Kanta-Häme Hämeenlinna

Kolme kantahämäläistä maksoi yli miljoona euroa veroja ja maksuja: Katso 100 eniten veroja maksanutta tästä

Ilkka Brotherus oli viime vuonna yksi Kanta-Hämeen suurimmista veronmaksajista.

Kolme kantahämäläistä maksoi yli miljoona euroa veroja ja maksuja viime vuonna, paljastavat vuoden 2018 verotiedot.

Würth-konsernin Suomen-yhtiön hallituksen puheenjohtaja Pentti Rantanen maksoi enemmän veroja ja maksuja kuin kukaan muu Kanta-Hämeessä vuonna 2018.

Rantanen maksoi veroja ja maksuja yhteensä yli 1,68 miljoonaa euroa runsaan 3,14 miljoonan euron tuloistaan.

Valtaosa Rantasen tuloista, 3,13 miljoonaa euroa, oli ansiotuloa.

Maakunnan toiseksi eniten veroja maksanut on Kanta-Hämeen tulokuningas Karl Johan Fazer. Hän maksoi 5,84 miljoonan euron pääomatuloistaan veroa 1,24 miljoonaa euroa. Ansiotuloa ei Fazerilla ollut.

Kolmanneksi eniten veroja maksanut on Sinituotteen omistaja Ilkka Brotherus. Brotherus maksoi 1,01 miljoonaa euroja veroja ja maksuja runsaan 2,9 miljoonan euron tuloista.

Lue myös: Tässä ovat Kanta-Hämeen suurituloisimmat, Karl Johan Fazer kärjessä

Lue myös: Katso koko lista: Tässä on Kanta-Hämeen 300 eniten tienannutta vuonna 2018

Katso 100 suurinta veronmaksajaa oheisesta taulukosta:

