Millä perusteella kuntapoliitikot voivat hyllyttää tai erottaa virkamiehiä ja millaisella vastuulla? Rikosprofessori Pekka Viljanen kertoo
Virkarikoslainsäädännön asiantuntija, emeritusprofessori Pekka Viljanen suomii viranhaltijoiden kohtelun kirjavuutta kunnissa: "Epäsuosiossa olevien kimppuun käydään kovalla kädellä, mutta niiden, jotka ovat syystä tai toisesta päättäjien suosiossa, annetaan jatkaa." Hänestä poliitikkojen rikosvastuu on heikoissa kantimissa. Virkarikoskysymyksiä pähkäillään parhaillaan kolmessa Kanta-Hämeen kunnassa.

Virkarikoslainsäädännön asiantuntija, emeritusprofessori Pekka Viljanen suomii viranhaltijoiden kohtelun kirjavuutta kunnissa: ”Epäsuosiossa olevien kimppuun käydään kovalla kädellä, mutta niiden, jotka ovat syystä tai toisesta päättäjien suosiossa, annetaan jatkaa.” Hänestä poliitikkojen rikosvastuu on heikoissa kantimissa. Virkarikoskysymyksiä pähkäillään parhaillaan kolmessa Kanta-Hämeen kunnassa.