jukka Petteri, finanssineuvos, yksikön päällikkö, Helsinki
Rainerma, Arto Ensio, ylilääkäri, Pori
Rapo, Anna Katriina, käräjätuomari, Kuopio
Rautavirta, Maria Kristiina, yksikön johtaja, liikenneneuvos, Espoo
Rentola, Essi Johanna Ellen, johtaja, Helsinki
Riihisaari, Tarja Tuulikki, toimialajohtaja, Lapinkylä
Ruotsalainen, Hannu Pentti, johdon neuvonantaja, Espoo
Ruuskanen, Sanna Katriina, yksikön johtaja, hallitusneuvos, Helsinki
Saarela, Jari Tapani, toimialajohtaja, Hämeenlinna
Saari, Tiina Eeva-Kaisa, hallinto-oikeustuomari, Turku
Saastamoinen, Seppo Markku, hallituksen puheenjohtaja, Kajaani
Sakki, Jarkko Juhani, hankintajohtaja, Espoo
Salonen, Kristiina Johanna, kansanedustaja, Rauma
Sarhimaa, Mervi Johanna, istuntoasiainneuvos, Lahela
Savola, Mikko Tapio, kansanedustaja, Ähtäri
Saxén, Anu Katarina, neuvonantaja, Helsinki
von Schoultz, Fredrick Gustav Michael, biträdande stadsdirektör, Borgå
Siirala, Leena Riitta, lakiasiainjohtaja, Helsinki
Silvennoinen, Suvikki Heidi Sirkka, lähetystöneuvos, Helsinki
Sinivuori, Kimmo Petteri, kaupallinen neuvos, Helsinki
Sippola, Jussi Sakari, käräjätuomari, Helsinki
Sjöblom, Ulf Sigvard, verkställande direktör, Raseborg
Suvisaari, Jaana Maria, tutkimusprofessori, Helsinki
Taavila, Marja Hannele, poliisijohtaja, Espoo
Tarasti, Markus Aarni-Pekka, ympäristöneuvos, Helsinki
Taro, Lauri Tapani, neuvotteleva virkamies, Espoo
Teinilä, Mari Katariina, päätoimittaja, Helsinki
Teir, Markus, lähetystöneuvos, Helsinki
Tolvanen, Kari Tapani, kansanedustaja, Espoo
Tompuri, Sini Hannele, lastenkirurgian ylilääkäri, Lahti
Torniainen, Ari Juhani, kansanedustaja, Lappeenranta
Torppa-Saarinen, Eeva Marketta, johtava ylihammaslääkäri, Valkeakoski
Tuokila, Marja Anne, valiokuntaneuvos, Espoo
Uusitalo, Kari Uolevi, elokuvaneuvos, Hyvinkää
Wainio-Biese, Terhi Mirja Maaria, hallintojohtaja, Helsinki
Wallinheimo, Mika Sinuhe, kansanedustaja, Jyväskylä
Vartia, Matti Juhani, vanhempi oikeusasiamiehensihteeri, Helsinki
Vihervuori, Petri, finanssineuvos, Espoo
Vikman, Maria Sofia Charlotta, kansanedustaja, Tampere
Wikman, Stefan Mattias, asianajaja, Vaasa
Vähämäki, Ville Petteri, kansanedustaja, Oulu
Ylinenpää, Tero, toimitusjohtaja, Rovaniemi
Östman, Peter Johan, kansanedustaja, Luoto
Yhteensä: 174

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Aalto, Hans Rauno Mikael, vanhempi konsultti, Helsinki
Aalto-Laaksonen, Arja Irmeli, lukion rehtori, Jämsä
Alarautalahti, Hannu Timo, johtaja, Tampere
Alenius, Jukka Pentti Mikael, hätäkeskuksen päällikkö, Rovaniemi
Antila, Pekka Antti Malakias, yksikön päällikkö, Pori
Antsalo, Mikko Henrik, johtaja, Helsinki
Arola, Mika Sakari, apulaisjohtaja, Helsinki
Aropuu, Riitta Liisa, asiantuntijalääkäri, Helsinki
Avela, Arno Henrik, osastopäällikkö, Espoo
Ayres, Katja Pirketta, kehityspäällikkö, Akaa
Berndtson, Liisa Marit, administrativ chef, Vasa
Björklund, Rune Ulf Mikael, direktör, Korsholm
Blomqvist, Carita Susanne, opetusneuvos, yksikön päällikkö, Helsinki
Bly, Ritva Tuulikki, johtava asiantuntija, Helsinki
Brewis, Kielo Anita, tulosalueen johtaja, Vantaa
Buchert, Maria Birgitta, yliopisto-opettaja, Espoo
Ek, Lise-Lottie Maria, päällikkö, Helsinki
Eriksson, Aila Maaria, johtaja, Helsinki
Eskola, Mikko Petteri, erityisasiantuntija, Helsinki
Eskola, Pauliina Maria, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Forsman, Kimmo Sakari, liiketoimintayksikön johtaja, Vaasa
Geisor-Goman, Astrid Katarina, polisjurist, Esbo
Grimm-Vikman, Susanna Teresa, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Haikala, Ritva Anneli, yliproviisori, Kerava
Halkilahti, Jaakko Juhani, maanviljelijä, Salo
Halonen, Miikka Markus Antero, palvelujohtaja, Rovaniemi
Hannus, Merja Tuulia, pääsihteeri, Nurmijärvi
Happonen, Mika Petri, neuvotteleva virkamies, Espoo
Harjunen, Elina Annikki, yksikön päällikkö, dosentti, Hyvinkää
Haukioja, Antti Mikael, ylitarkastaja, Hämeenlinna
Haulos, Sakari, maaoikeusinsinööri, Hämeenlinna
Heikkola, Heli Henriikka, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Helkiö, Mikko Jouko Juhani, tarkastusneuvos, Espoo
Hemmilä, Markus Juhani, perusturvan toimialajohtaja, Paimio
Hemminki, Kaisa Kristiina, kaupungineläinlääkäri, Helsinki
Herttua-Suokko, Taru-Maaria, kaupungingeodeetti, Seinäjoki
Hietanen, Sampo Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki
Hietasaari, Tuija Kristiina, johtaja, Porvoo
Horelli, Ilkka Eerik, johtaja, Turku
Huhtinen, Markku Antero, koulutusvastuupäällikkö, Kouvola
Huopaniemi, Jussi Kaarlo Henrikki, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Huovinen, Timo Heikki Kaleva, etiikkapäällikkö, Helsinki
Huttunen, Marko Tapani, arkkitehti, restaurointimestari, Helsinki
Huttunen, Tapio Kullervo, henkilöstöjohtaja, Helsinki
Huusko, Timo Pekka Tapani, intendentti, Helsinki
Hyrynen, Karl Johannes, tutkimusalueen johtaja, Tampere
Hyyryläinen, Kari Juhani, apulaispoliisipäällikkö, Lappeenranta
Hyödynmaa, Simo Juhani, ylifyysikko, vastuualuejohtaja, dosentti, Kangasala
Hänninen, Timo Heikki, johtaja, Helsinki
Ikonen, Anne-Mari, koulutuspalvelujohtaja, Jyväskylä
Immonen, Sirpa Hillevi, asiakasohjauspäällikkö, Helsinki
Iso-Aho, Saija Maritta, viestintäjohtaja, Espoo
Jaakkola, Timo Juhani, talouspäällikkö, Helsinki
Jakobsson, Antti Juhani, yli-insinööri, Kerava
Jern, Tove Linnea, maatalousylitarkastaja, Espoo
Johansson, Johan Mikael, liiketoimintajohtaja, Kirkkonummi
Johansson, Markus Johan Anders, lantbruksföretagare, Hindhår
Jokelainen, Jaana Marjatta, EU-erityisasiantuntija, Helsinki
Jonsson, Pia Maria, johtava asiantuntija, Helsinki
Junni, Reijo Ensio, terveydenhuoltoeläinlääkäri, Kokkola
Junttonen, Anne Elise, yksikön päällikkö, Lohja
Juntunen, Pirjo Anneli, palvelupäällikkö, Kempele
Järvelä, Kristiina Mariia, kasvatus- ja opetusjohtaja, Tampere
Järvinen, Kimmo Tapani, EU-vaikuttamisen johtaja, Helsinki
Jääskeläinen, Saara Mirjami, liikenneneuvos, Sipoo
Kaipia, Jouni Juhani, arkkitehti, Helsinki
Kaiponen, Pälvi Maarit, palvelujohtaja, Helsinki
Kankainen, Heidi Marika, poliisiylitarkastaja, Helsinki
Karhunen, Mikko Pekka Viljami, yli-insinööri, Helsinki
Kariniemi, Mauri Henrikki, toimitusjohtaja, Eura
Karjalainen, Heli Marjaana, johtaja, Tuusula
Karjalainen, Paula Kristiina, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Karlsson, Erik Anders, apteekkari, Kauniainen
Kartano, Matti Janne, toimitusjohtaja, Hämeenlinna
Katajisto, Jussi Petteri, ympäristöneuvos, Helsinki
Kaukonen, Niina Irmeli, vastuualuejohtaja, Mikkeli
Kaunisto, Tiina Maria, kehittämisneuvos, Lohja
Kauppila, Tarja Elisa, johtaja, Kuopio
Kesseli-Pulkkinen, Sinikka, apteekkari, Helsinki
Kesäläinen, Matti Juhani, erityisasiantuntija, Espoo
Kiiski, Kimmo Ilmari, liikenneneuvos, Pirkkala
Kinnunen, Juha Pekka, johtaja, Jyväskylä
Kivihalme, Reeta Marjaana, päällikkö, Tampere
Kivinen, Satu Helena, toimistopäällikkö, Espoo
Klemetti, Margita Margaretha Alice, hankejohtaja, Espoo
Koho, Reino Martti Antero, yksikön päällikkö, Hanko
Kokko-Herrala, Riitta Helena, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Koponen, Johanna Pauliina, erityisasiantuntija, Helsinki
Korhonen, Eeva Marja Kristiina, johtava julkinen oikeusavustaja, Kajaani
Korhonen, Maila Tellervo, vanhempi tutkija, dosentti, Hyvinkää
Korhonen, Olli Sakari, ylitarkastaja, Hämeenlinna
Korpela, Sini Marianna, neuvotteleva virkamies, Espoo
Korpinen, Pirjo-Riitta, tarkastuseläinlääkäri, Ypäjä
Koskela, Antti Akseli, tuotekehitysjohtaja, Helsinki
Koski, Anja Kristina, johtaja, Kerava
Koskinen, Juha Tapio, toimitusjohtaja, Pori
Koskinen, Pekka Johannes, yliopistonlehtori, Jyväskylä
Kosonen, Markku Niilo Tapani, tulliylitarkastaja, pääluottamusmies, Vantaa
Kouri, Janne, yrittäjä, vammaisaktivisti, Yhdysvallat
Kuisma, Sari Hannele, tilastopäällikkö, Helsinki
Kuosmanen, Pekka Ilmari, muutosjohtaja, Joensuu
Kurki-Suutarinen, Matleena, hallitusneuvos, Espoo
Kurttila, Mikko Petteri, johtava tutkija, Ylämylly
Kuuva, Markku Henrik, yliopistonlehtori, Kerava
Kyrö-Ämmälä, Outi Merja Kaarina, yliopistonlehtori, Rovaniemi
Kytömaa, Eero Sakari Johannes, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Kärkkäinen, Sakari Pertti Juhani, palvelupäällikkö, Oulu
Kölhi, Virpi Iiris, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Laakkonen-Pöntys, Karoliina, maakuntakaavoitusjohtaja, Nokia
Laakso, Riitta Hannele, suurlähettilään puoliso, Vantaa
Laasonen, Juha Paavali, puheenjohtaja, Helsinki
Lahti, Soile Marjut Johanna, Pohjois-Savon TE-toimiston johtaja, Kuopio
Laine, Marjaana Katariina, neuvotteleva virkamies, Espoo
Laine, Marko Juhani, tutkimusprofessori, Helsinki
Laine, Tarja Leena, apulaisjohtaja, Helsinki
Laitinen, Jyrki Sakari, ryhmäpäällikkö, Vantaa
Lassila, Eliisa Margit, henkilöstöpäällikkö, Espoo
Launonen, Kaisa Maaria, yliopistonlehtori, Helsinki
Lehto, Risto Eino, hautaustoimen päällikkö, puutarhaneuvos, Helsinki
Lillsunde, Pirjo Marjatta, neuvotteleva virkamies, Tuusula
Lindberg, Pirkko Sinikka, kirjasto- ja kansalaisopistoyksikön johtaja, Kempele
Lindqvist, Leena Johanna, taidehistorioitsija, tietokirjailija, Helsinki
Lindström, Ylva, provisor, Mariehamn
Linkomies, Jaakko Martti Edwin, myyntijohtaja, Saksa
Linnainmaa, Markku Tuomo, vanhempi asiantuntija, dosentti, Järvenpää
Luokkanen, Eira Inkeri, yksikön päällikkö, Rovaniemi
Luotonen, Marko Petri Juhani, viestintäpäällikkö, Helsinki
Luukkonen, Tommi Olavi, strategiajohtaja, rakennusarkkitehti, Kuopio
Malmberg, Jarkko Kalevi, kaupunginjohtaja, Sastamala
Martikainen, Ossi Paavo Pellervo, kunnanhallituksen puheenjohtaja, Lapinlahti
Merilä, Päivi Outi Maarit, johtava tutkija, Oulu
Meriniemi, Marko Juhani, lainsäädäntöneuvos, Sipoo
Metsämuuronen, Jari Olavi, erikoisasiantuntija, dosentti, KT, Vantaa
Meurasalo, Saara Johanna, maaseutuekonomisti, Helsinki
Miettinen, Olli Yrjö Johannes, yrittäjä, Mikkeli
Moilanen, Timo Erkki Olavi, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Muraja-Murro, Anu Tytti Kristiina, luottamushenkilö, erikoislääkäri, Kuopio
Mustonen, Marjo Hannele, johtaja, Rauma
Mäenpää, Kai Pekka Tapio, johtaja, Ylöjärvi
Mäkelä, Heikki Veli, tehtaanjohtaja, Espoo
Mäki, Tiina Johanna, hallintojohtaja, Vantaa
Niinimäki, Esa Ville Ilmari, varalakiasiainjohtaja, Helsinki
Niskanen, Juha, yksityishammaslääkäri, Porvoo
Norkola, Tero, kustannusjohtaja, Helsinki
Nousiainen, Juha Lauri Olavi, johtaja, Helsinki
Nummi-Aho, Päivi, päällikkö, Helsinki
Nuuros, Liisa, johtaja, Espoo
Nykänen, Jarmo Tapani, apulaispoliisipäällikkö, Liperi
Nyyssönen, Marko Tapio, apulaispoliisipäällikkö, Lappeenranta
Närvänen, Sari Susanna, kategoriajohtaja, Järvenpää
Närvänen, Tero Tapani, johtaja, Espoo
Ojanperä, Harri, matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjujohtaja, Helsinki
Okko, Matti Tapio, johtaja, Espoo
Orpana, Jyrki Juhani, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Ovaska, Pasi Tapio, hallitusneuvos, Helsinki
Paajanen, Ulla Annikki, sijoittajasuhdejohtaja, Espoo
Paakkari, Jussi Matti, tutkimusalueen johtaja, Oulu
Paakkola, Katja Inkeri, lääninlääkäri, Turku
Paavola, Merja Liisa Tuulikki, johtaja, Helsinki
Pajala, Jukka, projektipäällikkö, Hämeenlinna
Pajuluoma, Manu Antero, tietohallintojohtaja, Rovaniemi
Palm, Juha-Matti Kalevi, tuomiorovasti, Mikkeli
Paloheimo, Leena Karitta, talous- ja hallintojohtaja, Helsinki
Parkkinen, Minna-Mari, päällikkö, Helsinki
Peippo, Jaana Maarit Helena, johtava tutkija, Jokioinen
Pelkonen, Seija Anneli, aluejohtaja, Askainen
Pensas, Sirpa Liisa, johtaja, Helsinki
Pesonen, Miikka Matias, johtaja, Vantaa
Pimperi-Koivisto, Leena, kuntayhtymän johtaja, Oulu
Porola, Heikki Yrjö Antero, ylikomisario, Vantaa
Puhakka, Janne Matti Sakari, hallintojohtaja, Nurmijärvi
Puikkonen, Arja Eeva Anneli, hallintojohtaja, Vantaa
Pussinen, Simo Petri, tekninen projektipäällikkö, Joensuu
Putkonen, Tero Topi Erkki, tietohallintojohtaja, Helsinki
Pyykkönen, Perttu Antero, edunvalvontajohtaja, Porvoo
Rahkonen, Mika Juhani, päällikkö, Helsinki
Raikkonen, Jaakko Kaarlo Tapani, hallituksen puheenjohtaja, Loimaa
Ranne, Tiina Annukka, hallitusneuvos, Veikkola
Rantanen, Esa Tapani, taiteen tukemisen päällikkö, Helsinki
Rasku, Sirpa Tuulikki, osastopäällikkö, Vantaa
Rautanen, Jukka Sameli, asiakkuusjohtaja, Vantaa
Rautio, Markku Tapani, johtaja, Iisalmi
Regina, Timo Tapani, johtava vesitalousasiantuntija, Kajaani
Rinkineva-Kantola, Leena, yksikön päällikkö, Vaasa
Ripatti, Mikko Martin, johtava rehtori, Joensuu
Ruuskanen-Parrukoski, Pirkko, toimitusjohtaja, Helsinki
Ryttyläinen-Korhonen, Katri Helena, koulutusalajohtaja, Ristiina
Ryömä-Reittu, Marketta, kirjastonjohtaja, Helsinki
Rämänen, Timo Heikki, lainsäädäntöneuvos, Espoo
Saarela, Sanna-Riikka Johanna, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Saarikoski, Sirkku Talvikki, neuvotteleva virkamies, Espoo
Saariniemi, Jarmo Tapani, toimipaikkapäällikkö, Keminmaa
Saikkonen, Tommi Tapani, henkilöstöjohtaja, Espoo
Salo, Tapio Juhani, johtava tutkija, Jokioinen
Saloheimo, Kari Matti Olavi, johtaja, Espoo
Salomaa, Heikki Sakari, yliopistonlehtori, Joensuu
Sarkkinen, Mika Petri Johannes, johtava kemisti, ryhmäpäällikkö, Kello
Sartamo, Kari Olavi, yksikön päällikkö, Lahti
Savikko, Risto, johtaja, Kuusankoski
Savonmäki, Marja Sinikka, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Schalin, Mona Margherita, arkkitehti, Helsinki
Schulman, Karl Markus, ylitarkastaja, Riihimäki
Serkkola, Elina Maria, johtaja, Helsinki
Siitari-Kauppi, Marja Kyllikki, yliopistonlehtori, Helsinki
Simonen, Satu Maria Kristiina, tulosalueen johtaja, Helsinki
Sjövall, Lars Olav, försäljnings- och affärsutvecklingsdirektör, Åbo
Snapir, Amir Moshe, kliinisen kehityksen johtaja, Lieto
Somervuori, Elina Tellervo, tilastopäällikkö, Tuusula
Soppela, Päivi Maarit, yliopistotutkija, Rovaniemi
Sorvali, Tiina Kirsi Birgitta, yliopistonlehtori, Vaasa
Soukkanen, Tuula Marjatta, muutosjohtaja, Kuopio
Stenholm, Johanna Katariina, viestintäpäällikkö, Espoo
Strömberg, John Erik Gustav, forskare, Helsingfors
Suikki, Mika Petteri, liikuntajohtaja, Espoo
Suopajärvi, Kimmo Tapani, hallintojohtaja, Rovaniemi
Suuronen, Juha Pekka, johtaja, Söderkulla
Suutala, Elisa Maria, johtaja, Rovaniemi
Söderlund, Kerstin Ingegerd, tulosalueen johtaja, Kirkkonummi
Tammi, Jouni Petteri, erityisasiantuntija, Espoo
Tammi, Tapio Edvard, tehtaanjohtaja, Kouvola
Tervonen, Tuire Hilppa Kyllikki, valmistelupäällikkö, Espoo
Timola, Sanna Elina, johtaja, Tuusula
Tiukkanen, Jarmo Margo, johtava asiantuntija, Vantaa
Toikka, Seppo Juhani, johtaja, Imatra
Turja, Leena Mirjami, yliopistonlehtori, Jyväskylä
Turunen, Esa Sakari, johtaja, Orakylä
Uikkanen, Leena Anneli, lakiasiainpäällikkö, Helsinki
Vaattovaara, Matti Antero, myyntijohtaja, Espoo
Valjakka, Niina Marika, kihlakunnanvouti, Helsinki
Valkonen, Harri Tapani, rakennuttamispäällikkö, Muurame
Vanhatalo, Juha Mikko, neuvotteleva virkamies, Kyrö
Varanka, Jouni Juhani, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Varonen, Jukka Tapio, kaupunginjohtaja, Valkeakoski
Vartiainen, Anu Helena, henkilöstö- ja viestintäjohtaja, Pori
Varvio, Sirkka-Liisa Marianne, yliopistonlehtori, dosentti, Helsinki
Wessman, Maija Aliisa, vanhempi tutkija, dosentti, Espoo
Vessonen, Ismo Olavi, diplomi-insinööri, Espoo
Wideskog, Mikael Rene, avdelningschef, Vasa
Viitanen, Anna Maarit, yksikön päällikkö, Pornainen
Vikman-Kanerva, Merja Eliisa, johtaja, Mäntsälä
Viljamaa, Outi Kristiina, neuvotteleva virkamies, Espoo
Vilpas, Martti Johannes, toimistopäällikkö, Vantaa
Virolainen, Jukka Antero, maatalousylitarkastaja, Espoo
Virolainen, Meri Anne Helena, arviointineuvos, Helsinki
Vuorikallio, Jyri Tapio, johtava asiantuntija, Helsinki
Vuorimaa, Vesa Tapio, viestintäasiantuntija, Helsinki
Välisuo, Heikki Tapio, suurlähettilään puoliso, Helsinki
Yli-Hukkala, Keijo, yksikönjohtaja, Seinäjoki
Ylitalo, Seppo Tarmo Juhani, kihlakunnanvouti, Hollola
Yhteensä: 249

Suomen Leijonan ritarimerkki

Aalto, Kari Matti, vastaava tuottaja, Espoo
Ahoniemi, Anu Maaria, rakennuttajapäällikkö, Tampere
Ainasoja, Merja Margareta, julkinen oikeusavustaja, Kaarina
Alakiuttu, Riitta, yksikönpäällikkö, Espoo
Alanko, Petri, lehtori, Helsinki
Alenius, Pekka Ele, erikoistutkija, Helsinki
Andersson, Pamela Maria, specialsakkunnig, Esbo
Anttila, Pia Helena, erikoistutkija, Helsinki
Anttila, Sami Petteri, ylitarkastaja, Helsinki
Aspelund, Leo Markku Uolevi, myyntijohtaja, Helsinki
Auterinen, Matti Heikki Tapio, lentokapteeni, Espoo
Barkman, Jack Tor Henrik, filosofie licentiat, Helsingfors
Brandt, Marja Riitta, edunvalvontajohtaja, Helsinki
Brummer, Raila Tuulikki, tietosuojavastaava, juristi, Kauniainen
Brun, Nicola Maria, kehittämispäällikkö, Helsinki
Bäckström, Bror Henrik Anders, parturimestari, käsityöneuvos, Helsinki
Carpén, Kirsti Anneli, oppilashuollon aluevastaava, Espoo
Dahlqvist, Sari Johanna, johtaja, Turku
Dow, Fredrik Vincent, försäljningsdirektör, Grankulla
Ekstrand, Ari Hannes, toimialapäällikkö, Helsinki
Englund, Jukka Markus, johtava tietoasiantuntija, Helsinki
Erickson, John Bertil, aluepäällikkö, Vaasa
Eriksson, Tage Karl Gustav, jordbrukare, Gottby
Erkkilä, Päivi Riikka, hiippakuntasihteeri, Askola
Eronen, Henna Irmeli, asiantuntija, Helsinki
Eronen, Petri Olavi, rikosylikomisario, Vantaa
Ewalds, Helena Tuulikki, kehittämispäällikkö, Porvoo
Grönqvist, Juhani Edvin, erityissuunnittelija, Helsinki
Gustafsson, Margareta Ingeborg, translator, Helsingfors
Haimi, Merja Sisko Helena, suunnittelupäällikkö, Helsinki
Hakonen, Niilo, johtava työelämän kehittämisen asiantuntija, Espoo
Hakulinen, Tuovi Soile Marjatta, tutkimuspäällikkö, Helsinki
Halonen, Päivi Hannele, palvelujohtaja, Siilinjärvi
Hanhike, Tiina, erityisasiantuntija, Helsinki
Harjunpää, Ilkka Rauno Sakari, toimitusjohtaja, Koski TL
Harmanen, Eija Marja Helena, EP:n perheasiain neuvottelukeskuksen johtaja, Seinäjoki
Haukka, Juha Arhippa, toimitusjohtaja, Hämeenlinna
Hautala, Jukka Tapio, rehtori, Ylivieska
Havunen, Kari Juhani, kaupungininsinööri, Seinäjoki
Heikkinen, Kati Sanna Maarit, erityisasiantuntija, Tuusula
Heiliö, Janne Mikael Antero, riskienhallintapäällikkö, Kotka
Heiskanen, Jukka Pekka, johtaja, Espoo
Heiskanen, Outi Annariitta, viestintäpäällikkö, Helsinki
Helenius, Mari Inkeri, erityisasiantuntija, Espoo
Helle, Ari Ilmari, koulutusjohtaja, Kotka
Hellman, Susanne Eliisa, kehittämispäällikkö, Espoo
Helminen, Mikko Juhani, yksikönpäällikkö, Helsinki
Henriksson, Juha Veikko, opetustoimenjohtaja, Kotka
Henttala, Juha Olavi, rikosylitarkastaja, Porvoo
Henttonen, Helena Mirja, erikoistutkija, Helsinki
Hernesniemi, Hannu Juhani, johtava analyytikko, Helsinki
Herva, Heikki Sakari, hallintopäällikkö, Jyväskylä
Hirvonen, Maija Kristiina, yliopettaja, Jyväskylä
Holopainen, Matti Iisakki, hallituksen puheenjohtaja, Oulu
Holtmanns, Silke, erityisasiantuntija, Klaukkala
Honkala, Juha Jaakko Olavi, kihlakunnanulosottomies, Hämeenlinna
Honkasalo, Harri Tapani, patentointijohtaja, Kauniainen
Hovi, Pirjo Helena, maanmittausinsinööri, DI, Salo
Hovi, Riitta Helena, lakiosaston apulaisjohtaja, Helsinki
Hukkinen, Juhana Antero, neuvonantaja, Nurmijärvi
Huovinen, Tuija Marita, rehtori, Joensuu
Hurme, Eero Vesa, riskienhallintajohtaja, Helsinki
Hursti, Matti Sakari, sivistysjohtaja, Nokia
Hyvönen, Marja Kristiina, ylitarkastaja, Vieremä
Hyytiäinen, Antero Matias, rehtori, Tornio
Häggblom, Kerstin Johanna Maria, innehållschef, Sibbo
Häkkinen, Sari Helena, laboratoriopäällikkö, Espoo
Hämäläinen, Keijo Kauko, kehittämispäällikkö, Espoo
Hänninen, Harri Tapani, tutkija, Kerava
Hökkä, Hannu Kalevi, erikoistutkija, Oulu
Ilmonen, Ilkka Kristian, maajohtaja, Helsinki
Immonen, Mirja Sinikka, päällikkö, Jyväskylä
Isotupa, Juha-Pekka, kunnanjohtaja, Lohja
Janatuinen, Tero Tapio, laatupäällikkö, Jyväskylä
Jansik, Csaba Mihály, erikoistutkija, Nurmijärvi
Jarva, Jouko Juhani, vastaava tuottaja, Vesilahti
Johansson, Elina Katariina, erityisasiantuntija, Vantaa
Johansson, Tuija Tuuli Helena, johtava tutkijainsinööri, Espoo
Jokela, Antti Mikael, tietohallintojohtaja, Tampere
Jokela, Markku Juhani, kehityspäällikkö, Kuopio
Jukka, Pirkko-Liisa, erityisasiantuntija, Nummela
Junell, Sune Olav Mattias, fabriksservicechef, Karleby
Jusko, Tuula Hannele, HR-tiimin esimies, työsuojelupäällikkö, Lahti
Juuso, Esko Kalevi, tutkijatohtori, Oulu
Juvonen, Riitta Johanna, johtava asiantuntija, Kauniainen
Jylhä, Sanna Maija, erityisasiantuntija, Espoo
Jyrinki, Jouni Jouko, toiminnanjohtaja, Kalajoki
Järvelä, Juha Petri, johtaja, Jyväskylä
Järvinen, Markku Kalevi, johtaja, Helsinki
Kaipanen, Jyrki Juhani, ylitarkastaja, Vantaa
Kaitaharju, Mia Maria, johtaja, Helsinki
Kalliosaari, Anu Riikka-Maaria, henkilöstöjohtaja, Porvoo
Kananen, Heikki Juhani, toimitusjohtaja, Mäntsälä
Kangas, Simo Antero, koulunjohtaja, Veteli
Kankaanpää, Kirsi Katriina, ylitarkastaja, Keuruu
Karhi, Kimmo Kalevi, ylitarkastaja, Helsinki
Karkama, Markku, ylitarkastaja, Vantaa
Karppinen, Eira Päivikki, johtaja, Helsinki
Kasslin, Mika Ilkka Tapani, erityisasiantuntija, Espoo
Kastelli, Sampo Veli Henrikki, vuorotyönjohtaja, Raahe
Kauhanen, Jari Heikki Sakari, toiminnanjohtaja, Leppävirta
