Kanta-Häme

Seurakuntavaalit lähestyy – kokosimme alueen ehdokkaista listan

Tarkista listasta oman seurakuntasi kirkkovaltuustoon pyrkivien nimet.
Lammin seurakuntavaaleissa äänestävät tänä vuonna sekä tuuloslaiset että lammilaiset seurakunnan jäsenet, sillä Tuuloksen seurakunta liitetään vuoden 2019 alusta Lammin seurakuntaan. Kuva: Maria Halkilahti, arkisto

Seurakuntiin valitaan uudet päättäjät marraskuussa.

Seurakuntavaalien ehdokasasettelu päättyi syyskuun lopussa, ja kirkkovaltuustoihin ja seurakuntaneuvostoihin pyrkivien nimet ovat nyt selvillä.

Hämeen Sanomat listasi levikkialueensa ehdokkaat. Nimet julkaistaan sunnuntaina sekä lehdessä että verkkosivuilla.

Alueen suurimmassa seurakunnassa, Hämeenlinna-Vanajan seurakunnassa valitaan marraskuussa luottamushenkilöt kunkin seurakunnan omaan seurakuntaneuvostoon sekä seurakunnan edustajat yhteiseen kirkkovaltuustoon. Hämeenlinnan seurakuntayhtymään kuuluvat Hauhon, Hämeenlinna-Vanajan, Kalvolan ja Lammin seurakunnat.

Hauhon seurakunnassa ehdokkaita on 18 seurakuntaneuvostoon ja 15 yhteiseen kirkkovaltuustoon.

Hämeenlinna-Vanajan seurakunnassa ehdokkaita on 75 seurakuntaneuvostoon ja 90 yhteiseen kirkkovaltuustoon.

Kalvolan seurakunnassa ehdokkaita on 17 seurakuntaneuvostoon ja 15 yhteiseen kirkkovaltuustoon.

 

Lammin seurakuntavaaleissa äänestävät tänä vuonna sekä tuuloslaiset että lammilaiset seurakunnan jäsenet, sillä Tuuloksen seurakunta liitetään vuoden 2019 alusta Lammin seurakuntaan.

Lammin seurakuntaneuvoston 12 paikkaa on tavoittelemassa 24 ehdokasta, joista neljä on Tuuloksesta. Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon pyrkii Lammilta ja Tuuloksesta yhteensä 19 ehdokasta.

Lammin seurakunta on vaaleissa jaettu kahteen äänestysalueeseen, jolloin varsinaisena äänestyspäivänä lammilaiset äänestävät Lammin kirkossa ja tuuloslaiset Tuuloksen kirkossa.

Hämeenlinnan seurakuntayhtymään kuuluvissa seurakunnissa ehdokkaiden määrä on pudonnut ainoastaan Hauhon seurakunnassa, jossa ehdokkaita on tällä kertaa 18 omaan seurakuntaneuvostoon ja 15 yhteiseen kirkkovaltuustoon.

Valtakunnallinen trendi on toinen: koko maassa seurakuntavaaliehdokkaiden määrä on tippunut neljän vuoden takaisista vaaleista liki 20 prosenttia. Ehdokkaita nyt kaikkiaan 16200.

Seurakuntaliitokset selittävät osaltaan ehdokasmäärien laskua.

Kanta-Hämeessä ehdokasmäärä on laskenut Hauhon lisäksi myös Janakkalan seurakunnassa, jonka kirkkovaltuustoon pyrkii 51 ehdokasta viidestä valitsijayhdistyksestä. Vuonna 2014 ehdokkaita oli vielä 71.

Kirkkovaltuustossa on luvassa vaihtuvuutta, sillä nykyisistä 27 valtuutetusta vain 12 ja kirkkoneuvoston jäsenistä vain kaksi on asettunut ehdolle.

Hattulan seurakunnassa on ehdokkaita kaikkiaan 32, joista 12 on nykyisiä valtuutettuja.

Koko maassa seurakuntavaaleissa valitaan yli 8000 luottamushenkilöä seuraavaksi nelivuotiskaudeksi.

Äänioikeutettuja ovat yli 16-vuotiaat seurakunnan jäsenet. Viime seurakuntavaaleissa äänestysprosentti oli 15,5.

Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 18. marraskuuta. Ennakkoäänestys tapahtuu 6.–10. marraskuuta. Seurakuntavaalien vaalikone avataan viikon kuluttua maanantaina.

Ehdokkaat saavat äänestysnumeronsa lokakuun alussa.

 

 

Ehdokaslistat Hauhon seurakunta

Ehdolla Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon

Turvallinen Kotiseurakunta -ehdokaslista (6): Hakonen Teemu, Kuivaniemi Jukka, Ormala Markku, Rehuttu Juha, Salminen Sari, Verho Juha

Lähimmäisen asialla -ehdokaslista (5): Nurminen Tiia, Aaltonen Kari, Ahonen Virpi, Tuominen Veikko, Makkonen Osmo

Kirkko kuuntelee -ehdokaslista (4): Honkasaari Ville, Ilonen-Teivonen Liisa, Rantti Matti, Tyvi Tomi

Ehdolla Hauhon seurakuntaneuvostoon

Turvallinen Kotiseurakunta -ehdokaslista (8): Hakonen Teemu, Kuivaniemi Jukka, Mäkinen Minna, Ormala Markku, Rehuttu Juha, Salminen Sari, Timonen Raimo, Verho Juha

Lähimmäisen asialla -ehdokaslista (5): Nurminen Tiia, Aaltonen Kari, Ahonen Virpi, Tuominen Veikko, Makkonen Osmo

Kirkko kuuntelee -ehdokaslista (5): Honkasaari Ville, Maula Ida, Ilonen-Teivonen Liisa, Rantti Matti, Tyvi Tomi

 

Ehdokaslistat Hämeenlinna-Vanajan seurakunta

Ehdolla Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon

Kokoava seurakunta – kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista (13): Ahonen Antti, Hellsten Rafael, Kaloinen Sara, Kukko Teemu, Lindroth Heikki, Mohr Pia-Nina, Mononen Kari, Rautio Sari, Vainio Jarmo, Valkjärvi-Nystedt Pirjo, Warjovaara Aapo, Viherä Esa, Virtanen Kalle

Seurakuntademarit-ehdokaslista (19): Appelroth Ulla, Einiö Mika, Heikkilä Hanna, Heinonen Mia, Häppölä Anna-Kaisa, Kolehmainen Jukka, Nurmi Jari, Nurminen Emma, Nyholm Pentti, Nyholm Soila, Olkinuora Piia, Pekkarinen Marita, Pietilä Mirja, Puro Reino, Risku Veli-Matti, Rissanen Titta, Suoranta Kirsti, Tiesmaa Leena, Tikka Kirsi

Seurakuntaväen ehdokaslista (46): Aaltonen Kalervo, Alanen Erkki, Alanko Ritva, Ansaharju Aulis, Anttila Tiina, Fagerlund Hannu, Filén Iija, Friman Jukka, Hanska Jussi, Heikkilä Henna, Heiskanen Kari, Helenius Riikka, Hieta Antti, Hietanen Riitta, Holopainen Tapio, Hämäläinen Jukka Pekka, Isosuo Juha, Itkonen Risto, Jaalama Erkki, Järvinen Matti, Kivikko Jaana, Koivu Julianna, Kylliäinen Kylli, Leinikka Anja, Levaniemi Jonni, Lindqvist Asko, Manninen Timo, Mäki-Uuro-Tuiskunen Maria, Nikander Jyri, Nykänen Marja-Leena, Paavola Paula, Palomäki Ari, Piirainen Antti, Pänkäälä Outi, Rantakari Riku, Rusko-Laitinen Jaana, Ruuska Tuula, Saarinen Helge, Saario Jukka, Sipilä Jurkka, Sortila Terhi, Syyrakki Sara, Valkama Antti, Valkama Pirkko, Veteläinen Aulis, Vranki-Niemi Tuula

Tulkaa kaikki -ehdokaslista (12): Jantunen Joni, Kaunisto Timo, Kaura Merja, Kemiläinen Marjut, Lindqvist Lauri, Ojansuu-Kaunisto Kirsi, Riikonen Katri, Roine Marianna, Talikka Aku, Tapanainen Kimmo, Vihriälä Ville, Wiik Markku

