Kanta-Häme

Katso koko lista: Tässä on Kanta-Hämeen 300 eniten tienannutta vuonna 2018

Tietosuoja-asetusta sovelletaan nyt ensimmäisen kerran verotietoihin. Kuva: Satumaari Ventelä/KL

Kanta-Hämeen suurituloisin on Karl Johan Fazer, paljastavat vuoden 2018 verotiedot.

Verohallinto julkaisi viime vuoden verotiedot maanantaiaamuna. Tänä vuonna medialle toimitetuista listoista kuitenkin puuttuu kaikkiaan yli 200 suomalaisen nimet.

Verottaja ei ole kertonut, kuinka moni kantahämäläinen suurituloinen on pois listoilta.

Jutun perässä löytyvästä listasta näet Verohallinnon toimittaman listan Kanta-Hämeen 300 suurituloisimmasta. Lista on lajiteltu yhteenlaskettujen pääoma- ja ansiotulojen mukaan.

Lue myös kooste: Verotiedot julkistettiin – Tässä ovat Kanta-Hämeen suurituloisimmat

Lue myös: Supercellin Ilkka Paananen on tämän vuoden tulokuningas

Kokosimme myös listan Kanta-Hämeen suurimmista veronmaksajista.

Lue myös: Kolme kantahämäläistä maksoi yli miljoona euroa veroja ja maksuja: Katso 100 eniten veroja maksanutta tästä