Kauppinen, Markus Juhana, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Kautto, Petrus, erikoistutkija, Helsinki
Kelo, Anna Claudia, pääohjausassistentti, Helsinki
Keskinen-Suvitie, Erja-Maija, johtava asiantuntija, Tampere
Keurulainen, Harri Helmeri, yliopettaja, Tampere
Kinnunen, Paul Raimo, ylitarkastaja, Vantaa
Kola, Tero Johannes, 5G-tuotteenhallintapäällikkö, Espoo
Kolehmainen, Jouko Kalervo, johtaja, Tampere
Kolehmainen, Timo Tapani, yritysvastuujohtaja, Helsinki
Kontula, Tytti Susanna, erikoistutkija, Vantaa
Korhonen, Annu Anna-Marja, johtava asiantuntija, Helsinki
Koskela, Janne Olavi, rikosylikomisario, Oulu
Kuisma, Petri Juhani, yliopettaja, Rovaniemi
Kuivakari, Seppo Olavi, lehtori, Rovaniemi
Kujansivu, Alina Kirsi Marketta, toinen kaupunginsihteeri, Lappeenranta
Kumpulainen, Jukka Johannes, tietohallintojohtaja, Espoo
Kurvinen, Mika Petri Eemeli, pelastusylitarkastaja, Oulu
Kuusela, Viljo Henrik, lehtori, Kuopio
Kylmänen, Liisa Riitta, erikoislääkäri, Liminka
Kähkönen, Kari-Juhani, rehtori, Kankaanpää
Kähäri, Perttu Olavi, kehityspäällikkö, Helsinki
Kärki, Mikko Henrikki, kunnanvaltuutettu, Lempäälä
Kärkkäinen, Tarja, ylitarkastaja, Espoo
Käyhkö, Petri Juhani, turvallisuusjohtaja, Helsinki
Laakso, Jukka Heikki Iisak, korjausneuvonnan päällikkö, Vantaa
Laatunen, Jukka Petteri, lentokapteeni, Tuusula
Lahdelma, Pirkko Marjatta, johtaja, Espoo
Laine, Kalle Viljo Jorma, liiketoimintayksikön johtaja, Helsinki
Laitila, Juhani Markus, johtaja, Järvenpää
Laitinen, Jukka Matti Oskari, lakimies, Helsinki
Laitinen, Mika Johannes, johtaja, Klaukkala
Lalli, Jarno Johannes, jaospäällikkö, Rauma
Lampio, Eero Olavi, erikoissuunnittelija, Kerava
Langwaldt, Jörg Holger, tutkimusasiamies, Tampere
Laukkanen, Veli Pekka, kehitysjohtaja, Rovaniemi
Lehtinen, Tarja Sinikka, kokoelmapäällikkö, Helsinki
Lehtomäki, Kari Juhani, koulutusvastuupäällikkö, Kuopio
Lehtosalo, Marko Olavi, aluejohtaja, Naantali
Lennon, Eeva, toimittaja, Iso-Britannia
Lepistö, Jari Kalevi, pelastusylitarkastaja, Karvia
Leppälä, Timo Viljo Tapani, ylikomisario, Vantaa
Leskinen, Jarmo Antero, hallintopäällikkö, Helsinki
Levy, Juha Matti Tapio, strategiapäällikkö, Kempele
Levämäki, Mikko Lauri Juhani, erityisasiantuntija, Helsinki
Lindfors, Patrik Kaj, hallintopäällikkö, agrologi AMK, Hyvinkää
Lindroos, Risto Kalevi, johtava asiantuntija, Espoo
Lipsanen, Juha Antero, rakennuttamispäällikkö, Tuusula
Lundell, Touko Aukusti, trumpetin äänenjohtaja, Helsinki
Luoma, Marjo Helena, johtaja, Oulu
Luoranen, Jaana Anneli, erikoistutkija, Suonenjoki
Luostarinen, Selja Maria Annikki, erityisasiantuntija, Espoo
Luukkonen, Kari Olavi, IT-johtaja, Turku
Lässämäki, Ari Heikki Matias, liiketoimintajohtaja, Helsinki
Malkki, Janne Sakari, asiantuntija, Vantaa
Mantila, Juha Elias, valmiusasiamies, Helsinki
Marjokorpi, Antti Sakari, metsäympäristöjohtaja, Porvoo
Markkanen, Pasi Taavetti, paloinsinööri, Joensuu
Martikainen, Piia Susanna, johtaja, Espoo
Marttila, Riitta Johanna, erityisasiantuntija, Hämeenlinna
Marttinen, Heli Virpi Marjukka, muutosjohtaja, Sipoo
Marttinen, Janne Petteri, johtaja, Vantaa
Matilainen, Jorma Heikki, yliopettaja, Jyväskylä
Mattila, Anna Katriina, ylitarkastaja, Kokemäki
Mattila, Päivi Kaarina, palvelujohtaja, Hamina
Maukonen, Antti Ilmari, maankäyttöpäällikkö, Jyväskylä
Merisalo, Harri Eino Juhani, tehtaanjohtaja, Valkeakoski
Mero, Taneli Ilari, logistiikkajohtaja, Vihti
Mustonen, Lenita Ingrid, toimistopäällikkö, Liperi
Muurman, Tero Juhani, rikosylikomisario, Nurmijärvi
Muuronen, Markku, myyntijohtaja, toimitusjohtaja, Helsinki
Mykrä, Heikki Tapio Juhani, erikoistutkija, dosentti, Oulu
Mäenpää, Päivi Kristiina, koulutusjohtaja, Kotka
Mäkelä, Anssi Juhani, vanhempi osastopäällikkö, Urjala
Mäkelä, Sirkku Päivikki, verojohtaja, Tampere
Mäkitie, Hannu Martti, erikoistutkija, Helsinki
Männistö, Eva, varatoimitusjohtaja, Yhdysvallat
Männistö, Heikki, toimitusjohtaja, Yhdysvallat
Määttä, Päivi Sinikka, talousjohtaja, Raahe
Neuvonen-Rauhala, Marja-Liisa, koulutusjohtaja, Orimattila
Nevala, Hannu Tapio, johtaja, Oulu
Nick-Mäenpää, Giselle Annett, pääarvioija, Helsinki
Niemelä, Mika-Petri, kehityspäällikkö, Lieto
Niemikallio, Veli-Pekka Santeri, pelastuspäällikkö, Lahti
Nieminen, Jouko Sakari, strategiajohtaja, Turku
Nordling, Esa Tapio, kehittämispäällikkö, Seinäjoki
Nummi, Kukka-Maaria, museonjohtaja, Helsinki
Nurmilaukas, Jouko Sakari, ylitarkastaja, Espoo
Nurminen, Mari Virpi Marjanna, aluejohtaja, Tampere
Nuutinen, Hanna Maria, palveluasiantuntija, Riihimäki
Nåhls, Stefan Mikael, kirjaamispäällikkö, Vaasa
Oksanen, Janne Sakari, tarkastaja, Helsinki
Oksanen, Jyrki Aleksis, Visit Finland -edustaja Saksassa, Helsinki
Paananen, Antti Olavi, toimialajohtaja, Kokkola
Paananen, Markku Olavi, erikoistutkija, Espoo
Paavilainen, Jorma Juhani, kehityspäällikkö, Hämeenlinna
Paavilainen, Marja, vastaava tuottaja, Porvoo
Pajula, Elina Annikki, toiminnanjohtaja, Joensuu
Parvio, Leena Marja, varatoimitusjohtaja, Tampere
Pasanen, Tuija Marianne, opiskelijapalvelun päällikkö, Kuopio
Paukkonen, Mauri Olavi, taloussuunnittelupäällikkö, Helsinki
Pavela, Markku Olavi, johtava työterveyslääkäri, Pori
Pekkinen, Mika Olli, toimitusjohtaja, Tampere
Penttilä, Heikki Olavi, johtaja, Kauniainen
Penttinen, Kari Kaleva, asiantuntija, Kerava
Pesonen, Sari Kristiina, myyntijohtaja, Helsinki
Pettinen, Kimmo Timo, tietohallintojohtaja, Helsinki
Peuranen, Harri Matias, yliopettaja, Jyväskylä
Pieski, Osmo Kalervo, kaupunginjohtaja, Orimattila
Pohjola-Effe, Marja Elina, yliopisto-opettaja, Oulu
Poutiainen, Ritva Helena, palvelujohtaja, Kuopio
Priha, Anne Mariaana, investointijohtaja, Espoo
Pulkkinen, Teuvo, diplomi-insinööri, Yhdysvallat
Puoskari, Jukka-Pekka, kaupunginjohtaja, Kalajoki
Purjo, Tiina Anneli, ylikonstaapeli, Vantaa
Pyykkönen, Sonja Riitta, erityisasiantuntija, Järvenpää
Raassina-Terho, Pia Johanna, suunnittelupäällikkö, Espoo
Rahja, Esa Sakari, ratkaisukeskuksen päällikkö, Luoto
Railas, Raija Sisko Ilona, lakimies, Helsinki
Raitaniemi, Jari Juhani, erikoistutkija, Turku
Rajala, Juha Kyösti, erikoistutkija, Espoo
Rajalahti, Outi Elina, yliopettaja, Lohja
Rantala, Kirsti Annikki, hoivapalvelujohtaja, Heinola
Rauhansalo, Sanna Tuulikki, yhteiskuntasuhdepäällikkö, Helsinki
Rauste-Laukkarinen, Anna-Maria, riskienhallintajohtaja, Espoo
Reijonen, Mikko Santeri, siviilipalvelusjohtaja, Porvoo
Rissanen, Jukka Antero, maanmittausinsinööri DI, Iisalmi
Ristimäki, Eija Sylvia Kristiina, viestintäpäällikkö, Helsinki
Roimu, Jere Pekka, ylikomisario, Vantaa
Rokka, Veli-Matti, erikoistutkija, Pöytyä
Romakkaniemi, Atso Heikki, erikoistutkija, Oulu
Ruhkala, Pekka Juhani, hankintajohtaja, Mustasaari
Ruohomäki, Kati Pia Kristiina, johtava asiantuntija, Porvoo
Rusanen, Sami Arto Juhani, poliisitarkastaja, –
Räihä, Timo Juhani, liiketoimintajohtaja, Huittinen
Räikkönen, Hannele, EU-yhteysjohtaja, Tampere
Rönn, Tanja Marika, erityisasiantuntija, Helsinki
Saari, Timo Tapani, työllisyyspalveluiden johtaja, Espoo
Sahamies, Tiina Mari, riskienhallintajohtaja, Tampere
Sahlberg, Juha Pekka Kalevi, kehityspäällikkö, Rauma
Saikko, Simo Juhani, lehtori, Lappeenranta
Sairanen, Raija Maria, yliopettaja emerita, Turku
Salmela, Ulla Maria, yli-intendentti, Helsinki
Salminen, Eeva-Maija, yliopettaja, Pori
Salminen, Hannu Martti, erikoistutkija, Rovaniemi
Salo, Aki Jari, johtava tiedeasiantuntija, Järvenpää
Sandelin, Sirpa Kaarina, yliopettaja, Pori
Sarjakoski, Tarja Sinikka, kehittämispäällikkö, Helsinki
Seinä, Terhi Tuulikki, opetusneuvos, Espoo
Seppänen, Juha Antti Kalevi, kunnaneläinlääkäri, Kannus
Sieviläinen, Salla Elina, jaostopäällikkö, Espoo
Similä, Janne Kalevi, apulaisjohtaja, Oulu
Simoska, Mika Antero, kunnanjohtaja, Tervola
Siniluoto-Heikkinen, Sinikka, lakimies, yksikön päällikkö, Oulu
Sirola, Jarmo Ilmari, puheenjohtaja, Helsinki
Sivonen, Sirpa Kaarina, kehittämispäällikkö, Espoo
Soininen, Jari Olavi, erityisasiantuntija, Kuopio
Soinne, Erkki Juhani, johtava asiantuntija, Hämeenlinna
Sorvali, Pia Milla Susanna, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi
Suhonen, Pekka Juhani, yksikönpäällikkö, Kauniainen
Sulkakoski, Mikko Pekka, johtava vesitalousasiantuntija, Kajaani
Sulkko, Seppo Antti Kalervo, johtaja, Naarajärvi
Suomi, Marja-Leena, hallintopalvelupäällikkö, Paimio
Suorsa, Veikko Henrik, tietotekniikkapäällikkö, Oulu
Suurnäkki, Ritva Mirjami, erityisasiantuntija, Espoo
Svenfors, Stefan Carl-Johan, kommundirektör, Pedersöre
Särkelä, Arto Tapio, tuotantojohtaja, Kokkola
Säteri, Matti Jaakko, maanviljelijä, Ilmarinen
Tabell, Max Markku Olavi, lehtori, Kirkkonummi
Takala, Timo Aarne Antero, strategiapäällikkö, Seinäjoki
Takkula, Petteri Kimmo Tapio, kehittämispäällikkö, Helsinki
Tarvainen, Teija Johanna, johtava asiantuntija, Vantaa
Tasa, Mika Pekka, rahoituspäällikkö, Espoo
Taskila, Tomi Erkki Juhani, rikostarkastaja, Espoo
Taskinen, Ismo Antero, riskienhallintainsinööri, Kouvola
Tiainen, Tuula Helena, erityisasiantuntija, Espoo
Tiilikka, Juha Antero, lentokapteeni, Hyvinkää
Tiililä, Ulla Marika Elisabeth, erityisasiantuntija, Helsinki
Tiirola, Jouko Ilmari, korkeakoulupalveluiden johtaja, Rovaniemi
Tikkanen, Hilma Rakel, lehtori, Vantaa
Tirilä, Veli Juhani, rehtori, Oulainen
Tisler, Priit, erikoistutkija, Helsinki
Toivonen, Seppo Harras, johtava asiantuntija, Helsinki
Tolonen, Arto Olavi, aluejohtaja, Ristijärvi
Tuomivaara, Sari Hannele, ylitarkastaja, Hämeenkyrö
Tuorila, Teuvo Erik, rehtori, Kalajoki
Tuumi, Jussi Mikael, johtava tietojärjestelmäasiantuntija, Kiukainen
Tuunanen, Tuuli Aulikki, erityisasiantuntija, Helsinki
Tyni, Sasu Ilmari, erikoistutkija, Helsinki
Tähtinen, Matti Kustaa, kehityspäällikkö, Vantaa
Tötterman, Ann Marie, erikoistutkija, Helsinki
Urjankangas, Hanna-Maria, erityisasiantuntija, Helsinki
Vainio, Ari Juhani, asiakasvastuullinen johtaja, Kauniainen
Vase, Jaana-Sisko Johanna, johtaja, Rauma
Widgrén-Sallinen, Erja Katriina, opinto- ja hakijapalveluiden päällikkö, Joensuu
Viitala, Timo Erkki, IT-johtaja, Helsinki
Wilenius, Anne Maria, kehittämispäällikkö, Turku
Viljanen, Mika Juhani, pelastuspäällikkö, Masku
Vilkki, Päivi Marjatta, tietosuojavastaava, Helsinki
Vuori, Merja Sinikka, johtava asiantuntija, Helsinki
Vuorinen, Tuija Anneli, verkkopäätoimittaja, Helsinki
Väisänen, Maini Kirsi Kaarina, kaupungininsinööri, Mikkeli
Väkeväinen, Unto Markku, luottopäällikkö, Espoo
Vänni, Tapani Armas, yli-insinööri, Tampere
Värtinen-Juntunen, Päivi Kristiina, kirjaamislakimies, Rovaniemi
Väyrynen, Raija Annikki, lukion lehtori, Kajaani
Ylisiurunen, Kimmo Juhani, toimitusjohtaja, Tampere
Ylöstalo, Sauli Mikko Kalevi, johtaja, Kerava
Yhteensä: 308

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi
Aaltonen, Pirjo Riitta, henkilöstöpalvelukeskuksen johtaja, Laihia
Aho, Harri Matti Tapio, kuljetusyrittäjä, Taavetti
Aho, Tapio Juhani, tietohallintopäällikkö, Rovaniemi
Ahokas, Tero Uolevi, insinööri, Masku
Ahtiainen, Kari Juhani, erikoissuunnittelija, Vantaa
Airaksinen, Antti Jussi, kuljetusyrittäjä, Kuopio
Ala-Siurua, Maija Ilona, toimittaja, Hyvinkää
Andersén, Raija Elina, terveydenhoitaja, Muonio
Antila, Tuomo Tapio, ympäristöpäällikkö, Kangasala
Anttila, Sari, myyntipäällikkö, Helsinki
Arkima, Antti Juhani, ylitarkastaja, Helsinki
Avonius, Tuula Annikki, kehityspäällikkö, Espoo
Backman, Leif Johan, vanhempi projektipäällikkö, Vantaa
Bergström, Tarja Iiris, hankepäällikkö, Vantaa
Blomberg, Marjut Elisa, asiakkuusjohtaja, Helsinki
Boström, Pirkko Tuulikki, ryhmäpäällikkö, Vantaa
Bröijer, Maija-Liisa, laskentapäällikkö, Vantaa
Bäcklund, Timo Kalevi, insinööri, Turku
Bäckman, Anne-Mari, yleishallintolakimies, Tyrnävä
Bärlund, Kai-Rafael Johannes, ylitarkastaja, Kauniainen
Böök, Jorma Antero, näyttelijä, Jyväskylä
Eerikäinen, Marja Sinikka, hallintopäällikkö, Savonlinna
Eerolainen, Vuokko Sinikka, tiimipäällikkö, Helsinki
Eklund, Ola Arvid, OP Raaseporin hallituksen puheenjohtaja, Karjaa
Ekström, Olov, lagberedare, Mariehamn
Eriksson, Anders, jordbrukare, Jomala
Eriksson, Patrik Mikael, vanhempi tutkija, Turku
Eronen, Anne Sinikka, tutkija, Helsinki
Erra, Erja Kristiina, hankesuunnittelupäällikkö, Helsinki
Eskonen, Anna-Maija Kaarina, rakentamispäällikkö, Jyväskylä
Fagerström, Maria Ulrika, päällikkö, Turku
Fogelholm, Kitty, sakkunnig, Esbo
Forssell, Nina Johanna, sakkunnig, Esbo
Fröjdö, Kjell Erik, styrelseordförande, Kronoby
Gordon, Douglas Archibald, arkkitehti, Helsinki
Gröhn, Maija-Liisa, kansalaisopiston rehtori, Seinäjoki
Gröhn, Tuomo Antero, kehityspäällikkö, Helsinki
Gröndahl, Jan Mikael, teknisk direktör, Raseborg
Haatanen, Pentti, liiketoimintapäällikkö, Vantaa
Hack, Kirsi Kaarina, ylitarkastaja, Vantaa
Hagelin, Terttu Mirjami, toimitusjohtaja, Rovaniemi
Haijanen, Jari Juhani, päällikkö, Espoo
Haiko-Christoforou, Arja Tuulikki, ylitarkastaja, Lappeenranta
Haimila, Jarmo, toiminnanjohtaja, Luumäki
Harmaala, Juha Pekka, kappalainen, Hämeenlinna
Havusela, Lila Marika, rikoskomisario, Asikkala
Heideman, Heini Sannaliisa, kansainvälisen verkoston päällikkö, Espoo
Heikinheimo, Martti Mikael, päällikkö, Helsinki
Heikkilä, Aira Kyllikki, vanhempi tutkija, Huhmari
Heikkinen, Ari Juhani, lehtori, Vantaa
Heikkinen, Seija Marketta, järjestöpäällikkö, Kajaani
Heinonen, Riitta Hannele, ylitarkastaja, Vilppula
Heinonen-Özdemir, Eija Irmeli, päällikkö, Vaasa
Heiskanen, Aija Eliisa, henkilöstöpalvelupäällikkö, Kerava
Heiskanen, Tarmo Juha Viljami, kunnanvaltuuston puheenjohtaja, Lapinlahti
Helin, Erika Kyllikki, ylitarkastaja, Tampere
Helin, Heikki Eero Antero, viranomaispäällikkö, metsänhoitaja, Tampere
Heljala, Minna Sylvia, museonjohtaja, Tornio
Helke, Markku Juhani, rakennusarkkitehti, toimitusjohtaja, Jyväskylä
Hepo-oja, Harri Niilo Johannes, riistapäällikkö, Oulu
Hetemäki, Ilari Aarni Eero, viestintäpäällikkö, pääsihteeri, Espoo
Hietaharju, Markku Ilmari, A-kanttori, dir. mus., Masku
Hietanen, Pirjo Tuula Marita, pääsuunnittelija, Helsinki
Hiiro, Ilkka Matias, laatupäällikkö, Nurmijärvi
Hiitiö, Ulla Marjatta, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Hilakari, Vesa Mikael, vanhempi asiantuntija, Piikkiö
Hirsjärvi, Auli Elina, ylitarkastaja, Helsinki
Hjulgren, Juha Pekka, tekninen johtaja, Ulvila
Holmberg, Stig Birger, rahoituspäällikkö, Kajaani
Hotanen, Juha-Pekka Ensio, tutkija, Joensuu
Huhta, Jukka Tapio, terveys-, turvallisuus- ja ympäristöjohtaja, Kirkkonummi
Huhtala, Oili, toiminnanjohtaja, Tampere
Hulkkonen, Kaisu Maarit Johanna, henkilöstöpäällikkö, Toivakka
Hult, Antti Tapani, pankinjohtaja, Kuopio
Husu, Jyrki Tapani, piiripäällikkö, Puumala
Hytönen, Pia Merika, toiminnanjohtaja, Helsinki
Hyvärinen, Irma Kaarina, muutos- ja tulevaisuusjohtaja, Turku
Häggvik, Ulf-Erik Mikael, övervakningschef, Petalax
Hämäläinen, Jari Antero, projektipäällikkö, Rajamäki
Hämäläinen, Teuvo Juhani, hankintapäällikkö, Porvoo
Hänti, Kari Tapio, toimitusjohtaja, Huittinen
Ihalainen, Jukka Pekka, laboratorioinsinööri, Kokkola
Ikonen, Marja Kristiina, johtaja, Helsinki
Ikonen, Pekka Juhani, lehtori, Ilomantsi
Inkeroinen, Tarja, senior IT-inköpschef, Esbo
Jakobsson, Eeva Kristiina, asiakaskokemuksen asiantuntija, Vantaa
Jalava, Mari, museonjohtaja, Uusikaupunki
Jansson, Jari Olavi, ryhmäpäällikkö, Kempele
Joensuu, Jaakko Martti Mikael, kansliapäällikkö, Tampere
Johansson, Lennart, räddningschef, Mariehamn
Jokisuo, Päivi Annele, ryhmäpäällikkö, Oripää
Joutsiniemi, Päivi Helena, QC-päällikkö, Espoo
Junna, Tuomo Tapani, vanhempi kehityspäällikkö, Helsinki
Junnila, Mari Pauliina, henkilöstöpäällikkö, Salo
Juola, Ilkka Juhani, ylikomisario, Nurmijärvi
Juvonen, Timo Antero, asiantuntija, Järvenpää
Jäppinen, Eeva Marjatta, kirjastopalvelupäällikkö, Espoo
Järvi, Heli Päivikki, tuotekehityspäällikkö, Helsinki
Järvinen, Tiina Orvokki, ylitarkastaja, Espoo
Jääskeläinen, Eija Tuulikki, rehtori, Kouvola
Jääskö, Erkki Kalevi, erikoissuunnittelija, Rovaniemi
Kaappola, Esko, vanhempi asiantuntija, Kirkkonummi
Kailasuo, Eija-Inkeri, mielenterveys- ja päihdepalvelujen päällikkö, Helsinki
Kaitainen, Tapani, pastori, Hausjärvi
Kalakari, Minna Johanna, rehtori, Muurame
Kalatie, Minna Katariina, erityisasiantuntija, Espoo
Kankaanranta, Markku Kaarlo, liikelaitoksen toimitusjohtaja, Kemijärvi
Kanniainen, Aila Irmeli, suunnittelija, Oulu
Kannisto, Marketta Ilona, apulaisrehtori, Tampere
Kantola, Antti Olavi, toimittaja, Hämeenlinna
Karhilahti, Outi Selina, rekisteröintiasiantuntija, Turku
Karhinen, Pasi Vesa, tuotekehitysjohtaja, Espoo
Karhu, Jari Eero, yleisöpalvelupäällikkö, Järvenpää
Karjalainen, Tero Tapio, osastopäällikkö, Vaasa
Karlsson, Marina Elisabet, tiimipäällikkö, Porvoo
Karppinen, Iiris Kyllikki, tietoasiantuntija, Helsinki
Karvo, Juha Einari, maanviljelijä, Sastamala
Karvonen, Armi Amalia, apulaisjohtaja, Ulvila
Karvonen, Osmo Sakari, verkkojohtaja, Nurmijärvi
Kataja, Raila Sisko, intendentti, Helsinki
Kaukopaasi, Jan Gustaf, tuotepäällikkö, Tampere
Kauranen, Päivi Helena, lakimies, Helsinki
Kavonius, Iris Margareta, överinspektör, Helsingfors
Kemppainen, Kari Tapio, ylitarkastaja, Oulu
Kemppi, Anne Elina, lakimies, Helsinki
Kentta, Kirsi Mielikki, erityisasiantuntija, Helsinki
Kinnunen, Janne Sakari, ylitarkastaja, Espoo
Kinnunen, Leena Johanna, ylitarkastaja, Espoo
Kivijakola, Leena Inkeri, sivistystoimenjohtaja, Sievi
Kivilä, Olli-Pekka, palvelupäällikkö, Helsinki
Kivistö, Erkki, kiinteistönvälittäjä, Lappeenranta
Klemola, Niina Satu, talousryhmän päällikkö, Lahti
Klemola, Viljo, prosessivastaava, Riihimäki
Knuuttila, Timo Jaakko, perusopetuksen rehtori, Jyväskylä
Kohtala-Hannula, Virpi Hannele, ylitarkastaja, Kerava
Koistinen, Jouko Tapani, pastori, Kuopio
Koivula, Jari Pekka, johtaja, Ylöjärvi
Koppanen, Tarja Päivikki, aluejohtaja, Tampere
Korpela, Leila Kaarina, tutkija, Helsinki
Kortela, Veikko Pellervo, liiketoiminnan kehityspäällikkö, Rusko
Koskenniemi, Outi Maria, vanhempi suunnittelija, Helsinki
Koskinen, Maarit Marianne, lehtori, Helsinki
Kosunen, Paula Johanna, geologi, Eurajoki
Kourilehto, Ari Antero, pankinjohtaja, Espoo
Krokfors, Klaus Jyri Mikael, johtava tilintarkastaja, Helsinki
Kröger, Pauli Unto Kalevi, toimitusjohtaja, Riistavesi
Kumpulainen, Timo Paavo, lehtori, Tuusula
Kuosmanen, Tarja Tuulikki, vanhempi tutkija, Paimio
Kupari, Teppo Juhani, vanhempi asiantuntija, Suolahti
Kurkela, Merja Hannele, tuottaja, Helsinki
Kurppa, Hanna Anneli, talouspäällikkö, Espoo
Kurtelius-Luttinen, Minna Maria, maatalousyrittäjä, Vieremä
Kuusala, Juha Aulis Kalervo, ylitarkastaja, Sastamala
Kuusela, Pirjo Katariina, yhteiskuntavastuujohtaja, Tuusula
Kyösti, Jarmo Johannes, tekninen johtaja, Parkano
Kyöttilä-Vettenranta, Tiina Elina, hallintolakimies, Tampere
Könni, Pirjo Hannele, lehtori, Tornio
Laamanen, Ulla Ilona, tutkija, Helsinki
Laiti, Mirja Kaarina, avohoidon johtaja, Inari
Lampela, Heikki Juhani, prosessikehityspäällikkö, Hämeenlinna
Lampsijärvi, Kauko Juhani, johtaja, Rovaniemi
Lappalainen, Jasmiini, päällikkö, Tuusula
Lappalainen, Pirjo Sinikka, lehtori, Kerava
Lappalainen, Raija, vastaava johtava sosiaalityöntekijä, Hamina
Lappi, Erkki Kalervo, hallituksen puheenjohtaja, tuotekehitysjohtaja, Virtasalmi
Lauluniemi, Linnea Hannele, ryhmäpäällikkö, Lieksa
Laxén, Johan Henrik, verkkoarkkitehti, Sipoo
Lehmus-Niemi, Miia Katariina, ylitarkastaja, Vantaa
Lehtinen, Päivi Maritta, viestinnän asiantuntija, Lohja
Leinola, Hanna Kaisa Maria, luottamushenkilö, psykologi, Harjamäki
Leinonen, Samuli Matias, maatalousyrittäjä, Vaala
Lepistö, Jukka Kalevi, ylitarkastaja, Hämeenlinna
Lepojärvi, Tommi Klaes Viljami, projektipäällikkö, selvitysmies, Keminmaa
Leppänen, Ari Matti Frans, henkilöstöpäällikkö, Jämsä
Levelä-Johnson, Seija Anneli, suomen kielen opettaja, Yhdysvallat
Liakka, Anna-Riitta, palvelupäällikkö, Kotka
Lindeman, Aslak, suunnittelija, Helsinki
Linnainmaa, Pirjo Anneli, lehtori, Hämeenkyrö
Linnamäki, Tiina Johanna, ylitarkastaja, Vantaa
Lintunen, Sampsa Paavali, palopäällikkö, Lappeenranta
Liukkonen, Joni Perttu Valtteri, rehtori, Ikaalinen
Liukkonen, Kaija Heleena, kirjanpitopäällikkö, Vantaa
Lokio, Jarmo Aulis, kaupunginarkkitehti, Tornio
Loukiainen, Marita Kristiina, toiminnanjohtaja, Kokkola
Lundström, Jörgen Olav, försäljnings- och marknadsföringschef, Korsholm
Luostari, Riku Pekka Samuel, tekninen johtaja, Uusi-Seelanti
Lyyra, Martti Yrjänä, esimies, toimittaja, Helsinki
Löthman, Leo, författare, förtroendevald, Lumparland
Löytynoja, Timo Antero, merenmittauspäällikkö, Helsinki
Maaranen, Anne, johtaja, Espoo
Malmberg, Leif Lennart, kriminalkommissarie, Lovisa
Mannelin, Johanna Maarita, aluekehitysasiantuntija, Joensuu
Mansikka-Savolainen, Suvi Johanna, vanhempi tutkija, Turku
Mantere, Päivi Tuulikki, lehtori, Tuusula
Marjanen, Heikki Ilkka Tapani, aluepappi, Espoo
Martikainen, Ilkka, toimitusjohtaja, Leppävirta
Martin, Agneta Maria, bildningsdirektör, Korsholm
Matikka, Hannu Tapani, erikoistutkija, Vantaa
Matilainen, Heidi Hannele, rahoituspäällikkö, Helsinki
Matilainen, Jukka Matti Mikael, kunnanjohtaja, Jokioinen
Matilainen, Kaisa Maria, kasvintuotannon asiantuntija, Liperi