Ehdolla Hämeenlinna-Vanajan seurakuntaneuvostoon

Kokoava seurakunta – kokoomus ja sitoutumattomat -ehdokaslista (12): Ahonen Antti, Hellsten Rafael, Kaloinen Sara, Kukko Teemu, Lindroth Heikki, Mohr Pia-Nina, Mononen Kari, Vainio Jarmo, Valkjärvi-Nystedt Pirjo, Warjovaara Aapo, Viherä Esa, Virtanen Kalle

Seurakuntademarit-ehdokaslista (19): Appelroth Ulla, Einiö Mika, Heikkilä Hanna, Heinonen Mia, Häppölä Anna-Kaisa, Kolehmainen Jukka, Nurmi Jari, Nurminen Emma, Nyholm Pentti, Nyholm Soila, Olkinuora Piia, Pekkarinen Marita, Pietilä Mirja, Puro Reino, Risku Veli-Matti, Rissanen Titta, Suoranta Kirsti, Tiesmaa Leena, Tikka Kirsi

Seurakuntaväen ehdokaslista (32): Aaltonen Kalervo, Alanen Erkki, Anttila Tiina, Arvio Pekka, Fagerlund Hannu, Filén Iija, Friman Jukka, Hanska Jussi, Heikkilä Henna, Heiskanen Kari, Hieta Antti, Hietanen Riitta, Hämäläinen Jukka Pekka, Jaalama Erkki, Kivikko Jaana, Koivu Julianna, Kylliäinen Kylli, Levaniemi Jonni, Lindqvist Asko, Manninen Timo, Mäki-Uuro-Tuiskunen Maria, Nikander Jyri, Paavola Paula, Palomäki Ari, Piirainen Antti, Rantakari Riku, Rusko-Laitinen Jaana, Ruuska Tuula, Saario Jukka, Sortila Terhi, Syyrakki Sara, Valkama Pirkko

Tulkaa kaikki -ehdokaslista (12): Jantunen Joni, Kaunisto Timo, Kaura Merja, Kemiläinen Marjut, Lindqvist Lauri, Ojansuu-Kaunisto Kirsi, Riikonen Katri, Roine Marianna, Talikka Aku, Tapanainen Kimmo, Vihriälä Ville, Wiik Markku

 

Ehdokaslistat Kalvolan seurakunta

Ehdolla Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon

Kalvolan sosiaalidemokraatit -ehdokaslista (4): Ilmen-Punkari Eila, Laaksonen Tapani, Linna Tuija, Raunisto Marja-Leena

Yhteinen seurakuntamme -ehdokaslista (11): Aumo Riitta, Hyvärinen Elisa, Ilomäki Olli, Koivisto Jouko, Koskela Heikki, Kyhkynen Terhi, Mäkinen Helena, Mäntytörmä Pirita, Nyyssönen Esko, Palo Leevi, Ruuskanen Kristiina

Ehdolla Kalvolan seurakuntaneuvostoon

Kalvolan sosialidemokraatit -ehdokaslista (5): Ilmen-Punkari Eila, Laaksonen Tapani, Linna Tuija, Raunisto Marja-Leena, Välimaa Anja

Yhteinen seurakuntamme -ehdokaslista (12): Aumo Riitta, Hyvärinen Elisa, Ilomäki Olli, Koivisto Jouko, Koskela Heikki, Kyhkynen Terhi, Malmivaara Kari, Mäkinen Helena, Mäntytörmä Pirita, Nyyssönen Esko, Palo Leevi, Ruuskanen Kristiina

 

Ehdokaslistat Lammin seurakunta

Ehdolla Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon

Seurakunta, yhteinen asiamme – kokoomus -ehdokaslista (10): Eerola Jari, Kartano Ulla, Kosonen Ida, Laurila Riitta, Miettunen Maria, Mikkola Marko, Munne Tuula, Rinne Jouni, Silpola Veli-Antti, Tuomi Marita

Lammin sosiaalidemokraatit -ehdokaslista (3): Kuikka Jouko, Lindholm Sinikka, Ojamäki-Salminen Minna-Mari

