Kanta-Häme

Puolustusvoimain lippujuhlan päivää vietetään tänään – Katso lista tasavallan presidentin myöntämistä reservin upseerien ylennyksistä

Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2021 yhteensä 794 reservin upseeria ja erikoisupseeria.
Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2021 yhteensä 794 reservin upseeria ja erikoisupseeria.

Tänään vietetään puolustusvoimain lippujuhlan päivää. Kyseessä on Suomen Puolustusvoimien juhlapäivä ja virallinen liputuspäivä.
Lippujuhlapäivänä jaetaan myönnetyt kunniamerkit sekä ylennetään ansioituneita sotilaita ja reserviläisiä.

Perinteistä valtakunnallista paraatia ei järjestetä koronapandemian vuoksi. Paraati peruttiin myös viime vuonna.

Päivän päätapahtuma on Rakuunasoittokunnan konsertti, jota voi seurata Yle TV1:ssä, Yle Areenassa ja Yle Radio Suomessa suorana lähetyksenä kello 11. Maavoimien soittokunta Rakuunasoittokunta viettää tänä vuona 100-vuotisjuhlaansa. Solisteina konserttia tähdittävät Laura Närhi, Reino Nordin ja Jarkko Ahola, jotka esittävät myös omia kappaleitaan.

Katso Youplayn video:

Ylennykset 794 reservin upseerille ja erikoisupseerille

Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2021 yhteensä 794 reservin upseeria ja erikoisupseeria.

Everstiluutnantiksi kaksi, majuriksi 37, komentajakapteeniksi viisi, kapteeniksi 98, kapteeniluutnantiksi kahdeksan, insinöörikapteeniksi yksi, yliluutnantiksi 226, merivoimien yliluutnantiksi 18, lääkintäyliluutnantiksi kaksi, teknikkoyliluutnantiksi yksi, luutnantiksi 357 ja merivoimien luutnantiksi 39 henkilöä.

Everstiluutnantiksi:
Savolainen Jari Matti Tapani, Raasepori
Soini Jukka Rikhard, Rovaniemi

Majuriksi:
Flinck Karl Joakim Alexander, Helsinki
Haukioja Antti Mikael, Hämeenlinna
Heinonen Teijo Kalevi, Eura
Hiltunen Arttu Olavi, Tampere
Honkanen Marko Matias, Hyvinkää
Hussi Sami Esko Ilari, Espoo
Ikonen Immo Tapio Ilomantsi
Jäntti Matti Aleksi, Tampere
Järvenpää Arto Tapio, Nokia
Järvinen Jussi Hannu Matias, Nokia
Kalliojärvi Arto Ahti, Jyväskylä
Kankkunen Olli-Pekka Juhani, Kotka
Kauppinen Jari Kalevi, Jyväskylä
Keskinen Keijo Tapio, Lappajärvi
Kettunen Pertti Antero, Kontiolahti
Korpi Petri Juhani, Kangasala
Koskela Antti Samuli, Pori
Koskinen Matti Eino-Pekka, Helsinki
Kuusisaari Mika Juhani, Turku
Käkelä Matti Heikki Ilmari, Ulvila
Lammi Arto Juhani, Soini
Luttinen Markku Eelis, Lempäälä
Metsänen Jarmo Mikael, Hamina
Nyström Jouni Kalervo, Jyväskylä
Peltoniemi Kauno Pekka, Kontiolahti
Pihkala Ari Petteri, Tuusula
Porevirta Jukka Pekka, Jyväskylä
Rytkönen Juha Antero, Kontiolahti
Saatsi Asko Olavi, Nurmes
Seppänen Jouko Antero, Savonlinna
Sihvonen Petri Tuomas, Virrat
Suorsa Pekka Ilmari, Vantaa
Taalikka Markku Allan, Mynämäki
Toivonen Tom Antero, Somero
Tynkkynen Veli-Pekka, Tampere
Utriainen Markku Juha Aapeli, Rautalampi
Ylivakeri Mikko Sakari, Turku

Lisää aiheesta: Ylennykset kenraalikunnassa ja puolustushallinnossa puolustusvoimain lippujuhlan päivänä

Komentajakapteeniksi:
Alanko Johan Anders, Lohja
Kairtamo Jaakko Kalervo, Tampere
Lehtimäki Markku Kalevi, Vaasa
Tengström Turkka Kalevi, Taivassalo
Åberg Juha Harry Kalevi, Parainen