Mattila, Timo Markus, tuotepäällikkö, Lohja
Medina, Marja Anneli, controller, Helsinki
Mehtonen, Jukka Antero, erikoissuunnittelija, Helsinki
Meriläinen, Ilkka Tapio, vanhempi neuvonantaja, Vantaa
Miettinen, Mikko Antero, jakelukeskuksen päällikkö, Siuntio
Miettinen, Olli Asser Joakim, lakimies, Helsinki
Mikkanen, Minna, johtaja, Tuusula
Mikkola, Janne Olavi, ryhmäpäällikkö, Raisio
Mikkonen, Anni Paula Elina, toimitusjohtaja, Jyväskylä
Mononen, Jukka Olavi, asianvalvoja, Jyväskylä
Myllymäki, Timo Ilmari, tekninen johtaja, Alavus
Mäkinen, Merja Päivi, kauppatieteen maisteri, Turku
Naskali, Arto Olavi, tutkija, Rovaniemi
Neiglick, Simo Antti Ilmari, meteorologi, Helsinki
Neimala, Liisa Kaisa, johtava asiantuntija, Helsinki
Nelin, Tiina Annika, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Nenonen, Eero Antero, veroasiamies, Joensuu
Nerg, Harri Tapani, päällikkö, Kotka
Nevala, Outi Soile Päivikki, VT, lakimies, Helsinki
Nevalainen, Rauno, koulutuspäällikkö, Kiuruvesi
Nieminen, Erkki Martti Mikael, riskipäällikkö, Turku
Nieminen, Kristiina Elina, yliaktuaari, Helsinki
Nieminen, Mika Juhani, yksikönjohtaja, Tampere
Nieminen, Mika Pellervo, maanviljelijä, Ylöjärvi
Niiniö, Marie Hannele, lehtori, Kerava
Nikander, Timo Olavi, yliaktuaari, Espoo
Nissinen, Sari Sisko Tuulikki, ruokapalvelujohtaja, Jyväskylä
Nummijoki, Jaana Kristiina, kotihoitopäällikkö, Helsinki
Nuri, Fazile, sairaanhoitaja, Vantaa
Nurmikko, Marja, Suomen kielen ja kirjallisuuden opettaja, Iso-Britannia
Nurmikolu, Marko Sakari, lakimies, Mäntsälä
Nyman, Mikko Ville, tiimipäällikkö, Vantaa
Nyman, René Michael Hervé, johtaja, Helsinki
Nyström, Pia Susanna, ERP-erityisasiantuntija, Kauniainen
Ohrankämmen, Jari Yrjö, johtaja, Vihti
Ojala, Jarmo Uolevi, komisario, Vantaa
Ojanen, Timo Juhani, vanhempi asiantuntija, Vantaa
Ollikainen, Kari Juhani, vanhempi asiantuntija, Espoo
Ollikainen, Pia Marianne, ryhmäpäällikkö, Hämeenlinna
Paajanen, Salla Maarit, toimittaja, Tampere
Paakkari, Sirpa Helena, henkilöstön kehittämispäällikkö, Oulu
Paalanen, Piila Maria, opettaja, Nokia
Palmén, Hannu Henrik, insinööri, Helsinki
Palokoski, Anne Kaarina, maksatuspäällikkö, Seinäjoki
Patamaa, Hannu Mauri, kansalaisopiston rehtori, Karstula
Penttinen, Tuomo Sakari, hallinto- ja talousjohtaja, Mäntyharju
Perkkiö, Jani Petteri Ensio, johtava asiantuntija, Riihimäki
Perttola, Pertti Päiviö, alueidenkäyttöpäällikkö, Kouvola
Perälä, Matti Tuomas, johtaja, Seinäjoki
Peura, Jukka, ylitarkastaja, Espoo
Piekkola, Raija Sinikka, ylitarkastaja, Sastamala
Pietikäinen, Martti Antero, johtava asiantuntija, Helsinki
Piiroinen-Honkanen, Marja Helena, erityisasiantuntija, Sipoo
Pohjonen, Jussi Tapani, johtava asiantuntija, Helsinki
Poikkimäki, Tapani Johannes, projektijohtaja, Järvenpää
Poikonen, Arto Jyrki Sakari, projektijohtaja, Helsinki
Poussa, Antti, toimitusjohtaja, Parkano
Pruikkonen, Anu Maarit, palvelupäällikkö, Tornio
Pulkkinen, Arja Anneli, transformaatiojohtaja, Espoo
Pulkkinen, Sari Maarit, järjestelmäasiantuntija, Tampere
Puro, Anne Riitta, lehtori, Kemi
Pusila, Juha Seppo Ilmari, työmarkkina-analyytikko, Turku
Päällysaho, Maija Annikki, lehtori, Espoo
Pösö, Hanna Kaarina, lastensuojelun palvelupäällikkö, Vantaa
Raatikainen, Terttu Helena, aluearkkitehti, Viitasaari
Rahikainen, Jussi August, riskienhallintapäällikkö, Kirkkonummi
Rahikka, Eero Juhani, kiinteistöpäällikkö, Helsinki
Raikaa, Olli-Pekka, tuotekehitysjohtaja, Yhdysvallat
Raike, Antti Olavi, erityisasiantuntija, Tampere
Ranne, Aino Kaarina, yliopettaja emerita, Pori
Rauhala, Jyri Ilmari, riistapäällikkö, Hämeenlinna
Rautiainen, Mika Veikko, metsätietoasiantuntija, Kajaani
Ravantti, Esa, erityisasiantuntija, Lahti
Rehunen, Antti Kalevi, erikoistutkija, Helsinki
Reko, Jukka Väinö, ympäristöpäällikkö, Säkylä
Riekki, Alpo Sauli Juhani, suunnittelupäällikkö, Raahe
Rinne, Juhani Elias, suunnittelija, Seinäjoki
Runokangas, Olli Marko, kauppias, Espoo
Ruohoranta, Pekka Juhani, tuottaja, Pusula
Rönnholm, Mona Margareta, ekonomichef, Pargas
Saarinen, Eija Anneli, lehtori, Turku
Saarinen, Tarmo Aatos, tekninen johtaja, Säkylä
Saarinen, Ulla-Maarit, suunnittelija, Helsinki
Saasmo, Merja Inkeri, hallintopäällikkö, Lahti
Sahamies, Juha Pertti, kappalainen, Lahti
Sallinen, Liisa Helena, lentoaseman päällikkö, Oulu
Salmi, Pekka Sakari, tutkija, Turku
Salo, Pasi Sakari, toimitilapäällikkö, Helsinki
Salo, Vappu Sinikka, lehtori, Pori
Salomaa, Ilari Antero, myyntijohtaja, Espoo
Salonen, Leila Aune Irmeli, toiminnanjohtaja, Helsinki
Salonen, Timo Kalevi, kehityspäällikkö, Helsinki
Saloranta, Jarmo Kalevi, tekninen päällikkö, Lahti
Saloranta, Tuija Helena, hallintojohtaja, Pukkila
Salvén, Jan Robert, affärsledningskonsult, Borgå
Sarelius-Helo, Sari Johanna Maria, osastopäällikkö, Turku
Savolainen, Kirmo Aki Jukka, suunnittelija, Kuopio
Seppänen, Raimo Aulis, vastuukorjauspäällikkö, Uurainen
Siekkinen, Ari Olavi, metsänhoitaja, Rovaniemi
Siipola, Juho Oskari, tuotantopäällikkö, Oulu
Sillanpää, Juha Timo Johannes, Baltian alueen myyntipäällikkö, Helsinki
Sipilä, Kari Tapani, vanhempi neuvonantaja, Helsinki
Sipilä, Kimmo Juhani, merenmittauspäällikkö, Masala
Sipiläinen, Heidi Susanna, kotihoitopäällikkö, Espoo
Sirviö, Jouko Matti, sijoitusjohtaja, Helsinki
Smarzoch, Virve Margaretha, ylitarkastaja, Espoo
Sormunen, Jan, rikoskomisario, Oulu
Stenius, Katri Kristina, henkilöstöpäällikkö, Espoo
Strömberg, Anna-Maija, erikoissuunnittelija, Espoo
Sulkunen, Jukka Matti Tapani, erityisasiantuntija, Jyväskylä
Sundqvist, Hans Olof, päällikkö, Turku
Sundström, Pekka Valtteri, asiakkuusjohtaja, Helsinki
Suokas, Pekka Tapani, tuotekehityspäällikkö, Jyväskylä
Suontausta, Marjut Anneli, ekonomi, Juva
Suovirta, Irma Orvokki, yliaktuaari, Vantaa
Säiniö, Juha Paavo, prosessivastaava, Espoo
Tanttu, Leena Kaarina, päällikkö, Lappeenranta
Tapani, Kaisa-Maija, laboratoriopäällikkö, Tuusula
Tapio, Matti Eemil, rakennuspäällikkö, Helsinki
Tasanen, Jorma Matti Kalevi, osastopäällikkö, Luoma
Taukojärvi, Anu Kristiina, tilipalvelupäällikkö, Espoo
Tepponen, Heli Päivikki, asianvalvoja, Espoo
Tiainen, Eila Kyllikki, vapaa toimittaja, Jyväskylä
Tiainen, Jouni Harri Olavi, järjestelmävastaava, Pori
Tikka, Pirjo Kaarina, vastaava suunnittelija, Joensuu
Tikkakoski, Päivi Johanna, tuotekehitysjohtaja, Kajaani
Tikkala, Jaana Kaarina, laboratoriopäällikkö, Hämeenlinna
Tikkanen, Leena, vanhempi ryhmäpäällikkö, Hyvinkää
Toivanen, Timo Kari, tarkastuspäällikkö, Jyväskylä
Toivonen, Ritva Liisa, johtava konsultti, Helsinki
Tolppanen, Mirja Tiina, tekninen päällikkö, Hanko
Tuomaala, Jukka Antero, erityisasiantuntija, Kirkkonummi
Tuomela, Jaakko Tapio, rahoituspäällikkö, Espoo
Turja, Risto Sakari, tietoturvajohtaja, Helsinki
Täyrynen, Timo Tapani, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Töyräs, Olli Antero, rikoskomisario, –
Ulvila, Pekka Juhani, projektinjohtaja, Jyväskylä
Ulvinen, Jyri Veli-Matti, opetustoimen ylitarkastaja, Oulu
Uusinarkaus, Martti Kaarlo Tapani, liikennetiedotuksen päällikkö, Helsinki
Uusi-Piuhari, Pirjo Tuulikki, apulaisjohtaja, Jyväskylä
Vaissalo, Riitta Kaarina, laskutuspäällikkö, Turku
Vakkilainen, Tanja, laatupäällikkö, Helsinki
Valkama, Airi Orvokki, kunniapuheenjohtaja, Helsinki
Valta, Seppo Ensio, ryhmäpäällikkö, Kirkkonummi
Valtari, Kai Rafael, perämies, Espoo
Vanhapaasto, Juha Matti, toiminnanjohtaja, Honkajoki
Vankka, Merja Irmeli, lehtori, Rovaniemi
Varala, Risto Veli, kunnossapitojärjestelmäpäällikkö, Lappeenranta
Varis, Mirja Hannele, psykososiaalisten palvelujen päällikkö, Helsinki
Veijalainen, Noora Silja, hydrologi, Helsinki
Venetjoki, Elina Maria, ylitarkastaja, Kaustinen
Vengasaho, Markku Tapio, lehtori, Lappeenranta
Vento, Soili Irene, lehtori, Helsinki
Venäläinen, Harri Olavi, yliperämies, Helsinki
Vesalainen, Milko Veikko, toiminnanjohtaja, intendentti, Lappeenranta
Westerdahl, Jan-Erik, verkställande direktör, Korsnäs
Westerlund, Rolf Mikael, portföljförvaltare, Helsingfors
Vettenranta, Markku Aulis, yksikön päällikkö, Helsinki
Wetterstrand, Kimmo Veli, rikoskomisario, Joensuu
Vienola, Maila Tellervo, vanhempi kehityspäällikkö, Vantaa
Vihavainen, Mauri Tapio, lentoaseman päällikkö, Savonlinna
Vihula, Risto Mikael, konttorinjohtaja, Espoo
Viita, Kati Laura Johanna, kehittämispäällikkö, Järvenpää
Wikman, Marina Erja Kaarin, lehtori, Rauma
Vilkuna, Taina Maria, tuoteviestintäpäällikkö, Helsinki
Vinnitski, Alexander, lehtori, Turku
Virtanen, Julia Inkeri, kehittämisjohtaja, Jämsä
Vitikka, Arto Juhani, tietoasiantuntija, Rovaniemi
Vuorela, Airi Kaarina, agronomi, Tampere
Välikangas, Arto Sakari, vanhempi teknologiapäällikkö, Muurame
Välilä, Jori Jouni, rakennusinsinööri, Pori
Vänttinen, Harri Tapio, palvelupäällikkö, Espoo
Vänttinen, Helena, controllertoiminnon esimies, Vihti
Värtinen, Teemu Olavi, rikoskomisario, Espoo
Väänänen, Johanna, ylitarkastaja, Helsinki
Öberg, Tuija Sirkku Hannele, kehittämispäällikkö, Porvoo
Yhteensä: 377

Suomen Leijonan ansioristi
Aalto, Arto Juhani Akseli, asiakkuuspäällikkö, Heinola
Aarninsalo, Jouko Kalevi, päällikkö, Espoo
Aatsinki-Ojala, Riitta Anna-Maria, talouspäällikkö, Helsinki
Aho, Jari Tapani, kansainvälinen kategoriajohtaja, Helsinki
Aho, Jukka, projektinjohtaja, Rovaniemi
Ahtee, Katriina Hannele, hyvinvointijohtaja, Espoo
Ahvo-Lehtinen, Sirkku Liisa, arviointipäällikkö, Iitti
Ala-Hynnilä, Liisa Johanna, osastonhoitaja, Seinäjoki
Alalääkkölä, Arto Juhani, myyntipäällikkö, Oulu
Alapassi, Tarja Irene, tutkija, Järvenpää
Alasuutari, Jouko, kehityspäällikkö, Rovaniemi
Alhainen, Paavo Juhani, tuotesuunnittelija, Kitee
Alho, Henri Jukka Ensio, nuorisotoimen ylitarkastaja, Kuopio
Ali-Sippola, Vesa Jukka, maanviljelijä, Mynämäki
Andersson, Bo Henrik Olof, tullöverinspektör, Sibbo
Anttila, Arja Tuulikki, projektipäällikkö, Kangasala
Anttonen, Minna Maarit Mirjam, osastonhoitaja, Aura
Anttonen, Timo Matti Juhani, vanhempi tuoteinsinööri, Tampere
Aroharju, Annika, arkistonotaari, Helsinki
Asola, Aki Tapio, tiedottaja, Helsinki
Asp, Arja Tuulikki, hallintosihteeri, Joensuu
Bagge, Johanna Kristiina, koulutus- ja kehityspäällikkö, Espoo
Björkqvist, Monika Elisabeth, chef för äldreomsorgen, Vasa
Blomqvist, Mia Mirjam, hallinnollinen osastonhoitaja, Salo
Borg, Minna Lea, pääsihteeri, markkinointikoordinaattori, Helsinki
von Bruun, Jan-Erik, forskare, Helsingfors
Ehrman, Anna Margareta Elisabeth, språklärare, Vörå
Eloranta, Marine, rikosseuraamusesimies, Hämeenlinna
Emmes, Tom Olavi, komisario, Espoo
Enbuske, Sakari Ensio, tullitarkastaja, Oulu
Eriksson, Maria Margaretha, miljöinspektör, enhetschef, Raseborg
Eronen, Juha Matti, asiantuntija, Karkkila
Fleen, Maud, försäljningschef, Maxmo
Frimodig, Maija Elisa, ylityönjohtaja, Kiukainen
Fågel, Jarkko Ilmari, kunnanhallituksen puheenjohtaja, Hartola
Fält-Itkonen, Satu Aila Helena, tuotelaatupäällikkö, Tuusula
Giss, Anne Kristiina, vastaava suunnittelija, Helsinki
Gonzalez, Ruben Dario, huoltopäällikkö, Espoo
Granlund, Kent Charles, personalchef, Malax
Grönqvist, Stefan Tor Mårten, redovisningsekonom, Borgå
Gädda, Erik Mikael, vårddirektör, Korsholm
Haantio, Juha Matti Kalevi, myyntipäällikkö, Joensuu
Haapanen, Mari Elina, sivistystoimenjohtaja, Salo
Hagberg, Tero Mikael, liikennepäällikkö, Vantaa
Hakanen, Kristian Sauli Sakari, ylitarkastaja, Loimaa
Hakkarainen, Hannu Tuomo, asiakasvastuullinen myyntijohtaja, Helsinki
Hakkarainen, Pentti Tapio, erityisasiantuntija, Forssa
Halijoki, Pertti Olavi, operaattori, Vakkola
Hallikainen, Liisa Maarit, tietoasiantuntija, Rovaniemi
Hanhisalo, Kimmo Juhani, metsäasiantuntija, Ruokolahti
Hanni, Marja Helena, nuorisotoimen ylitarkastaja, Rovaniemi
Harala, Tiina Anneli, erityisasiantuntija, Valkeakoski
Harvia-Jyllinmaa, Sari, sijoittaja, Helsinki
Haverinen, Markku Armas Kalevi, toimitusjohtaja, Kuhmo
Heijnsbroek-Wirén, Mia, stadsstyrelsens ordförande, Lovisa
Heikkilä, Jukka Antero, insinööri, Paimio
Heikkinen, Lahja Pirkko Marja, talouspäällikkö, Suomussalmi
Heikkinen, Mariikka Elisa, ylitarkastaja, Helsinki
Hein, Inka Leena Maria, markkinointipäällikkö, Helsinki
Heino, Petri Olavi, hankinta-asiantuntija, Pirkkala
Helin, Jarkko Juhani, tulliylitarkastaja, Helsinki
Helle, Karri Kullervo, aluemyyntijohtaja, Turku
Hellstedt, Tuula Hannele, liikkuvuuspalveluiden asiantuntija, Helsinki
Hemmi, Jaakko Juhani, koulunjohtaja, Paavola
Hemminki, Katja Maarit, informaatikko, Vaasa
Hermansson, Jörgen Bengt Alarik, riistasuunnittelija, Parainen
Hienonen, Markku Mikael, Rakennustarkastusyhdistyksen pääsihteeri, Kempele
Hietanen, Tuula Orvokki, laskentapäällikkö, Lohja
Hillberg, Mika Olavi, suunnittelija, Vantaa
Hiltunen, Juha Toivo Kalevi, metsäasiakasvastaava, Juuka
Hiltunen, Päivi Marita, ylitarkastaja, Kokkola
Hiltunen, Siv Annika, toimitusjohtajan assistentti, Vantaa
Hirvasmaa, Juha Kalevi, tuotannon- ja toimitustensuunnittelupäällikkö, Pori
Hirvikoski, Paavo Juhani, turvallisuuspäällikkö, Tampere
Holsti, Susanne Else-Maj, tiimipäällikkö, Vantaa
Honkonen, Sanna Annika, rehtori, Kyyjärvi
Hope, Jaana Kristiina, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Vantaa
Hotakainen, Ari Juhani, liikenteenharjoittaja, Halsua
Huhtamäki, Pekka Juhani, vesitalousasiantuntija, Seinäjoki
Hukka, Eija Sisko Anneli, tekninen toimittaja, Helsinki
Hukkanen, Kari Ilmari, laadunohjauspäällikkö, Pori
Hulkkonen, Hannu Tapani, terveystarkastaja, Mikkeli
Humaloja, Sirpa Irene, luottamushenkilö, sairaanhoitaja, Kuopio
Hurskainen, Riitta Helinä, ATK-suunnittelija, Oulu
Huttunen, Jaana Maritta, viestintäjohtaja, Kerava
Hyyppä, Jari Pekka, tulliylitarkastaja, Järvenpää
Hyytiäinen, Jari Juha Olavi, avainasiakaspäällikkö, Joensuu
Hälinen, Markku Kalevi, kunnossapitoasiantuntija, Lahti
Hämeenkorpi, Mika Juhani, ensihoitomestari, Raahe
Hämäläinen, Ilkka Antero, rikosylikonstaapeli, Suonenjoki
Hämäläinen, Marko Juhani, ylikamreeri, Hämeenlinna
Härkönen, Kari Tapio, tutkija, Helsinki
Höysniemi, Antti Tuomas, vanhempi suunnittelupäällikkö, Tampere
Ihalainen, Esa Juhani, palomestari, Ylivieska
Ihalainen, Petri Ilari, projektipäällikkö, Helsinki
Ihander, Satu Marianne, notaari, Helsinki
Ilonen, Petra Saana, projektipäällikkö, Helsinki
Ingerström, Kaj Harry, ekonomichef, Vasa
Inkala, Mauri, tarkastusinsinööri, Muhos
Irawan, Eila Marja Kristiina, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Sastamala
Isoaho, Aapo Vihtori, komisario, Veikkola
Isokoski, Satu Maarit, suunnittelija, Oulu
Jaakkonen, Jari Juhani, mielenterveys- ja päihdetyön johtaja, YTM, Kuusamo
Jarkko, Pentti Antero, teknologiajohtaja, Sastamala
Joenperä, Jaana Annikki, veroasiantuntija, Espoo
Jokela, Jari-Jukka, rehtori, Ii
Jokinen, Jaana Kristiina, yrittäjä, Pälkäne
Jokiniemi, Timo Juhani, tuotekehityksen esimies, Vaasa
Juhela, Kari Juhani, kehityspäällikkö, Hämeenkyrö
Juntunen, Camilla Pirita, viestintäpäällikkö, Laihia
Juntunen, Jorma Aarne, asiantuntija, Oulu
Jylhä, Eeva Anna Sofia, sairaanhoitaja, Lapua
Jylhä, Leif Kristian, virastopalvelupäällikkö, Tuusula
Jäntti, Kari Antero, rikosylikonstaapeli, Kuopio
Järnefelt, Veli-Matti, veroasiantuntija, Vantaa
Järvenpää, Virva Anita, maanviljelijä, Ikaalinen
Järvinen, Pekka Tapani, toimitusjohtaja, Savitaipale
Järvinen, Tommi, myynti- ja markkinointijohtaja, Vaasa
Kaakinen, Elina Inkeri, toimittaja, Vöyri
Kaari, Anne Sinikka, psykologi, Seinäjoki
Kainulainen, Eila Anneli, ympäristöpäällikkö, Leppävirta
Kajander, Tarmo Johannes, viljakaupan johtaja, Turku
Kajaste, Paula Kristiina, myyntilupakoordinaattori, Espoo
Kalliomäki, Merja Helena, verotarkastaja, Kangasala
Kamppari, Ari Heikki, päällikkö, Kangasala
Kanervo, Tarja Kirsi Tuulikki, suunnittelija, Porvoo
Kankkunen, Martti Einari, ostotyönjohtaja, Kuhmoinen
Kanth, Päivi Hannele, johtava talousasiantuntija, Hämeenlinna
Kantis, Paula Annikki, hallintopäällikkö, Kirkkonummi
Karhu, Jouni Henrik, erityisasiantuntija, Oulu
Karhu, Tapani Kullervo, apulaisrehtori, Vaala
Karhu, Tuomo Juhani, osastopäällikkö, Turku
Karinen, Harri Henrik Jalmari, palvelupäällikkö, Jyskä
Karjalainen, Jari Antero, tuotetukipäällikkö, Ylöjärvi
Karpo, Kirsi Marjatta, tuotantopartneri, Helsinki
Karttunen, Antti Pekka, kehitysinsinööri, Vaasa
Kasila, Kirsi Leena, prosessinomistaja, Espoo
Kattelus, Ari Jukka, projektipäällikkö, Vaasa
Kauppila, Mervi Sisko, luokanopettaja, Hamina
Kauppinen, Seppo Väinö Juhani, palvelukeskuksen johtaja, Pieksämäki
Kellomäki, Marko Kalevi, kehityspäällikkö, Virrat
Kemppainen, Kari Antero, myyntipäällikkö, Lohja
Kemppainen, Ritva Marjatta, suunnittelija, Turku
Kenttäkumpu, Eija Anneli, tiedottaja, Helsinki
Keskinen, Pekka Juhani, projektipäällikkö, Akaa
Kestilä, Raimo Matias, käyttöönottopäällikkö, Helsinki
Kettunen, Pekka Olavi, simulaattorin pääkouluttaja, Loviisa
Ketvel, Marko Juhani, päällikkö, Tuusula
Keveri, Jussi Sakari, luotsi, Kotka
Kevätsalo, Arja Elina, varhaiskasvatuspäällikkö, Ulvila
Kilkki, Risto Lauri Juhani, avainasiakkuusjohtaja, Kerava
Kinnunen, Riikka Johanna, suunnittelija, Kuopio
Kiukas, Markku Juhani, aluejohtaja, Virolahti
Kivikangas, Mirja Hannele, varhaiskasvatusjohtaja, Kauhava
Kivinen, Tuija Anitta, rikosylikonstaapeli, Helsinki
Knuutila, Arttu Samuli, tiimiesimies, Espoo
Koistila, Juha Kullervo, komisario, Kokkola
Koistinen, Pirjo Anneli, palvelupäällikkö, Oulu
Koivisto, Tuija Kristina, perusturvajohtaja, Keuruu
Koivisto, Ulla Elina, toimitusjohtaja, kehittämispäällikkö, Alavus
Koivu, Merja Maritta, osastonhoitaja, Turku
Koivunen, Teija Tuulia, johdon sihteeri, Tampere
Kojo, Markku Tapio, kalustoinsinööri, Espoo
Kokkonen, Juha Tuomas, ICT-asiantuntija, Järvenpää
Komulainen, Pirjo Riitta, asumispalvelujen esimies, Järvenpää
Kontiainen, Mikko Johannes, tulliylitarkastaja, Helsinki
Kontio, Eija Hannele, talouspäällikkö, Lappeenranta
Kopsa, Hilkka Sanelma, sairaanhoitaja, Kokkola
Koret, Arja Helena, metsätietoasiantuntija, Oulu
Korkkula, Tuija Riitta Irene, kuntoutusasiantuntija, Helsinki
Kortesmäki, Jari Antero, yrittäjä, Alavus
Korva, Tuija Anita, esimies, kansliapäällikön sihteeri, Helsinki
Korvenranta, Hannu Tapio, laatuinsinööri, Pori
Korvenranta, Sari Päivikki, asiantuntija, Tuusula
Koskela, Anna-Maija, luokanopettaja, Kurikka
Koski, Kari Päiviö, projektipäällikkö, Naantali
Koski, Maria Helena, EU-projektisuunnittelija, Helsinki
Koskiaho, Jari Jorma Tapio, tutkimusinsinööri, Riihimäki
Koskinen, Jari Valio, lehtori, Kouvola
Kosunen, Sirkka Tuulikki, palvelupäällikkö, Säkylä
Kotamäki, Heikki Arvi, valmistuspäällikkö, Lapua
Kotiranta, Ralf Frans Rickhard, vanhempi tuotemyyntipäällikkö, Turku
Kotkavuori, Jouni Ilari, erikoistoimittaja, Helsinki
Kröger, Tuula Anne-Mari, kirjaamopäällikkö, Helsinki
Kuha, Rauno Veli, tutkija, Ranua
Kuisma, Arja Elina, johdon assistentti, Kauniainen
Kuisma, Tuula Helena, vahingonkorvausasiantuntija, Rovaniemi
Kukkonen, Pertti Juhani, toiminnanjohtaja, Muhos
Kullström, Leena Hannele, sovellusasiantuntija, Helsinki
Kuntsi, Petri Kimmo, luottopäällikkö, Jyväskylä
Kuokkanen, Timo Pekka, komisario, –
Kvarnström, Roger Ragnar, specialist inom radiokemi, Borgå
Kylén, Markku Tapio, tekninen johtaja, Paimio
Kylmäkoski, Kimmo Untamo, rikosylikonstaapeli, –
Käkelä, Ilpo Antero, biologi, Kuopio
Kärkkäinen, Hannu Kalevi, palvelupäällikkö, Kuopio
Köli, Pekka Tapani, suunnittelun asiantuntija, Helsinki
Laaja, Reima Veli, riistasuunnittelija, Pori
Laakso, Elina Päivikki, notaari, Turku
Laakso, Laila Kaarina, projektipäällikkö, Helsinki
Laakso, Mirva Helena, toimistopäällikkö, Turku
Laakso, Vilho Armas, metsätalousinsinööri AMK, Asikkala
Lahdenranta, Marjaana, CBC-asiantuntija, Rovaniemi
Lahti, Auno Juhani, harjoitusmestari, Hattula
Laine, Jukka Tapio, tulliylitarkastaja, Orimattila
Laine, Marika Sinikka, notaari, Helsinki
Laine, Seija Marjut Elina, yhteyspäällikkö, Pirkkala
Lamminaho, Marko Tapio, järjestelmäpäällikkö, Oulu
Lamminen, Kari Juhani, neuvontapäällikkö, Tampere
Lampi, Antti Juha, IT-palvelupäällikkö, Espoo
Lapinkorpi, Markku Juhani, yrittäjä, Vimpeli
Lappalainen, Maija Helena, lastenkodin johtaja, Vantaa
Lappalainen, Petri Johannes, diplomikauppias, Espoo
Laru, Eriia Erja Liisa, kaavoitusinsinööri, Sievi
Laukkanen, Juha Pekka, verotarkastaja, Joensuu
Laulainen, Leena Marja, lehtori, Kalajoki
Laurila, Airi Marjatta, talouspäällikkö, Naantali
Leander, Merja Helena, projekticontroller, Helsinki
Lehtinen, Eija Irmeli, suunnittelija, Seinäjoki
Lehtinen, Leena Tuulikki, tulliylitarkastaja, Helsinki
Lehto, Jukka Pekka, luokanopettaja, Pudasjärvi
Lehtonen, Kari Olavi, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Espoo
Lehtonen, Kauno Martti, palomestari, Pertteli
Lehtonen, Tapio Juhani, maanmittausinsinööri AMK, Alajärvi
Leino, Veijo Henrik, yrittäjä, Ähtäri
Leksis, Jarmo Karl Mikael, päällikkö, Hankasalmi
Lempiäinen-Pellinen, Kirsi Helena, vammaistyön johtaja, Nokia
Leppälä, Hanna Leena Inkeri, palvelupäällikkö, Pori
Lindberg, Lauri Juhani, rikosylikonstaapeli, Kaarina
Lindberg, Markku Kalevi, konemestari, Järvenpää
Lindeman, Mirja Seija Hillevi, osastonhoitaja, Orimattila
Lindh, Monica Anja Linnea, personalplanerare, Sibbo
Lindholm, Kim Johannes, styrelseordförande, Kyrkslätt
