Kanta-Häme

Korkein kunniamerkki KHO:n Pekka Vihervuorelle

Korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) presidentti Pekka Vihervuori saa itsenäisyyspäivänä ensi sunnuntaina Suomen Valkoisen Ruusun suurristin, joka on korkein tänä vuonna jaettavista Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien  kunniamerkeistä. Vihervuori on toiminut  KHO:n presidenttinä vuodesta 2012 lähtien.
 
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ritarikuntien suurmestarina on päättänyt antaa itsenäisyyspäivänä ansioituneille Suomen kansalaisille yhteensä 3 760 kunniamerkkiä. 
 
Lisäksi presidentti on puolustusvoimien ylipäällikkönä myöntänyt 16 Vapaudenristin ritarikunnan kunniamerkkiä. Puolustusvoimien ylipäällikkö on ritarikunnan suurmestari. Valtioneuvos Riitta Uosukainen Imatralta saa 1. luokan Vapaudenristin rintatähtineen, joka on toiseksi korkein ritarikunnan kunniamerkeistä.
 
Professori Tapio Määttä Hämeenlinnasta saa Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkin. 
 
Kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) Lopelta ja hallinto-oikeustuomari Vesa Sirkesalo Hämeenlinnasta saavat Suomen Leijonan I luokan ritarimerkin. 
 
Varatuomari Johannes Koskinen Hämeenlinnasta saa 2. luokan Vapaudenristin.
 
1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen: Uosukainen Riitta Maria valtioneuvos Imatra.
 
2. luokan vapaudenristi: Cederberg Aapo Eljas eversti Helsinki, Elfving Christian Gustaf Östen verkställande direktör Helsingfors, Fagernäs Thor Peter hallituksen puheenjohtaja Helsinki, Hannula Mika Eerik vararehtori Tampere, Koskinen Hannu Erkki Johannes  varatuomari Hämeenlinna.
 
3. luokan Vapaudenristi: Hamari Helvi Kyllikki terveydenhoitaja Simo, Hyppönen Mikko Hermanni tutkimusjohtaja Espoo, Kokkola Antti Tapani diplomi-insinööri Helsinki, Mattson Robert Gustaf Adolf lagman Helsingfors, Mikkola Pauli Jaakko Petteri puheenjohtaja Kirkkonummi, Niiranen Timo Pekka kehityspäällikkö Helsinki, Reini Olli Pekka ylikonstaapeli Loviisa.
 
4. luokan Vapaudenristi: Honkala Hilkka Kaarina sotilaskotisisar Kajaani, Lösönen Olavi myyntipäällikkö Kontiolahti, Tiilikainen Pekka hienomekaanikko Helsinki.
 
Suomen Valkoisen Ruusun suurristi: Vihervuori Aimo Pekka Korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Helsinki.
 
Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki: Baldauf Sari Maritta hallituksen puheenjohtaja Helsinki, Eloranta Jorma Olavi vuorineuvos Helsinki, Himanen Hannu Antero ulkoasiainneuvos Moskova/Helsinki, Krogerus Kaarlo Olavi Mikael hovioikeuden presidentti Helsinki, Leppävuori Erkki Keijo Mikael pääjohtaja Helsinki. 
 
Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki:
Arseni Joensuun piispa Suomen ortodoksisen kirkon apulaispiispa Lapinlahti, Henriksson Anna-Maja Kristina riksdagsledamot Jakobstad, Hietarinta Kai Harri diplomi-insinööri Helsinki, Ihamuotila Mika Risto hallituksen päätoiminen puheenjohtaja Helsinki, Jokela Marjut Anneli oikeusneuvos Helsinki, Kiuru Krista Katriina kansanedustaja Pori, Korhonen Pertti Juhani toimitusjohtaja Helsinki, Manninen Matti Jussi rehtori Jyväskylä, Nerg Päivi Elina kansliapäällikkö Espoo, Poutiainen Soile Mirja Kaarina oikeusneuvos Kerava, Repo Matti Tauno Antero Tampereen hiippakunnan piispa Tampere, Vanhala Seppo-Sakari hallintoneuvos Helsinki. 
 