Kapteeniksi:
Aaltonen Kaj Pekka Henrik, Kuopio
Ahokangas Petri Kalevi, Kokkola
Ahola Jussi Heikki, Espoo
Alaluusua Arto Juhani, Mänttä-Vilppula
Blom Antti Niklas, Kouvola
Fagerholm Karl Mikael, Nurmijärvi
Fäldt Henri Markus, Lohja
Hallikainen Tommi Mikael, Rovaniemi
Haltia Timo Juhani, Hämeenlinna
Hannula Jukka Sakari, Kirkkonummi
Harju Jyrki Tapio, Salla
Hintsala Marko Petri, Ylivieska
Hyvärinen Antti Tapani, Kuopio
Häkkinen Mika Juhani, Mikkeli
Hänninen Sami Juhana, Varkaus
Häyrinen Ari Pekka, Kajaani
Jussila Sami Kristian, Nokia
Juvonen Sampo Juhani, Helsinki
Kallio Henkka Kristian, Ylöjärvi
Karhu Teemu Ville Tapani, Imatra
Kemppainen Alpo Yrjö, Tuusula
Keromaa Arto Olavi Ilmari, Outokumpu
Kirjavainen Jukka Ilari, Vantaa
Kohtanen Antti Antero, Säkylä
Kojo Marko Tapio, Lahti
Koponen Mika Ilmari, Hausjärvi
Korhonen Arto Petri Juhani, Kontiolahti
Kovanen Janne Olavi, Espoo
Kovanen Samuli Lauri Juhana, Järvenpää
Kukkonen Hannu Mikael, Lohja
Kuokkanen Jari Tapani, Kuopio
Kurki Keijo Antti Kristian, Kontiolahti
Kylmälä Mikko Juhani, Kangasala
Lahtinen Petri Kaarlo, Jämsä
Laine Jukka-Petteri, Hämeenlinna
Lamminmäki Risto Juhani, Alavus
Lipponen Timo Juhani, Joensuu
Liukkonen Teemu Henrikki, Jyväskylä
Luostarinen Topi Antti Einari, Järvenpää
Martikainen Seppo Tapani, Lahti
Miettinen Timo Perttu, Nokia
Mikkonen Olli Sakari, Kirkkonummi
Mustonen Tomi Tapani, Laitila
Mäntyvaara Ari Konrad, Tampere
Niemi Tauno Martti, Heinola
Nieminen Jari Mikael, Tampere
Nieminen Pasi Tapio, Helsinki
Nieminen Toni Petteri, Pyhtää
Norrgård Lars Peter, Vaasa
Nurminen Jouni Sakari, Kaarina
Nykänen Marko Antero Orivesi
Näykki Jussi Ville Aleksanteri, Kempele
Ojala Kari Petteri, Tampere
Ojala Pasi Sakari, Kirkkonummi
Pirnes Petri Matti, Oulu
Raappana Pauli Iikka, Joensuu
Raikas Johannes Matti Samuel, Kotka
Renko Juho-Matti Jaakko, Ulkomaat
Riponiemi Jari Verner, Kangasala
Risikko Timo Jukka, Saarijärvi
Roimela Kimmo Tapio, Tampere
Rossi Mikko Matias, Lappeenranta
Räisänen Kari Seppo Olavi, Oulu
Saastamoinen Simo Pekka, Liperi
Sallinen Petri Antero, Pyhtää
Salo Ville Oiva Oskari, Janakkala
Sandqvist Harri Einar, Järvenpää
Saralehto Jukka Antero, Loppi
Satonen Mikko Olavi, Juupajoki
Sirén Markku Egin Tapani, Turku
Stråhle Jarkko Juhani, Hausjärvi
Suni Aki Tapani, Luumäki
Suni Juha Eerikki, Tampere
Talvitie Vilppu Sakari, Espoo
Tamminen Tommi Tapio, Pori
Taskila Aarno Oskari, Oulu
Tegelberg Heikki Olavi, Naantali
Tiihonen Tommi Veijo Kalervo, Jyväskylä
Tikka Matti Kalervo, Kouvola
Tikkanen Markku Jyri Ilmari, Vantaa
Toimela Niko Antero, Lahti
Tolmunen Petri Tapio, Pyhtää
Tolvanen Mikko Pekka, Espoo
Turtonen Antti Rami Risto, Tampere
Turunen Timo Oiva Alexander, Helsinki
Törmänen Jarkko Juhani August, Loviisa
Uotila Mikko Tapani, Tampere
Uotila Vesa Antero, Kauniainen
Vainioranta Mikko Niilo Tapani, Sipoo
Valli Ari Mika Rainer, Raisio
Vaulaste Ville Matti, Kouvola
Vedenkannas Esa Ilmari, Espoo
Venäläinen Aki Tauno Albin, Kuopio
Vepsäläinen Jukka Kalevi, Vantaa
Viittanen Wille Jorma Henrik, Lahti
Väisänen Juha Lasse Tapani, Jyväskylä
Väkeväinen Mika Matti Tapani, Lahti
Zaerens Klaus Peter, Helsinki

Kapteeniluutnantiksi:
Helle Saku Sakari, Paimio
Kokko Kurt Jussi, Hyvinkää
Lampi Kai Antti Tapio, Nurmijärvi
Lillhonga Petter Alexander, Kokkola
Paavilainen Juho Lauri, Rovaniemi
Rasela Sina Katarina, Porvoo
Sepponen Ari Juhani, Kirkkonummi
Welling Petri Juhani, Nokia