 Verovelvollisen nimiVerotettava ansiotulo Verotettava pääomatuloTulot yhteensä
1Fazer Karl Johan05843035.835843035.83
2Rantanen Pentti Kalevi3135220.766454.893141675.65
3Brotherus Ilkka Johannes188564.562726308.832914873.39
4Jääskeläinen Pekka Olavi52850.122724874.92777725.02
5Jääskeläinen Timo Petteri55003.681815157.511870161.19
6Jääskeläinen Toni-Pekka54568.521814601.741869170.26
7Paavilainen Mika Tapani52504.281236231.961288736.24
8Koponen Olli Pertti1215285.9636182.561251468.52
9Hyvönen Anna Kristiina1207822.2220917.231228739.45
10Ahonen Pasi Rainer77083.151115263.361192346.51
11Stenberg Jari Matti48873.241003369.021052242.26
12Kalliokoski Juha Antero217575.16761397.76978972.92
13Lappalainen Kari231114.92737898.66969013.58
14Jokinen Pentti Olavi61146.88845689.09906835.97
15Lunnas Heikki Ilmari42905.03764724.49807629.52
16Riihimäki Hannu Tapani613873.81168824.12782697.93
17Niskanen Tero Markus287768.27488202.44775970.71
18Palomäki Ari Kalevi123811.37552469.52676280.89
19Knuth Timo Juhani87112.74582156.27669269.01
20Tolppa Teppo Tuomo Väinämö29054.3619666.7648721
21Isola Anna-Kristina578758.2847159.11625917.39
22Iivonen Mauri Kalevi85771.13516948.22602719.35
23Harlin Jari Heikki Rainer223737.32371896.79595634.11
24Haavikko Heikki Juhani559338.6730842.3590180.97
25Uhari Mikko Johannes438113.09137169.97575283.06
26Uitto Marketta Päivikki469446.68101137.13570583.81
27Jokinen Mika Juha Antero94807.67474382.41569190.08
28Rintamäki Tuula Marjut754.58565766.42566521
29Lilja Eija Marketta481535.0766295.63547830.7
30Viita Jari Antti119866.79419498.31539365.1
31Ylhäinen Jarmo Juha26732.03508382.26535114.29
32Kontunen Jouni Petri Juhani63536.76470356.65533893.41
33Peltomaa Lasse Markku Olavi290064.32212944.57503008.89
34Listenmaa Veli Matti0482814.19482814.19
35Sälli Tuukka Antero11335.76439169.96450505.72
36Taipale Irmeli Marja-Liisa284137.34155326.25439463.59
37Viren Tuomas Ensio37230.97395724.24432955.21
38Pirttilä Mikko Juhani49739.77368090.45417830.22
39Laakso Janne Tapio404493.828237.56412731.38
40Tolppa Kari Tapani47017.09362296.09409313.18
41Harlin Ulla-Maija164480.86242249.7406730.56
42Komulainen Sami Erik Untamo371159.9720593.86391753.83
43Helander Kati Johanna70528.79320602.5391131.29
44Andersin-Lintumäki Karin Johanna Louise23318.18367779.35391097.53
45Mannila Jaakko Antero98907.74290194.3389102.04
46Vekka Seppo Kalle Tapani48126.14335408.86383535
47Siven Harri Kristian80630.07291219.97371850.04
48Harlin Satu Hannele0367283.93367283.93
49Koskela Jari Markku33193.41333643.92366837.33
50Laaksonen Juha-Matti168394.79190669.7359064.49
51Valtonen Olli Matias358816.060358816.06
52Talja Reijo Antti Kalervo60827.04297671.77358498.81
53Anttila Seppo Juhani344266.9111321.69355588.6
54Laaksonen Ahti Ilmari142835.96212416.39355252.35
55Salminen Kari Erik189637.94164315.01353952.95
56Mäkipää Marja-Liisa262459.3587886.38350345.73
57Taipale Jorma Anssi Väinämöinen145764.84203563.9349328.74
58Kallioniemi Heikki Antero41408.94304736.87346145.81
59Säkkinen Eerik Juhana345838.130345838.13
60Lehtovirta Jussi Einonpoika0341753.69341753.69
61Lähteenmäki Kimmo Rauno121628.07219885.98341514.05
62Alhainen Matti Heikki67394.33270124.2337518.53
63Pouttu Timo Jaakko Nestori0335869.03335869.03
64Hiltunen Jukka Mikael76382.49258028.82334411.31
65Pakari Ari Kalervo49439.56280862.94330302.5
66Markkula Riitta Irmeli27199.14301359.95328559.09
67Vikki Aarne Tapani116475.25211978.09328453.34
68Suomela Anu Irmeli289986.3837317.07327303.45
69Tiainen Pertti Markku Tapio49014.53275314.81324329.34
70Ylä-Onnenvuori Reijo Kalevi242984.6478332.87321317.51
71Vepsä Harri Tuomas220849.0292373.06313222.08
72Nykänen Arttu Juhani289759.2920246.69310005.98
73Kouhia Seppo Arvo Kalevi49676.57260178.55309855.12
