fbpx
Kanta-Häme Hämeenlinna

Selvitimme Kanta-Hämeen tulokärjen taustat – Katso mistä vaurauden potti kertyi

Vain seitsemällä kantahämäläisellä oli yli miljoonan euron verotettavat tulot.
Telakoneen toimitusjohtaja Matti Rautionmaa osallistui kahdeksan vuotta sitten telapäiville. Kuva: Seppo Pessinen
Telakoneen toimitusjohtaja Matti Rautionmaa osallistui kahdeksan vuotta sitten telapäiville. Kuva: Seppo Pessinen

Kanta-Hämeen suurimmat verotettavat tulot olivat humppilalaisen Telakoneen entisellä omistajalla Matti Rautionmaalla. Hän myi maanrakennuskoneyrityksensä viime vuonna.

Rautionmaan verotettavat tulot olivat 3 680 000 euroa.

Yli miljoonan euron verotettavat tulot olivat vain seitsemällä kantahämäläisellä. Heidän miljoonatulonsa tulivat pääomatuloista, usein yrityskaupoista.

Jakob Krogius on Katisten kartanon nykyinen omistaja. Ilkka Brotherus on Sinituotteen omistaja ja suursijoittaja. Amer Sportsin myynti nosti toissa vuonna Brotheruksen yhdeksi koko maan suurituloisimmista.

Teuvo Rintamäki on Konecranesin entinen talous- ja rahoitusjohtaja. Hän on johtanut viime vuodet perustamaansa Safedo-yritystä, joka myy ensiaputarvikkeita ja -koulutusta.