Lindroos, Jari Pekka Henrik, kuljetusyrittäjä, Vantaa
Lindroos, Tapani Antero, tutkija, Järvenpää
Lipsanen, Heino Ilmari, aluejohtaja, Mikkeli
Lommi, Lasse Arto, luotsi, Kotka
Lotsari-Coffeng, Marjo Hannele, viestintäsuunnittelija, Helsinki
Lovén, Anna Marjatta, farmaseutti, Espoo
Lumme, Anne Irmeli, markkinointi- ja viestintäpäällikkö, Riihimäki
Läntinen, Heli Adele, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Uusikaupunki
Lääperi, Mirja Kaarina, veroasiantuntija, Vantaa
Löflund Siclait, Patricia, hallinnollinen avustaja, Vantaa
Lönnfors, Pirjo Hannele, osastonhoitaja, Espoo
Löppönen, Reijo Tapio, myyntipäällikkö, Heinola
Lösönen, Katri Helena, lehtori, Alavieska
Makkonen, Jarkko Tapio, ylivirastomestari, Järvenpää
Manninen, Arimo Veli Ilmari, toimitilapäällikkö, Helsinki
Manninen, Liisa Anneli, laskentapäällikkö, Helsinki
Manninen, Olli-Pekka, lääkintäesimies, Sipoo
Manninen, Sirja Sisko, maanmittausinsinööri, Rovaniemi
Manninen, Timo Olli Antero, palveluesimies, Heinola
Mantere-Mäki, Pirjo Irmeli, johdon assistentti, Tammela
Marin, Pasi Petteri, käyttöpäällikkö, Kotka
Marttila, Jouko Alpo Antero, liikennöitsijä, Parkano
Matikka, Keijo Juhani, insinööri, Tampere
Matilainen, Tuula Mielikki, kirjastonjohtaja, Jyväskylä
Mattila, Juha Jouni Tapani, hallintojohtaja, Isojoki
Maukonen, Reijo Kalevi, ylikonstaapeli, Vantaa
Melanen, Anne Irene, projektipäällikkö, Vantaa
Meriläinen, Jukka Tapani, riskienhallintapäällikkö, Helsinki
Mero, Timo Antero, pääsuunnittelija, Nokia
Mesilaakso-Aartola, Arja Hannele, asiantuntija, Oulu
Meyer-Arnold, Kerstin Marianne, suunnittelija, Helsinki
Miettinen, Jari Esko, talouspäällikkö, Espoo
Mikkola, Jarmo Mika Rafael, erityisasiantuntija, Vantaa
Mikkola, Paula Kristiina, pääsihteeri, Rovaniemi
Misenko, Marjut, senioriasiantuntija, Vantaa
Mommo, Sari Helena, aluejohtaja, Rovaniemi
Murtola, Juha Kalevi, turvallisuuspäällikkö, Joensuu
Mustonen, Arto Jaakko, toimialajohtaja, Sotkamo
Mustonen, Heli Hannele, laatupäällikkö, Espoo
Myllykangas, Erkki Antero, vammaispalvelujohtaja, Kemijärvi
Myyryläinen, Jaana Orvokki, koulutusjohtaja, Naarajärvi
Mäkelä, Jussi Mikael, aluemyyntipäällikkö, Kauniainen
Mäki-Lohenoja, Marjo Katariina, johdon assistentti, Helsinki
Mäkinen, Tapani Kalervo, kiinteistövastaava, Turku
Mäki-Rajala, Aila Anneli, ylihoitaja, Ilmajoki
Männistö, Eeva Susanna, johdon assistentti, Helsinki
Mäntymaa, Raili Annikki, tulliylitarkastaja, Helsinki
Mäntyvaara, Juha-Pekka, toimitusjohtaja, Enontekiö
Narushima, Virpi Leena, projektipäällikkö, Helsinki
Nevalainen, Juha Matti Samuel, tekninen päällikkö, Kuopio
Niemelä, Leena Marjatta, verotarkastaja, Tampere
Niemeläinen, Ritva Anneli, kirjastototoimenjohtaja, YTM, Kuusamo
Niemi, Anne Kristiina, vierailupäällikkö, Rauma
Niemi, Heidi Mariela, rikoskomisario, Vantaa
Nieminen, Juha-Pekka, pääsuunnittelija, Nokia
Nieminen, Marita Hannele, lupapäällikkö, Jyväskylä
Niilahti, Irja Marita, rehtori-sivistystoimenjohtaja, Hartola
Niskanen, Tuula Tellervo, johtaja, Lahela
Nissinen, Esko Armas, toimitusjohtaja, Sonkajärvi
Nokkonen, Kimmo Kalevi, rikosylikonstaapeli, Jyväskylä
Nordman, Gun-Britt Kristina, ekonomichef, Sjundeå
Norrena, Petri Antero, valvomopäällikkö, Helsinki
Noukkala, Tuula Kaarina, osastonhoitaja, Helsinki
Nousiainen, Mauri Juhani, operaatiopäällikkö, Pusula
Nummi, Meri Susanna, rahoitustarkastaja, Vantaa
Nuoramo, Tarja Annele, työfysioterapeutti, Helsinki
Nurkkala, Elsa Reeta, osastonhoitaja, Taivalkoski
Nurmenniemi, Jukka Tapio, rikoskomisario, Oulu
Nykänen, Marja Liisa, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Nykänen, Pihla Johanna, tietopalvelupäällikkö, Helsinki
Nylund, Kirsi-Marja, johtaja, Vantaa
Nyrhinen, Marja Inkeri, koordinaattori, Tampere
Näykki, Satu Marjukka, palvelupäällikkö, Somero
Olenius-Jansson, Siv Benita, informatör, Paipis
Ollikainen, Kari Kalevi, yksikönjohtaja, Helsinki
Ollila, Anita, koulutussuunnittelija, Helsinki
Olsson, Ulla Marita, tiimipäällikkö, Helsinki
Orasmaa, Sirkku, maaseutuyrittäjä, Heinola
Paakkunainen, Kimmo Tapani, huoltopäällikkö, Kesälahti
Paananen, Hanna-Liisa, päällikkö, Helsinki
Pajuniemi, Ari Juhani, erityisasiantuntija, Tuusula
Palonen, Jukka Matti, musiikin lehtori, Hyvinkää
Palosaari, Kaisu Marjatta, perusturvan hallinto- ja talouspäällikkö, HTM, Kuusamo
Palovaara, Ulla Kristiina, suunnittelija, Rovaniemi
Paltta, Anni Elisa, ylitarkastaja, Haarajoki
Pappila, Leo Juhani, ylitarkastaja, Rantasalmi
Parkkari, Terttu Hannele, tutkimusteknikko, Helsinki
Parkkonen, Voitto Johannes, hammasteknikko, Kurikka
Parto-Koski, Marja-Leena, laatujohtaja, Tampere
Pehkonen, Petri Juhani, projektipäällikkö, Helsinki
Pehkonen, Risto Matti, yksikönpäällikkö, Helsinki
Pekkanen, Jouni Antero, diplomi-insinööri, Vantaa
Pelkonen, Kaisu Anneli, apulaisjohtaja, Oulu
Pelkonen, Pentti Olavi, myyntipäällikkö, Kerava
Peltomäki, Jaana Kristiina, liiketoiminnan kehityspäällikkö, Helsinki
Perikangas, Lea Helena, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Piesanen, Timo Olli, rehtori, Taavetti
Pietilä, Henry Juhani, verkkopäällikkö, Uusikaupunki
Piipari, Sanna Eliisa, talouspäällikkö, Ilmajoki
Piippo, Juha Marko, rikoskomisario, Hyvinkää
Piirainen, Pasi Markku Tapio, Prismajohtaja, Kajaani
Pitkänen, Antti Tapani, maaseudun kehittämisen asiantuntija, Lahti
Pitkänen, Pirjo Anneli, maankäyttöinsinööri, Turku
Pohjantammi, Aira Kaarina, assistentti, Vantaa
Pohjola, Ari Antti Juhani, koneyrittäjä, Uusikaupunki
Posti, Pekka Niilo Matias, tehtaan kehitysvastaava, Keminmaa
Puranen, Matti Kalevi, kehitysjohtaja, Kärsämäki
Puranen, Soili Sinikka, projektipäällikkö, Helsinki
Puronpää, Kirsi Aulikki, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Espoo
Puustinen, Pekka Johannes, ylläpitopäällikkö, Espoo
Pyhäjärvi, Paula Marjukka, työsuhdejohtaja, Oulu
Pynnönen, Timo Tapio, henkilöstöpäällikkö, Konnevesi
Pyöriä, Helge Tapio, asiakkuuspäällikkö, Hämeenlinna
Pätilä, Petri-Heikki Antero, palomestari, Lappeenranta
Pöllänen, Heikki Viljo Tapani, turvallisuuspäällikkö, Vantaa
Pöllänen, Simo Pauli, tekninen johtaja, Kempele
Rale, Ari Pekka, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Espoo
Rampa, Liisa Kaarina, palvelupäällikkö, Pori
Rankka, Tiina Hertta Anneli, veroasiantuntija, Oulu
Rantala, Timo Kalle Veikko, työpäällikkö, Vaasa
Rauhala, Sauli Juhani, tulliylitarkastaja, Muonio
Rautala, Anne Helena, lupaesimies, Mäntsälä
Rautiainen, Maija Sinikka, veroasiantuntija, Tampere
Rautiainen, Veli Matti Antero, ympäristöpäällikkö, Savonlinna
Rautio, Outi Marjatta, toimittaja, Helsinki
Reini, Minna Heli Hannele, henkilöstökonsultti, Akaa
Riikonen, Johanna Kaisa Elina, tulliylitarkastaja, Helsinki
Rimpiläinen, Pirjo Liisa, liikuntatoimen ylitarkastaja, Mikkeli
Rissanen, Pasi Jaakko Johannes, komisario, Oulu
Ristavaara, Heini, johtava sosiaalityöntekijä, Hausjärvi
Ristola, Pirjo, projektinvetäjä, Espoo
Ritari, Vuokko Anna Kaarina, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Ronkainen, Heli, asiakkuuspäällikkö, Joensuu
Roos, Henrik Mikael, teknisen asiakaspalvelun päällikkö, Kouvola
Rossi, Vuokko Maarit, erityisopettaja, Vesanto
Rouhiainen, Paavo Juhani, vanhempi tutkija, Helsinki
Ruotanen, Veijo Tapani, voimalaitosinsinööri, Pyhäjärvi
Rusk, Kurt Fredrik, klasslärare, Korsnäs
Rysti, Maria Kristiina, erityisasiantuntija, Espoo
Ryytty, Eeva Agneta, notaari, Helsinki
Räsänen, Juhani, lukion rehtori, Outokumpu
Räty, Jouni Juhana, luotsi, Porvoo
Räty, Leena Orvokki, intendentti, Lappeenranta
Saarela, Arto Veli Tuomas, talousjohtaja, Ilmajoki
Sahi, Soili Iiris, viestintäasiantuntija, Helsinki
Sahramo, Sanna Kristiina, henkilöstöasiantuntija, Helsinki
Saira, Jaana Maria, LVI-päällikkö, Nurmijärvi
Sallinen, Ilkka Juha Kalevi, kuljetusyrittäjä, Savonlinna
Salmikivi, Kari-Pekka, huoltopäällikkö, Rovaniemi
Salminen, Tarja Tuulikki, hallinnollinen avustaja, Kerava
Salo, Jaana Hannele, työhyvinvointipäällikkö, Tampere
Salo, Jenni Elisa, vanhempi kehityspäällikkö, Helsinki
Salo, Maija Leena, luottamushenkilö, Masku
Salonen, Janne Olavi, komisario, Tampere
Sampakoski, Heli Hillevi, lupaesimies, Parkano
Santonen, Tapio Antero, komisario, Espoo
Savela, Petri Aslak, komisario, Liminka
Savola, Heli Katariina, projektipäällikkö, Kirkkonummi
Savolainen, Arto Juhani, työnjohtaja, Vantaa
Savonen, Hannu Matti Olavi, myyntipäällikkö, Jyväskylä
Selkilä, Jaana Tellervo, rehtori, Kangasala
Seppänen, Erja Anneli, viestintäasiantuntija, Espoo
Siebenberg, Eija, tuotantopäällikkö, Helsinki
Siikavirta, Kaija Sinikka, maaseutuasiantuntija, Mikkeli
Silander, Outi Maria, varhaiskasvatusjohtaja, Virolahti
Similä, Nina Susanna, rikoskomisario, Oulu
Simola, Aki Eero Olavi, luottamushenkilö, Masku
Sinkko, Matti Jarmo, hotellinjohtaja, Taipalsaari
Siukola, Kaarlo Juhani, maatalousyrittäjä, Hämeenlinna
Sivula, Tapio Antero, kehittämisasiantuntija, Seinäjoki
Sjöblom, Ulf Peter, teknisk direktör, Nykarleby
Skaag, Hans-Kristian Gustaf, kommuntekniker och byggnadsinspektör, Föglö
Slotte, Michael Alexander, tekninen päällikkö, Helsinki
Snickars, Gösta Mikael, betalchef, Vasa
Someristo, Jussi Tapio, järjestelmäsuunnittelija, Helsinki
Sten, Henrietta Anette, överinspektör, Korsnäs
Storberg, Jarkko Tapio, asiantuntija, Pori
Summanen, Annemaija, toimitusjohtaja, Savonlinna
Suojärvi, Terho Kaarlo Sakari, automaatioasiantuntija, Loviisa
Suomala, Sampo Heikki, rikoskomisario, Vihti
Suvanto, Teija Irmeli, rikosseuraamusesimies, Vesilahti
Syrjäpalo, Mika Petteri, toimitusjohtaja, Liminka
Taavitsainen, Mika Kalevi, hätäkeskustietojärjestelmän pääkäyttäjä, Kerava
Takala, Maria Tuulikki, ylitarkastaja, Lappajärvi
Tanskanen, Eeva Maria, psykologi, Oulu
Taralainen, Lauri Kalevi, aluksen päällikkö, Savonlinna
Tasala, Sinikka Marketta, johtava sosiaalityöntekijä, Kouvola
Taskinen-Pleshak, Sirpa Helena, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Teinilä-Kurvinen, Johanna, projektipäällikkö, Helsinki
Termonen, Anna-Liisa, projektipäällikkö, Porvoo
Thessler, Johanna Marja, ympäristötarkastaja, Säkylä
Tiainen, Jari Juhani, PIMA-asiantuntija, Polvijärvi
Tietari, Satu Susanna, toiminnanjohtaja, Säkylä
Tikkanen, Veijo Kalervo, myyntineuvottelija, Mikkeli
Timonen, Hannu Juhani, palomestari, Oulu
Timperi, Hannu Kalevi, tarkastaja, Lappeenranta
Toivanen, Heini Marja, suunnittelija, Hyvinkää
Toiviainen, Tero Kristian, erityisasiantuntija, Tampere
Toivonen-Alastalo, Hilu, toiminnanjohtaja, Akaa
Tolkki, Eija Maritta, henkilöstöjohtaja, Palokka
Tolonen, Rauno Matti, ilmasto- ja energiatehokkuuspäällikkö, Helsinki
Tolvanen, Jouni Taneli, riistasuunnittelija, Pyhtää
Tommola, Jukka Eero Tapio, kuljetusyrittäjä, Luhanka
Torppa, Ulla Katariina, tarkastaja, Veteli
Trentecuisse, Yannick, ylitarkastaja, Vantaa
Tuohimaa, Pasi Antero, vierailupäällikkö, Helsinki
Tuominen, Nina Marita, ohjelmahankkija, Helsinki
Tuominen, Riitta Marjatta, prosessipäällikkö, Kouvola
Tuominen, Sami Heikki Sakari, luottamushenkilö, Saarijärvi
Tuomisto, Hannu Jaakko, perusopetuksen lehtori, Seinäjoki
Turunen, Kaisa Inkeri, ylitarkastaja, Pornainen
Tuulaniemi, Mauri Antero, projektipäällikkö, Rovaniemi
Törmälä, Anne Kristiina, lehtori, Oulainen
Törmänen, Tarja Elisabeth, vuokrauspäällikkö, Oulu
Törnroos, Tom Nils Gustaf, vattenverkets direktör, Raseborg
Töyräs, Timo Tapani, kirjastopalvelupäällikkö, Raahe
Ukkola, Pentti Kalevi, paloinsinööri, Raahe
Urkko, Isto Antero, insinööri, Pälkäne
Uskali, Pertti Kalevi, johtava projekti-insinööri, Pirkkala
Utoslahti, Kirsi Eveliina, viestinnän asiantuntija, Hyvinkää
Uusijoki, Juha August Matias, myyntijohtaja, Jyväskylä
Uusitalo, Helinä Tuulikki, erityisasiantuntija, Helsinki
Uusitalo, Jari Antero, myyntipäällikkö, Vantaa
Vaahtera, Virve Hannele, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Vainioranta, Nina Liisa Christine, palvelupäällikkö, Helsinki
Valkonen, Irmeli, osastopäällikkö, Espoo
Vapaa, Pasi Tapani, asiakkuusjohtaja, Helsinki
Varis, Esko Veli Tapani, kiinteistöpäällikkö, Mikkeli
Varis, Kirsi Erja Helena, järjestelmäpäällikkö, Porvoo
Vartiainen, Tarja Irmeli, toimitusjohtaja, Kemi
Vaulamo, Petri, liiketoimintajohtaja, Nurmijärvi
Weintraub, Roger, äldre kriminalkonstapel, Lojo
Veirto, Janne Juhani Christian, komisario, Helsinki
Vepsäläinen, Perttu Miikka, verkkopalvelusuunnittelija, Helsinki
Vesanto, Maarit Johanna, myyntiryhmäpäällikkö, Nurmijärvi
Westerlund, Leena Sisko Marjukka, asiakkuuspäällikkö, Espoo
Wickman, Tomi Oskari Johannes, direktör, Helsingfors
Vihola, Harri Juhani, komisario, Järvenpää
Vihro, Pasi, tiiminvetäjä, palveluvastaava, Vantaa
Viianen, Jari Kalevi, koulutusasiantuntija, Vantaa
Viinikari-Kauria, Sirpa Hannele, ostopäällikkö, Vantaa
Viitala, Markku Johannes, maatalousyrittäjä, Alavus
Viitala, Satu Sinikka, palveluesimies, Pori
Viljakainen, Paula Anna-Liisa, fysioterapeutti, Espoo
Villbacka-Henriksson, Maria, informationsspecialist, Borgå
Vilmi, Hannu Heikki, psykologi, Kajaani
Virkki, Jouko Juhani, suunnittelupäällikkö, Porvoo
Virolainen, Päivi Helena, pankinjohtaja, Sysmä
Voutilainen, Sirpa Anneli, kunnankamreeri, Leppävirta
Vyyryläinen, Jarkko Olavi, osastopäällikkö, Kaarina
Vähälä, Tiina Marketta, henkilöstöasiantuntija, Oulu
Vähätalo, Lauri Sakari, paikkatietoasiantuntija, Nokia
Väisänen, Juha Ensio, verotarkastaja, Pieksämäki
Väisänen, Sampo Tapio, tulliylitarkastaja, Rovaniemi
Väkeväinen, Tarja Helena, hallituksen puheenjohtaja, Hummovaara
Välijoki, Jukka Antero, luonnonsuojeluasiantuntija, Mikkeli
Väänänen, Jaana, päällikkö, Porvoo
Ylihannu, Riitta Hannele, tulliylitarkastaja, Oulu
Ylönen, Kari Pekka, yrittäjä, Liminka
Åkerström, Raili Hannele, työvoimapalveluasiantuntija, Pori

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein
Aalto, Antti Jussi, tullitarkastaja, Espoo
Aalto, Kari Eero Allan, kokki, keittiömestari, Ranska
Aarnikka, Tuomo Petri, tarkastaja, Vantaa
Adamsson, Gun Elisabet, häradsutmätningsman, Raseborg
Ahlfors, Gunilla Clarisse, toimitusjohtajan sihteeri, Helsinki
Aho, Tanja Kaarina, myyntipäällikkö, Tampere
Ahokoski, Markku Erik Ensio, insinööri, Nummela
Ahola, Iiris Annukka, kirjanpitäjä, Helsinki
Ahonen, Harri Olavi, peruskoulun lehtori, Kangasala
Ahonen, Tuula Anneli, maaseutupäällikkö, Kotka
Ahteela, Erja Päivi Anneli, allokaation esimies, Vantaa
Ahvensalmi, Merja Sinikka, informaatikko, Rovaniemi
Airikki, Antti Tapio, maanviljelijä, Nousiainen
Ala-Luopa, Jukka Tapio, luokanopettaja, Kurikka
Alanko, Satu Anneli, maksuliikenneasiantuntija, Järvenpää
Alanärä, Sisko Maaret Tellervo, erikoissuunnittelija, Keminmaa
Alasaarela, Aila Sinikka, tiedonhallintasihteeri, Oulu
Alatalo, Jarmo Kalevi, radioverkkoasiantuntija, Äkäslompolo
Alatörmänen, Seppo Mika Olavi, kunnan luottamushenkilö, Enontekiö
Alén, Roger Karl-Gustav, expeditionsvakt, Helsingfors
Alén-Mustonen, Satu Katriina, toimitusjohtajan assistentti, Vantaa
Alho, Kimmo Jari, materiaalihallintoasiantuntija, Nurmo
Ali-Kovero, Arto Esa, järjestelmäasiantuntija, Taavetti
Andersson, Ann-Marie, köpman, Hammarland
Andersson, Johan Kristian, projektchef, Borgå
Andersson, Karl Max, köpman, Hammarland
Andersson, Susan Elisabeth, hallintoasiantuntija, Helsinki
Angervisto, Raimo Esko Antero, yrittäjä, Lappajärvi
Annala, Harri Juha, kirjastonhoitaja, Helsinki
Antikainen, Jutta Pauliina, rikosylikonstaapeli, Inkoo
Antikainen-Lapveteläinen, Riitta, luottamushenkilö, hallintosihteeri, Siilinjärvi
Anttila, Mari Katriina, maatalousyrittäjä, Eura
Aro, Ilkka Juhani, tutkimusassistentti, Rovaniemi
Arponen, Sari Hannele, sairaanhoitaja, Helsinki
Arteli, Tero, ICT-järjestelmäasiantuntija, Nurmijärvi
Asikainen, Antti Juhani, kunnonhallinnan asiantuntija, Vantaa
Auvinen, Esakimmo Johannes, ylietsivä, Tampere
Back, Kirsti, tietohallintoasiantuntija, Vaasa
Berg, Harri Göran, liikenneohjaaja, Helsinki
Berger, Marina Eivor Helena, taxichaufför, Pedersöre
Berndtsson, Kjell, systemarkitekt, Geta
Bister, Jouko Tapani, käyttömies, Akaa
Blusi, Anna-Lena Maria, friskvårdspedagog, Vörå
Boström, Pia Margareta, klasslärare, Pedersöre
Boxberg, Ann-Britt Monika, sjukskötare, Lovisa
Broms, Heidi Johanna, tullitarkastaja, Helsinki
Bymark, Åsa Louise, försäljningschef, Borgå
Dahlman, Jouni Markus, viherpäällikkö, Kouvola
Danielsson, Rolf, lektor i musik, Borgå
Dietrich, Minna Kristiina, rikosylikonstaapeli, Kouvola
Eerola, Mervi Seija Irmeli, palveluasiantuntija, Hämeenlinna
Eklund, Marja-Terttu Hannele, kirjastonhoitaja, Leppävirta
Elias, Minna Hannele, hankintasuunnittelija, Helsinki
Ellonen, Terhi Eliisa, myyntipäällikkö, Taipalsaari
Elo, Anne Mari, sairaanhoitaja, Sastamala
Elo, Riku Tapani, paikkatietoasiantuntija, Rovaniemi
Elovaara, Heikki Kalevi, työnjohtaja, Pori
Enamo-Posti, Ulla Marita, kiinteistörakennusmestari, Hamina
Eriksson, Jack Bernhard, vastaava kutterinhoitaja, Kotka
Eriksson, Margita Ulla, sakkunnig, Karleby
Eriksson-Kivilaakso, Susanna, päällikkö, Helsinki
Eronen, Pirjo Liisa, palkkapalvelusihteeri, Joensuu
Eronen, Terttu Annikki, johdon assistentti, Vantaa
Eskelinen, Jukka Jari Tapio, tutkimusassistentti, Kuopio
Eskelinen, Marja Elina, maatalousteknikko, Nurmes
Fagerlund, Gerd Ingeborg, ekonomiplanerare, Raseborg
Fedotoff, Anu Katriina, diakoniatyöntekijä, Oulu
Flinck, Monica Marianne, avdelningssekreterare, Hangö
Forsbäck-Turunen, Helena, idrottssekreterare, Lovisa
Forsman, Rune Johannes, inspektör, Korsholm
Forsström, Nils Evert, taksiyrittäjä, Kotka
Furu, Marina, speciallaboratorieskötare, Gottby
Fyhr, Marjatta, hallinnollinen avustaja, Lahti
Ginman, Marika, lähetystoimittaja, Helsinki
Goh, Arita Elna, suunnittelija, Helsinki
Grönberg, Kati Tiia Johanna, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Grönfors, Marjo Annika, työnjohtaja, Vaasa
Grönlund, Marjut Hannele, laskentatoimen asiantuntija, Helsinki
Grönroos, Jari Tapani, tekninen tarkastaja, Turku
Haahtikivi, Niina Maria, konsultti, Helsinki
Haakana, Juha Onni Tapani, virastomestari, Helsinki
Haanpää, Seija Anita, terveydenhoitaja, Säkylä
Haapala, Tuula Maija, varhaiskasvatusjohtaja, Oulu
Haapaniemi, Anne, hallintoylilääkärin sihteeri, Tampere
Haapaniemi, Leena Irmeli, taloussuunnittelija, –
Haapaniemi, Tuulikki Helmi-Elina, kirjastotoimenjohtaja, Reisjärvi
Haapasalo, Tapani Uolevi, työnjohtaja, Sastamala
Haataja, Eero Asko, maankäyttövalmistelija, Espoo
Hagnäs, Ann Theresa Henrietta, inspektör, Karleby
Hahl, Sami Matias, rikosylikonstaapeli, Siilinjärvi
Hairo, Ilkka Tapani, tuoteryhmäpäällikkö, Nummela
Hakala, Pasi, allokaation esimies, Vantaa
Hakkarainen, Reijo Ensio, palveluasiantuntija, Kajaani
Halinen, Marja Leena, aktuaari, Helsinki
Halme, Aliina Orvokki, tekninen asiantuntija, Helsinki
Halme, Minna Katariina, erityisohjaaja, Säkylä
Halme, Päivi Sinikka, suunnittelija, Ylöjärvi
Halme, Vesa Matti Juhani, järjestelmäasiantuntija, Pornainen
Halonen, Tiina Maarit, johtava maksatusasiantuntija, Oulu
Halttunen, Markku Tapio, ylikonstaapeli, Tuusula
Hannula, Heikki Sakari, asiakasvastuullinen johtaja, Helsinki
Hannus, Ari Juhani, lehtori, Raahe
Harju, Eija Kaarina, luottamushenkilö, Saarijärvi
Harjula, Markku, vanhempi projektipäällikkö, Turku
Harjulin, Leif Arne Wilhelm, idrottssekreterare, Jakobstad
Hartikainen, Timo Olavi, palvelu- ja tuotekouluttaja, Kuopio
Hasu, Mervi Eeva-Riitta, terveydenhoitaja, Imatra
Hautala, Toni Juhani, yrittäjä, Isojoki
Hautaniemi, Riitta Elisa, johdon sihteeri, Helsinki
Havukainen, Liisa Annikki, osastosihteeri, Kuopio
Heikkilä, Merja Päivikki, sosiaalityöntekijä, Veteli
Heikkinen, Leila Anneli, osallisuuskoordinaattori, Leppävirta
Heino, Tuomo Antero, taksiyrittäjä, Kotka
Heiskanen, Ilse Maria, apulaistutkija, Klaukkala
Heiskanen, Ritva Kaarina, laskutuksen erikoisasiantuntija, Ruotsinpyhtää
Heliander, Elina Terhi Anneli, asiantuntija, Parainen
Heliste, Leena Aulikki, laskutuksen erikoisasiantuntija, Helsinki
Hella, Pekka Tapani, kunnallisneuvos, Lapua
Hellman, Peter Hans Berthold, kriminalöverkonstapel, Karis
Hendricksson, Anders Vilhelm, fritidssekreterare, Vasa
Herava, Jaana Merja Orvokki, väyläsuunnittelija, Raisio
Hietikko, Harri Johannes, korjausneuvoja, Seinäjoki
Hietikko-Kaukola, Kaisa Hannele, osastosihteeri, Espoo
Hiilivirta, Ursula Jaana, säädösvalmisteluavustaja, Lahti
Hiisilä, Leena-Maija Hannele, sopimusasiantuntija, Forssa
Hiltunen, Laura Maria, tuoteryhmäpäällikkö, Valkeakoski
Hiltunen, Ulla-Maija, lentotietoasiantuntija, Tampere
Hinttala, Anu Sisko, erityisohjaaja, Iisalmi
Hirvensalo, Tarja Helena, vastaava työterveyshoitaja, Uusikaupunki
Hirvinen, Esa Sakari, radio- ja tv-asentaja, Reisjärvi
Hirvonen, Seppo Kalevi, kunnossapitomestari, Savonlinna
Holm, Laura Lisa Hannele, museiamanuens, Nykarleby
Holmberg, Leif Michael, lektor, Lovisa
Holopainen, Mervi Maarit Hannele, rikosylikonstaapeli, Järvenpää
Horppu, Taina Tuulikki, ravintolapäällikkö, asiakaspalveluvastaava, Kouvola
Hostikka, Ranja, lomituspalveluesimies, Miehikkälä
Hotulainen, Kari, hallintoneuvoston puheenjohtaja, Joensuu
Huhtahaara, Jari Kalervo, järjestelmäsuunnittelija, Jyväskylä
Huhtala, Markku, lehtori, Espoo
Huhtamäki-Saarela, Leena Hely, hallinnollinen avustaja, Vantaa
Humberg, Markku Uolevi, tarkastaja, Kerava