74Kolehmainen Ari Antero304599.40304599.4
75Paloheimo Aina Katri Johanna210481.7892279.68302761.46
76Leppälä Jyrki Juhani191286.7107576.06298862.76
77Rouhento Jouko Mauri Uolevi45146.32253689.63298835.95
78Engberg Georg Oskar Verner0297469.26297469.26
79Rantanen Mirja Alma Anneli287801.285531.65293332.93
80Lauer Seppo Juhani190515.37102812.21293327.58
81Karamäki Jouni Tapani40288.72252388.25292676.97
82Eerola Lasse Antti Aukusti1762.5290767.38292529.88
83Kiviniitty Ari Nestori280328.5212040.22292368.74
84Sihvola Ville Juhani288815.740288815.74
85Ruohola Ilkka Olavi234239.2452827.44287066.68
86Lehtinen Aku Juhani267817.4313590.86281408.29
87Rummukainen Raimo Tapio280296.320280296.32
88Ajo Aki Petteri209628.9170144.7279773.61
89Kaarto Seppo Lauri Kalervo279520.770279520.77
90Helin Marjo Helena52783.85225396278179.85
91Vasanen Kari Pekka28348.76246810.47275159.23
92Sätilä Johanna Maaria262595.0210774.9273369.92
93Forsman Jouni Markku Olavi269269.222646.08271915.3
94Heinämäki Juha Tapio76355.67194709.13271064.8
95Saarinen Juhani Olavi73388.42196729.34270117.76
96Harju Petri Mikael230835.0638609.79269444.85
97Rossing Tor Michael60024.26208000268024.26
98Tuomola Jenni Marjaana248079.0119818.8267897.81
99Mäenluoma Seppo Sakari2159.44264010.32266169.76
100Tuomola Reijo Eemeli248079.0117973.9266052.91
101Meltoranta Joni Pekka Tapani126600139026.78265626.78
102Järvinen Sari Helena260791.934747.16265539.09
103Rautionmaa Matti Jouko Henrik234349.6630960.07265309.73
104Kuvaja Seppo Jaakko259403.034126.29263529.32
105Sormunen Pasi Tapani10049.98252062.18262112.16
106Yoki Henri Tapani57750.75203912.58261663.33
107Jalonen Jukka Pertti Juhani261532.570261532.57
108Toikka Kari Juhani222507.0437579.24260086.28
109Juslin Berndt Sture29724.63226100.91255825.54
110Halmesmäki Mika Ari Antero225981.0628540.24254521.3
111Linnero Kimmo Kalevi254259.740254259.74
112Salminen Juha Petri112892.99138670.42251563.41
113Kastell Jarmo Uolevi217935.433295.71251231.11
114Kotro Jukka Ilari250488.660250488.66
115Vanhakylä Terhi Riitta-Liisa216627.5833413.02250040.6
116Pitkänen Tommi Johannes247717.21619.04249336.24
117Taipale-Kovalainen Krista Katariina248728.940248728.94
118Kuosa Jukka Tapio46291.51202166.84248458.35
119Heimo Timo-Jukka Kalevi216106.1732071.68248177.85
120Juonela Heidi Johanna131336.36116013.39247349.75
121Kuusela Eija Helena188731.658411.03247142.63
122Kaloinen Kimmo-Kustaa Mikael41761.63205374.48247136.11
123Järvelä Timo Jaakko246443.060246443.06
124Kallioinen Juha Matti237729.58474.73246204.23
125Helin Mika Juhani245854.111.05245855.16
126Niemistö Helvi Sinikka Irmeli45405.6200332.68245738.28
127Laihotie Pekka Ilmari207639.8235949.3243589.12
128Sipiläinen Jyri-Matti167899.2674935.43242834.69
129Ahonen Jorma Antero135410.97106367.92241778.89
130Rintamäki Tanja Piritta45046.54195834.89240881.43
131Mäkinen Jussi Antero98815.27141632.29240447.56
132Ylänen Ilkka Sakari231041.049118.51240159.55
133Vekka Matti Tapio178507.8361552.66240060.49
134Oksanen Anssi Kullervo5012.15234572.55239584.7
135Roine Jyrki Antti Juhani30358.91207359.97237718.88
136Korkiamäki Vesa-Matti96942.19140098.96237041.15
137Vesterinen Kai Väinö Kalevi193981.442916.53236897.93
138Kalliola Raimo Antero93845.99142988.48236834.47
139Korhonen Onni Oskari194512.9142131.82236644.73
140Yli-Huhtala Reijo Kalevi45287.61191017.74236305.35
141Vanne Sami Pentti66971.02168430.18235401.2
142Lindblom Ulla Kristiina119376.23115182.84234559.07
143Lahtelin Jarmo Esko Mikael223998.479163.07233161.54
144Ojala Juha-Matti233062.730233062.73
145Airo Ilari Osmonpoika225330.637701.51233032.14
146Tuomainen Mikko Petteri103711.83128949.77232661.6
147Vasanen Liisa Kaarina26546.62205981.72232528.34
148Utriainen Kari Juhani215773.7115050.67230824.38