Insinöörikapteeniksi:
Hallenberg Toni Mikael, Tampere

Yliluutnantiksi
Aalto Mika Antti,, Pirkkala
Aalto Mika Matias, Vantaa
Ahola Hannu Matti Eerik, Lahti
Ahola Vesa Markus, Kemijärvi
Ahonen Rimma Kirsti Karoliina, Tampere
Ainasto Petri Lasse, Vantaa
Aittomäki Tuomas Otto Juhanpoika, Espoo
Aittoniemi Tapani Leonard, Helsinki
Alanen Jari-Eerik, Tampere
Alén Tomi Petteri, Helsinki
Antikainen Eero Juhana, Kuopio
Anttalainen Jere Veli Jalmari, Kuopio
Arajärvi Antti Juhani Matinpoika, Lahti
Aula Ilari Antti, Espoo
Autio Mikko Johannes, Helsinki
Björklund Herman-Filip, Vantaa
Elonen Jarkko Tapio, Espoo
Eloranta Tuomo Antti Olavi, Espoo
Forsström Tony Micael, Lappeenranta
Fält Tapio Mikael, Loviisa
Haapaniemi Jarno Henrik, Tampere
Hakala Ari Artturi Kalevi, Hämeenlinna
Hakala Dani Ilmari, Tampere
Hakkola Juha Antti Mikael, Pirkkala
Hakola Ari Pekka, Kruunupyy
Hakola Ville Yrjö Tapani, Vantaa
Hamari Joe Matias, Espoo
Hanhela Aki Aukusti, Kotka
Harju Hermanni Juhani, Orivesi
Hartikainen Asko Oskari, Espoo
Haveri Tatu Anssi Juhani, Nokia
Heikkilä Jukka Santeri, Turku
Heikkinen Mikko Juhani, Nokia
Heikkinen Taneli Timonpoika, Espoo
Heinänen Antti Olavi, Imatra
Hirvensalo Heikki Johannes, Helsinki
Hirvonen Iiro Aleksi, Kontiolahti
Hirvonen Janne Tapio, Kuopio
Hirvonen Jussi Tapani, Turku
Honkala Matti Kalevi, Rovaniemi
Honkamäki Aleksi Juhani, Hämeenlinna
Honkanen Ilpo Tuomas, Tuusula
Hossi Jussi Petteri, Tampere
Howe Henri Aleksi, Petäjävesi
Huhtala Mika Markus, Helsinki
Huovinen Harri Väinö, Sotkamo
Hämäläinen Olli-Pekka Johannes, Varkaus
Hänninen Harri Eemeli, Joensuu
Ihalainen Teemu Taneli, Ulkomaat
Ihanus Jaakko Matias, Keminmaa
Iivari Antti Johannes, Isokyrö
Iivonen Jussi Pekka, Mikkeli
Ikonen Antti Samuli, Järvenpää
Ikonen Pekka Sakari, Joensuu
Impiö Rauno Ilmari, Oulu
Isohanni Jukka Pekka, Kempele
Isopoussu Jukka Jousia, Kerava
Jalkanen Juho Markku, Mynämäki
Jokinen Antti Jorma Tapio, Espoo
Joki-Tokola Juho, Nokia
Juopperi Tero Tapani, Helsinki
Juusela Petri Kalevi, Helsinki
Jämsä Jarmo Juhani, Jyväskylä
Kangas Juha Pekka, Helsinki
Kankkunen Juha Antero, Taipalsaari
Kannisto Jussi Antero, Jyväskylä
Karinen Eero Antti Juhani, Tampere
Karinen Kimmo Tapio, Espoo
Kasurinen Jaana Hannele, Sodankylä
Kattelus Ville-Veikko Sakari, Nokia
Kauhanen Jari Olavi, Hollola
Kervinen Pasi Ismo Antero, Joensuu
Keskinen Samuel Kristian, Lohja
Keskinen Ville Petteri, Kangasala
Kettunen Seppo Tapani, Joensuu
Kinnaslampi Vesa Petteri, Vantaa
Koivisto Ilkka Kaarlo Antero, Kirkkonummi
Koivulahti Juha Pekka, Hämeenlinna
Koljonen Janne Tapio, Vaasa
Kontkanen Antti Ensio, Joensuu
Korhonen Juha Mikael, Espoo
Korva Lauri Markus, Rovaniemi
Koskinen Antti Ilmari, Vihti
Koskinen Lauri Tapio, Hämeenlinna
Kovanen Kai Olavi, Joensuu
Kovanen Sami Antero, Savonlinna
Kuivila Juho Jaakko Ilkka ,Tornio
Kuusivaara Tuomas Kristian, Valkeakoski
Kylä-Kaila Jyri Sakari, Naantali
Kytö Timo Juhani, Hollola
Kärki Esa Mikael, Kontiolahti
Kärkkäinen Otto Aleksi, Espoo
Laaksonen-Eränkö Paavo Kalervo, Sipoo
Laanniemi Mikko Markus Tapani, Tampere
Lahtinen Janne Petteri, Jyväskylä
Laisi Tapio Juhani, Porvoo
Lampinen Panu Mikael, Helsinki
Lappalainen Jari Matias, Kuopio
Laukka Matti Olavi, Kokkola
Laukka Tommi Tapio, Turku
Lehmus Pasi Tapani, Tampere
Lehti Arttu Jukka Valtteri, Orivesi
Lehtola Tomi Mikko Henrik, Inari
Leppänen Mikko Valtteri, Tampere
Leskelä Veli-Antti, Oulu
Lintala Kristian Antero, Turku
Lisko Jussi Tapio, Espoo
Lumme Janne Lauri, Lohja
Luojus Juha-Matti Nikolai, Tampere
Luukkanen Niklas Mikael, Helsinki
Luukkonen Mika Juhani, Kittilä
Löytty Juha-Matti Kalevi, Tampere