Ylitse rajojen – puolueisiin sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista (3): Hakala Sinikka, Hanhimäki Sampo, Isomöttönen Ahti

Keskusta keskellä seurakuntaa -ehdokaslista (3): Huostila Mari, Metsola-Rantanen Helena, Silpola Hannu

Ehdolla Lammin seurakuntaneuvostoon

Seurakunta, yhteinen asiamme – kokoomus -ehdokaslista (14): Eerola Jari, Kanerva Esa, Kartano Ulla, Kerttula Anu, Kosonen Ida, Laurila Riitta, Miettunen Maria, Mikkola Marko, Munne Tuula, Riihimäki Seppo, Rinne Jouni, Silpola Veli-Antti, Tuomi Juha, Värri Tuomas

Lammin sosiaalidemokraatit -ehdokaslista (4): Kuikka Jouko, Lindholm Sinikka, Ojamäki-Salminen Minna-Mari, Vesanen Sirkku

Ylitse rajojen – puolueisiin sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista (3): Hakala Sinikka, Hanhimäki Sampo, Isomöttönen Ahti

Keskusta keskellä seurakuntaa -ehdokaslista (3): Huostila Mari, Metsola-Rantanen Helena, Silpola Hannu

 

Ehdokaslistat Janakkalan seurakunta

Janakkalan Kokoomusväki (11): Hiidenkari Tiina, Kupiainen Tero, Laalo Jarmo, Lahti Timo, Lankinen Suvi, Marttinen Kari, Mustalahti Satu, Prauda Satu-Tuutu, Puolakka Sanna, Päivärinta Terhi, Saarinen Kari

Kirkkodemarit (10): Eronen Jani, Hakala Pentti, Huotari Annukka, Heikkinen Anne, Kiukkonen Sirpa, Laamanen Ritva, Lehtovaara Tapani, Leppänen Leena, Särkimäki Lasse, Tamminen Kalevi

Kirkko keskellä kylää (12): Eerola Pirkko, Jauhiainen Juha, Järvenpää Jouni, Kaukonen Raimo, Kivistö Jukka, Linnanmäki Laura, Mäkelä Satu, Stenberg-Salonen Heli, Tapaninen Marianne, Taponen Auvo, Tossavainen Seppo, Uotila Ari

Peruskristityt (4): Hettula Marko, Huhtala Satu, Rytilahti Matti, Saarenpää Jorma

Seurakuntaväki (14): Aitto-oja Piia, Eriksson Niko, Heikka Eetu, Kinnunen Elina, Lamberg Juha, Liljeqvist Pirkko, Luukkanen Kati, Mylly Joona, Pihkala Isto, Puistola Helena, Puusaari Seija, Pöhö Mirja, Rantanen Lilja, Salonen Johanna

 

Ehdokaslistat Hattulan seurakunta

Keskiryhmien seurakuntaväki (18): Aitola Nina, Heikkilä Joonas, Heikkilä Taina, Höök Sari, Keto Anne, Koponen Timo, Kujanpää Sari, Lokinperä Pirkko, Nasi Silja, Ojala Sirkka-Liisa, Ormala Heli, Salvisto Teemu, Suomaa Jussi, Tilus Johanna, Uusikylä Sissi, Viitala Jaakko, Virtanen Kari, Yrjölä Erkki.

Hattulan Kansallinen seurakuntaväki (10): Lindstedt Päivi, Lindstedt Tarja, Tast Anssi, Erkamo Katri, Lammia Kari, Pelkonen Sari, Yli-Pirilä Pia, Nykänen Arto, Ylitalo Leila, Mansikka Helena.

Hattulan Demarit ry (4): Heino Jarmo, Mononen Petteri, Perkiö Marjatta, Lilja Lasse.