Huopainen, Markku, maanrakentaja, Luumäki
Huovinen, Jouko Kalervo, luokanopettaja, Outokumpu
Huovinen, Ulla Kristiina, pääluottamusmies, Pirkkala
Hurme, Seija Susanne, käräjäsihteeri, Vihti
Hurri-Hyvärinen, Minna Tuulikki, kauppias, Kitee
Husu, Sirpa Elise, asiakasohjaaja, Miehikkälä
Huttu, Esko Kalevi, koulunjohtaja, KM, Kuusamo
Huttunen, Heli Sisko, hallintosihteeri, Kalajoki
Huttunen, Juha Matti, päätoiminen työsuojeluvaltuutettu, Lappeenranta
Huttunen, Petri Kalevi, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Huutola, Tuomo Sakari, metsäasiantuntija, Sonka
Huvinen, Marja-Liisa, asiakasvastuullinen johtaja, Espoo
Hynninen, Kati Hillevi, toimitila-asiantuntija, Helsinki
Hynynen, Eero Sakari, yo-merkonomi, Riihimäki
Hyseni, Kirsi Mirjami, sairaanhoitaja, Akaa
Hyttinen, Osmo Tapio, maaseutuasiantuntija, Ilomantsi
Hyvärinen, Erja Auli Johanna, tullitarkastaja, Muonio
Hyvärinen, Maritta Kristiina, hallintosihteeri, Uusikaupunki
Hyvärinen, Otto Henrik, taksiyrittäjä, Varkaus
Hyvärinen, Seppo, automaatioasiantuntija, Rauma
Häggblom, Stig Göran, eltekniker, Kaskö
Häkkinen, Reijo Kalevi, rikosseuraamusesimies, Juva
Hämylä, Riitta Satu Anita, yksikön esimies, Hämeenkyrö
Hämäläinen, Henna, myyntipäällikkö, Juankoski
Hämäläinen, Marja-Liisa, verosihteeri, Lappeenranta
Hämäläinen, Matti Juhani, ylimestari, Äänekoski
Hämäläinen, Risto Juhani, tienpidon aluevastaava, Kouvola
Hämäläinen, Teija Irmeli, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Hämäläinen, Timo Sakari, käyttöpäällikkö, Pyhäsalmi
Hämäläinen, Tuomo Juhani, tuotannonsuunnittelija, Vantaa
Hänninen, Raimo Olavi, osastotyönjohtaja, Kouvola
Hänninen, Riikka, metsätalousyrittäjä, Suonenjoki
Hänninen, Tarja, markkinointipäällikkö, Helsinki
Härkönen, Marja-Liisa, sairaanhoitaja, erikoissairaanhoitaja, Kuusamo
Härmä, Raimo Olavi, sähköasentaja, Ulvila
Härmä, Tuula Irene, tietohallintosuunnittelija, Pieksämäki
Hästbacka, Karl Krister, skogsexpert, Vörå
Häyrinen, Jyrki Kalevi, mediateknikko, Helsinki
Högdahl, Stefan Emanuel, systemexpert, Jakobstad
Hölsömäki, Riitta Irmeli, haastemies, Kauhava
Höstman, Glenn Johnny Sixten, inspektör, Petalax
Iivari, Eila Kyllikki, luokanopettaja, Hollola
Ijäs, Jarkko Juhani, kunnossapidon asiantuntija, Helsinki
Ikkala, Sirkku Helena, kirjanpitäjä, Helsinki
Illikainen, Veli-Matti, vianetsintäkoordinaattori, Kerava
Isoniemi, Olli Pentti, myyntipäällikkö, Ilmajoki
Isotalo, Jukka Timo Ilmari, vanhempi konstaapeli, Ylöjärvi
Itkonen, Jukka Antero, kauppias, Naantali
Jaaksi, Juhani, yksikön päällikkö, Laihia
Jaatinen, Raimo Kari, hallituksen puheenjohtaja, Kangasala
Jakovlev, Jaana Birgitta, asiantuntija, Järvenpää
Jalava, Jukka Tapio, vuoromestari, Järvenpää
Jalkanen, Pirjo Aulikki, yritysten sijoituspäällikkö, Leppävirta
Jaloaho, Outi Kristiina, toimistoryhmän päällikkö, Turku
Jalonen, Kimmo Petteri, hoitaja, Paimio
Janeskari, Henry Rainer, aluehuoltopäällikkö, Nokia
Jauhiainen, Ritva Anneli, työsuojeluvaltuutettu, Kuopio
Joensuu, Heikki Tapani, projektipäällikkö, Helsinki
Jokela, Keijo Juhani, vuorotyönjohtaja, Valkeakoski
Jokela, Marko Kalervo, tuotannon kehitysasiantuntija, Vaasa
Jokela, Merja Sisko, ratkaisuasiantuntija, Rovaniemi
Jokelainen, Sisko Linnea, asiakkuuspäällikkö, Muhos
Jokinen, Maija Elisa, työsuojeluvaltuutettu, Sastamala
Jokinen, Päivi Kristiina, käräjäsihteeri, Jokela
Jormalainen, Soili Mirja, asiantuntija, Hyvinkää
Joutsen, Juha Aleksi, palvelupäällikkö, Helsinki
Junnila Starck, Jaana, myyntikoordinaattori, Ruotsi
Junttila, Risto Johannes, metsäneuvoja, Rovaniemi
Junttila, Tiina Liisa, kirjastosihteeri, Riihimäki
Juola, Jorma Mikael, käyttökeskuksen operaattori, Järvenpää
Juslin, Tuija Kristiina, johdon assistentti, Helsinki
Juuri, Anu, luokanopettaja, Hausjärvi
Juuso, Markku Juhani, metsäasiantuntija, Tornio
Juvonen, Tuula, hankintapäällikkö, Espoo
Jäkälä, Pirkko Anitta, asiakkuusasiantuntija, Savitaipale
Järvenkylä, Veli Mikael, sairaanhoitaja, hallituksen jäsen, Tampere
Järvinen, Maria-Leena, hallinnollinen avustaja, Vantaa
Järvinen, Monica Mirjam, erikoissairaanhoitaja, Vantaa
Järä, Henry Altti, maatalousyrittäjä, Huittinen
Jäämeri, Marja Päivi Kaarina, lähiesimies, purseri, Helsinki
Jääskeläinen, Päivi Marjatta, lakipalveluasiantuntija, Somero
Kaarnakorpi, Pirjo Liisa, päätoiminen erityisopettaja, Vantaa
Kaartinen, Eija Kaarina, tullitarkastaja, Hyvinkää
Kaasalainen, Tuula Kristiina, työnjohtaja, Huittinen
Kaila, Esa Timo Tapio, hankinta-asiantuntija, Vaasa
Kailajärvi, Harri Kalervo, lääkintämestari, Kangasala
Kaipila, Kari Valtteri, ylikonstaapeli, Tampere
Kajamäki, Eva Maria, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Kalapudas, Eero Kalevi, työnjohtaja, Jyväskylä
Kallström, Harri August, tullitarkastaja, Kotka
Kanerva, Anna Mari, asiantuntija, Naantali
Kankaanrinta, Monika Valdine, assistentti, Helsinki
Kankare, Seija Sinikka, osastonhoitaja, potilasasiamies, Tuusula
Kantola, Arja Irene, asiantuntija, Helsinki
Kantola, Helinä Hanna, erityisluokanopettaja, Kauhava
Kantola, Jaakko Elias, poromies, Kittilä
Kapanen, Katja Johanna, ylietsivä, Helsinki
Kapp, Henri Mikael, tuotevastaava, Helsinki
Karhu, Matti Kalevi, asiantuntijamyyjä, Iisalmi
Karhu, Tapio Jaakko Antero, korjausneuvoja, Oulu
Karjalainen, Kirsi Elise, toimintaterapeutti, Halikko
Karjalainen, Martti Antero, luokanopettaja, Pihtipudas
Karppinen, Jari Petri Olavi, avainasiakaspäällikkö, Espoo
Karstunen, Minja Birgit, viestityssihteeri, Helsinki
Karttunen, Esko Kalevi, puistopäällikkö, Seinäjoki
Karunen, Timo Ilmari, linja-autonkuljettaja, Punkalaidun
Karvinen, Erja Marita, laboratoriotyönjohtaja, Orimattila
Kastarinen, Marja-Helinä, tarkastaja, Vantaa
Katavisto, Vesa Kalevi, palopäällikkö, Rauma
Katila, Petri Johannes, tarkastaja, Helsinki
Kauppinen, Marko Jari Tapani, tietohallintoasiantuntija, Nurmijärvi
Keinänen, Paula Hannele, pääkirjanpitäjä, Hyvinkää
Kela, Soile Sinikka, laboratorioassistentti, Hämeenlinna
Kemppainen, Risto Olavi, paloesimies, Humppila
Kemppainen, Tuovi Susanna, sairaanhoitaja, psykoterapeutti, Suomussalmi
Kemppi, Tatu Markus, ylipäivystäjä, Kouvola
Kennilä, Petri Tuomas Antero, ylikonstaapeli, Liminka
Kerälä, Sami Erik, ylikonstaapeli, Helsinki
Keski-Korsu, Aija Tellervo, lehtori, Raahe
Keskinen, Eija-Liisa Kaarina, kenttäpäällikkö, Alajärvi
Keski-Nikkola, Veli-Matti, kiinteistöpäällikkö, Alajärvi
Keskitalo, Jarkko Juhani, tekninen tutkija, Sipoo
Keskitalo, Seija Liisa Anneli, ruoka- ja puhtauspalvelupäällikkö, Enontekiö
Kesonen, Reino Jouko Kaleva, asiakkuusjohtaja, Ylämylly
Kesti, Jaana Birgitta, tietopalvelusuunnittelija, Kerava
Kettunen, Jarmo Antero, lupatarkastaja, Vihti
Kiljander, Markku Juhani, luottamushenkilö, Kuopio
Kinnunen, Jukka Anselmi, tuotesuunnittelija, Laihia
Kiri, Juha Matti, vuorotyönjohtaja, Hamina
Kirvesmies, Vuokko Hannele, metsäasiantuntija, Hollola
Kirvesmäki, Tuula Elina, palveluesimies, Vantaa
Kiuru, Pasi Juhani, tarkastaja, Espoo
Kling, Olli-Pekka, turvallisuuspäällikkö, Lahti
Koho, Markku Kaleva, käyttöteknikko, Espoo
Kohonen, Riitta Annukka, johdon assistentti, Helsinki
Koivisto, Jouni Jari Johannes, myyntipäällikkö, Mustasaari
Koivistoinen, Virpi Laila Mirjami, maatalousyrittäjä, Rautalampi
Koivunen, Päivi Helena, koordinaattori, Espoo
Kokko, Esa Tapani, opettaja, Kuopio
Kokko, Markku Sakari, järjestelmäsuunnittelija, Espoo
Kokko, Taina Kristiina, henkilöstöasiantuntija, Saarenkylä
Kokkonen, Juha Antero, tuotantopäällikkö, Kotka
Komu, Sanna Maija, vuoromestari, Liminka
Komulainen, Pirkko Elina, tarkastaja, Kuhmo
Kontiainen, Hilkka Anneli, pääluottamusmies, Kuopio
Konttinen, Arja Katariina, tutkimusteknikko, Kuopio
Kopsala, Katri, toimitusjohtaja, Toholampi
Korhonen, Ari-Pekka Kalevi, huoltopäällikkö, Lappeenranta
Korhonen, Kirsi Inkeri, yksikön assistentti, Kuopio
Korhonen, Päivi Marjatta, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Vantaa
Korhonen, Sari Orvokki, korvausratkaisija, Vihti
Korjonen, Juha Petri, kihlakunnanulosottomies, Lahti
Korkalainen, Leena Elina, kotitalousopettaja, Helsinki
Korpela, Tapio Matias, sairaanhoitaja, Seinäjoki
Korpi, Heli Susanna, taloussuunnittelija, Vaasa
Korpi, Seppo, toimitusjohtaja, hallituksen varapuheenjohtaja, Tampere
Korpinen, Juha Mikko, ostopäällikkö, Vantaa
Korpunen, Hanna, laboratoriomestari, Vantaa
Korri, Anne Irmeli, kihlakunnanulosottomies, Orivesi
Kortesalmi, Rauni Elisabet, terveydenhoitaja, Espoo
Kortman, Ismo Matti Emil, korjausneuvoja, Mikkeli
Koskenala, Krista Miranda, rikosylikonstaapeli, Espoo
Koski, Jari Ismo Johannes, kyberturvallisuusasiantuntija, Vaasa
Koski, Tarja Liisa, palkka-asiantuntija, Espoo
Koskinen, Anne Tuulikki, palvelupäällikkö, Rauma
Koskivirta, Veli Aulis, sähköverkon dokumentoija, Helsinki
Kosloff, Pekka Juhani, vanhempi kenttämestari, Helsinki
Kotamäki, Pauli Gunnar, luottamushenkilö, Saarijärvi
Kotti, Antti Juhani, kunta- ja hallintopoliittinen asiantuntija, Somero
Kraft, Matti Johannes, järjestelmäasiantuntija, Kuopio
Kuha, Jussi Olavi, tekninen kouluttaja, Porvoo
Kuisma, Harri Kalevi, ylikonstaapeli, Kontiolahti
Kuisma, Pirjo Maritta, ratkaisuasiantuntija, Heinola
Kuitunen, Sara Monika, valiokuntakanslian sihteeri, Järvenpää
Kuivalainen, Jaakko, taksiyrittäjä, Ilomantsi
Kukkola, Janne Antti, lehtori, Oulainen
Kukkonen, Eija Marja, asiakkuusjohtaja, Vaasa
Kulo, Päivi, johdon assistentti, Vantaa
Kumpula, Ari Kalle, rikosylikonstaapeli, –
Kunnas, Sirkku Tuulikki, palvelupäällikkö, Vantaa
Kuorelahti-Juntunen, Pulmu, luottamushenkilö, Saarijärvi
Kuosmanen, Ritva Maria, toimistonhoitaja, Sonkajärvi
Kurki, Leena Maarit, varhaiskasvatusjohtaja, Oulu
Kurkisuo, Maria Elisabet, ratkaisuasiantuntija, Vantaa
Kurronen, Lasse Sakari, tarkastaja, Mikkeli
Kurtakko, Anna-Mari, laskentapäällikkö, Rovaniemi
Kurtelius-Juntunen, Katri Johanna, maatalousyrittäjä, Vieremä
Kuula, Ellen Susanna, ryhmäpäällikkö, Vaasa
Kuusela, Leena Maaria, pääkirjanpitäjä, Kerava
Kuusisto, Timo Tapani, yrittäjä, Säkylä
Kyllönen, Juha Tapani, tullitarkastaja, Kuhmo
Kyllönen, Marika Hannele, taloussuunnittelija, Kajaani
Kynsijärvi, Auli Marja-Leena, fysioterapeutti, Enontekiö
Kyrkslätt, Siw, lärare, Jomala
Kytömäki, Outi Sirkka-Liisa, johtava informaatikko, Ylöjärvi
Kyytsönen, Paula, pääkirjanpitäjä, Kotka
Kähkönen, Risto Antero, palveluesimies, Jyväskylä
Kähärä, Leif Peter, klasslärare, Lovisa
Käld, Ann-Christin Maria, teamledare, Socklot
Käld, Päivi Helena, johtava maksatusasiantuntija, Korpilahti
Källvik, Outi Virpi Mirjami, kirjastotoimenjohtaja, Turku
Kärki, Jaakko Tapio, vanhempi pääsuunnittelija, Jyväskylä
Kärkkäinen, Seija Riitta Annikki, osastonhoitaja, Helsinki
Kärkkäinen, Teuvo Tapani, myyntipäällikkö, Kuopio
Kärmeniemi, Päivi Marjatta, fysioterapeutti, Luumäki
Kääriäinen, Hanna Mari, kokoelma-assistentti, Vantaa
Kääriö, Sirpa Helena, suunnittelija, Helsinki
Laajaranta, Sari Anneli, tarkastaja, Helsinki
Laato, Pirkko Kerttu Kaarina, myyntineuvottelija, Naantali
Lahovuori, Sirkka-Liisa, päällikkö, Tampere
Lahtinen, Aaro, luottamushenkilö, Saarijärvi
Lahtinen, Nina Maarit, sairaanhoitaja, Orivesi
Lahtinen, Virpi Katariina, marketpäällikkö, Alajärvi
Laiho, Kari Antero, ylipuutarhuri, Hämeenlinna
Laine, Jaana Marketta, QC-laborantti, Espoo
Laine, Jaana Marketta, viestintä- ja markkinointiasiantuntija, Loviisa
Laine, Jiri Juhani, rakennusmestari, Urjala
Laine, Merja Kaarina, rakennusmestari, Vaasa
Laitila, Jukka-Pekka, hallituksen puheenjohtaja, Kuortane
Laitinen, Esko Juhani, metsäasiantuntija, Maaninka
Laitinen, Juho Mikko Kalevi, rikosylikonstaapeli, Vihti
Lakanen, Johanniina Maria, puvuston teosvastaava, Hyvinkää
Lakkapää, Katri Helena, farmaseutti, Nousiainen
Lammela, Janne Markus, ylikonstaapeli, Liminka
Lampinen, Tomi Tapani, ylietsivä, Rovaniemi
Langi, Arto Kalevi, luotsikutterinhoitaja, Hamina
Lantto, Marja Sisko, maatalousyrittäjä, Pudasjärvi
Lappi, Pirkko Inkeri, palvelupäällikkö, Helsinki
Lappi, Veli-Pekka, prosessin omistaja, Vantaa
Lassila, Juha Pekka Tapani, projekti-insinööri, Helsinki
Laukkala, Anna-Maarit, kaupunginjohtajan sihteeri, Jyväskylä
Launonen, Rauni Hannele, laskentapäällikkö, Siikajoki
Laurén, Leena Anita, perheneuvoja, Somero
Laurila, Tarmo Olavi, ratkaisuasiantuntija, Nivala
Lauttamus, Raimo Jaakko Juhani, vastuukatsastaja, Seinäjoki
Lehikoinen, Jouko Antero, rakennustarkastaja, Kokkola
Lehtinen, Ari Juhani, konetekniikan suunnittelija, Rauma
Lehtinen, Sari, luokanopettaja, Uusikaupunki
Lehtinen, Seppo Kalevi, maatalousyrittäjä, Iitti
Lehto, Marita Kristiina, verosihteeri, Tampere
Lehto, Merja Hillevi, pääluottamusmies, Vantaa
Lehto-Kulmala, Pia Susanne, kehittämiskoordinaattori, Kaarina
Lehtonen, Esa Tapani, pääluottamusmies, Mäntsälä
Lehtonen, Kristiina Maaria, johdon assistentti, Vantaa
Leino, Minna Marika, kehityspäällikkö, Helsinki
Leino, Teija Helinä, sairaanhoitaja, Raisio
Leino, Tiina Helena, koulutussihteeri, Riihimäki
Leisti, Jyri Petteri, rikosylikonstaapeli, Hyvinkää
Lemetyinen, Mirja Leena Anneli, henkilöstösuunnittelija, Espoo
Leppäaho, Teuvo Olavi, yhteyspäällikkö, Kerava
Leppäharju, Esko Armas, maanviljelijä, Halsua
Leppänen, Teuvo Armas, huoltopäällikkö, Kontiolahti
Leskinen, Juha Antero, pääluottamusmies, Varkaus
Levijoki, Harri Samuel, ylikonstaapeli, Kokkola
Levonen, Salla Sirena, sovellusasiantuntija, Tampere
Liehu, Anu Päivikki, taloussuunnittelija, Kangasala
Liimatainen, Kimmo Sakari, työsuhdeasiainpäällikkö, Raahe
Liitiä, Sirkku Riikka Maria, hallinnollinen avustaja, Klaukkala
Liljeblad, Seija Birgitta, veroasiantuntija, Oulu
Limnell, Sakari Johannes, aluepalotarkastaja, Kalajoki
Lindberg-Sjöblom, Agneta, sjukskötare, Lemland
Lindblom, Päivi Leena Inkeri, palvelupäällikkö, Helsinki
Lindholm, Stig-Göran, ohjaaja, Espoo
Lindholm, Titta Susanna, vanhempi opettaja, Kuopio
Lindman, Camilla, henkilöstösihteeri, Porvoo
Lindqvist, Minna Irene Kristiina, peruskoulun lehtori, Lahti
Lindroos, Agneta, kosthållschef, Raseborg
Lintukorpi-Cook, Marjo Hannele, palkitsemisen asiantuntija, Askola
Lintula, Marika Susanna, marketpäällikkö, Kurikka
Liukkonen, Juha Petri, vanhempi käyttömestari, Helsinki
Liukku, Kirsi Hannele, kirjaaja, Vantaa
Lohenoja, Pertti Kaarlo, kaupunginvaltuutettu, Loviisa
Lomma, Seija Anna-Liisa, diakonissa, Oulu
Loponen, Risto, alue-esimies, Vuorela
Lotila, Mari Anneli, luottamushenkilö, Lapinjärvi
Louhi, Lassi Kaleva, palotarkastaja, Turku
Loukusa, Vuokko Irene, tiedonhallintasihteeri, Pudasjärvi
Lukinmaa, Reine, AV-mestari, Kerava
Lukkarila, Marianne, toimintaterapeutti, Muurame
Lähteinen, Esko Tuomo Ilari, insinööri, Orivesi
Lähtevänoja, Ulla Marjatta, hotellipäällikkö, Turku
Lämsä, Samu Aapo, liikunnanohjaaja, Kajaani
Maja, Erkki Juhani, tekninen edustaja, Helsinki
Mannila, Sari-Anne, talousasiantuntija, Hausjärvi
Manninen, Esko Sakari, mediatekninen koordinaattori, Vantaa
Manninen, Ilpo Sakari, luottamushenkilö, Viitasaari
Mansen, Kristiina Marianne, myynninkehitysasiantuntija, Helsinki
Marjanen, Kati Elina, työterveyshoitaja, Säkylä
Markkanen, Jarmo Tapani, mattotyöntekijä, pääluottamusmies, Muhos
Martin, Maija-Leena, HSQ-suunnittelija, Kokkola
Marttila-Inkilä, Anne Maarit, asiakkuuspäällikkö, Luumäki
Marttinen, Paula Annikki, ruokapalveluohjaaja, Helsinki
Matikainen, Jari Markku, ylimestari, Joensuu
Matilainen, Juha Markku, tekninen tarkastaja, Kaarina
Mattila, Antti-Matti, maatalousyrittäjä, Sastamala
Mattila, Matti Juhani, myymäläpäällikkö, Kokkola
Mergold, Aune Kaarina, palvelupäällikkö, Kuopio
Meriläinen, Sari Sinikka, kirkon nuorisotyöntekijä, diakoni, Oulu
Mertaranta, Pirjo Irmeli, luokanopettaja, Lahti
Metsälä, Pirjo Hannele, kehityspäällikkö, Helsinki
Metsänperä, Jarmo Kalevi, luottamushenkilö, Loimaa
Metsänperä, Teija Maarit, julkaisusuunnittelija, Helsinki
Miettinen, Antti Jussi, merkonomi, Kaavi
Miettunen, Pirjo Kristiina, asiakaspalvelupäällikkö, Oulu
Mikkola, Jussi Olavi, yrittäjä, Sastamala
Mikkonen, Tuija Hannele, palvelusuunnittelija, Kuhmo
Molkkari, Ritva Päivikki, rikosseuraamustyöntekijä, Pori
Mononen, Päivi Anneli, esimies, Tuusula
Montonen, Keijo Veikko, työnjohtaja, Puumala
Muhonen, Seppo Tapio, tuotekehitysarkkitehti, Vaasa
Muilu, Kalle Samuli, liikennemestari, Vantaa
Mukari, Irma-Elina, johtava diakoniatyöntekijä, Oulu
Murtonen, Lari Mikael, rikosylikonstaapeli, Espoo
Mustila, Sari Susanna, säädösvalmisteluavustaja, Helsinki
Mustonen, Aaro, maatilayrittäjä, Tuusniemi
Mutka, Markku Tapani, konepäällikkö, Savonlinna
Myller-Puumalainen, Leena, metsäasiantuntija, Joensuu
Myllynen, Taina Christine, kulttuurisihteeri, Loimaa
Mynttinen, Mika Tapio, varatoimitusjohtaja, Kirkkonummi
Mäenpää, Markku Reijo, tuotannon suunnittelupäällikkö, Vaasa
Mähönen, Salla Maria, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Mäkelä, Jari Pentti Kalevi, suunnittelija, Kouvola
Mäkelä, Jukka Tapio, järjestelmäasiantuntija, Vantaa
Mäkelä, Nina Maria, marketpäällikkö, Kristiinankaupunki
Mäki-Fränti, Tuula, työvalmentaja, Kauhava
Mäkinen, Asko Allan, ylirajavartija, Ilomantsi
Mäkinen, Hannes Ari Olavi, rakennusmestari, Kaarina
Mäkinen, Hilkka Marjatta, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Mäkinen, Mikko Olavi, ylikonstaapeli, Valkeakoski
Mäkinen, Sami Pekka, kuljetusyrittäjä, Turku
Mäkinen, Seppo Tapani, koulun johtaja, Oulainen
Mäkitalo, Rauli Johannes, talonrakennuspäällikkö, Kalajoki
Mäkitalo, Tomi Tapani, ylikonstaapeli, Vantaa
Mäklin, Anne Maria, suunnittelija, Vantaa
Männistö, Elisa Marjukka, nuorisopalvelujohtaja, Ylivieska
Männistö, Pertti Juhani, reaktoriohjaaja, Rauma
Mänttäri, Esko Tapani, partiojohtaja, Kouvola
Mäntylä, Pasi Ensio, yrittäjä, Evijärvi
Mäntysaari, Esko Jalmari, rakennustarkastaja, Orivesi
Mäntysalo, Vesa Tapio, käyttöönottaja, Vaasa
Mäyrä, Sanna Eliisa, liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja, Oulainen
Määttä, Asko Kalervo, vuorotyönjohtaja, Raahe
Määttä, Martti, Mela-asiamies, Kuusamo
Määttä, Ritva Inkeri, tarkastaja, Kajaani
Mönttinen, Marja-Leena Anneli, tekninen tutkija, Kerava
Mörtti, Tapio Teuvo Ilmari, maatalousyrittäjä, Sastamala
Nevanperä, Tiina Susanna, psykiatrinen sairaanhoitaja, Kalajoki
Niemelä, Merja-Leena, vastaava ohjaaja, Oulu
Niemelä, Olli-Pekka, tullitarkastaja, Kotka
Niemelä, Ulla Kirsi Elina, tuotannon laatukoordinaattori, Helsinki
Nieminen, Juha Tapio, maa- ja metsätalousyrittäjä, Kiuruvesi
Nieminen, Tarvo, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Nikkinen, Mika Sakari, työnjohtaja, Mäntsälä
Nikola, Armi Ireene, maatalousyrittäjä, Siikajoki
Niska, Voitto Kaleva, korjausneuvoja, Valkeakoski
Niskanen, Eija Iiris Anitta, sairaanhoitaja, Tampere
Nissinen, Jonna Annika, liikunnanohjaaja, Outokumpu
Nissinen, Ulla Anneli, maatalousyrittäjä, Iisalmi
Nojonen, Juha Heikki Tapani, virastomestari, Helsinki
Numminen, Seija Orvokki, tarkastaja, Espoo
Nuopponen, Kari Juhani, luottamushenkilö, Saarijärvi
Nuoranne, Anneli Irene, tutkimusassistentti, Jokioinen
Nurkka, Timo Tapani, erikoismittaushygieenikko, Lemi
Nurmela, Kari Kristian, sähkömestari, Helsinki
Nurmi, Eeva Sisko Kaarina, osastonhoitaja, Espoo
Nurmi, Juha Tapani, tuotantopalvelupäällikkö, Ulvila
Nurminen, Ari Kalevi, laboratoriohuoltovastaava, Sysmä
Nurminen, Timo Johannes, kuljetusyrittäjä, Eura
Nuutinen, Jouni Kalevi, tuotantomestari, Tuusula
Nuutinen, Markku Sakari, metsäasiakasvastaava, Eno
Nyberg, Jarmo Kalervo, liiketoiminnan pääluottamusmies, Hartola
Nylander, Vesa Petri, yrittäjä, Lieksa
Nyman, Tero Antero, tuotepäällikkö, Espoo
Nystedt, Rauno Kalervo, mittausteknikko, Kuusamo
Nyyssönen, Kari Juhani, työmaamestari, Järvenpää
Närhi, Kirsimarja, hankintapäällikkö, Järvenpää
Ohlis, Karl Victor Bengtsson, verksamhetsutvecklare, Vörå
Ohvo, Virve Irene, asiakkuusasiantuntija, Hämeenlinna
Ojajärvi, Seija Anneli, yrittäjä, Soini
Ojala, Heli Riikka Susanna, johdon sihteeri, Helsinki
Ojaniemi, Kari Jukka, perusopetuksen luokanopettaja, Kauhajoki
Okkonen, Jaana Maarit, erityisohjaaja, Iisalmi
Oksanen, Hilkka Annamaija, kuluttajaneuvoja, Kangasala
Oljemark, Monica, LPA-ombudsman, Borgå
Olli, Eija Anneli, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Olli, Eino Ilpo Waldemar, sähkötöiden- ja käytönjohtaja, Raahe
Paajanen, Jorma Juhani, pääluottamusmies, Äänekoski
Paakkola, Kari Antero, liikennemyymäläpäällikkö, Muhos
Paalanen, Saara Marketta, insinööri, Kontiolahti
Paananen, Milma Marja, osastosihteeri, Kuopio
Paasovaara, Satu Maarit, sairaanhoitaja, Kerava
Pajari, Marjo Annele, asiakkuuspäällikkö, Sulkava
Palinsaari, Anna-Liisa, asiantuntija, Kempele
Paloneva, Päivi Kaarina, kotieläinasiantuntija, maatalousyrittäjä, Kurikka
Parkkila, Pasi Olavi, valimotyöntekijä, Raahe
Parviainen, Risto Tapio, kunnossapidon erikoisammattihenkilö, Helsinki
Parviainen, Tuula Marjatta, asiantuntija, Kajaani
Parviainen, Veli Pekka, tuotantoesimies, Joensuu
Paukkunen, Yrjö Juhani, lakitoimistoyrittäjä, Alavus
Paulamäki, Tiina Kaarina, viestintäspesialisti, Porvoo
Peijonen, Kati Tuija Johanna, viestiliikennesuunnittelija, Naantali
Pekkanen, Kirsi Marita, suunnittelija, Hämeenlinna
Pekkarinen, Jouni Armas, erikoislaboratoriomestari, Helsinki
Pekkinen, Markku Henrikki, ICT-arkkitehti, Espoo