Suurimmat veronmaksajat 2018, Kanta-HämeNimiVeronalaiset ansiotulot 2018, euroaVeronalaiset pääomatulot 2018, euroaVerot ja maksut yhteensä 2018, euroa
1Rantanen Pentti Kalevi3135220.766454.891682451.62
2Fazer Karl Johan05843035.831240029.56
3Brotherus Ilkka Johannes188564.562726308.831017043.18
4Jääskeläinen Pekka Olavi52850.122724874.9940788.77
5Koponen Olli Pertti1215285.9636182.56663186.79
6Jääskeläinen Toni-Pekka54568.521814601.74632648.56
7Jääskeläinen Timo Petteri55003.681815157.51631909.95
8Hyvönen Anna Kristiina1207822.2220917.23631061.62
9Paavilainen Mika Tapani52504.281236231.96436327.35
10Ahonen Pasi Rainer77083.151115263.36402519.21
11Riihimäki Hannu Tapani613873.81168824.12366390.22
12Kalliokoski Juha Antero217575.16761397.76362980.63
13Lappalainen Kari231114.92737898.66362766.96
14Stenberg Jari Matti48873.241003369.02348381.3
15Niskanen Tero Markus287768.27488202.44304234.68
16Isola Anna-Kristina578758.2847159.11302659.69
17Jokinen Pentti Olavi61146.88845689.09296648.29
18Haavikko Heikki Juhani559338.6730842.3294433.77
19Lilja Eija Marketta481535.0766295.63271779.79
20Uhari Mikko Johannes438113.09137169.97271621.03
21Uitto Marketta Päivikki469446.68101137.13271386.59
22Lunnas Heikki Ilmari42905.03764724.49270441.37
23Palomäki Ari Kalevi123811.37552469.52238352.29
24Harlin Jari Heikki Rainer223737.32371896.79232174.62
25Knuth Timo Juhani87112.74582156.27230141.14
26Tolppa Teppo Tuomo Väinämö29054.3619666.7215965.45
27Iivonen Mauri Kalevi85771.13516948.22207458.51
28Peltomaa Lasse Markku Olavi290064.32212944.57205010.93
29Laakso Janne Tapio404493.828237.56203685.3
30Rintamäki Tuula Marjut754.58565766.42200105.78
31Jokinen Mika Juha Antero94807.67474382.41196758.63
32Viita Jari Antti119866.79419498.31193780.63
33Taipale Irmeli Marja-Liisa284137.34155326.25190823.11
34Komulainen Sami Erik Untamo371159.9720593.86188855.77
35Valtonen Olli Matias358816.060181454.79
36Kontunen Jouni Petri Juhani63536.76470356.65178278.61
37Ylhäinen Jarmo Juha26732.03508382.26176583.75
38Säkkinen Eerik Juhana345838.130175944.14
39Anttila Seppo Juhani344266.9111321.69175419.73
40Listenmaa Veli Matti0482814.19163525.26
41Mäkipää Marja-Liisa262459.3587886.38157459.99
42Harlin Ulla-Maija164480.86242249.7155234.45
43Kolehmainen Ari Antero304599.40151811.44
44Sälli Tuukka Antero11335.76439169.96151588.4
45Rantanen Mirja Alma Anneli287801.285531.65149448.5
46Suomela Anu Irmeli289986.3837317.07148323.71
47Salminen Kari Erik189637.94164315.01145221.62
48Nykänen Arttu Juhani289759.2920246.69144180.66
49Sihvola Ville Juhani288815.740143765.19
50Viren Tuomas Ensio37230.97395724.24142597.51
51Kiviniitty Ari Nestori280328.5212040.22141477
52Rummukainen Raimo Tapio280296.320139994.5
53Paloheimo Aina Katri Johanna210481.7892279.68139638.32
54Ylä-Onnenvuori Reijo Kalevi242984.6478332.87138203.17
55Ruohola Ilkka Olavi234239.2452827.44138162.91
56Laaksonen Juha-Matti168394.79190669.7137057.76
57Pirttilä Mikko Juhani49739.77368090.45136208.31
58Lehtinen Aku Juhani267817.4313590.86136133.3
59Taipale Jorma Anssi Väinämöinen145764.84203563.9136110.37
60Tolppa Kari Tapani47017.09362296.09135928.7
61Vepsä Harri Tuomas220849.0292373.06135459.22
62Forsman Jouni Markku Olavi269269.222646.08134902.13
63Mannila Jaakko Antero98907.74290194.3134838.33
64Laaksonen Ahti Ilmari142835.96212416.39134083.88
65Rautionmaa Matti Jouko Henrik234349.6630960.07131171.79
66Toikka Kari Juhani222507.0437579.24130985.49
67Sätilä Johanna Maaria262595.0210774.9130922.51
68Kaarto Seppo Lauri Kalervo279520.770130378.6
69Helander Kati Johanna70528.79320602.5129935.24
70Leppälä Jyrki Juhani191286.7107576.06127866.07
71Siven Harri Kristian80630.07291219.97127744.44
72Järvinen Sari Helena260791.934747.16127188.6
73Lähteenmäki Kimmo Rauno121628.07219885.98127030.11
74Tuomola Jenni Marjaana248079.0119818.8126291.37
75Jalonen Jukka Pertti Juhani261532.570126198.87
76Tuomola Reijo Eemeli248079.0117973.9125745.65
77Andersin-Lintumäki Karin Johanna Louise23318.18367779.35125537.54
78Kuvaja Seppo Jaakko259403.034126.29124577.24
79Kotro Jukka Ilari250488.660124116.84
80Lauer Seppo Juhani190515.37102812.21123259.81
81Vekka Seppo Kalle Tapani48126.14335408.86123227.44
82Linnero Kimmo Kalevi254259.740122784.6
83Taipale-Kovalainen Krista Katariina248728.940122732.42
84Harju Petri Mikael230835.0638609.79122035.7
85Ajo Aki Petteri209628.9170144.7121955.25
86Harlin Satu Hannele0367283.93121755.46
87Pitkänen Tommi Johannes247717.21619.04121627.01
88Talja Reijo Antti Kalervo60827.04297671.77121120.04
89Helin Mika Juhani245854.111.05119969.21
90Vikki Aarne Tapani116475.25211978.09119945.6
91Järvelä Timo Jaakko246443.060118711.47
92Halmesmäki Mika Ari Antero225981.0628540.24118532.51
93Koskela Jari Markku33193.41333643.92117993.18
94Kallioinen Juha Matti237729.58474.73117338.23
95Ylänen Ilkka Sakari231041.049118.51115656.79
96Lehtovirta Jussi Einonpoika0341753.69115141.42
97Alhainen Matti Heikki67394.33270124.2114505.04
98Kastell Jarmo Uolevi217935.433295.71114027.55
99Pahlman Riitta-Liisa212499.2816194.01113901.22
100Kallioniemi Heikki Antero41408.94304736.87113569.63