Suomen Leijonan komentajamerkki: (Yhteensä 41)
 
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki: Määttä Tapio Einari professori Hämeenlinna. (Yhteensä 99)
 
Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki: Heinonen Timo Pasi Petteri kansanedustaja Loppi, Sirkesalo Vesa Jorma Juhani  hallinto-oikeustuomari Hämeenlinna. (Yhteensä 174)
 
Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki: Havila Martti Antero palvelujohtaja Hämeenlinna, Toivonen Vesa Johannes johtava rehtori Hämeenlinna, Vilmunen Jouko Leo Emil tutkimuspäällikkö Hämeenlinna. (Yhteensä 193)
 
Suomen Leijonan ritarimerkki: Aaltonen  Marja Anita vanhempi tutkija Jokioinen, Alarotu Jukka Mauno Uolevi hallintokappalainen Hämeenlinna, Heinonen  Timo-Pekka toimitusjohtaja Hattula, Hult Pertti Olavi projektipäällikkö Hämeenlinna, Keltomäki Reija Hannele  henkilöstöjohtaja Hämeenlinna, Kulmala Jarmo Olavi  toimitusjohtaja Hämeenlinna, Kärmeniemi Pekka Johannes lentokapteeni Hämeenlinna, Majuri Tarja Hannele  kehitysjohtaja Hämeenlinna, Mallenius Ritva Anneli yksikönpäällikkö Riihimäki, Penttinen  Antti Johannes johtaja Hämeenlinna, Raukko Päivi Liisa Helena  palvelutuotantojohtaja Hämeenlinna, Reko Hannu Tapio  puheenjohtaja Forssa, Salminen Raili Lea toimitusjohtaja Hämeenlinna, Suojala  Leena asiantuntija Hämeenlinna. (Yhteensä 288)
 
Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi: Ikonen Mari Liisa Talvikki päätoimittaja Riihimäki, Kolehmainen Juha Kalevi johtaja Hämeenlinna, Koskinen Pentti Rainer laitteistosuunnittelun ryhmäpäällikkö Hausjärvi, Mattheiszen Marja-Leena neuvottelupäällikkö Hausjärvi, Pitkänen Seppo Antero maanviljelijä Riihimäki, Ranki Mika Tapio Laurentius ylikomisario Hämeenlinna, Suomi Sirpa Helena lehtori Forssa, Suonpää Miikka Antero kunnanhallituksen puheenjohtaja Jokioinen, Vuolteenaho Jaana Ulla Kaarina kenttäpäällikkö Janakkala, Vättö Juhani vanhempi energia-asiantuntija Hämeenlinna. (Yhteensä 343)
 
Suomen Leijonan ansioristi: Holm Tuija Terhikki psykologi Hämeenlinna, Hurskainen  Martti Juhani palvelupäällikkö Hämeenlinna, Hytönen Risto Olavi näyttämömestari Riihimäki, Kokko Arja Anita notaari Hämeenlinna, Moilanen Terhi Johanna  diplomi-insinööri Hausjärvi, Mäkelä Hannu Risto Tapani maanviljelijä Hämeenlinna, Näveri Ari Veikko projektipäällikkö Riihimäki, Rekola Jukka Atte Ensio myymäläpäällikkö Riihimäki, Selonen Jarmo Antero ylitarkastaja Hämeenlinna, Seppälä, Heikki Kalle Alber kalustosuunnittelija Hämeenlinna, Tervahauta Jari Kullervo projektipäällikkö Riihimäki, Åkerström Birgitta Mirjami henkilöstösuunnittelija Hausjärvi. (Yhteensä 449)
 