Pelimanni, Jukka Antero, tullivartija, Tornio
Pelkonen, Sirpa Anneli, asiantuntija, Oulu
Pellinen, Riitta Maria Kaarina, lehtori, Ruokolahti
Peltonen, Annika Elina, käräjäsihteeri, Helsinki
Peltonen, Hannu Antero, tilitoimistoyrittäjä, hallintonotaari, Akaa
Pennanen, Antti Heikki, matkustamotekniikan asiantuntija, Porvoo
Pennanen, Jorma Antero, tietoasiantuntija, Helsinki
Perhovaara, Riitta Anneli, ylitarkastaja, Kajaani
Perttola, Risto Sakari, tekninen asiantuntija, Kouvola
Perttunen, Toivo Matti Johannes, liikenteen harjoittaja, Utajärvi
Perämäki, Marketta Helena, perintäsihteeri, Vaasa
Pesu, Katja Susanna, palveluasiantuntija, Helsinki
Petrelius, Hannu Arjeli, medialeikkaaja, Vantaa
Peura, Maija-Liisa Tellervo, sairaanhoitaja, Raahe
Piela, Tuovi Mirjami, asiakasvastuullinen johtaja, Hyvinkää
Pihlajaniemi, Hilkka Kaarina, verosihteeri, Tampere
Pihlström, Olof Gustav, butikschef, Raseborg
Piirainen, Mauri, trukinkuljettaja, Suomussalmi
Piirainen, Seija Birgitta, johtava talousasiantuntija, Kuopio
Piltonen, Taina Maarit, erityisohjaaja, Kajaani
Pimiä, Marja Anita, korvausratkaisija, Vantaa
Pirhonen, Jarmo Ilari, asiantuntija, Salo
Pispa, Paula Tellervo, palveluesimies, Rovaniemi
Pohjola, Tom Antero, myyntipäällikkö, Porvoo
Pohtola, Tommi Saku Mikael, ylikonstaapeli, Seinäjoki
Polvinen, Risto Olavi, työnjohtaja, Muurame
Pongracz, Ritva Liisa Maria, konsuliasiainhoitaja, Itävalta
Poutanen, Rita Elisabeth, päiväkodin johtaja, Pälkäne
Poutiainen, Jukka Pekka, rakennustarkastaja, Pielavesi
Priha, Leena Annikki, palvelujohtaja, Lappeenranta
Puikkonen, Simo Jussi, vastaava tutkimusteknikko, Lievestuore
Pukkinen, Petri Tapani, operatiivinen esimies, Joroinen
Pulkki, Pekka Juhani, aluemyyntipäällikkö, Helsinki
Puolitaival, Tuula Hannele, luokanopettaja, Nokia
Puronaho, Merja Kaarina, henkilöstösihteeri, Helsinki
Purtilo, Hannu Kyösti Kalevi, vuorotyönjohtaja, Kouvola
Puska, Merja Helena, valiokuntakanslian sihteeri, Lahti
Puukka, Seija Kaarina, taloussihteeri, Jyväskylä
Puumala, Sirpa Liisa, asiantuntija, Seinäjoki
Pyhäranta, Ulla Maria, asiantuntija, Vantaa
Pylkkänen, Reima Kyösti Ensio, päivämestari, Porvoo
Pyykkönen, Minna Kristiina, luokanopettaja, Ristijärvi
Pyykönen, Anne Marita, puistonhoitaja, Savonlinna
Pyysiäinen, Eeva Susanna, johdon assistentti, Espoo
Päivinen, Hannu Toivo Tapani, kategoriapäällikkö, Espoo
Päiviö, Aino Katriina, henkilöstösuunnittelija, Turku
Päiväniemi, Pauli Petri, rikosylikonstaapeli, Mikkeli
Pääkkönen, Sisko Elina, kirjastosihteeri, Jokela
Pöntynen, Riitta Irmeli, vastaava tutkimusteknikko, Niemisjärvi
Pöyhönen Rivera, Eija Kristiina, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Qvickström, Tarja Anneli, viestintäasiantuntija, Kauniainen
Raatikainen, Saana Susanna, hallintotieteiden maisteri, Lempäälä
Rahkola, Tarja Riitta Hannele, vastaava varhaiskasvatuksen opettaja, Oulu
Rahkonen, Karin Sinikka, rouva, Yhdysvallat
Rahkonen, Veli Jussi Antero, taksiyrittäjä, Tornio
Raiko, Hannu Kalevi, maatalousyrittäjä, Lieto
Raittila, Timo Kalervo, sähköinsinööri, Pöytyä
Raittimo, Pentti Antero, ylityönjohtaja, vuoriteknikko, Enontekiö
Raivio, Pia Susanna, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Rajala, Jukka Antero, postityöntekijä, Helsinki
Rantaeskola, Ari Johannes, työmaamestari, Oulainen
Rantala, Heli Anni Irmeli, palvelupäällikkö, Naantali
Rantanen, Antti Ilmari, vuoromestari, Helsinki
Rantanen, Leila Ester, sairaanhoitaja, Kerava
Rappe, Päivi Helena, ryhmäpäällikkö, Vaasa
Ratas, Juha Petteri, ylikonstaapeli, Vantaa
Rauhala, Jukka Juhani, maanrakennusmestari, Viitasaari
Rauhala, Sami Petri, asiantuntija, Siilinjärvi
Raunela, Jorma Kalevi, pursimies, Merikarvia
Rautiainen, Matti Tapio, vanhempi tekninen asiantuntija, Hamina
Rautiainen, Mirjami Hilkka Anneli, taloussihteeri, Joensuu
Rautiainen, Paavo Johannes, luottamushenkilö, sisäilma-asiantuntija, Kuopio
Rautio, Aarre Tapio, liikenneohjaaja, Kuopio
Reinvuo, Ulla Hannele, toimistonhoitaja, Savukoski
Remander, Reijo Juhani, vanhempi suunnittelija, Vantaa
Remsu, Timo, sisäisen logistiikan kehittämispäällikkö, Rovaniemi
Rentola, Pekka Jaakko, päätoiminen erityisopettaja, Kerava
Repo, Meeri Anneli, työsuhdepäällikkö, Espoo
Riekkinen, Jarmo Kalevi, metsäasiantuntija, Vihanti
Riikonen, Harri Tapani, operaattori, elvyttäjä, Hattula
Riipinen, Markku Heikki Tapio, asiantuntija, Oulainen
Rimpilä, Harri Seppo Tapani, operaattori, Lahti
Rings, Mervi Anneli, liikkeenjohtaja, Lemi
Rintakallio, Raija Maria, 4H-toiminnanjohtaja, Vaasa
Rintala, Jouni Esa Antero, ohjaaja, Huittinen
Rissanen, Juha Olli Tapio, metsäasiantuntija, Taipalsaari
Roine, Raili Sinikka, asiakkuusasiantuntija, Hattula
Rojo, Taina Kristiina, johdon assistentti, Espoo
Rokosa, Pasi Aulis, taksiyrittäjä, Tuusula
Ronkainen, Piia Maarit, henkilöstöasiantuntija, Kontiolahti
Ropponen, Risto Jari Petri, avainasiakaspäällikkö, Vantaa
Rosing, Ari Rainer, aluemyyntipäällikkö, Vaasa
Rossi, Minna Maria, yrittäjä, Suonenjoki
Ruotoistenmäki, Seppo Sakari, ylikonstaapeli, Pyhäjärvi
Ruotsalainen, Toini Maria, 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja, Lapinlahti
Ruotsalainen-Lämsä, Arja-Sinikka, henkilöstösihteeri, Kuopio
Ruottu, Marko, avainasiakaspäällikkö, Hausjärvi
Ryhtä, Riitta Anneli, koulutuskoordinaattori, Somero
Rännäli, Jorma Eerik, yrittäjäesimies, Lahti
Räsänen, Päivi Helena, asiakkuuspäällikkö, Varkaus
Räty, Kaija Riitta, luottamushenkilö, perushoitaja, Kuopio
Saarela, Marita Anneli, toimistosihteeri, Helsinki
Saarela, Tuula Irene, rakennesuunnittelija, Somero
Saari, Köpi Ville, toimistonhoitaja, Lapua
Saarikivi, Miikka Ilari, ylikonstaapeli, Kouvola
Saarinen, Matti Mikael, paloesimies, Turku
Saarinen, Pirjo Hannele, johdon sihteeri, Helsinki
Saarinen, Timo Tapio, myyntiryhmän päällikkö, Espoo
Saastamoinen, Riitta-Liisa, kihlakunnanulosottomies, Lieksa
Sahla, Minna Maarit, syyttäjänsihteeri, Riihimäki
Sahlstén-Juntunen, Maarit, markkinointipäällikkö, Mäntsälä
Sainio, Jukka Olavi, korjaamoesimies, Turku
Sairanen, Anna-Liisa, varhaiskasvatuspäällikkö, Savonlinna
Sallmen, Arja Marjut, verosihteeri, Vantaa
Salmén, Karl Jan Henrik, jordbrukare, Saltvik
Salminen, Asko Juhani, tuotepäällikkö, Espoo
Salminen, Esa Pekka, koulunjohtaja, Ylivieska
Salminen, Paula Kaarina, luokanopettaja, Pyhäjoki
Salo, Pertti Paavo, huoltosuunnitteluasiantuntija, Espoo
Salomaa, Sirpa Helena, talousasiantuntija, Raisio
Salonen, Marita Hannele, asiantuntija, Tampere
Salonen, Matti Kalevi, yrittäjä, maanviljelijä, Pöytyä
Salonen, Sari Sinikka, korvausasiantuntija, Vantaa
Salonen, Sari Tuulia, asianhallintasihteeri, Kaarina
Salonen, Vesa Uolevi, varikkopäällikkö, Naantali
Sandberg, Christina, tuotepäällikkö, Helsinki
Sandberg, Paul Kenneth, tuoteryhmäpäällikkö, Porvoo
Sandström, Johan Sven Åke, överkonstapel, Mariehamn
Sarin, Toni Olavi, rikosylikonstaapeli, Helsinki
Sarkkinen, Anne-Maarit, taloussuunnittelija, Oulu
Sarkkinen, Jorma Kaarlo Ilmari, rakennustarkastuspäällikkö, Lieksa
Sarolahti, Jenni Karoliina, johtava asiantuntija, Helsinki
Sarparanta, Tiina Maarit, rikosylikonstaapeli, Kajaani
Saure, Annamari Mirjami, peruskoulun lehtori, Lahti
Savola, Eeva-Maija, ympäristösihteeri, Lappajärvi
Savolainen, Sari Hannele, tarkastaja, Helsinki
Savolainen, Satu, asiantuntija, Helsinki
Savolainen, Sirpa Maritta, johdon assistentti, Helsinki
Savolainen, Tapio Kalervo, liikenneohjaaja, Jyväskylä
Savolainen, Yngve Valdemar, tarkastaja, Helsinki
Selenius, Camilla Regina, ekonomiplanerare, Raseborg
Semenoff, Matti, poromies, Inari
Seppä, Timo Mikael, metsäenergiaesimies, Varkaus
Seppälä, Teemu Kalevi, työmaapäällikkö, Kokkola
Seppänen, Jussi Timo Kalevi, metsäteknikko, Ylöjärvi
Seppänen, Maija-Liisa, sovittelunohjaaja, Helsinki
Sievänen, Pasi Wäinämö, lihavalmistetyöntekijä, Parolannummi
Siikonen, Kirsi Maria, maatalousyrittäjä, Tammela
Siljamäki, Anna Katariina, esittelijä, Helsinki
Sillman, Jari Olavi, pursimies, Helsinki
Simanainen, Seija Johanna, suunnittelija, Joensuu
Sinisalo, Meri Johanna, osastosihteeri, Helsinki
Sipponen, Kaisa Anna Alina, kaupunginhallituksen jäsen, Naantali
Sirén, Sari Hannele, rikosylikonstaapeli, Helsinki
Sirén, Tarja Hannele, puheenjohtaja, Ikaalinen
Siusluoto, Mika Juhani, maatalousyrittäjä, Kustavi
Sivonen, Saku Petteri, ylikonstaapeli, Riihimäki
Sjöman, Pasi Antero, lennonvarmennusteknikko, Turku
Smeds, Kaj Christian, lentoturvallisuusauditoija, Porvoo
Sohlman, Sirkka Heli Anneli, asiakaselämyspäällikkö, Vantaa
Soini, Mia Marika, tarkastaja, Pori
Solehmainen, Jouni Jyrki Olavi, käyttömestari, Porvoo
Somero, Merja Helena, maksatustarkastaja, Ylivieska
Sormanen, Iina Anna Kristiina, palveluasiantuntija, Helsinki
Stenberg, Kaj Joel, palvelupäällikkö, Porvoo
Stenkull, Paul Göran, kundservicechef, Vasa
Store, Gunnevi Ann-Katrin Helen, avdelningsskötare, Vasa
Strander, Sari Anneli, käräjäsihteeri, Kangasala
Sundberg, Eeva-Kaarina, sosiaaliohjaaja, Sauvo
Sundell, Pertti Tapani, kunnossapitoasentaja, Forssa
Sundman, Dan Mikael, ruokinta-asiantuntija, Vaasa
Sundqvist, Tina Mia, asiantuntija, Oulu
Sundqvist, Tuija-Kaisa, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Suni, Hannu Tapani, toimitusjohtaja, Viitasaari
Suojanen, Tarja, taloussihteeri, Turku
Suomalainen, Jouko Antero, taksiyrittäjä, Savonlinna
Suomalainen, Sami Tapani, sovellusasiantuntija, Pori
Suominen, Ari Tapio, työnjohtaja, Säkylä
Suominen, Pertti Kalervo, teknikko, Turku
Suonio, Jukka Antero, turvallisuuspäällikkö, Turku
Svanström, Karl Gustav Mikael, vanhempi konstaapeli, Espoo
Svenfelt, Monica Benita, rektor, Larsmo
Syrjälä, Toivo Matias, työnjohtaja, Jyväskylä
Särkijärvi, Tiina Elisa, terveydenhoitaja, Alajärvi
Sääskilahti, Else Kaarina, ratkaisuasiantuntija, Kittilä
Söderström-Laakkonen, Raili, luokanopettaja, Muhos
Tahvanainen, Hannu Kalervo, käyttöinsinööri, Porvoo
Tahvanainen, Kari Olavi, korjausneuvoja, Lahti
Takanen, Juha Antti, mittausetumies, Naantali
Talasvirta, Ulla Maila Maria, suunnittelija, Turku
Tallberg, Christine Elisabeth, byråsekreterare, Borgå
Talvio, Arto Matti Kalevi, tullitarkastaja, Turku
Tamminen, Tuula Orvokki, päiväkodinjohtaja, Hyvinkää
Tammisto, Erkki Vilhelm, ylitiemestari, Vantaa
Tanninen, Marja-Liisa, päiväkodin johtaja, Savonlinna
Tapio, Matti Johannes, pääkirjanpitäjä, Tervola
Tapiolinna, Maiju, hankintapäällikkö, Nurmijärvi
Tarhonen, Jouko Jyrki-Pekka, erikoisammattimies, Hartola
Tarujärvi, Viola Marja Anita, toiminnanjohtaja, Ranua
Tastula, Seppo Matias, prosessimies, Kokkola
Teinilä, Outi Anneli, tarkastaja, Turku
Tenhunen, Lahja Marjatta, aktuaari, Järvenpää
Terho, Arja Kristiina, tuotantokoordinaattori, Tampere
Tervo, Ari Jussi, haastemiesten esimies, Kajaani
Thai, Thi Phia, virastomestari, Helsinki
Thessman, Anitta Orvokki, vastaava ohjaaja, Helsinki
Tiainen, Tuula-Riitta, järjestelmäasiantuntija, Helsinki
Tiepuoli, Pirkko Liisa Kaarina, kirjastotoimen johtaja, Muhos
Tiitinen, Kari, maatalousyrittäjä, Leppävirta
Tiitinen, Satu Hannele, yksikön esimies, Tampere
Tikkanen, Juha Pekka Ilmari, asiantuntija, Suonenjoki
Tikkanen, Marja-Leena, vastaava sairaanhoitaja, Muhos
Tikkanen, Marja-Liisa, maksatustarkastaja, Rovaniemi
Tirkkonen, Jukka Olavi, lentokonemekaanikko, Kaavi
Tirranen, Seppo Tapani, myyntipäällikkö, Mikkeli
Tirronen, Kai Petri Kristian, rikosylikonstaapeli, Joensuu
Toivainen, Mervi Maarit, toimitusjohtajan assistentti, Lapinlahti
Toivanen, Heikki Antero, asiakkuusjohtaja, Nokia
Toivola, Markku Juhani, kuljetusyrittäjä, Asikkala
Tolkki, Ilmo Sakari, raaka-aineen koordinointipäällikkö, Ikaalinen
Torvinen, Kaija-Leena, ostopäällikkö, Seinäjoki
Tossavainen, Juha Eerik, työnjohtaja, Pieksämäki
Tummala, Tuula Aino Kaarina, laborantti, asiantuntija, Porvoo
Tuomi, Pentti Valto Olavi, luottamushenkilö, Saarijärvi
Tuomikoski, Pirjo Helena, maksatusasiantuntija, Oulu
Tuominen, Anna-Liisa, viestintäasiantuntija, Kerava
Tuononen, Sari Annele, johdon sihteeri, Helsinki
Turunen, Jouko Kalevi, konservaattori, Raahe
Turunen, Juha-Pekka, vuorovaikutussuunnittelija, Helsinki
Turunen, Päivi Sanna Johanna, johdon sihteeri, Vantaa
Turunen, Ulla Maria, luomutuotannon asiantuntija, Joensuu
Tuulenkari, Ari Tuomas, paloesimies, Haapajärvi
Tyni, Pekka Tapio, tarkastaja, Oulu
Tynjälä, Petri Juhani, ylikonstaapeli, Ylöjärvi
Ukskoski, Marianne Kaarina, lastentarhanopettaja, Perho
Uoti, Sari-Anne, yritysneuvoja, Eura
Upola, Tarja Anneli, kiinteistöasiantuntija, Rovaniemi
Urpalainen, Merja Irene, osastonhoitaja, Espoo
Uusitalo, Mika Sakari, metsäasiantuntija, Nakkila
Wahe, Jussi Petteri, rikosylikonstaapeli, ryhmänjohtaja, Helsinki
Vahvelainen, Mira Monica, tullitarkastaja, Vantaa
Vainio, Merja Riitta, ratkaisuasiantuntija, Hyvinkää
Wallenius, Mika Ilmari, kihlakunnanulosottomies, Helsinki
Valli, Mia Susanna, rikosylikonstaapeli, Lieto
Vallivirta, Kari Ilari, projektipäällikkö, Helsinki
Valta-Kervinen, Pirkko Annikki, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Valtonen, Ulla Anneli, johtava diakonian viranhaltija, Rusko
Vanhala, Petri Mikael, näyttelysuunnittelija, Helsinki
Vanhatalo, Sirkku Liisa, viestintäasiantuntija, Helsinki
Vanhatalo-Heliniemi, Raija Irmeli, asiantuntija, Hämeenkyrö
Varis, Jari Armas, asiakasvastuupäällikkö, Vantaa
Varjonen, Risto Olavi, tuotepäällikkö, Raisio
Varonen-Vilen, Heidi Susanna, maksuliikepäällikkö, Helsinki
Vasari, Juho Jaakko Oskari, ruotsin ja saksan kielen lehtori, Sievi
Vassilev, Ognian Panteleev, kuorokapellimestari, Pori
Weckman-Rossi, Eija Inkeri, sairaanhoitaja, Valkeakoski
Vedenpää, Reijo Juhani, työnjohtaja, Helsinki
Vehmas, Päivi Anne Kristiina, pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu, Jyväskylä
Velemir, Jokso Juhana, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Velin, Riitta, erikoislaboratoriohoitaja, Helsinki
Venäläinen, Markku Juhani, konemestari, Kuopio
Venäläinen, Merja Annikki, palvelupäällikkö, Vehmersalmi
Verlander, Riitta Anneli, laskentapäällikkö, Helsinki
Vesama, Annika Marian, vanhempi osastosihteeri, Riihimäki
Vesamäki, Tiina Susanna, tienpidon talousasiantuntija, Pirkkala
Vesisenaho, Markku Tapani, luokanopettaja, Sievi
Wester, Patrick Erik Mikael, kihlakunnanulosottomies, Oulu
Westerholm, Glenn Harding, metsäasiantuntija, Raasepori
Westerlund, Henrik Heimer, planeringsansvarig, Raseborg
Westerlund, Walter Kristian, kriminalöverkonstapel, Lovisa
Vestu, Olli Tapio, tuoteasiantuntija, Riihikoski
Viertola, Kirsi Marianne, osastonhoitaja, Seinäjoki
Vierula, Hannu Heikki, palveluesimies, Laihia
Viinamäki, Hannu Väinämö, kunnossapitoinsinööri, Pori
Viiri, Esko Kalervo Olavi, lupa-asiantuntija, Rovaniemi
Wiitalähdet, Sirkka Kaarina, liikunnanopettaja, liikunnanlehtori, Isojoki
Viitanen, Mikko Eemil, paloesimies, Salo
Vilkko, Olli Jaakko, varhaiskasvatusyksikön johtaja, Kouvola
Willandt, Timo-Pekka, polttoneste- ja autopesukaupan myyntipäällikkö, Tampere
Vilppula, Hannu Touko, myyntipäällikkö, Porvoo
Virta, Lea Margit, kulttuurivaikuttaja, Jurva
Virtanen, Jussi Olavi, kihlakunnanulosottomies, –
Virtanen, Leo Juhani, yrittäjä, Lempäälä
Virtanen, Raimo Tapani, virastomestari, Klaukkala
Virtanen, Teppo Sakari, työnjohtaja, Turku
Visuri, Pirjo Esteri, yksikön sihteeri, Helsinki
Vuorenpää, Tero Sakari, agrologi, Mynämäki
Vuoristo, Antti Tuukka Juhani, ylikonstaapeli, –
Vuoristo, Merja Kristiina, sairaanhoitaja, Lieto
Vähäkuopus, Tom Juhani, ylikonstaapeli, Porvoo
Väntänen, Sirkka Elisabet, asiantuntija, Rovaniemi
Väänänen, Pia Carita Christell, taloustarkastaja, Kerava
Väänänen, Timo, kaupunginvaltuutettu, Lieksa
Wörlin, Sirpa Elise, häradsutmätningsman, Vasa
Yli-Leppälä, Erno Eki, maanviljelijä, Kuortane
Ylinen, Tarja Tellervo, tuotepäällikkö, Kirkkonummi
Yliperttula, Anu Marjaana, erikoislaboratoriohoitaja, Vantaa
Yli-Sipilä, Ismo Onni, asiantuntijamyyjä, Huittinen
Ylisäe, Kirsi Helena, QC-laborantti, Espoo
Ylitapio, Anne Marjatta, suunnittelupäällikkö, Jyväskylä
Yrjänheikki, Erkki Johannes, rakennustarkastaja, Salla
Yrjönen, Seija Marketta, päällikkö, Vantaa
Yrttiaho, Antti Esa, peruskoulun rehtori, Tyrnävä
Åminne, Malin Susanne Birgitta, asemamestari, Kruunupyy
Åstrand, Mats Birger Matias, paloesimies, Kruunupyy
Ääritalo, Antti Juhani, maanviljelijä, Kustavi
Ögren, Markus Juhani, kihlakunnanulosottomies, Järvenpää
Österberg, Carita, sjukskötare, Jomala
Österberg, Per Kimmo Olavi, häradsutmätningsman, Kristinestad
Övermark, Niina Karoliina, emäntä, Kauhava
Yhteensä: 855

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali
Aalto, Asko Aarne, maanrakennusammattimies, Teuva
Aaltonen, Matti Juhani, työnjohtaja, Turku
Aaltonen, Saija-Maarit Susanna, sovelluskoordinaattori, Nurmijärvi
Aapakari, Sari, työterveysassistentti, Kerava
Aarnio, Seija Irmeli, tarkastaja, Helsinki
Aarto, Tiina, iltapäiväkerhon ohjaaja, Padasjoki
Aho, Raija Annikki, arkistosihteeri, Kalajoki
Aho, Tuula Maria, rahoitusasiantuntija, Vaasa
Ahokas, Petejuhani, vanhempi konstaapeli, Jokela
Ahola, Merja Marja Elle, perhepäivähoitaja, Savukoski
Ahonen, Into Severus, työnjohtaja, Kirkkonummi
Ahonen, Tuula Marjatta, sihteeri, Muurame
Ahrenberg, Haije Monica, assistent, Esbo
Aivio, Jani Markus, vanhempi konstaapeli, Äänekoski
Alanko, Mika Juha Henrik, vanhempi konstaapeli, Paimio
Alho, Päivi Tuulikki, koulunkäynnin ohjaaja, Kalajoki
Alhonen, Eija Maarit, laaduntarkkailija, Lohja
Ali-Rantala, Juha Pekka, vanhempi konstaapeli, Nurmijärvi
Alitalo, Tarja Anneli, rahoitusneuvoja, Helsinki
Andersin, Harri Tapio, vartija, Joensuu
Andersson, Pentti Kalevi, koneenhoitaja, Kangasala
Antinoja, Ritva Heleena, henkilöstösihteeri, Oulu
Anttila, Aila Irene, toimistosihteeri, Vaasa
Aroketo, Virve Maarit, toimistosihteeri, Vihti
Aronmaa, Leila Kirsti, henkilöstösihteeri, Klaukkala
Arpiainen, Eija Irmeli, informaatikko, Vantaa
Asikainen, Raija Tuulikki, toimistosihteeri, Heinävesi
Asikainen, Urho Heimo, sähköasentaja, Turku
Astala, Teemu Ilari, vanhempi konstaapeli, Pori
Aura, Tuula Elisa, kiinteistöassistentti, Tampere
Autere, Riitta Hannele, palveluneuvoja, Järvenpää
Auvinen, Jaana Marianne, osastosihteeri, Espoo
Bergroth, Maria Kaarina, tiedonhallinnan suunnittelija, Espoo
Brodkin, Kai Pekka, koneenhoitaja, Turku
Broman, Markus Peter, produktionsutvecklingschef, Borgå
Byman-Stenwall, Siv Ingegärd, tingssekreterare, Raseborg
Bäck, Paula Irmeli, vanhempi hallinnollinen assistentti, Kirkkonummi
Bärlund, Raili Annikki, toimistosihteeri, Porvoo
Cleve, Eeva Maarit Johanna, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Dahlman, Juha Kristian, vuoroesimies, Hyvinkää
Dallku, Arsim, hallintovirkailija, Kosovo
Danielsson, Mervi Heleena, verosihteeri, Vantaa
Dobrota, Gabriel Jani Jonathan, vanhempi konstaapeli, –
Dufva, Jari Tapani, päivämies, Kotka
Eerikäinen, Pauli Antero, autonkuljettaja, Luhtajoki
Eerola, Sari Tuulikki, perushoitaja, Seinäjoki
Eid, Terttu Tellervo, hallintosihteeri, Helsinki
Eilola, Pentti Teuvo Juhani, kartoittaja, Kurikka
Ek, Esa Ensio, tutkimusassistentti, Sauvo
Eklund, Jan Mikael, vanhempi konstaapeli, Porvoo
Elomaa, Markku Juhani, porttivirkailija, Helsinki
Elonsalo, Mika Tapio, sähköasentaja, Lohja
Enbuske, Seija Inkeri, opintosuunnittelija, Rovaniemi
Engblom, Eija Hannele, rahoitusasiantuntija, Perniö
Eriksson, Ann Catrine, alarmoperatör, Geta
Erving, Aila Päivi Hannele, myyntineuvottelija, Kiviniemi
Etelämäki, Sirpa Hellevi, assistentti, Vaasa
Euro, Jyri Teppana, apulaistarkastaja, Rajamäki
Falck, Meeri Johanna Maria, toiminnanohjaaja, Helsinki
Finer, Merja Tellervo, johdon assistentti, Espoo
Forsberg, Sari Hannele, toimistopalveluhenkilö, Järvenpää
Fransman, Leif Gunnar, elektriker, Borgå
Frietsch-Muttilainen, Kristina, toimistosihteeri, Helsinki
Fågel, Pasi Risto, toimistosihteeri, Espoo
Granbacka, Andreas Jan-Olof, vanhempi konstaapeli, Kruunupyy
Grekula, Harri Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu
Grönroos, Maarit Helena, palkkakirjanpitäjä, Vantaa
Grönroos, Sirpa Riitta, tarkastaja, Nokia
Haapakoski, Raimo Juho Tapani, kiinteistönhoitaja, Savukoski
Haapalainen, Anja Kaarina, ICT-asiantuntija, Lapinlahti
Haapalainen, Jari, laitehuoltaja, Siilinjärvi
Hahko, Jukka Tapani, hitsausneuvoja, Turku
Hakala, Hannu Elias, haastemies, Helsinki
Hakamäki, Merja Hannele, kirjastovirkailija, Urjala
Hakkarainen, Eijaliisa, henkilöliikennesihteeri, Heinola
Hakkarainen, Minna Katariina, johdon assistentti, Äänekoski
Hakkarainen, Pirjo Hannele, asiakasneuvoja, Helsinki
Hakkarainen, Satu Marjut, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki
Hakkarainen, Veli-Matti, asiantuntija, Kuopio
Halme, Hannu Tapani, Express-myymäläpäällikkö, Forssa
Halttunen, Sari Pauliina, lupasihteeri, Tuusula
Hanka, Tarja Hannele, linjanhoitaja, Mustasaari
Hankala, Eeva Matilda, kirjanpitäjä, Tampere
Hankaniemi, Raija Hannele, toimistosihteeri, Alajärvi
Hannula, Anitta Tarja Tuulikki, vanhempi rikoskonstaapeli, Pornainen
Happo, Katriina, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Happonen, Maija Leena, osastosihteeri, Tuusniemi
Happonen, Marjatta, palvelusihteeri, Tuusniemi
Harju, Kari Juhani, ratkaisuasiantuntija, Helsinki
Harjula, Lea Kaarina, asiakkuusneuvoja, Jokioinen