#Kanta-Hämeen suurituloisimmat 2020Ansiotulot, €Pääomatulot, €Tulot yhteensä, €Verot ja maksut yhteensä, €
1Rautionmaa Matti Jouko Henrik259909.513421054.633680964.141293362.93
2Krogius Lars Jakob Erik20992.21738707.241759699.44593045.06
3Brotherus Ilkka Johannes108703.2815856901694393.28585206.65
4Taipale Kirsi Carita7445.761358221.591365667.35463046.15
5Rintamäki Teuvo Matias Iisakki86205.171249219.771335424.94456036.79
6Ventola Markus Juhana83714.171215079.871298794.04444217.77
7Hiltunen Marko Veikko Tapio100903.121125894.331226797.45420869.65
8Kalliokoski Juha Antero285804.74710570.69996375.43385093.75
9Mänttäri Mika Juhani98004.81835878.34933883.15326371.8
10Kolu Maija Susanna49719.75877734.52927454.27309562.55
11Kolu Harri Ensio44431.38871309.88915741.26304926.7
12Stenberg Jari Matti39979.36845474.11885453.47294544.81
13Uhari Mikko Johannes714867.8152723.98867591.78431501.41
14Isola Anna-Kristina744683.1966576.54811259.73398651.32
15Harju Petri Mikael716979.9172040.98789020.89392170.32
16Viita Jari Antti173284.32584567.28757851.6277846.85
17Pulkrabek Ryan Anthony20002.2723523.08743525.28247132.94
18Rekola Ari Petri0727707.75727707.75244133.64
19Lähteenmäki Kimmo Rauno212367.44500715.47713082.91272014.25
20Salvisto Olavi Arvo Antero65296.65628311.44693608.09235114.95
21Harlin Jari Heikki Rainer230630.09404811.23635441.32247672.41
22Koponen Olli Pertti581538.633630.8615169.4319720.67
23Haavikko Heikki Juhani399361.96190898.54590260.5265400.73
24Taipale Irmeli Marja-Liisa380469.44167560.07548029.51245092.22
25Kuisma Janne Juhani448648.476893.45525541.85252409.82
26Koskela Jari Markku33078.31477006.18510084.49165495.68
27Komulainen Sami Erik Untamo484370.378951.22493321.59250019.79
28Meltoranta Joni Pekka Tapani215740.54250253.7465994.24184721
29Stenberg Jouko Juhani4666.19440254.31444920.5150086.69
30Harlin Ulla-Maija169473.18265834.79435307.97167526.61
31Ajo Aki Petteri294559.12132687.75427246.87188795.79
32Kivimäki Marko Heikki Mikael420114.670420114.67212180.51
33Mäkipää Marja-Liisa302117.46107435.05409552.51184521.8
34Miettinen Antti Markus71354.03330149.42401503.45136446.97
35Harlin Satu Hannele0397475.01397475.01131902.61
36Mäkinen Jussi Antero122675.77268782.01391457.78144442.78
37Anttila Jouko Tapani79956.9308799.51388756.41132712.87
38Laakso Janne Tapio333920.145274.67379194.77178988.16
39Pouttu Timo Jaakko Nestori77991.24293766.55371757.79126677.15
40Hyvönen Anna Kristiina348441.7722407.14370848.91179354.28
41Rantanen Kyösti Antero3930.86361472.52365403.38121913.87
42Kiviniitty Ari Nestori346977.5612648.31359625.87181630.57
43Sokka Pekka Tapio350606.485215.68355822.16182009.87
44Järvinen Mervi Pirkko Kaarina86088251328.76337416.76117835.6
45Heinämäki Taisto Johannes46240.17290757.44336997.61109704.99
46Nykänen Arttu Juhani315605.5921233.97336839.56161951.63
47Herbst Heinz Carl0336753.91336753.91108041.31
48Paajanen Markku Olavi81909.1250124.36332033.46111899.33
49Lehtinen Aku Juhani331533.470331533.47167017.02
50Brotherus Pia Monica91163.28236484.58327647.86116149.48
51Taipale Jorma Anssi Väinämöinen129801.25194339.94324141.19124365.06
52Rummukainen Raimo Tapio321269.320321269.32163248.95
53Anttila Seppo Juhani302185.8418417.16320603155924.89
54Ojala Juha-Matti320378.950320378.95157531.12
55Vesama Anssi-Pekka285231.4833822.44319053.92148816.96
56Jalonen Jukka Pertti Juhani318673.990318673.99158444.91
57Jaakonsaari Riku Juhani25123.29293333.09318456.38104882.69
58Halmesmäki Mika Ari Antero304665.0913283.57317948.66157417.81
59Kaukoranta Tuukka Pekka97987.09218992.32316979.41113280.03
60Halmesmäki Milla Emilia99023.08213752.45312775.53111746.63
61Korhonen Onni Oskari207788.0898772.19306560.27131311.86
62Andersin-Lintumäki Karin Johanna Louise30230.81275327.26305558.0798751.47
63Tytylä Timo Olavi13079.73288786.93301866.6698583.37
64Salminen Juha Petri180949.97119544.23300494.2126370.42
65Suontausta Ari Tapani39425.48256385.74295811.2297646.92
66Fedorov Valentin294405.240294405.248222.33
67Ruohola Ilkka Olavi240776.9251393.09292170.01144428.37
68Vanne Sami Pentti51755.18239305.69291060.8796658.1
69Ylhäinen Jarmo Juha32078.43257564.43289642.8692711.3
70Laakkonen Jarmo Antero194931.8992811.72287743.61122289.34
71Ylä-Jarkko Mervi Kaarina274683.0311900.56286583.59141489.47
72Tiitola Topi Petteri266409.5119258.53285668.04137024.3