Malaska Mikko Tapio, Tampere
Manninen Osmo Kalevi, Kontiolahti
Marjala Juha Valtteri, Suomussalmi
Martikainen Jaakko Johannes, Espoo
Martikainen Tomi Petteri, Hämeenkyrö
Marttila Mika Juhani, Paimio
Marttila Mikko Seppo, Helsinki
Merihaara Mikko Jaakko, Oulu
Miettinen Lasse Mikael, Jyväskylä
Miettinen Petri Henrik, Espoo
Moisio Petri Kalervo, Tampere
Muinonen Jaakko Sakari, Helsinki
Mäki-Kulmala Tuomo Mikko Aleksi, Hämeenlinna
Mäkinen Niko Santeri, Helsinki
Mäkinen Tuomas Oskari, Tampere
Määttä Juha-Matti, Tampere
Niemi Antti Henry Matias, Oulu
Niittyviita Antti Tapio, Oulu
Nikkilä Kari Ilmari, Vantaa
Niskanen Saku Joonas, Kärkölä
Norberg Lauri Jouko Johannes, Helsinki
Nurmi Nestori Juhani, Tammela
Nurminen Janne Petteri, Kouvola
Nykänen Topi Valtteri, Nokia
Olkkonen Markku Tapio, Mikkeli
Oresmaa Mikael, Espoo
Paakkanen Mika Taisto, Oulu
Pajunen Jesse Ensio, Tampere
Pakkala Markus Antero, Tampere
Paulin Arto Juhani, Tampere
Pedersen Tore, Mikkeli
Pekkarinen Antti Olavi, Joensuu
Pekkola Reko Olavi, Myrskylä
Peltomaa Jukka Tapani, Oulu
Pienimäki Jarmo Reino Juhani, Ähtäri
Pikkanen Panu Antero, Helsinki
Pirhonen Joni Tapio, Hämeenlinna
Pirttilä Antti Elias, Järvenpää
Pitkänen Ari Matti, Helsinki
Pocknell Alexander Kristian, Kangasala
Pohjanen Erno-Eerikki Untamo, Sastamala
Poskiparta Juho Vilho Kalevi, Pori
Puttonen Jyrki Tapio, Oulu
Puttonen Mikko Seppo, Tampere
Puukko Arno Pietari, Porvoo
Pöyry Riku-Pekka, Ylöjärvi
Rahkola Tuomas Heikki, Oulu
Rajakallio Pasi Antero, Jämsä
Ravantti Tuomas Kalle Juhani, Rovaniemi
Reinvuo Tuomas Veli Anttoni, Kirkkonummi
Riihonen Pekka Taneli Matias, Tampere
Rinne Petja Antero, Vaasa
Ropponen Jani Tapio, Kurikka
Rosenberg Frans Elias, Turku
Rumpunen Teppo Kalevi, Raisio
Ruotsalainen Riku Antero, Helsinki
Rämö Mika Juhani, Nousiainen
Sadeharju Topi Konsta Santeri, Espoo
Sainio Jukka Tapani, Kajaani
Salmela Samuli Johannes, Espoo
Salmelin Nicolas Christian, Espoo
Salmenkorva Anu Susanna, Turku
Salmi Jouni Timo Hermanni, Pirkkala
Salonen Timo Olavi, Tampere
Sandvik Petri Matti Kristian, Tampere
Savolainen Sipi Samuli, Tampere
Siivo Jaakko Uolevi, Salo
Sikiö Janne Tuomas, Tampere
Sillanpää Marko Tapani, Vaasa
Sillanpää Rauli Aleksanteri, Mikkeli
Sinisalo Jussi Kalevi, Pirkkala
Siponen Antti Kalevi, Riihimäki
Soininen Riku-Petteri, Hyvinkää
Strandström Mikael Wilhelm, Sipoo
Ström Jesse Joakim, Espoo
Sunell Matti Juhani, Ylöjärvi
Sutinen Petri Tapio
Syrjänen Mikko Juhana, Helsinki
Taalikka Juha Tapani, Ylöjärvi
Taavila Erik Pekka Tapio, Kouvola
Takkinen Antti Tapani, Vantaa
Talvinen Sami Pekka Juhani, Hämeenlinna
Talvio Janne Tapani, Rauma
Tiainen Olli Jarkko Juhani, Helsinki
Tiili Juho Antti, Urjala
Toimela Tuomo Anssi Kalervo, Pirkkala
Toivakainen Juho Matti Elias, Kirkkonummi
Toivanen Manu Jussi, Helsinki
Toivola Towo Johannes, Järvenpää
Toje Ilkka Olavi, Helsinki
Tuiskuvaara Teemu Topias, Espoo
Tuomisalo Matias Seppo Samuli, Turku
Tupola Touko Päiviö, Espoo
Turunen Antti Olavi, Kemi
Ukkonen Jari-Pekka, Pirkkala
Uzbjakov Timur, Turku
Vainio Kai Antero, Pori
Valanne Tuomas Jyrki, Turku
Walkeajärvi Jyri Juhana, Rovaniemi
Vallittu Karo Tapio, Helsinki
Valve Kaj Henrik, Tampere
Vierimaa Kari Matti, Liminka
Viitanen Hannu Matias, Oulu
Viljanen Jarkko Veikko, Vesilahti
Virtanen Jouni Mikko Kaleva, Vaasa
Voutilainen Väinö Juhani, Helsinki
Vuori Jukka Olavi, Espoo
Vähä-Sipilä Antti Oskari, Helsinki
Väätämöinen Heikki Mikael, Mikkeli
Ylenius Henri Antero, Lahti
Yletyinen Esa Markus, Espoo
Yli-Kankahila Juha Matias, Kouvola
Ylineva Ville Vihtori, Merikarvia
Yrttiaho Tuomas Vesa Henrikki, Vantaa