Ehdokaslistat Lopen seurakunta

Tulkaa kaikki (7): Tuohimaa-Salminen Kristiina, Pirttilä Satu, Marjanen Joanna, Vuorinen Sakari, Kollin Ossi, Salomaa Ari, Saikkonen Marko

Lopen Kokoomus ja Sitoutumaton seurakuntaväki (10): Auvinen Minttu, Forsberg Katri, Hatakka Jarno, Lukana Anne, Mustajoki Anu-Maarit, Nevanpää Kalevi, Muhonen Pieti, Paalijärvi Sari, Ranta Outi, Rautiainen Riina

Kirkko keskellämme (18): Alho Aimo, Kanerva Risto, Kantanen Kati, Kari Vida, Kataja Janne, Kenttämies Teppo, Kuparinen Marja-Leena, Kuparinen Seppo, Leino Maria, Niemelä Asko, Niemi Arja, Nurminen Niko, Saksala Eija, Siirola Outi, Siivonen Johanna, Suonurmi Riitta, Ul Masih Sabih, Vesto Leena

 

Ehdokaslistat Riihimäen seurakunta

Kotiseurakuntamme parhaaksi (26): Alajoki Markus, Eskola Timo, Haapanen Jarkko, Halleen Mikael, Harjunpää Juhani, Hukkanen Jopi, Koppinen Jari-Pekka, Korpinen Riikka, Kurvinen Virpi, Miettinen Jussi, Mäkilä Juhani, Nevalainen Liisa, Nevalainen Matti, Nummela Leif, Pahkala Ritva, Pohjanvuori Jones, Portin Ismo, Pullinen Tarja, Putkonen Heikki, Räsänen Niilo, Räsänen Päivi, Saxell Kaarlo, Selin Outi, Suuronen Seija, Tuominen Teemu, Vuorinen Paula

Minun kirkkoni (21): Holopainen Päivi, Höök Jorma, Kalke Irma, Koivisto Ari-Pekka, Lahtinen Petri, Laine Tapio, Lähde Pekka, Mäkelä Tapio, Ojala Kalevi, Olkkonen Timo, Paajanen Risto, Palm Leif, Prinkkilä Timo, Pulli Sari, Raninen Jarno, Ranta Juha, Ruponen Pertti, Saarinen Helena, Sauramäki Sanna, Talja Markku, Värtinen Marita

Sekalainen seurakunta (9): Immonen Anne, Kaltemaa-Uurtamo Mari, Kiviharju Mika, Liimatta Timo, Lindgren Anne, Nieminen Timo, Ojanperä Aleksi, Pajari Niina, Pitkänen Suvi

Seurakunta ihmistä varten (17): Aittola Eija, Anttila Auli, Bitter Riku, Esselström Kirsi, Katila Jorma, Kurki Henna, Lammi Mirja, Majaranta Kari, Metsäterä Heidi, Mursula Jukka, Mäkelä Pertti, Ojanen Reima, Sihvonen Mervi, Sinivuori Timo, Snellman-Tenhunen Pirjo-Liisa, Säkkinen Heli, Takala Riitta

Sosialidemokraatit (23): Anttila Karri, Auvinen Maija, Eronen Jari, Helenius Antti, Hellsten Eeva Liisa, Jormanainen Pekka, Karlsson Jarkko, Kettunen Matti, Kotirinta Kaisu, Laitinen Marko, Lehtonen Kari-Veli, Lehtonen Lauri, Makkonen Anna-Liisa, Mallenius Harri, Mattila Teija, Nahkuri Miia, Nokkala Hannu, Nummela Esko, Nurmi Silja, Peurala Ville, Ruuskanen Kristina, Sallinen Soile, Valli Jouni

 

Ehdokaslistat Hausjärven seurakunta

Elävä seurakunta (9): Hakola Martti, Järvinen Laura, Karjalainen Eila, Klemola Outi, Kontula Eva, Puranen Anne, Soppi Heini, Soppi Sami, Walldén Jan

Hausjärven demarit ry (2): Masalin Kari, Ollila Maaret

Hausjärven keskustaväki (10): Alastalo Tiina, Ihalainen Esko, Juuri Anu, Liski Kaisa, Miettunen Outi, Pajunen Laura, Pukkila Mari, Reunanen Kai, Silvan Timo, Vehmas Ari

Sinun ja minun sininen seurakunta (8): Haaparanta Malla, Heikkilä Maria-Elina, Jokinen Päivi, Kosenius Jari, Laakso-Piki Päivikki, Lahtinen Saara-Leea, Palkkimäki Heikki, Teppola Eero