Korjaus- ja liitostyöt katkovat vedenjakelua maanantaina ja tiistaina

Vesiyhtiö HS-Vesi katkaisee maanantaina vedenjakelun kahdessa eri osassa kaupunkia liitos- ja korjaustöiden takia.
Asemantakana Aatuntien alueella vesi katkaistaan vuodon korjauksen takia maanantaina arviolta kello 8-16 väliseksi ajaksi.
Voutilassa puolestaan vesi on poikki Asevelitien ja Mäenalustantien ympäristössä liitostöiden takia arviolta kello 12-16 välisenä aikana.
Tiistaina vesikatkoja tai vedenpaineen laskemista voi tapahtua Hattulassa Ihalemmen ja Pelkolan alueilla kello 8-14 välisenä aikana, kun HS-Vesi huuhtelee alueen vesijohtoverkostoa.
Alueiden asukkaiden kannattaa vesiyhtiön mukaan varata katkon ajaksi astioihin talousvettä esimerkiksi wc:n huuhtelemiseksi.
Mikäli vesi värjäytyy katkon päätyttyä, suosittelee HS-Vesi veden juoksuttamista.
HS-Veden mukaan Hattulassa vettä ei kannata käyttää verkoston huuhtelun aikana pyykinpesuun.
Katkoista on lähetetty tekstiviesti-ilmoitus niille asukkaille, joiden puhelinnumerot ovat vesiyhtiön tiedossa.
Katkojen vaikutusalueet voi tarkastaa HS-Veden häiriökartalta osoitteessa www.hsvesi.fi. HäSa