Yliluutnantiksi (ME):
Haapanen Jussi Tapio Tuomas, Tampere
Karhapää Teemu Tapani
Koivistoinen Juha Samuli, Sodankylä
Laatikainen Lauri Tapio, Helsinki
Leisti Topi Leo Kalevi, Hyvinkää
Lindqvist Thomas Christopher Johan, Kolari
Mäkinen Ilkka Olavi, Espoo
Nilsen Claes Mikko, Espoo
Niskasaari Arttu Ilmari, Helsinki
Pietilä Mikko Juhani, Turku
Pyyhtiä Lauri Pekka, Hausjärvi
Ranta Kari Kristian, Turku
Rosten Esa Tapio, Naantali
Salomaa Kuisma Kalervo, Espoo
Suhonen Sami Johannes, Lempäälä
Suomi-Kuusela Elisa Laura Aleksandra, Lieto
Valli Emma Martta Amanda, Tampere
Wikström Mikko Johannes, Salo

Lääkintäyliluutnantiksi:
Handolin Lauri Esko, Hyvinkää
Savikkomaa Mikko Johannes, Kuopio

Teknikkoyliluutnantiksi:
Nykänen Petri Tapio, Akaa

Luutnantiksi:
Aalto Kalle Antero, Juupajoki
Ahola Markus Eemil, Vantaa
Ahvenlampi Kimmo Markus, Helsinki
Airaksinen Iain Tarmo, Espoo
Ala-Porkkunen Joona Ilmari, Jyväskylä
Alatalo Arttu Aleksi, Espoo
Artismaa Aino Orvokki, Espoo
Arvilommi Matias Osmo Juhani, Hamina
Aulaskari Ismo Matti Ilmari, Järvenpää
Auttila Jussi-Joonas, Tampere
Berg Tommi Markus, Lahti
Bergman Aki Samuli, Rovaniemi
Bäcklund Matti Tapio, Lapua
Cacciatore Roberto Carlo Giovanni, Helsinki
Clewer Sampo Aku Matias, Tampere
Cusell Henry Daniel, Espoo
Eerikäinen Maria-Elisa Anniina, Vantaa
Einola Alvari Iivo, Tampere
Ek Patrik Samuel, Jyväskylä
Enqvist Andreas Karl Erik, Kumlinge
Eronen Topi Ville Juhani, Helsinki
Eteläaho Jesse Martti Matias, Turku
Etelämäki Raul, Helsinki
Friman Väinö Eemeli Mikael, Lappeenranta
Glas Martin Andreas, Hyvinkää
Grünthal Lauri Emil Villem, Helsinki
Haapala Ari Antero, Outokumpu
Haapanen Elmo Olavi, Järvenpää
Haapaniemi Sami Juhani, Turku
Hakavuori Henri Olavi, Lempäälä
Hakoneva Tero Kristian, Oulu
Halttunen Aleksi Johannes Tapio, Helsinki
Hautamäki Jenni Matleena, Jokioinen
Heikinheimo Mikael Aleksi, Vantaa
Heikkilä Joni Valtteri, Vantaa
Heino Jani Petteri, Rauma
Heino Joonas Petteri, Vantaa
Heinonen Teijo Henry Tapio, Ikaalinen
Heiskanen Jarkko Tuomas, Turku
Helanterä Henri Osmo Immanuel, Tampere
Helkama Paavo Rafael, Espoo
Helve Henri Väinö Juhani, Tampere
Hemminki Leevi Antero, Tampere
Herrala Jonne Valtteri, Tornio
Hiekka Sampo Lauri, Espoo
Hietanen Mikael Valtteri, Helsinki
Himanen Joel Justus Kalevi, Espoo
Hintsala Reima, Joensuu
Hirvasniemi Mika Juhani, Kempele
Hirvelä Harri Tapani, Rovaniemi
Hirvonen Tomi Reino Juhani, Suonenjoki
Hovi Sakari Henrikki, Tampere
Huhtala Ville-Valtteri, Helsinki
Hurinki Sami Iiro Mikael, Tampere
Hurme Antti Tapio, Vantaa
Hurmola Jaakko Jukka Ilmari, Helsinki
Hurtig Maunu Tapani, Rovaniemi
Hurttila Lasse Tapio Mikael, Turku
Hämeenniemi Joonas Juha Petteri, Tampere
Hämäläinen Niklas Heikki Juhani, Tampere
Härkönen Aki Tapani, Suomussalmi
Isotupa Olli Nestori, Helsinki
Itämäki Jooa Casper Alexander, Joensuu
Itävuori Jesse Santeri, Teuva
Jaakkola Antti Johannes, Turku
Jaatinen Juho Markku Tapio, Turku
Jalo Topias Oskari, Helsinki
Jantunen Jere Jalmari, Lemi
Jaskari Jussimatti, Kuopio
Joensuu Eero Ilari, Kuopio
Jokinen Joel Ilmari, Nokia
Jokinen Pasi Juhani, Helsinki
Joutsenlahti Otto Santeri, Vantaa
Juntunen Ossi Veikko, Tampere
Juola Hannu Tapani, Rovaniemi
Järvinen Aki Petteri, Raisio
Kaave Kari Juhani, Inari
Kalliomaa Antti Mikael, Lahti
Kananen Jesse Julius, Tampere
Kananoja Aleksi Ville Hermanni, Kurikka
Kanasuo Samu Eetu Ilmari, Espoo
Kangas Jyry Jaakko Juhani, Vaasa
Kankaanpää Aku Johannes, Nokia
Kannonlahti Janne Tapio, Kurikka
Karanta Johannes Valdemar, Kuopio
Kareno Justus Anterkusti, Seinäjoki
Karppi Ville Waltteri, Turku
Kaunisto Johanna Marjut, Kuopio
Kauppila Pertti Kaarlo Juhani, Ulvila
Kauppinen Eero Juho, Tampere
Kautonen Niko Petteri, Tampere
Keihänen Osku Mikael, Tampere
Keloneva Atte Veli, Oulu
Kemppe Teemu Kullervo Frans, Liminka
Ketola Janne Matti, Hollola
Kiiskinen Niko Petteri, Kotka
Kinnunen Pekka Johannes, Hattula
Kivinummi Minni-Maari, Helsinki
Kiviranta Antti Jussi Petteri, Lappeenranta
Kohtala Saku-Severi, Turku
Koistinen Kai Kalevi, Sipoo
Koistinen Kalle Antero, Tampere
Koivisto Jukka-Pekka Juhani, Oripää