149Tenovuo Matias Henrik230697.140230697.14
150Mattila Elina Maria180505.6750096.04230601.71
151Pystynen Juha-Pekka230548.950230548.95
152Kivimäki Marko Heikki Mikael229821.51408.29230229.8
153Palosuo Matti Tuomas229192.670229192.67
154Hussein Mustafa Fadil215297.3613695.41228992.77
155Ritamäki Ilkka Juhani16839.67212135.08228974.75
156Pahlman Riitta-Liisa212499.2816194.01228693.29
157Lindblom Kai Markus165217.5963006.39228223.98
158Karamäki Raimo Olavi33836.33193935.18227771.51
159Jaakkola Martti Juhani10686.94216946.07227633.01
160Pettai Liina227370.850227370.85
161Puntila Heikki Väinö23862.75202637.43226500.18
162Kokkinen Pellervo Samuel kuolinpesä1576.71224672.94226249.65
163Nikkilä Pekka Juhani112681.11113295.9225977.01
164Tötterman Kai Kristian58908.74166750.53225659.27
165Ahokas Jukka Erkki225629.450225629.45
166Salminen Mika Antero153280.7372072.7225353.43
167Anttila Alfred perikunta Tilayhtymä0223728.54223728.54
168Alhainen Jaakko Tapio19570.06203795.48223365.54
169Jokela Timo Petri Tapani222525.610222525.61
170Vehkanen Erkki Eino Olavi55992.22165484.67221476.89
171Koskinen Juho Kalervo220968.15350.44221318.59
172Heinonen Juha Matti218362.352906.96221269.31
173Penttinen Aarno Tuomo Allan54924166208.77221132.77
174Rosenberg Max Fredrik0220834.59220834.59
175Koskela Anssi Aulis51208.9169554.72220763.62
176Riekkola Lauri Kalervo220408.260220408.26
177Aaltonen Heli Marketta214813.654092.77218906.42
178Gröndahl Jan-Petri Tapani40089.16177454.48217543.64
179Katajamäki Kimmo Kalevi68970.31148348.45217318.76
180Valtee Markku Risto Johannes216816.390216816.39
181Helén Annakaija215950.030215950.03
182Sillanpää Juha Pekka102802.88112953.23215756.11
183Heikkinen Mika Petri208520.826653.47215174.29
184Saarinen Timo Matti214098.760214098.76
185Kotkasaari Eero Matti176948.135060.65212008.75
186Teinilä Tuula Marketta171386.6740506.75211893.42
187Johansson Harri Aatos58456.8153022.03211478.83
188Kataja Janne Pekka199812.1611324.94211137.1
189Ehrnrooth Henrik Wilhelm Robert28753.95182202.17210956.12
190Nurmi Pete Sakari26860.27183697.71210557.98
191Alasmaa Anna Karoliina75244.09134692.69209936.78
192Kalpala Lauri Juhani204269.55244.26209513.76
193Lundgren Anne Marjatta149091.9858995.44208087.42
194Savolainen Juha-Pekka75884.03131783.74207667.77
195Pitkänen Veli Matti90862.66116783.83207646.49
196Vuoksio Kimmo Tapani176504.230399.3206903.5
197Lindholm Janne Tapani206668.680206668.68
198Saviniemi Timo Juhani15208.69191412.39206621.08
199Yrjänä Juha Kalevi206233.380206233.38
200Bothas Jari Juhani49741.87156408.95206150.82
201Heiskanen Vili-Valtteri49122.79156478.93205601.72
202Huhtamäki Mika Juhani196376.698758.82205135.51
203Ruini Marko Juhani161099.1643992.97205092.13
204Hietanen Heikki Sakari179089.3125855.46204944.77
205Lempiäinen Jarmo Juhani202859.932072.76204932.69
206Hautala Jouni Tapani203475.25261.35203736.6
207Alasentie Matti Antero146309.9157043.54203353.45
208Toivola Arto Juhani201711.20201711.2
209Miettunen Jyrki Pekka Antero180702.3620731.86201434.22
210Karppinen Toni Miika201150.190201150.19
211Rantala Kirsi Maria159783.5640762.25200545.81
212Rouhento Tommi Artturi63859.53136138.7199998.23
213Häkkinen Jarno Olavi199833.570199833.57
214Runsamo Seppo Olli Juhani182071.817051.81199123.61
215Bäckman-Vatanen Kristiina Hannele50225.97148810.9199036.87
216Rantanen Turkka Eero Juhani110939.9286976.91197916.83
217Järvinen Markku Olavi188347.749474.12197821.86
218Mursunen Niina Katjuska197272.460197272.46
219Pitkänen Jani Viljami117717.8878353.5196071.38
220Junttila Juha Ilmari178301.4917602.08195903.57
221Eloranta Harri Ilari178516.8716448.5194965.37
222Saarenkanta Marko Olavi193695.91872.16194568.07
223Tast Anssi Akseli194364.280194364.28
224Ingalsuo Ari Yrjö Petteri185523.458402.36193925.81