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein: Ala-Mutka Erkki Henrik ylipainaja Janakkala, Haanperä Kirsti Tuulikki päätoiminen tuntiopettaja Turenki, Hietala Jaakko Ilmari ylikonstaapeli Parola, Ilmarinen Kai Jorma It-kehitysvastaava Hämeenlinna, Isomäki Jaana Marketta psykologi Hämeenlinna, Isotalo Minna Karita käräjäsihteeri Riihimäki, Jasu Olli-Pekka erityisopettaja Tammela, Jokinen Jouni Valto Juhani marketpäällikkö Tuulos, Kauppi Heikki Tapani kunnossapitopäällikkö Hämeenlinna, Keskinen Veli-Matti tarkastaja Hämeenlinna, Kiiski Liisa Katariina toimistosihteeri Hausjärvi, Korelin Pekka vuorotyönjohtaja Hämeenlinna, Laine Arto Juhani tuotantopäällikkö Hämeenlinna, Lappalainen Ulla Maarit äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori Hämeenlinna, Liinaharja Kristiina maaseutuyrittäjä Tammela, Lindroos Tarja Tuulikki palkkapalvelusihteeri Hausjärvi, Merilä Eira Kristiina peruskoulun luokanopettaja Forssa, Mikkola Juha Tapio ylikonstaapeli Riihimäki, Nyholm Pentti Armas virastomestari Hämeenlinna, Ovaskainen Erja Anneli rakennusmestari Hämeenlinna, Paajanen Juha Antero ylikonstaapeli Hämeenlinna, Parkkinen Ritva Hannele laskentapäällikkö Janakkala, Rinne Birgit Mailis Hannele talouspalvelusihteeri Hämeenlinna, Roviomaa Esa Reino lehtori Hämeenlinna, Sahlberg-Kelly Tiina Hannele ministerin sihteeri Riihimäki, Salmi Reijo Juhani luokanopettaja Riihimäki, Salminen Timo Vesa Tapio rikosseuraamusesimies Hämeenlinna, Salo Ilkka Antero kuljetuspäällikkö Loppi, Tamminen Risto Einari rikosseuraamusesimies Hämeenlinna, Ukkola Marja Kristiina maanviljelijä Loppi, Vainio Jarmo Johannes päiväkodin johtaja Hämeenlinna, Viitasalo Ilkka Olavi avainasiakaspäällikkö Janakkala, Viljanen Markku Tapani vastaava tutkimusmestari Jokioinen. (Yhteensä 957)
 
Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali: Alakoski Ilkka Veijo Juhani metsäasiantuntija Hämeenlinna, Hietala Tiina-Maija ravintolapäällikkö Riihimäki, Ihalainen Riitta Tuulikki luottovalmistelija Riihimäki, Juntunen Anne-Maija henkilöstösihteeri Hämeenlinna, Juurinen Jarmo Kalle Tapani ympäristövastaava Riihimäki, Keippilä Jari Petri vanhempi rikoskonstaapeli Riihimäki, Kemppi Tarja Anneli alueassistentti Hausjärvi, Kopra Maija Eine Hannele kassanhoitaja Hämeenlinna, Koskinen Jyrki Tapio kenttämestari Forssa, Kähkönen Mika Petri vanhempi konstaapeli Hausjärvi, Lahtinen Vuokko Johanna rahoitusneuvottelija Riihimäki, Leino Jari Tapani projektinhoitaja Hämeenlinna, Lepistö Mirja Leena tietopalvelusihteeri Hämeenlinna, Lilja Leena Oili Johanna kiinteistösihteeri Jokioinen, Mielonen Tarja Irmeli toimistosihteeri Loppi, Mykkänen Pirkko Johanna vastaava ohjaaja Janakkala, Mäkinen Elisa Maija toimistosihteeri Hämeenlinna, Pohjala Jukka Tapani tuotevalmistaja Riihimäki, Pärssinen Simo Petteri karjamestari Tammela, Rantamäki Sanna Pauliina osastosihteeri Riihimäki, Riitamaa Jaana Hannele nuoriso-ohjaaja Forssa, Seppälä Heikki Kalevi tuotannon suunnittelija Hämeenlinna, Sukander Leena Maija myynti- ja markkinointisihteeri Forssa, Tuominen Anitta Marjatta palveluneuvoja Riihimäki, Tuominen Heikki Antero konduktööri Riihimäki, Virta Jarmo Juhani työnjohtaja Hattula, Virtanen Ilpo Martti Sakari vanhempi konstaapeli Janakkala, Vuorinen Pasi Valtteri vanhempi konstaapeli Riihimäki. (Yhteensä 891) 
 
Suomen Valkoisen Ruusun mitali: Huhtilainen Maire Aino varainhankkija Riihimäki, Hynynen Liisa-Hannele tuotannonsuunnittelija Riihimäki, Linden Juha-Pekka prosessinhoitaja Janakkala, Paajanen Pekka Johannes prosessinhoitaja Riihimäki, Pukero Pekka Juhani vuorottaja Hämeenlinna, Päiväniemi Tuula Marjatta hoitoapulainen Loppi, Soinilehto Eija Anneli myynnin tuen asiantuntija Hämeenlinna, Tepponen Hannu Kalevi lihavalmistetyöntekijä Hämeenlinna, Vaittinen Helmi Annikki tutkimusapulainen Jokioinen, Viljanen Tarja Helena talousyhdyshenkilö Janakkala.