Koivisto Lassi Hermanni, Seinäjoki
Koivunen Sakari Matias, Sipoo
Konttila Osku Viljami, Turku
Koota Sanna-Maria Katariina, Hämeenkyrö
Kopsa Joel Antero, Vantaa
Korhonen Antti Kristian, Rovaniemi
Korhonen Henry Kristian Aleksanteri, Helsinki
Korhonen Petri Jarmo Samuli, Tervo
Korhonen Sami Antti Juhani, Kouvola
Kormano Aki Petteri, Seinäjoki
Korppinen Hannu Olavi, Pirkkala
Koskela Ville Jaakko Topias, Espoo
Kosonen Kalle Erkki Tuomas, Savonlinna
Kosonen Kimmo Sakari, Lahti
Kostamo Visa Aleksi, Järvenpää
Koukonen Juho Henrik, Lahti
Kovanen Olli Artturi, Helsinki
Kovanen Oskari Timo-Pekka, Tampere
Kuhlman Mikael Tapio, Lieto
Kuisma Juho Erik, Lahti
Kuitula Arttu Eliel, Rauma
Kujala Juha Matias, Kokkola
Kuokkanen Fredrik Olavi, Tampere
Kuparinen Henri Mikael, Kuopio
Kupiainen Matti Valtteri, Tampere
Kykkänen Aleksi Heikki Johannes, Oulu
Kättö Joel Heikki Aladar, Helsinki
Könönen Teemu Sakari, Riihimäki
Köymäri Lari Mikael, Helsinki
Laakso Aarni Heikki Tapani, Turku
Laamanen Henri Juhani Laukaa
Laine Mari Susanna, Järvenpää
Laine Toni Mikael, Turku
Laitinen Ismo Eino Antero, Nokia
Laitinen Janne Tapani Kristian, Kuopio
Laito Joonas Aukusti, Helsinki
Lammi Mika Matias, Evijärvi
Lamminaho Olli Matias, Kuopio
Lampovaara Teemu Olavi, Järvenpää
Larikka Tommi Petteri, Kaarina
Lehikoinen Joonas Antero, Tuusula
Lehtinen Aki Olavi, Turku
Lehtiranta Tero Tuukka Tapio, Helsinki
Leino Artturi Juho, Turku
Leppänen Antti Iisakki, Jyväskylä
Leppänen Pertti Juhani, Liperi
Leväinen Roosa Maria, Rovaniemi
Lietzén Jesse Veikko, Tampere
Liimatainen Antti Johannes, Jyväskylä
Lindqvist Anssi Veikko, Järvenpää
Lohela Jesse Juha Kristian, Oulu
Lohi Markku Tapani, Helsinki
Luoma-aho Antti-Jussi, Oulu
Luomalahti Samuli Henrik, Ylöjärvi
Lång Ossi Henrik, Helsinki
Mahkonen Marko Kalevi, Akaa
Malinen Taro Pekka Petteri, Nokia
Manninen Hannu Kalevi, Vihti
Marjamäki Joona Aleksi, Jyväskylä
Marseglia Andrea Rikhard, Hyvinkää
Marttala Matti Jaakko, Helsinki
Marttila Jesse Mikael, Pori
Mattila Juho Tuomas, Helsinki
Mattila Karri Eemeli, Turku
Mattsson Jussi Otto Matias, Espoo
Maunula Veera Karoliina, Kaarina
Mehtälä Juha Tapani, Järvenpää
Merla Tommi Veli, Turku
Miettinen Jukka Ilmari, Juuka
Miettinen Vesa Vihtori, Siilinjärvi
Miettunen Mari Johanna Taivalkoski
Moilanen Tomi Kristian, Kuopio
Molander Olli Gösta Martti, Jyväskylä
Mononen Markku Eemeli, Joensuu
Moorrees Linda Kristiina, Joensuu
Muhonen Jukka Petteri, Espoo
Muiniekka Daniel Miika Samuel, Lahti
Mustonen Marko Juhani Kittilä
Mutanen Timo-Pekka, Joensuu
Myllyaho Niila Pellervo, Jyväskylä
Mäkelä Konsta Onni Mikael, Tampere
Mämmi Matti Tapio, Rovaniemi
Mäntyniemi Tapio Heikki, Helsinki
Mäntyvaara Timo Tapio, Oulu
Nahkuri Ville Tuomas, Espoo
Nenola Seppo Juhani, Rovaniemi
Niemelin Vesa-Ville, Oulu
Niinistö Juho Tenho Tapio, Salo
Niiranen Mikko Juhani, Kuopio
Niittyaho Mikko Teppo Johannes, Lahti
Nissilä Antti Aleksi, Tampere
Nissinen Ari Sakari, Vesilahti
Nivala Aleksi Olli Johannes, Oulu
Nukarinen Jussi Juhani, Seinäjoki
Nurminen Valtteri Petri Tapio, Tampere
Nuutinen Mika Markku Samuli, Kontiolahti
Nuuttila Eemil Otto Oliver, Rovaniemi
Nyberg Jimmy Johannes, Tampere
Närhi Sami Mikael, Tampere
Näsi Otto Aulis Ilmari, Hämeenlinna
Ojala Janne Sakari, Espoo
Ojala Jarno Tapio, Joensuu
Ojala Markku Sakari, Oulu
Ojanen Heikki Mikael, Lempäälä
Okkonen Mikko Kalevi, Rauma
Oksanen Mikko Tapio, Pirkkala
Paalanen Jere Matias, Oulu
Paananen Valtteri Jalmari, Kempele
Paananen Ville Kalervo, Vantaa
Paasikivi Oskari Mortimer, Helsinki
Paasimaa Roni Jasi Sakari, Helsinki
Paattimäki Antti Henry Santeri, Pori
Paavilainen Niina Iida Maria, Mikkeli
Paija Jari Tapio, Hämeenlinna
Pakarinen Ilari Onni Verneri, Tampere
Pakarinen Riku Ensio, Ulvila
Palander Samu Petteri, Kauhajoki
Palmroth Kurt Olavi, Hämeenlinna
Pannimaa Henri Kristian, Tampere
Pekkanen Antti Johannes Kustaa, Tampere
Pekkola Jani Juhani Äänekoski
Peltola Lassi Juhani, Lohja
Peltomäki Valtteri Johannes, Helsinki
Pesola Mikael Ilmari, Helsinki
Pesonen Pasi Petteri, Vantaa
Petäjä Jesse Jesperi, Kokkola
Petäjäaho Kalle Aleksi, Espoo
Peura Otto Juhani, Jyväskylä