225Juvonen Hannu Juhani193708.040193708.04
226Vuorinen Jussi Tapio189348.934152.64193501.57
227Ruponen Heikki Henrikki29707.19163791.89193499.08
228Brotherus Pia Monica28811.48164649.67193461.15
229Vesikko Kielo Marjatta183733.889718.27193452.15
230Yli-Huhtala Anne-Maarit1768.19191017.74192785.93
231Vuoksio Jouko Tapani67911.84123998.34191910.18
232Raunio Veli Jussi191688.280191688.28
233Nuutinen Tuija Anneli190668.780190668.78
234Ylä-Jarkko Mervi Kaarina183361.537177.25190538.78
235Herbst Heinz Carl0190037.9190037.9
236Lahtinen Pekka Pentti Olavi98411.9790833.17189245.14
237Perttunen Pekka Tapani188871.810188871.81
238Laine Mika Väinö Ilmari75446.9113363.89188810.79
239Pitkänen Ilkka Tapani51891.56136324.16188215.72
240Engbom Arto Uolevi173156.0913618.84186774.93
241Narko Tomi Petteri103368.8183334.62186703.43
242Määttänen Jari Pekka Juhani160953.0725659.77186612.84
243Laakkonen Jarmo Antero133201.2253402.73186603.95
244Toivonen Markku Tapio186410.20186410.2
245Mustonen Olli141848.9344401.28186250.21
246Hietanen Tapani Einari186070.840186070.84
247Puotila Mikko Juhani1733.5183925.92185659.42
248Mustonen Susan Marianne183899.891746.28185646.17
249Ahonen Päivi Kerttuli172510.4213039.13185549.55
250Arnala Ilkka Olavi102146.3683089.61185235.97
251Matoniemi Jari Juhani18040.86166570.78184611.64
252Kortelainen Seppo Ilkka Juhani183333.371133.92184467.29
253Haavisto Antti Viljo Ilmari143376.740952.7184329.4
254Nylander Pia Hannele166032.0817772.27183804.35
255Merivirta Jan-Michael Carlos183421.07376.71183797.78
256Mustonen Tomi Petteri8428.63175317.31183745.94
257Jylhä Jorma Vesa112344.9671329183673.96
258Virtanen Pertti Urpo55863.12127400.37183263.49
259Orkola Tommi Antero177160.465494.01182654.47
260Erkintalo Mika-Petteri84262.5398391.18182653.71
261Gratschev Jani Ilari89704.2192471.67182175.88
262Vuoksio Ira Annika106574.5775205.4181779.97
263Pelto-Huikko Anja Birgitta102886.678386.25181272.85
264Norbäck Kaisu Marleena177295.333405.2180700.53
265Hurjanen Jouko Mika Ilari180661.340180661.34
266Hallenberg Sami-Petri111292.2769284.39180576.66
267Aronranta Pertti Olavi179864.74178.12180042.86
268Tuderman Veikko Olavi81320.798671.96179992.66
269Vainio Merja Irmeli179620.640179620.64
270Löf Risto Tapani178752.48471.26179223.74
271Mikkola Matti Juhani165917.5213231.06179148.58
272Pietikäinen Sirpa Maria167964.8811009.46178974.34
273Arvo Petri Kalevi Tapio164237.8214706.58178944.4
274Pere Jüri178857.520178857.52
275Kanerva Otto Pietari178681.780178681.78
276Syrjälä Hannu-Pekka46432.27131991.25178423.52
277Vallioniemi Raimo Antero60940.41117292.99178233.4
278Suonpää Armas Johannes kuolinpesä7543.6170599.4178143
279Lukkala Merja Kristiina65839.03112303.6178142.63
280Rekola Atte Juhani143480.8934399.55177880.44
281Mäki-Tulokas Tapio Markus168167.649539.46177707.1
282Korhonen Jussi Kalevi170674.456493.37177167.82
283Halinen Tiina Liisa Marjatta117209.859935.53177145.33
284Göransson Hans Johan176869.70176869.7
285Järvinen Terhi Tellervo176499.320176499.32
286Issakainen Kimmo Petteri176100.530176100.53
287Karlstedt Anneli Ursula151509.8624476.39175986.25
288Tähtinen Jarkko Sakari157700.9618276.39175977.35
289Ortamala Jouko Tapani169474.26349.83175824.03
290Tiitola Topi Petteri175733.580175733.58
291Kartano Matti Janne Juhani157795.0117819.1175614.11
292Heinämäki Taisto Johannes66726.24108792.29175518.53
293Salmi Lassi Juhani174985.90174985.9
294Ilomäki Risto Sakari174936.090174936.09
295Kerava Kalevi Antero4924.06169618.17174542.23
296Ylhäinen Jari Juhani11749.47162563.34174312.81
297Eronen Kari Matti Juhani174247.220174247.22
298Kantelus Jarno Kristian146131.128060.19174191.29
299Käräjäoja Paavo Veli165635.48481.89174117.29
300Holopainen Kimmo August173959.66113.34174073