Harjula, Reijo Kalervo, operaatiovastaava, Saarijärvi
Harmoinen, Jukka Tapani, myyjä, Mikkeli
Hatakka, Pirkko Anita, henkilöstöassistentti, Loppi
Heikkilä, Arto Armas, operaattori, Pornainen
Heikkilä, Marja-Liisa, lastentarhanopettaja, Lohja
Heikkinen, Maija Helena, henkilöstösihteeri, Mikkeli
Heikkinen, Marjo Kristiina, perintäsihteeri, Lieksa
Heiskanen, Eeva Leena, panimolaborantti, Lapinlahti
Heiskanen, Jaana Annukka, laboratoriomestari, Vantaa
Hekkala, Auvo Kyösti, vesitaloussuunnittelija, Tyrnävä
Helén, Pirkko Annikki, tutkimusavustaja, Espoo
Helenius, Elina Hannele, rahoitusasiantuntija, Nurmijärvi
Hellsten, Pekka Juhani, haastemies, Kotka
Hemminki, Jussi Tapani, koneenhoitaja, Lohja
Henriksson, Birger, förpackningsarbetare, Lappträsk
Henttu, Jukka Petteri, prosessinhoitaja, Kouvola
Hernesniemi, Tiina Johanna, käräjäsihteeri, Kauhava
Hertell, Pirjo Hannele, maksuliikeasiantuntija, Klaukkala
Herttuainen, Sami Kari Juhani, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Heusala-Mäkinen, Marja Anneli, palveluasiantuntija, Iisalmi
Hietikko, Marja Talvikki, toimistosihteeri, Kankaanpää
Hiljanen, Kirsi Hannele, assistentti, Helsinki
Hiltunen, Tuula Marjatta, verosihteeri, Oulu
Hirva, Juhani Jarmo, prosessinhoitaja, Kitee
Hirvasniemi, Leena, palveluneuvoja, Loppi
Hirvelä, Marko Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Oulu
Hirvelä, Tapio Jaakko, asiantuntija, Kuopio
Hirvonen, Esa Olavi, tutkimusmestari, Enonkoski
Hirvonen, Ilpo Kalle Sakari, vartija, Iisalmi
Hirvonen, Pauli Erik, prosessinhoitaja, Kotka
Hokka, Hilkka Raija Sinikka, perintäsihteeri, Letku
Hokkanen, Ville Markus, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Holmberg, Monica, hjälpskötare, Lemland
Holmström, Siv Anne Kristina, henkilöstöasiantuntija, Espoo
Holopainen, Sirpa Hellevi, perintäsihteeri, Leppävirta
Hongisto, Pirjo Päivi, varhaiserityiskasvatuksen ohjaaja, Lappeenranta
Honkala, Anneli, henkilöstöpalvelusihteeri, Helsinki
Huotari, Sari Hannele, raitiovaununkuljettaja, Vantaa
Hurskainen, Mikko Yrjö Juhana, vartija, Iisalmi
Huttu, Sirkka Liisa, asiantuntija, Varkaus
Huttunen, Toivo Markku Sakari, IT-asiantuntija, Jyväskylä
Hyppönen, Anne-Maaret, laborantti, Helsinki
Hyry, Hannu Antero, asiantuntija, Oulu
Hyry, Päivi Kristiina, toimistovastaava, Turku
Hytönen, Hilkka Helena, palveluesimies, Vantaa
Hyvärinen, Riitta Hannele, käräjäsihteeri, Liminka
Hyvönen, Kimmo Pekka, etumies, Pirkkala
Hämäläinen, Marjukka, asiantuntija, Kerava
Hämäläinen, Tarmo Juhani, tekninen asiakastukihenkilö, Lappeenranta
Hämäläinen, Tiina Johanna, tutkimusavustaja, Lahti
Hänninen, Esa Antero, teleasentaja, Turku
Hänninen, Lahja Johanna, perushoitaja, Rovaniemi
Häyhänen, Eero Tapani, laitosmies, Akaa
Höglund, Monika Britt-Marie, byråsekreterare, Korsnäs
Ihalainen, Tiina Maija Marjatta, videotuottaja, Vantaa
Ihanamäki, Voitto Juhani, laitosmies, Kankaanpää
Iivonen, Anne Marketta, palveluneuvoja, Espoo
Ikonen, Ilkka Juhani, suunnitteluinsinööri, Espoo
Ikonen, Jari Erkki, CNC-koneistaja, Ilomantsi
Ikävalko, Kirsi Anna Maija, asiakasvastuuhenkilö, Helsinki
Ilander, Ville Sebastian, osastosihteeri, Porvoo
Ilola, Raija Hannele, lähetyssihteeri, Kannus
Ilvonen, Juha Pekka, vartija, Kerava
Immonen, Jaana Hillevi, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Immonen, Saija Susanna, osastosihteeri, Helsinki
Ingman, Maj Vilhelmina, perhetyöntekijä, Sipoo
Isoaho, Tarja Tuulikki, henkilöstösihteeri, Oulu
Isola, Jarmo Kalevi, työnjohtaja, Kouvola
Jalasharju, Laura Johanna, hätäkeskuspäivystäjä, Tuusula
Jalonen, Leena Kristiina, vuoropäällikkö, Kuopio
Janttonen, Mauri Asko Tapio, käyttöinsinööri, Liperi
Jauhiainen, Arto Tapio, sähköasentaja, Pielavesi
Jauhiainen, Seija Anita, asiantuntija, Pyhäsalmi
Jehkonen, Leena Marianne, valmistusmestari, Lahti
Jenytin, Hanna-Lena, järjestöassistentti, Helsinki
Joensuu, Kalevi Antero, lähettämön etumies, Tampere
Johansson, Berit Louise, barnskötare, Kumlinge
Johansson, Juha Rainer, vuoroesimies, Helsinki
Jounila, Kirsi Kaarina, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki
Junnila, Sari Hannele, assistentti, Rauma
Junttola, Ritva Marketta, asiakasneuvoja, Ala-Temmes
Juslin, Dorrit Magdalena Linnéa, speciallärare, Pargas
Juurakko, Jussi Erkki, konduktööri, Seinäjoki
Jyrkinen, Satu Raili Maria, lastentarhanopettaja, Lohja
Jämsä, Tarja Hannele, rahoitusasiantuntija, Vantaa
Jänkälä, Katri-Helena, asiantuntija, Rovaniemi
Jänönen, Harri Mikael, asiakaspalvelutoimihenkilö, Kuopio
Järvinen, Merja Maaret Birgitta, suuhygienisti, Sauvo
Jääskeläinen, Jari Olavi, ohjaaja, Laksiainen
Jääskö, Merja Maritta, opintosuunnittelija, Tornio
Kaartinen, Teija Kristiina, erityisliikunnanohjaaja, Tornio
Kaattari, Marjut Hannele, toimistovirkailija, Toholampi
Kaikkonen, Mikko Reijo Tapani, vanhempi konstaapeli, Oulu
Kaila, Jyrki Jarmo Edvard, myyjä, Helsinki
Kailaniemi, Anu Kristiina, autosihteeri, Asikkala
Kainomaa, Jouko Olavi, varaston työnjohtaja, Hanko
Kainulainen, Leena Anneli, työsuhdeasiantuntija, Kerava
Kaipinen, Mika Paavali, vanhempi konstaapeli, Haapajärvi
Kaitasuo, Marko Juhani, lipeänvalmistaja, Kotka
Kajava, Ahti Kullervo, vuoroesimies, Kuusamo
Kallakivi, Eva Helena, sotaveteraani, Turku
Kallio, Joni Mikael, hätäkeskuspäivystäjä, Lahti
Kallio, Raine Antero, etsivä, Helsinki
Kallio, Timo Kalevi, huoltoasentaja, Helsinki
Kallioinen, Riitta Elina Maarit, kirjaamissihteeri, Akaa
Kangas, Sauli Tapani, tukitoimintojen hoitaja, Valkeakoski
Kannisto, Heli Kaarina, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki
Kannisto, Tuija Helena, toimistosihteeri, Tampere
Kantanen, Leila Orvokki, lähihoitaja, Helsinki
Kapanen, Tiina Anneli, käräjäsihteeri, Helsinki
Karhu, Mauno Kalevi, näyttelymestari, Mäntyharju
Karilainen, Leena Kaarina, perushoitaja, Huittinen
Karjalainen, Tapio Juhani, operaattori, Askola
Karlsson, Tove Marina, kulturkoordinator, Borgå
Karvonen, Leena Annikki, osastosihteeri, Oulu
Kataja, Janne Tapio, valiokunta-avustaja, Vantaa
Katajamäki, Arvo Ensio, seurakuntamestari, Mikkeli
Kaunisto, Tarmo Juhani, operaattori, Turku
Kauppinen, Tuula Aulikki, toimistosihteeri, Alavieska
Keltamäki, Anna Katariina, palvelupäällikkö, Kauhava
Kempas, Päivi, lupasihteeri, Kuopio
Kemppainen, Kari Matti Juhani, vesi- ja viemärilaitoksen hoitaja, Muurame
Kemppainen, Sanna, perintäsihteeri, Kajaani
Kemppi, Arto Tapani, toiminnansuunnittelija, Kouvola
Kero, Jari Tapio, asiakasvastaava, Vaasa
Keränen, Paula Elina, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu
Keskinen, Jaakko Kalevi, konemyyjä, Karhunkylä
Kesseli, Markku Veikko Ilmari, tekninen myyjä, Lappeenranta
Ketoja, Mirja Helena, sihteeri, Helsinki
Ketonen, Raija Kyllikki, hoitaja, Ikaalinen
Kettunen, Aki Petteri, vanhempi konstaapeli, Jokela
Kettunen, Nina Margit, toimistosihteeri, Espoo
Kidron, Ann-Christine Marianne, kanslisekreterare, Raseborg
Kiiskinen, Maiju Marjut Johanna, tutkintasihteeri, Järvenpää
Kilpeläinen, Jaana Marketta, verosihteeri, Lahti
Kinnunen, Esa Markku, kartoittaja, Kajaani
Kinnunen, Toimi Kalevi, myyjä, Mikkeli
Kippola, Kirsi Maria, työhönvalmentaja, Loviisa
Kirsiaro, Mika Kalevi, vartija, Turku
Kiukkonen, Jyrki Eerikki, nuorisotyönohjaaja, Pielavesi
Kjellbäck, Antero Tapani, vanhempi konstaapeli, Kokkola
Klemets, Nora Karoliina, osastosihteeri, Espoo
Klemets, Susanne Marlene, skiftmästare, Kristinestad
Klemetti, Heikki Einari, vanhempi konstaapeli, Kajaani
Kohonen, Marja Kristiina, vanhempi rikoskonstaapeli, Savonlinna
Koiranen, Kaija Päivikki, palveluvastaava, Lempäälä
Koivisto, Tarja Anneli, painotöiden esivalmistelija, Tampere
Koivisto, Tarja Sinikka, vanhempi rikoskonstaapeli, –
Kolari, Merja Johanna, taloussihteeri, Kuopio
Komulainen, Anna Irmeli, asiakaspalvelusihteeri, Kajaani
Komulainen, Tarja Sinikka, asiantuntija, Kuusamo
Konkola, Juha Tapani, riistapäällikkö, Lohja
Korhonen, Jarmo Sakari, palveluesimies, Rovaniemi
Korhonen, Marjut Hannele, palvelupäällikkö, Imatra
Korkeaoja, Aila Kaarin, yrittäjä, Pori
Korkeela, Seija Irmeli, etuntitarkastaja, Hämeenlinna
Korkiala, Tarja Hannele, lupasihteeri, Kokkola
Korpela, Aini Tellervo, sihteeri, Kuusamo
Korva, Anne Maarit, lainkäyttösihteeri, Rovaniemi
Korva, Seija Annikki, vanhempi konstaapeli, Inari
Koskela, Aino Marja, asiantuntija, Kajaani
Koskela, Reino Iisakki, sotaveteraani, Kajaani
Koskeli-El-Darwish, Maija, asiantuntija, Turku
Koskenharju, Auli Sirpa Marjatta, hätäkeskuspäivystäjä, Kajaani
Koski, Anne-Marie Orvokki, toimistosihteeri, Masku
Koskimäki, Matti Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Tornio
Kotipelto, Päivi Anneli, tilineuvoja, Kuopio
Kovalainen, Merja Aulikki, käräjäsihteeri, Kajaani
Kovanen, Jari Pekka, liikuntasihteeri, Hausjärvi
Kovero, Heikki Juhani, asiantuntija, Pori
Kovero, Margit Helena, perintäsihteeri, Joensuu
Kuismin, Timo Pekka, simulaattoriteknikko, Helsinki
Kuivalainen, Sari Susanna, palkkasihteeri, Kiuruvesi
Kujala, Jouko, sähköasentaja, Peräseinäjoki
Kujala, Jouni Matti, katodihuoltaja, Kannus
Kujala, Kari Tapio, prosessinhoitaja, Kouvola
Kukkasela, Juhani Markku Matias, hallimestari, Seinäjoki
Kulomaa, Leena Anneli, tuottaja, Hyvinkää
Kumpula, Raija Heleena, kirjastovirkailija, Kemijärvi
Kunttu, Liisa Marjatta, huolintakoordinaattori, Helsinki
Kuoppa, Martti Juho Ilmari, prosessiasiantuntija, Helsinki
Kuosmanen, Jarmo Tapani, vartija, Hyvinkää
Kupiainen, Jane Kirsi Maarit, valmennuspäällikkö, Tampere
Kurhela, Irma Tellervo, myyntineuvottelija, Alavus
Kurppa, Matti Päiviö, vuorotiimin vetäjä, Kokemäki
Kurvinen, Jari Johannes, koordinaattori, Nokia
Kuula, Matti, tarkastaja, Valkeakoski
Kuure, Maarit Hannele, hallintosihteeri, tietosuojavastaava, Keminmaa
Kuusela, Mervi Hannele, hoitaja, Paimio
Kuusvuori-Ojala, Outi Elina, pankkineuvoja, Paimio
Kylander, Veijo Pentti Ilmari, hallinnollinen avustaja, Pori
Kytölinna, Liisa Anneli, assistentti, Pirkkala
Kyynäräinen, Liisa Maria, toimistosihteeri, Tuusula
Kärki, Hannu Tapio, ostaja, Joensuu
Kärki, Teija Päivi Aulikki, käräjäsihteeri, Kempele
Kärkkäinen, Anna Helena, täydennyssuunnittelija, Vantaa
Kärkkäinen, Kirsi Mirjami, käräjäsihteeri, Nilsiä
Kärkkäinen, Pirkko Helena, verosihteeri, Helsinki
Kääntä, Risto Tapio, toimistosihteeri, Oulainen
Laaja, Virpi Satu Maarit, henkilöstöasiantuntija, Laihia
Laajala, Virpi Helena, apulaistarkastaja, Kempele
Laakeristo, Sirpa Alise, kategoriavastaava, Eurajoki
Laakso, Maarit Anne, perintäsihteeri, Launonen
Laakso, Taina Maarit, apulaisliikennemyymäläpäällikkö, Artjärvi
Laaksonen, Heli Marjut, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Laaksonen, Virpi Marita, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Laatu, Jorma Kalevi, verosihteeri, Oulu
Lagerström, Eija Maarit, palveluassistentti, Helsinki
Lahti, Janne Sakari, vanhempi konstaapeli, Kuortane
Lahti, Merja Elina, henkilöstösihteeri, Piikkiö
Lahtinen, Jaana Maarit, rekisteröintiasiantuntija, Turku
Lahtinen, Risto Juhani, hankevastaava, Tampere
Laine, Merja Anna-Liisa, kenttäsihteeri, Riihimäki
Laine, Riitta Anita, toimistosihteeri, Turku
Laitinen, Taru Maria, vanhempi konstaapeli, Kaarina
Laitinen, Veli-Matti Kalevi, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki
Lakua, Minna Tuulikki, lähihoitaja, Lempäälä
Lammi, Marjatta Kaarina, kirjastovirkailija, Lappajärvi
Lampinen, Raija Anneli, verosihteeri, Tornio
Landvik-Huhtala, Mervi Hannele, asiantuntija, Pori
Lantto, Tero Jukka Tapani, vanhempi konstaapeli, Liminka
Lapp, Petri Olavi, laborantti, Porvoo
Lappeteläinen, Tarja Elina, keittiöpäällikkö, Mikkeli
Lassila, Matti Raimo Kalevi, työnjohtaja, Siikajoki
Lassila, Tommi Niko Eerikki, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Laukkanen, Janne Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Kouvola
Laukkonen, Mirja Annikki, taloussihteeri, Kauhava
Laulainen, Juha Antero, kirjastosihteeri, Helsinki
Laulainen, Pasi Kalevi, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Laurila, Ossi Tapani, rakennustyömies, laitosmies, Lappajärvi
Laurila, Päivi Maria, tiedonhallinnan suunnittelija, Jokela
Lavonen, Pekka Juhani, metsäasiantuntija, Kouvola
Lehikoinen, Juha Kullervo, hitsaaja, Joensuu
Lehikoinen, Jussi Samuli, vanhempi rikoskonstaapeli, Säkylä
Lehti, Kirsi Maria, tietopalvelusihteeri, Espoo
Lehtimäki, Jorma Ensio, tarkastaja, Janakkala
Lehtinen, Kalevi Tapani, vartija, Turku
Lehtinen, Pirkko Liisa, kaupunginvaltuutettu, Lieksa
Lehtinen, Ritva Helena, vastaava emäntä, Seinäjoki
Lehtiö, Marja Liisa, palkkapalvelusihteeri, Hämeenlinna
Lehtonen, Auli Päivikki, palveluvastaava, Pori
Lehtonen, Markus Mauri Mikael, palomies, Vaasa
Lehtonen, Merja Helena, rahoitusasiantuntija, Turku
Leppänen, Satu Maarit, laboratoriomestari, Vantaa
Leskinen, Terttu Helena, toimistosihteeri, Vantaa
Leukumaavaara, Seija Hannele, perintäsihteeri, Helsinki
Liimatainen, Marko Petteri, graafinen operaattori, Helsinki
Lillmangs, Rose-Marie Viola, sakkunnig, Jakobstad
Lindberg, Tuula Anneli, kurssisihteeri, Vantaa
Lindfors, Jonas Leif Ove, äldre konstapel, Karleby
Lindgren, Mauri Kustaa, matruusi, Kotka
Lindholm, Annaliisa, palveluneuvoja, Helsinki
Lindholm, Ann-Christin, verosihteeri, Hämeenlinna
Lindholm, Jaakko Petteri, vanhempi konstaapeli, Paimio
Lindholm, Mauri Kalevi, varastoasiantuntija, Vantaa
Lindholm, Pentti Eino, jalostustyöntekijä, Peräseinäjoki
Lindqvist, Aini Sisko-Helena, teknisten julkaisujen asiantuntija, Siuntio
Linnankoski, Eija Riikka Elina, toimistosihteeri, Vantaa
Linnasaari, Jutta Aallotar, kalankäsittelijä, Kustavi
Lintunen, Niilo Into Kalevi, levyseppä-hitsaaja, Laitila
Lomperi, Hilkka Hannele, ohjaaja, Joutseno
Loukiala, Anne-Mari, tekninen asiakasneuvoja, Jyväskylä
Luhtamaa, Jarmo Tapani, prosessinhoitaja, Mänttä
Lumppio, Pirkko Matilda, asiantuntija, Veteli
Luoma, Ritva-Liisa, toimistosihteeri, Seinäjoki
Luukko, Martti, näyttämötaiteen ohjaaja, Savonlinna
Lyytikäinen, Kimmo Johannes, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Lähdesmäki, Kirsti Kyllikki, perhepäivähoitaja, työsuojeluvaltuutettu, Kurikka
Löppönen, Tuija Marjukka, osastosihteeri, Kouvola
Maijala, Nina Maria, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki
Maliniemi, Taimi Orvokki, puheenjohtaja, Haapavesi
Manner, Keijo Kalevi, luotsikutterinhoitaja, Kotka
Mannila, Mervi Anneli, asiantuntija, Pori
Mannila, Pirjo Irmeli, lupasihteeri, Oulu
Marja-aho, Kielo Sisko Alina, hankinta-asiantuntija, Mustasaari
Marjo, Anu Marita, tutkintasihteeri, Juva
Marttila, Jussi Oskari, vanhempi rikoskonstaapeli, Hämeenlinna
Masar, Angela Birgitta, inskrivningssekreterare, Karleby
Matikainen, Juha Antti, verosihteeri, Espoo
Mattila, Anne Helinä, lainkäyttösihteeri, Raisio
Mattsson, Tarja Susanna, lentoemäntä, Tampere
Maunu, Jari Olavi, autonkuljettaja, Helsinki
Meriläinen, Katri Helena, mainosvastaava, Nurmes
Merivuori, Karl Henrik, tutkimusmestari, Kaarina
Metsäranta, Riikka Maija, vanhempi rikoskonstaapeli, Espoo
Miettinen, Matti Juhani, lähiliikennekonduktööri, Jokela
Mikkola, Kaija Anneli, kiinteistörekisterinhoitaja, Oulainen
Mikkola, Tapio Kusti Herman, vanhempi konstaapeli, Inari
Minkkinen, Satu Marjaana, hallintopalvelusihteeri, Säkylä
Moilanen, Ari, operaattori, Porvoo
Montonen, Nelli Kristiina, osastosihteeri, Espoo
Mustola, Eira Sanelma, assistentti, Rovaniemi
Mustonen, Jan Miika Tapio, vartija, Espoo
Muttilainen, Eeva Mariana, henkilöstösihteeri, Espoo
Muukka, Eira Kaarina, vastaava työvalmentaja, Lempäälä
Mykkänen, Terttu-Liisa, toimistopäällikkö, Oulu
Myllymäki, Teuvo Antero, ylipalomies, Oulu
Myllymäki, Vesa Jussi, palomies, Ylivieska
Myyry, Arja Irene, tutkintasihteeri, Kontiolahti
Mäkelä, Joacim, ansvarig parkchef, Raseborg
Mäkelä, Kaarina Maria, hoitaja, Ikaalinen
Mäki, Liisa Helena, perintäsihteeri, Tampere
Mäki-Kauppila, Elina Pauliina, työnjohtaja, Valkeakoski
Mäkikorpi, Antti Juhani, myymäläpäällikkö, Karijoki
Mäki-Leppilampi, Anne Tuulikki, verosihteeri, Kannus
Mäkinen, Eeva Liisa, toimistosihteeri, Tuusniemi
Mäkinen, Eino Sakari, asiantuntija, Kankaanpää
Mäkinen, Ilkka Juhani, kunnossapitoprosessinhoitaja, Tampere
Mäkinen, Jouni Pekka Pellervo, asiakaspalveluprosessien valvoja, Järvenpää
Mäkinen, Marko Juhani, myyntineuvottelija, Vaasa
Mäkinen, Nina Kirsti Kyllikki, apulaistarkastaja, Oulu
Mäkinen, Pasi Olavi, vanhempi konstaapeli, Inari
Mäki-Teppo, Merja Hannele, syyttäjänsihteeri, Seinäjoki
Mäkitervo, Joni Mikael, vanhempi konstaapeli, Oulu
Männistö, Terho Veli Tapani, kaavoitusteknikko, Kalajoki
Mäntylä, Joni-Petteri, vanhempi konstaapeli, Pori
Määttä, Janne Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu
Määttä, Marja Helena, taloussihteeri, Ii
Mölsä, Veli Juhani, arkistonhoitaja, Vantaa
Möttönen, Taran Helena, osastosihteeri, Vantaa
Naapuri, Taru Marjaana, vartija, Mäntsälä
Nemlander, Yrsa Agneta, tekninen asiantuntija, Kirkkonummi
Neuvonen, Leila Marita, palkanlaskija, Kesälahti
Niemenpää, Anu Katariina, kirjastovirkailija, Punkalaidun
Niemi, Leila Hellevi, lupasihteeri, Muurame
Niemi, Marjo Kristiina, palvelusihteeri, Ylöjärvi
Nieminen, Anne-Marie, palveluasiantuntija, Turku
Nieminen, Juha Pekka, ohjaaja, Vantaa
Nieminen, Mika Juhani, automaatio-operaattori, Turku
Nieminen, Oula-Antti Antero, vanhempi konstaapeli, Espoo
Niinivirta, Henna Aulikki, laboratoriomestari, Orimattila
Nikkola, Paula Kristiina, myymäläsuunnittelija, Riihimäki
Nikulainen, Seija Kristiina, hotelliemäntä, Oulu
Niskanen, Ulla Marketta, ohjaaja, Säkylä
Nissinen, Juha Olavi, panostaja, Siilinjärvi
Nordling, Sinikka Siviä Anneli, personalsekreterare, Åbo
Nordlund, Mika Kalevi, vanhempi konstaapeli, Turku
Nordman, Margit Hannele, vahinkorahaston asiamies, Vantaa
Nummela, Merja Annikki, myyntisihteeri, Riihimäki
Nuojua, Liisa Irmeli, toimistonhoitaja, Oulu
Nuolikoski, Sari Anneli, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Nuppola, Jari Raimo Olavi, vanhempi konstaapeli, Saarijärvi
Nurmela, Eero Jaakko, maanviljelijä, Isokyrö
Nurmi-Kouva, Sari Kristiina, tilineuvoja, asiakasvastaava, Oulu
Nurmio, Piia Liisa, ostaja, Veikkola
Nylund, Pirjo Anneli, nuorisosihteeri, Kaskinen
Nyman, Petri Mikael, vanhempi konstaapeli, Kruunupyy
Nyman, Raija Maritta, erikoisannossuunnittelija, Sipoo
Näppinen, Tuija Sisko Marjatta, yrittäjä, Urjala
Närvä, Tarja Sinikka, konttoripalvelun esimies, Seinäjoki
Näsman, Annika Maria Christina, speditör, Vasa
Nätynki, Arto, autopeltiseppä, Rovaniemi
Ohtonen, Kari Petri Juhani, apulaismyyntipäällikkö, Kuusamo
Ojala, Inka Birgitta, hammashoitaja, Lohja
Ojala, Lea Birgitta, tarkastaja, Saarenkylä
Oksama, Marja Helena, vuoropäällikkö, Liminka
Oksanen, Ulla Anneli, asiantuntija, Kuopio
Olin, Maarit Anna Hannele, asiantuntija, Sysmä
Omar Tajaddin, Ziad, ohjaaja, Espoo
Onkamo, Tuula Orvokki, käräjäsihteeri, Lohja
Otranen, Riitta Anneli, laborantti, asiantuntija, Porvoo
Paakkanen, Pirjo Helena, kulukorvausasiantuntija, Helsinki
Paananen, Juha Tapani, märänpään operaattori, Äänekoski
Paasivuori, Satu Heli Inkeri, lupasihteeri, Pieksämäki
Pajala, Laila Maria, lähihoitaja, Tyrnävä
Pallari, Pentti, konepuuseppä, luottamusmies, Rovaniemi
Palojärvi, Kauko Nestori, konemyyjä, Tornio
Palomäki, Anu Susanna, käräjäsihteeri, Helsinki
Palosaari, Terttu Merja, käräjäsihteeri, Kuusamo
Partanen, Kari Harri Juhani, linja-autonkuljettaja, Sonkajärvi
Partanen, Sirpa Hillevi, lupa-asiantuntija, Valkeakoski
Parviainen, Hannu Kalevi, prosessienohjaaja, Nilsiä
Parviainen, Santtu Petteri, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Pasanen, Pekka, miehityssuunnittelija, Helsinki
Pasanen, Satu Marjatta, assistentti, Helsinki
Pauna, Anne Marie, tienpidon assistentti, Rovaniemi
Paunila, Mari Elise, hätäkeskuspäivystäjä, Riihimäki
Pehkonen, Minna Maria, asiakaspalvelutyöntekijä, Vantaa
Pehkonen, Riitta Anneli, lastenhoitaja, Pietarsaari
Peippo, Päivi Katariina, tutkintasihteeri, Savonlinna
Pekkinen, Kirsi Mary Helene, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Peltonen, Ari, kirvesmies, Helsinki
Pennanen, Ann-Kristin, skattesekreterare, Sjundeå
Pennanen, Maija, vartija, Hämeenlinna
Pentikäinen, Merja Anneli, perintäsihteeri, Helsinki
Pentti, Heidi Maria, assistentti, Helsinki
Penttilä, Petri Rikhard, automaatioasentaja, Kokkola
Penttinen, Juhani, kaavaaja, Valkeakoski
Pernu, Marjo Carita, ostoreskontranhoitaja, Helsinki
Perttunen, Riitta Simone, assistentti, Helsinki
Pesonen, Suvi Sirkka, asiakasneuvoja, Kerava
Pienmäki, Jukka Olavi, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Pietikäinen, Matti Einari, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Pietiläinen, Jani Juhani, vanhempi konstaapeli, Masku
Pihl, Matti Olavi, moottoriasentaja, Nokia
Piira, Toivo Einari, vartija, Kempele
Pirinen, Tuija Anelma, kirjanpitäjä, Outokumpu
Pohjanpalo, Juuso Tapani, hätäkeskuspäivystäjä, Helsinki
Pohjavirta, Hannele, henkilöstökassanhoitaja, Ulvila
Pohjoisaho, Arja Liisa, emäntä, Lappajärvi
Polojärvi, Salme Kyllikki, lähihoitaja, Taivalkoski
Porola, Jussi Esko Antero, nosturinkuljettaja, Kokemäki
Pouttu, Anne Elisa, kartoittaja, Muurame
Puhakka, Merja Anitta, laboratoriotyöntekijä, Joensuu
Pukari, Atte Johannes, vanhempi konstaapeli, Oulu