Pietarila Juhani Tatu Henrikki, Helsinki
Pietarinen Olli-Pekka Juhani, Kangasala
Pietilä Sampsa Aslak
Piili Olli Artturi, Turku
Piili Ville Akseli, Turku
Piippo Jani Valtteri Olavi, Helsinki
Piironen Tomi Juhani, Riihimäki
Pimiä Juho-Matti, Savonlinna
Pirinen Janita Irene, Vantaa
Pironetti Mikael Martin Alfredo, Jyväskylä
Pitkäkoski Antti Veli Martti, Sastamala
Pokki Henrik Aleksanteri, Tampere
Prami Jari Juhani
Pulkkanen Aleksi Mikael, Tampere
Puranen Eetu Tapani, Hyvinkää
Purmonen Jarno Simo Tapio, Joensuu
Pörsti Marko Pauli Johannes, Tampere
Pötsönen Mikko Johannes, Iisalmi
Raappana Pasi Tapani, Tuusula
Raevuori Petri Antero, Helsinki
Rajamäki Lauri Eemeli, Tampere
Ranta Ronalynn Emma, Vantaa
Rantala Arttu Werneri, Kangasala
Rantala Lauri Aleksi, Siilinjärvi
Rantanen Asko Joonas, Helsinki
Rantanen Juho Tapio, Asikkala
Rantasaari Janne Matias, Turku
Rapo Roope Mikael, Vaasa
Rautiainen Lauri Samuli, Hyvinkää
Rautiola Anton Matias, Turku
Rautiola Juhana Aarni Kaleva, Ulkomaat
Rautkivi Matti Henrikki, Espoo
Riepponen Jukka Tapani, Rauma
Riitamo Tomi Fredrik Anton, Pihtipudas
Rimpiläinen Heikki Valtteri, Kontiolahti
Ristimäki Hannu Antero, Kaarina
Ritakorpi Matias Timo Petteri, Rauma
Roininen Tommi Tuomas, Lempäälä
Rokka Isto Tapani, Tampere
Romo Jasu Timo Taneli, Jyväskylä
Roponen Juho Olavi, Espoo
Rouhiainen Joonas Iivari, Helsinki
Ruokolainen Tero Jaakko Juhani, Tampere
Ruuhonen Kai Topias, Oulu
Ryysy Rieti Abel Aleksi, Helsinki
Rättö Jani Petteri Kaarina
Röppänen Kimmo Pekka Sakari, Vantaa
Saarinen Kasper Otso Henrik, Lahti
Saarnisaari Arttu Santeri, Espoo
Salmi Karri Kristian, Turku
Salmia Timo Sakari, Hämeenlinna
Salminen Ville Kalevi, Uusikaupunki
Salo Marko Petri Antero, Valkeakoski
Salo Mauri Juho Mikko, Jyväskylä
Salo Tuomas Juhani, Lappeenranta
Salomaa Henri Juhani, Espoo
Salovaara Lauri Severi, Lahti
Savela Aki Petteri, Jyväskylä
Savelius Aleksi Samuel, Tampere
Savenius Noora Eveliina, Kouvola
Schöning Oskari Kalle Benjamin, Akaa
Seppälä Tomi Svantte Topias, Lempäälä
Sihvola Sampsa Tapio, Helsinki
Siponen Ossi Johannes, Espoo
Sjöberg Robin Julius Alexander, Helsinki
Smeds Sami Kristian, Ylöjärvi
Starczewski Mika Leopold, Helsinki
Strander Rosa Maria Sakariina, Mäntsälä
Strömberg Topias Emil Johannes, Tampere
Sundqvist Tom Bo Martin, Espoo
Suortti Simo Aleksi, Tampere
Särmö Jesse Kustaa, Helsinki
Taavitsainen Totte Juho Rurik, Helsinki
Takala Tapio Antero Elias, Vantaa
Takkula Petri Mikael, Seinäjoki
Tamminen Jarno Antero, Helsinki
Tanttula Kimmo Petteri, Jyväskylä
Taskinen Vesa Mikael, Helsinki
Tehikari Olli Juhani, Helsinki
Telkkä Tuomas Taneli, Helsinki
Tiinonen Andres, Espoo
Tikkanen Ari Juhani, Kuopio
Tikkanen Erkka Eemeli, Tampere
Tiusanen Esa Timo Kristian, Helsinki
Tohmo Antti Aukusti, Kotka
Tolonen Riika Rosaliina, Suomussalmi
Tuominen Panu Antero, Helsinki
Tuominiemi Rami Juhani, Kangasala
Turkki Harri Tapani, Tuusula
Turpeinen Juha-Matti, Oulu
Turunen Mikko Petteri, Jyväskylä
Tuukkanen Markus Pietari, Raahe
Tuulari Ilpo Artur, Mäntyharju
Tuunainen Jarkko Juhani, Vantaa
Tyyskä Hannu Juhani, Espoo
Uusmaa Tom Julius, Espoo
Vaheri Olli Aleksi, Tampere
Vainioranta Mika Lauri Kristian
Vaismaa Kalle Matias, Pälkäne
Walkeajärvi Elias Antero, Äänekoski
Valling Simo Antti Petteri, Polvijärvi
Varakas Saku Oskari, Kuopio
Varis Nikke Oskari, Tampere
Varjokallio Matti Aleksi, Helsinki
Vatanen Mika Matti Juhani, Joensuu
Veijonen Juuso Petteri, Helsinki
Veltheim Sara Julia, Helsinki
Verhe Titus Johannes, Helsinki
Westerlund Toni Antero, Rovaniemi
Viik Maria Carolin, Valkeakoski
Viirto Tuomas Raimo Tapio, Espoo
Vikstedt Panu Petteri, Oulu
Virolainen Jaakko Juhani, Pirkkala
Virtanen Riku Valtteri, Tampere
Virtaoja Oskari, Espoo
Voutilainen Kimmo Olavi, Helsinki
Voutilainen Olli Antti, Hämeenlinna
Vuorela Ilkka Mikael, Laitila
Vuorinen Simo Matti Tapani, Kouvola
Välimäki Reima Sampsa Mikael, Turku
Vänni Visa Kristian, Tampere
Väre Konsta Ville Tapio, Tampere
Vätti Saku Antti Seponpoika, Säkylä
Ylipelkonen Samuli Johannes, Kauhava
Yli-Rahnasto Tuomas Aki Tapio, Vaasa
Ånäs Anders Karl-Vilhelm, Helsinki

Luutnantiksi (ME):
Aaltonen Lauri Oiva Ilmari, Helsinki
Aldén Atle Johannes, Helsinki
Auvinen Dani Aleksi, Espoo
Backlund Jonas Leif Erik, Vaasa
Elfving Henrik Mikael, Lieto
Grönqvist Joni Andreas, Helsinki
Gästgifvars Kristian Emil, Helsinki
Haglund Tim Robinson, Helsinki
Heinonen Tommi Julius, Kaarina
Helokoski Juha Pekka, Kaarina
Himanen Paula Johanna, Helsinki
Hyvönen Valtteri Johannes, Espoo
Johto Hannu Lauri Juhani, Espoo
Kåll Dennis Sebastian, Espoo
Lehtinen Eetu Petteri, Turku
Leppäkoski Saana Erika, Turku
Liukkonen Jukka Tapani, Kaarina
Mäkinen Olli Tapio, Espoo
Nyman Carl Filip, Porvoo
Pajusalo Janne Matias, Espoo
Palmgren Tobias Alexander Stensson, Helsinki
Puhakka Robert Kristian, Helsinki
Rautava Kalle Seppo Kalervo, Turku
Rauvola Mikko Olavi, Turku
Saarinen Kasperi Eetu Johannes, Salo
Salmelainen Pauli Yrjö Tapani, Masku
Saloranta Tomi Asko, Helsinki
Seppänen Arthur Sebastian, Helsinki
Stenbäck Max Leo Kasper, Helsinki
Sundell Zacharias Simon Erik, Helsinki
Sweins Matts Andreas Zacharias, Turku
Tuominen Lasse Kalevi, Helsinki
Uusikartano Jarmo Matti Juhani, Laitila
Valakari Ville-Matti Johannes, Ulkomaat
Wallasvaara Ville Richard, Kauniainen
Viertola Antti Johannes, Oulu
Virolainen Tuukka Heikki Samuli, Vantaa
Vuori Santeri Matias, Turku
Yrjans Jonas Lars Gustav, Närpiö.

Menot