Pulkkinen, Keijo Pertti Tapani, vuoro-operaattori, Porvoo
Pulkkinen, Pertti Petteri, konduktööri, Kotka
Pulkkinen, Pirjo Eliisa, seurakuntaemäntä, Hämeenlinna
Puotiniemi, Raimo Juhani, toiminnanohjausjärjestelmän asiantuntija, Kokemäki
Puranen, Marko Allan, vanhempi konstaapeli, Liminka
Puruskainen, Marja Katariina, perintäsihteeri, Joensuu
Pussinen, Leena Anna-Liisa, postityöntekijä, Orimattila
Puukko, Asko Paavo Kalevi, operaattori, Porvoo
Puurunen, Petteri, suunnittelija, Vantaa
Puustinen, Anu Maria, tilastohaastattelija, Jyväskylä
Pykäläinen, Reijo Sakari, vuorovastaava, Kitee
Pärnänen, Katri Marketta, tietopalvelusihteeri, Kuopio
Pääkkönen, Jukka Pellervo, asiakasneuvoja, Turenki
Pöllänen, Ari Arvi Olavi, järjestelyvastaava, Helsinki
Pönkä, Liisa Kyllikki, osastoassistentti, Vantaa
Pöntinen, Sami Petteri, vanhempi konstaapeli, Lahti
Rahkonen, Jarmo Juhani, varaston työnjohtaja, Espoo
Raitanen, Virpi Mirja Emilia, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki
Rannikko, Lenita Marianne, palveluneuvoja, Espoo
Rantaharju, Simo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Rantala, Jaakko Antero, vanhempi rikoskonstaapeli, Nakkila
Rantala, Kai Kare, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Rantala, Sirkka Kyllikki, tekninen assistentti, Kirkkonummi
Rantanen, Auli Anneli, lähihoitaja, Helsinki
Rantanen, Kimmo Pekka, vanhempi rikoskonstaapeli, Valkeakoski
Rapatti, Marjo Tuulikki, tarkastaja, Helsinki
Rasi, Lea Marjatta, yhdistyksen sihteeri, Ylöjärvi
Rautakoski, Helena Inkeri, asiantuntija, Siuntio
Rautiainen, Sari Marjatta, raportointiasiantuntija, Espoo
Reinikainen, Tomi Uolevi, vanhempi konstaapeli, Kalajoki
Reipas, Terttu Annikki, tuntikirjuri, Seinäjoki
Repo, Tuija Helinä, syyttäjänsihteeri, Lappeenranta
Reponen, Seija Annikki, koulutusassistentti, Vantaa
Rihko, Risto Antero, kirjaltaja, Raisio
Riihelä, Asko Juhani, luonnonsuojeluvalvoja, Hollola
Riikola, Petri Tapani, vartija, Sonkajärvi
Rimpeläinen, Leea Marjut, tiiminvetäjä, Lahti
Rinne, Riitta Anneli, tuotepalveluvaraston vastaava, Varkaus
Rintanen, Timo-Juhani, logistiikkakoordinaattori, Tampere
Riquelme Mac Donald, Sebastian, vanhempi konstaapeli, Turku
Ristola, Ulla Kristiina, käräjäsihteeri, Lahti
Ritaranta, Aira Kaarina, toimistosihteeri, Seinäjoki
Ritaranta, Minna Susanna, suunnittelija, Vantaa
Roivainen, Marja Annikki, verosihteeri, Espoo
Ronkainen, Kimmo Krister, vanhempi konstaapeli, Lempäälä
Roponen, Pasi Antero, vartija, Akaa
Rosenlund, Paula Mirjami, palveluasiantuntija, Lahti
Rotko, Johanna Maria, liikunnanohjaaja, Espoo
Runosalo, Henrikki Mikael, vanhempi konstaapeli, –
Ruponen, Mari Elina, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Rustari, Minna Hannele, ohjaaja, Kangasala
Ruunila, Timo Olavi, vuorovastaava, Tampere
Rönkä, Jouko Tapio, asetarkastaja, Iisalmi
Saarelainen, Jaana Liisa Päivikki, erityisasiantuntija, Espoo
Saarelma, Kirsi Anitta, henkilöstösihteeri, Espoo
Saari, Hanna Tellervo, yrittäjä, Kalajoki
Saastamoinen, Seppo Juhani, autonkuljettaja, Klaukkala
Saastamoinen, Tiina, palveluneuvoja, Joensuu
Sahrman, Harri Mikael, kartoittaja, Vihti
Saine, Maija-Liisa, varainhoitaja, Pori
Sakslin, Sirpa Tuulikki, erityisasiantuntija, Helsinki
Sallinen, Suvi-Marja, hallinnollinen avustaja, Söderkulla
Salmenhaara, Anne Tellervo, sosiaalityöntekijä, Tyrnävä
Salmi, Seppo Jaakko, palveluneuvoja, Seinäjoki
Salminen, Ritva-Annukka, nuoriso- ja kulttuurisihteeri, Kuortane
Salminen, Tuula Kaarina, palveluneuvoja, Kouvola
Salo, Arja Helena, laboratorioassistentti, Valkeakoski
Salo, Merja Hannele, apulaismarketpäällikkö, Hämeenlinna
Salokangas, Helena Kyllikki, koulusihteeri, Ähtäri
Salomäki, Annamaija Kristiina, kirjanpitäjä, Hämeenkyrö
Salonen, Eija Marjatta, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Salonen, Maarit Susanna, projektiassistentti, Helsinki
Salonen, Maritta, assistentti, Helsinki
Saranpää, Tero Markus, vanhempi konstaapeli, Kuortane
Savikko, Mauri Kalevi, varaosaspesialisti, Askola
Savolainen, Eine, assistentti, Puumala
Savolainen, Raili Margit, haastemies, Juankoski
Savolainen, Sini Susanna, assistentti, Kerava
Savukoski, Teuvo Heikki Johannes, vanhempi konstaapeli, Raahe
von Schulmann, Mirva Marketta, valmistuksen ohjaaja, Haapavesi
Seger, Leea Margaretha, läheistyöntekijä, Vantaa
Selenius, Tiina-Riitta, asiakkuusassistentti, Helsinki
Seljas, Anne-Mari, hankesihteeri, Akaa
Seppänen, Irma Kyllikki, lupasihteeri, Suomussalmi
Seppänen, Marita Hannele, asiantuntija, Suomussalmi
Setälä, Mia-Liisa, toiminnanohjaaja, Rovaniemi
Sihvonen, Anne Kaarina, QC-laborantti, Espoo
Siitari, Jarno Ilmari, vanhempi konstaapeli, Pieksämäki
Siitonen, Elise Johanna, tekninen myyjä, Lahti
Siivonen, Eija Hannele, yksikön sihteeri, Riihimäki
Siltavirta, Sirpa Kristiina, korvausneuvoja, Kempele
Similä, Jaana Tellervo, osastosihteeri, Vantaa
Simpanen, Sami Petteri, myyntiedustaja, Espoo
Sinkkonen, Auvo Antti Tapio, matruusi, Savonlinna
Sirén, Sampo Sakari, laboratorioteknikko, Tampere
Sirén-Nybergh, Anne, lainkäyttösihteeri, Helsinki
Smids, Anne Hillevi, prosessinhoitaja, Pyhtää
Sneitz, Kaj Åke, myyntiedustaja, Espoo
Soininen, Maija-Helena, assistentti, Niinimäki
Soitso, Elina Annikki, asiantuntija, Espoo
Somervuori, Timo Juhani, työnjohtaja, Helsinki
Soukkala, Juho Henrik, verosihteeri, Alavus
Spets, Seppo Juhani, urheilukaupan osastonhoitaja, Pihtipudas
Stenholm, Merja Kaarina, henkilöstöasiantuntija, Kotka
Stenius, Heleena Aulikki, verosihteeri, Oulu
Stenman, Ann-Christine, bokförare, Närpes
Stenmark, Ritva Hannele, sanomalehdenjakaja, luottamusmies, Lappeenranta
Strandberg, Jan Sakari, tiedonhallinnan suunnittelija, Kirkkonummi
Ström, Maria Susanne, skattebokförare, Solf
Ståhl, Marja Sinikka, lupasihteeri, Kivijärvi
Ståhls, Mari Pauliina, yrittäjä, Loviisa
Sulander, Erja-Liisa Katariina, assistentti, Helsinki
Summanen, Lea Kaarina, asiantuntija, Kuopio
Suoaro, Aino Annikki, käräjäsihteeri, Kuopio
Suojoki, Ari Tapani, tarkastaja, Valkeakoski
Suomalainen, Sirpa Anneli, kiinteistösihteeri, Lappeenranta
Suomela, Jaakko Juha Petteri, vanhempi konstaapeli, Seinäjoki
Suominen, Päivi Hannele, henkilöstöassistentti, Turku
Suoraniemi, Sirpa Eliina, hoitaja, Kuusamo
Suuronen, Airi Mirja, varapuheenjohtaja, Hämeenlinna
Syrén, Rolf Arne, jordbrukare, Malax
Syrjä, Airi Maria, ICT-asiantuntija, Kalajoki
Särkelä, Helena Kyllikki, toimistosihteeri, Lohja
Säynäjoki, Voitto Ossi Antero, kartoittaja, Vantaa
Tallqvist, Päivi Helena, verosihteeri, Helsinki
Tanhuanpää, Jyrki Tapio, työmaapäällikkö, Ylöjärvi
Tarkkonen, Anne-Maria, toimistosihteeri, Kitee
Taskila, Arja Kaarina, seurakuntasihteeri, Oulu
Taskinen, Jouni Olavi, lainkäyttösihteeri, Kuopio
Taskinen, Juha Antero, huoltomestari, Espoo
Tauru, Markku Tapani, rataesimies, Kouvola
Teiskonen, Miika Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Mikkeli
Tenhunen, Eija Hannele, kanslisti, Viitasaari
Tervo, Tarja Sinikka, tilastohaastattelija, Hamina
Tiainen, Paula Irmeli, henkilöstöassistentti, Espoo
Tierala, Virpi, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Tihinen, Sirkka Lahja Katariina, lähihoitaja, Muhos
Tiihonen, Juha Seppo, huoltopäällikkö, Lapinlahti
Tiikkainen, Sirpa, laboratoriomestari, Helsinki
Tiitto, Merja Inkeri, käräjäsihteeri, Haapajärvi
Tikkanen, Anne Elisabeth, verosihteeri, Mikkeli
Tikkanen, Anne Sylvi Kaarina, käräjäsihteeri, Muhos
Timonen, Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Tuusula
Timonen, Ritva Orvokki, apulaismyymäläpäällikkö, Nurmes
Tohka, Minna Marit, myyntiassistentti, Vantaa
Toiviainen, Päivi Katriina, viestintäsihteeri, Lappeenranta
Toivonen, Anne-Maria, tutkintasihteeri, Pieksämäki
Toivonen, Marita Hannele, palkkasihteeri, Ähtäri
Tolonen, Kari Antero, vanhempi konstaapeli, Kemi
Topo, Juha Heikki, virastomestari, Kouvola
Tuohiniemi, Mauno Sakari, vanhempi konstaapeli, Lieksa
Tuominen, Pirjo Elisa, assistentti, Pirkkala
Tuomola, Marko Tapani, mekaanikko, Tampere
Tursas, Heljä Kristiina, korvausneuvoja, Raisio
Turunen, Keijo Antero, operaattori, Helsinki
Tyrväinen, Virpi Maarit, apulaisliikennemyymäläpäällikkö, Äänekoski
Tölli, Eine Inkeri, lupasihteeri, Isokyrö
Ulfstedt-Alén, Anne-Marie, tarkastaja, Vantaa
Uotinen, Päivi, myyjä, Pertunmaa
Utriainen, Jukka Pekka, vartija, Pieksämäki
Vaakanainen, Raija Marjatta, perintäsihteeri, Kuopio
Vaara, Matti, konepuuseppä, CNC-tiimin esimies, Rovaniemi
Vahla, Salla Katariina, vanhempi konstaapeli, Petäjävesi
Valkonen, Päivi Hannele, tuoteassistentti, Helsinki
Valtonen, Satu Helena, vanhempi rikoskonstaapeli, Kajaani
Vanhanen, Veijo Tauno Vihtori, vartija, Varkaus
Varonen, Tiina Susanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki
Vasiliou, Sirpa Liisa, maksuliikeasiantuntija, Helsinki
Vehkakoski, Kimmo Antero, palomies, Vaasa
Vehmas, Arja Maarit, asiakaspalveluprosessien valvoja, Vantaa
Welling, Pekka Markus, virastomestari, Riihimäki
Vepsäläinen, Jaana Mailis Annina, laboratoriomestari, Rauma
Vesa, Sirpa Helena, lupasihteeri, Oulu
Vesanen, Elina, vanhempi konstaapeli, Järvenpää
Vihola, Miia Maria, osastosihteeri, Helsinki
Viikilä, Eila Sisko Maritta, talouspalvelusihteeri, Helsinki
Viita, Susanne Elisabeth, palveluneuvoja, Helsinki
Viitala, Maarit Hannele, myyjä, Lappajärvi
Viitanen, Jukka Tapio, myyjä, Helsinki
Viitanen, Tapani Eerikki, operaatiovastaava, Saarijärvi
Viitanen, Virpi Anneli, johdon sihteeri, Paimio
Viitasalo, Jenni Pauliina, palveluneuvoja, Espoo
Vikman, Saija Susanna, ohjaaja, Lempäälä
Vikstedt, Virpi Annikki, lupa-asiantuntija, Kerava
Viljanen, Nina Irina, tutkimusteknikko, Mäntsälä
Wilkman, Tuomas Eino Willehard, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Vilppola, Piia Marjaana, lupasihteeri, Ylivieska
Wilson, Yvonne Christine, kanslist, Närpes
Winberg-Kalenius, Viivi Maria, sihteeri, Espoo
Virtanen, Janne Ilari, keittiömestari, Tikkakoski
Virtanen, Jari Mikael, prosessinhoitaja, paloesimies, Uimaharju
Virtanen, Tuula-Marja, apulaismarketpäällikkö, Hämeenlinna
Vittaniemi, Tuija Maarit, hoitaja, Keminmaa
Volotinen, Pirjo Hannele, verosihteeri, Ilomantsi
Votkin, Jari Pekka, varasto-operaattori, Iisalmi
Voutilainen, Eero, erikoisammattimies, Syvänniemi
Vuolle, Kari Johannes, vanhempi rikoskonstaapeli, –
Vuollet, Raimo Tapio, operaattori, Porvoo
Vuorio, Mikko Juhani, vanhempi konstaapeli, Liminka
Vuoristo, Jukka Matti, varaston- ja arkistonhoitaja, Helsinki
Vuoti, Jaana Birgitta, johdon sihteeri, Oulu
Väisänen, Eija Tuulikki, rahoitusasiantuntija, Kajaani
Väisänen, Mika Tapio, ICE-hallin koneenhoitaja, Valkeakoski
Väisänen, Paula Riitta Kaarina, laivahuoltaja, Espoo
Välilä, Merja Tellervo, laskentasihteeri, Kaarina
Välipirtti, Maire Annikki, asiakasvastuuhenkilö, Vaasa
Vänskä, Asko Eino Ensio, valvomonhoitaja, Joensuu
Väyrynen, Asta Aulikki, alue-esimies, Kajaani
Väyrynen, Tuomas Tapani, vanhempi konstaapeli, Vaasa
Väänänen, Jarno Markus Juhani, vartija, Lapinlahti
Väätäinen, Pekka Antero, ylipalomies, Kuusamo
Ylen, Jorma Edvard, laborantti, Porvoo
Ylitalo, Jaana Marika, vanhempi rikoskonstaapeli, Pudasjärvi
Yrjölä, Tero Mikael, vanhempi konstaapeli, Vaasa
Zerni, Sami Petteri, prosessinhoitaja, Kemi
Åkerlund, Kai Petteri, vanhempi konstaapeli, Oulu
Åman, Tiina Hannele, suunnittelija, Helsinki
Yhteensä: 712

Suomen Valkoisen Ruusun mitali
Alaharju, Markku Jaakko, lähettämön työntekijä, Vaasa
Annola, Jari Antero, kirvesmies, Lappajärvi
Asikainen, Tuukka Petteri, suunnittelija, Helsinki
Autio, Tapio Oiva Antero, hydrauliikka-asentaja, Kolho
Carena, Ville, energianeuvoja, Vantaa
Elo, Laura Elisa, tietopalvelusihteeri, –
Flinck, Tuula Anita, hoitaja, Valkeakoski
Grönroos, David Johannes, kunnossapitotyöntekijä, Vantaa
Haippo, Katri Elise, tuotantotyöntekijä, Sahalahti
Hakala, Arja Hannele Katriina, koulunkäynnin ohjaaja, Urjala
Halonen, Armi Eva-Liisa, perhepäivähoitaja, Urjala
Harju, Pauli Pekka, siipikarjatyöntekijä, Ilmajoki
Harmaala, Eija Liisa, postityöntekijä, Oulu
Hauta, Jouko Anselmi, huoltoasentaja, Seinäjoki
Hautabacka, Ari Atso, ratatyökoneen kuljettaja, Seinäjoki
Hautakorpi, Eeva-Kaisa Johanna, myyjä, Muurame
Hautamaa, Janne Esa Tapio, prosessityöntekijä, Seinäjoki
Haverinen, Timo Markku, keittiön vuoropäällikkö, Kajaani
Heino, Kirsi Maria, hoitaja, Kustavi
Heino, Reino Ensio, kirvesmies, Lahti
Heinola, Päivi Hannele, lastenhoitaja, Lohja
Heinonen, Ilkka Kullervo, rikastamonhoitaja, Lappeenranta
Hietanen, Vesa-Pekka Johannes, sähköasentaja, Porvoo
Hiivanainen, Inger Kristina, myyjä, Vaasa
Hiltunen, Sirpa Helena, kojeistoasentaja, Vantaa
Hotakainen, Kari Tapio, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa
Huhtasalo, Paula Kristiina, perhepäivähoitaja, Ikaalinen
Härkönen, Saija Marita, perhepäivähoitaja, Lempäälä
Isoheiko, Hannu Tapani, prosessinhoitaja, Huittinen
Jaakkola, Sirkka Orvokki, siistijä, Lempäälä
Jokinen, Satu Sinikka, pukeutumisneuvoja, myyjä, Jyväskylä
Juntunen, Aune Marjatta, kunnanvaltuutettu, Suomussalmi
Juntunen, Tarmo Tapani, koestaja, Helsinki
Jussila, Tero Uolevi, kiinteistömies, Eurajoki
Juuruskorpi, Aki Kullervo, näytteenottaja, Ulvila
Juustovaara, Voitto Anselmi, automaatioasentaja, Porvoo
Kalliomäki, Jorma Kalervo, kiinteistönhoitaja, Ikaalinen
Kankaala, Raimo Kaarlo, kunnossapitoasentaja, Oulu
Karhu, Antti Juhana, palveluneuvoja, Helsinki
Karjalainen, Tiina, vuoromestari, Lahti
Karvinen, Kari Juhani, operaattori, Vantaa
Karvosenoja, Jari Juhani, käytön hoitaja, Eurajoki
Kauppinen, Eija Marketta, kojeistoasentaja, Mäntsälä
Kauppinen, Markku Juhani, laitosasentaja, Iisalmi
Kauramäki, Kai Aatos, valimomies, Harjavalta
Keinänen, Pirjo Anneli, postityöntekijä, Liminka
Kela, Timo Johannes, kojeistoasentaja, Tuusula
Keränen, Liisa Annikki, lastenhoitaja, Puolanka
Kesti, Jukka Eerik, maalari, Pyhäjoki
Kivioja, Kaisu Elina, myyjä, Haapavesi
Kohtala, Ritva Annikki, koulunkäyntiohjaaja, Kauhajoki
Koivisto, Jari Juhani, sähköasentaja, Ryttylä
Koivunen, Marko Tapani, sähköasentaja, Rauma
Korkiakangas, Anne Marita, liikennemyymälätyöntekijä, Kokkola
Kortesalmi, Paula Hellevi, hydrologinen havaitsija, Inari
Kortesmäki, Ritva Sisko Helena, keittäjä, Seinäjoki
Koskela, Pekka, huoltoasentaja, Lapua
Koski, Markku Tapani, kunnossapitoasentaja, Oulu
Koskinen, Janne Tapio, hydrologinen havaitsija, Konnevesi
Koskinen, Leena Kaarina, tuotantotyöntekijä, Eräjärvi
Koskinen, Minna Kristiina, siistijä, Urjala
Kosonen, Tuula Anneli, latoja, Punkaharju
Kumpulainen, Lea Helena, myyjä, Iisalmi
Kurtti, Paula Inkeri, hankintasihteeri, Nurmijärvi
Kurtti, Vuokko Anneli, lastenhoitaja, Kuusamo
Kuustonen, Juho Henrik, satamavalvoja, Naantali
Käkelä, Vesa Mauno Antero, talonmies, Kuusamo
Kärkkäinen, Tuija Margit, myyjä, Pyhäjärvi
Lahtinen, Tarja Helena, myyjä, Taivalkoski
Lahtinen, Tarja Sinikka, siipikarjatyöntekijä, Seinäjoki
Lahtinen, Terttu Helena, vahtimestari, Hämeenlinna
Lampio, Jari Olavi, autonkuljettaja, Helsinki
Latvala-Korpela, Ritva Hellevi, koulunkäynninohjaaja, Lempäälä
Lehtimäki, Kari Mikael, maalaaja, Vaasa
Lehtinen, Rami Kalervo, valmistaja, Lieto
Lehto-Tähtinen, Auli Inkeri, luottamushenkilö, Loviisa
Leppä, Arja Helena, myyjä, Pyhäsalmi
Lilja, Anitta Kristiina, laitoshuoltaja, Vantaa
Lindlöf, Marko Tapio, kunnossapitoasentaja, Porvoo
Louhmini, Ahmed, logistiikkatyöntekijä, Kerava
Loukasmäki, Jari Jukka, maanrakennusammattimies, Seinäjoki
Luoma-Keturi, Veli-Matti, varastotyöntekijä, Kauhajoki
Luostarinen, Ari Matti Tapani, talonmies, Heinävesi
Luukkonen, Helena Pirjo Tuulikki, hoitaja, Valkeakoski
Lämsä, Ilkka Tapani, mittausmies, Kuusamo
Malinen, Jouni Aulis, logistiikkaoperaattori, Aura
Maliniemi, Tarja Tellervo, linjanhoitaja, Laihia
Malm, Markku Tapio, elektroniikkatyöntekijä, Laihia
Mikkonen, Kari Väinö Johannes, kunnossapitoprosessinhoitaja, Tampere
Multasniemi, Kirsti Aulikki, siistijä, Oulu
Mustajärvi, Kari Erkki, prosessinhoitaja, Kokkola
Mustonen, Raija Marjatta, ruokapalvelutyöntekijä, Liperi
Muukkonen, Jussi Aatos Johannes, logistiikkatyöntekijä, Kerava
Myllymäki, Tarmo Ensio, toimistosihteeri, Kankaanpää
Myllynen, Anne Kristiina, siivooja, Kouvola
Mäkelä, Martti Kustaa, lihanleikkaaja, Lapua
Mäkinen, Ritva Kaisu Marjatta, hautomotyöntekijä, Seinäjoki
Mälkiä, Mika Jussi, assistentti, Espoo
Männikkö, Tapani Antero, koneistaja, Vaasa
Määttä, Elli Irene, myyjä, Kuusamo
Niemi, Armi Tuula Marjatta, ravitsemistyöntekijä, Lapua
Nieminen, Pirkko Anneli, perhepäivähoitaja, Ikaalinen
Nieminen, Satu Sirkka-Liisa, siistijä, Janakkala
Nummela, Sirkka Annikki, ravitsemistyöntekijä, Kustavi
Nurmi, Mauri Olavi, menekinedistäjä, Saukkola
Nurmi, Risto Kalevi, varastonhoitaja, Helsinki
Nurminen, Tomi Mikael, vartija, Haapajärvi
Nygård, Carina Elisabet, museiassistent, Lovisa
Nyrhinen, Lea Tuulikki, myyjä, Kerimäki
Nyström, Maylen Benita, familjedagvårdare, Lappträsk
Nyyssönen, Pauli Johannes, hitsaaja, Kellokoski
Nääjärvi, Jouni Tapani, koneistuskeskuksen käyttäjä, Lempäälä
Ohtonen, Väinö, sähköasentaja, Iisalmi
Ollila, Jorma Salomo, laitosmies, Kuusamo
Orrman, Siv Linnea, hopsättare, Borgå
Paalanen, Seppo Ilmari, asentaja, Valkeakoski
Paananen, Inkeri Sari Helena, toimistosihteeri, Lohja
Palmroth, Inkeri, pelastuskoiraohjaaja, Espoo
Palosaari, Mikko, myyjä, Kuusamo
Panttikoski, Tapio Herman, teurastaja, Kauhajoki
Pekkola, Tero Sakari, varastotyöntekijä, Raisio
Peltola, Minna Irene, myyntiassistentti, Helsinki
Penttilä, Sami Kalevi, virastomestari, Helsinki
Perämäki, Riitta-Liisa, elintarviketyöntekijä, Lapua
Petäjistö, Sauli, virastomestari, Tampere
Piippo, Tuomo Ensio, palvelukuljettaja, Helsinki
Pirinen, Arja Tellervo, lopputarkastaja, Joensuu
Pirnes, Sirpa Elina, rekisterisihteeri, Kuopio
Pohjonen, Tapani, luontovalvoja, Perho
Ponsiluoma, Ari Tapio, sorvaaja, Vaasa
Puhakka, Reijo Antero, prosessinhoitaja, Kotka
Pulakka, Tiina Leena Kaarina, ravitsemistyöntekijä, Urjala
Pulkkinen, Petri Olavi, kuumapuristimen hoitaja, Punkaharju
Putro, Veli Antero, vanerityöntekijä, Äänekoski
Raatikainen, Jyrki Tapani, hydrologinen havaitsija, Konnevesi
Raita, Leena Inkeri, pakkaaja-asentaja, Kirkkonummi
Raitanen, Hannu Antero, ammattimies, Soini
Rajala, Helinä Kaarina, tuotteen loppukokoonpanija, Kurikka
Ranta, Päivi Helene, tuotantotyöntekijä, Orivesi
Rantala, Hannu Heikki, käynnissäpitäjä, Imatra
Rantala, Päivi Elina, elektroniikkatyöntekijä, Vaasa
Rautiainen, Helmi Sisko Inkeri, tuotepakkaaja, Muurame
Riipinen, Hannu Antero, sähköasentaja, Kuopio
Rintala, Mirja Eliisa Margareetta, ohjaaja, Tampere
Rintaluoma, Anita Riitta Anneli, ompelija, Kauhajoki
Rintamäki, Lasse Juhani, levyseppä, Mustasaari
Räsänen, Riitta Helena, vyyhdenvalmistaja, Nurmijärvi
Rönkkö, Janne Petteri, pohjavesihavaitsija, Sonkajärvi
Saarni, Anne Maria, pyhäkoulusihteeri, Turku
Sainio, Maria Anneli, hallinnollinen avustaja, Tervakoski
Salaspuro, Miisa Marjukka, pelastuskoirakouluttaja, Espoo
Sandberg, Marja-Liisa, keittäjä-siivooja, Uusikaarlepyy
Santanen, Heidi Eliisa, lastenohjaaja, Hämeenlinna
Satokangas, Marko Juhani, prosessinhoitaja, Mänttä
Savola, Tuija Riitta, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa
Savolainen, Ritva Anneli, myyjä, Suonenjoki
Selkälä, Timo Sakari, operaattori, Espoo
Siitonen, Olli-Pekka, hydrologinen havaitsija, Ruokolahti
Silmu, Timo Erik, koestaja, Vaasa
Silvennoinen, Sinikka Marjatta, koulunkäynninohjaaja, Isokyrö
Sorjamaa, Risto Juhani, koneasentaja, Helsinki
Sorjonen, Harri Olavi, valvomonhoitaja, Lieksa
Sotkasiira, Arja Tellervo, perushoitaja, Taivalkoski
Strang, Hannu Sakari, koestaja, Vihti
Suuntamaa, Seppo Juhani, turvahenkilö, Kolla
Syyri, Eija Marjukka, myyjä, Forssa
Säisä, Tuija Helena, myyjä, Lahti
Takkula, Reijo Kalevi, postityöntekijä, Oulu
Talvitie, Raimo Antero, muurari, Seinäjoki
Tanskala, Hannu Sakari, operaattori, Raahe
Taskila, Antti Jaakko, masuunien valvomonhoitaja, Raahe
Teerikangas, Timo Heikki, putkiasentaja, Kirkkonummi
Tiermas, Rauni Anneli, laitosapulainen, Kuusamo
Tiiva, Ari Antero, tuotantotyöntekijä, Sahalahti
Tolppanen, Anne Maarit, ravitsemistyöntekijä, Kemijärvi
Tourunen, Helena Irmeli, myyjä, Äänekoski
Tuominen, Kimmo Juhani, mekaniikka-asentaja, Järvenpää
Turunen, Erkki Kari, lihanleikkaaja, Laukaa
Törnqvist, Sauli Olavi, keittiömestari, Lohja
Uimonen, Päivi Kaarina, prosessinhoitaja, Hämeenkyrö
Ulmanen, Juha Pekka, koneistaja, Lahti
Vaismaa, Marja Kristiina, koulunkäynninohjaaja, Isokyrö
Walander, Tom Birger, försäljare, Kyrkslätt
Varonen, Jukka Valo, muuntaja-asentaja, Vaasa
Vihonen, Virva Hannele, koulunkäyntiohjaaja, Kauhajoki
Viipuri, Merja Annikki, siistijä, Lempäälä
Viitanen, Anitta Irmeli, pakkaaja, Seinäjoki
Viljanen, Marko Johannes, allasmies, Pori
Viskari, Elina Esteri, tuotantotyöntekijä, Kanteenmaa
Voutilainen, Kari Olavi, kunnossapitoasentaja, Lappeenranta
Vuorensola, Anu Paula Johanna, lähihoitaja, Helsinki
Vuorinen, Antti Antero, käyttömies, Eurajoki
Vänttinen, Maj Hannele, prosessinhoitaja, Kouvola
Ylikoivula, Jarmo Nikolai, moottoriasentaja, Nokia
Ylilehto, Sinikka, keittäjä, Pudasjärvi
Ylitalo, Mika, kokki, Virrat
Äijälä, Veijo Juhani, päivävuoron yleismies, Raahe
Yhteensä: 197
Kunniamerkkejä yhteensä: 3568.