73Mäkilä Jukka Nikolai281942.183086.26285028.44139467.84
74Suontausta Teija Maarit28333.33254607.79282941.1290274.41
75Kotavuo Jukka Tapani278585.483086.26281671.74134458.19
76Vekka Seppo Kalle Tapani44598235562.52280160.5289468.21
77Saarinen Satu Maria32567.52247162.46279729.9888419.16
78Salminen Kari Erik150447.45128366.74278814.19111256.14
79Hasila Jyrki Eero Vihtori21546.9256906.16278453.0690495.2
80Tiainen Pertti Markku Tapio67531.2210386.87277918.0795910.52
81Rinneheimo Rami Juhani276021.831840.13277861.96134399.99
82Stenberg Kimmo Kalevi10535.28266959.76277495.0489729.32
83Lönnholtz Ansa-Katariina Alexandra5110.25271727.2276837.4591760.69
84Helin Mika Juhani275197.450275197.45137075.96
85Kaukonen Kimmo Kalervo42567232249.7274816.790561.31
86Palosuo Matti Tuomas273746.380273746.38131864.73
87Kallioinen Juha Matti252655.9821079.53273735.51131045.27
88Virtanen Markku Antero58744.94214300.67273045.6195052.43
89Karppinen Toni Miika271928.980271928.98136112.91
90Huotala Jouko Paavo Tapani269714.680269714.68128263.67
91Pulli Marko Ilmari268392.040268392.04137655.51
92Lamberg Janne Petteri245768.522244.16268012.66127321.21
93Kuusela Eija Helena163420.28102553.33265973.61110423.93
94Orkola Tommi Antero259542.295232.04264774.33132158.03
95Kilpeläinen Tommi Heikki264360.860264360.86131828.05
96Leino Janne Henrik114321.18149861.28264182.4698901.5
97Salonen Jussi Sakari43976.67218197.57262174.2483766.5
98Pystynen Juha-Pekka261999.250261999.25128800.52
99Oksanen Virpi Elisabet210787.4349901.36260688.79118163.64
100Anttila Pirjo Tellervo65163.03194005.81259168.8488643.66
101Hussein Mustafa Fadil245022.6114092.14259114.75119072.79
102Knuuttila Jorma Veikko Aleksanteri33957.51224931.27258888.7881792.42
103Linnero Kimmo Kalevi258733.710258733.71124531.44
104Pasula Kari Juhani257805.070257805.07119797.12
105Halmesmäki Esa Pekka87105.5170236.72257342.2288809.13
106Koskiola Jorma Henrik255215.550255215.55122309.19
107Katajamäki Kimmo Kalevi24668.61225192.17249860.7878283.72
108Kalpala Lauri Juhani230130.0619225.01249355.07118486.21
109Rosenberg Max Fredrik43759.95205200.89248960.8481124.07
110Aaltonen Heli Marketta229975.2718296.28248271.55115519.19
111Paloheimo Aina Katri Johanna233717.7212650.17246367.89126694.63
112Ahonen Jorma Antero125629.33120307.99245937.3291075.71
113Ehrnrooth Henrik Wilhelm Robert7641.35237731.94245373.2980024.68
114Lauer Seppo Juhani37475.8207658.62245134.4278125.92
115Mäkelä Mauri Aatos19022.86225213.92244236.7878548.2
116Piispanen Anne Maarit240182.342775.19242957.53120394.98
117Pahlman Riitta-Liisa174094.7367685.68241780.41109704.68
118Pettai Liina240818.320240818.32116133.29
119Hautala Jouni Tapani240797.630240797.63116642.28
120Rouhento Tommi Artturi58812.8180424.49239237.2977481.74
121Ylhäinen Jari Juhani101.12238724.55238825.6780136.98
122Bäckman-Vatanen Kristiina Hannele102677.68135769.59238447.2790240.9
123Mäyränpää Timo Oskari22510.95215912.09238423.0476575.56
124Kallioniemi Matti Olavi Johannes3012.65235280.01238292.6679880.89
125Janhunen Pekka Juhani57700.01180204.63237904.6478502.09
126Laurila Otto Elias73129.41164482.6237612.0179762.81
127Tuomaala Laura Annika71142.07165263.36236405.4380223.1
128Päivärinta Juha Pekka Tapani43188.76192381.18235569.9476306.37
129Alasentie Matti Antero129689.18103978.09233667.2789180.1
130Kemppainen Pertti Tapani67992.79165239.25233232.0478667.42
131Toikka Kari Juhani228536.684597.97233134.65124543.57
132Heimo Timo-Jukka Kalevi210111.9122490.32232602.23105732.76
133Mäki Susanna Kristiina208753.4622903.97231657.43105865.91
134Sandberg Jukka Pentti Jalmari224257.266882.26231139.52105877.25
135Tuomainen Mikko Petteri230695.980230695.98107809.97
136Monto Markku Tapani153204.0877051.5230255.5893163.99
137Fryckman Rolf Mikko47717.25181758.2229475.4574575.74
138Holappa Tero Pentti227164.872097.69229262.56111332.15
139Vepsä Harri Tuomas126879.32102245.84229125.1688502.92
140Rusanen Roni Kalle Artturi63719.6165263.36228982.9676587.69
141Tuusa Jyrki Tapio225395.172925.72228320.89111064.85
142Kiiliäinen Aki Petteri227697.030227697.03109233.71
143Helén Annakaija225952.430225952.43105992.83
144Ahonen Päivi Kerttuli206207.2419002.81225210.05105056.37
145Rautiainen Kosti Mikko Samuli224199.18260.23224459.41108084
146Vuoksio Kimmo Tapani189149.9533923.6223073.55102092.72
147Vekka Tommi Seppo Juhani122871.6199111.34221982.9585891.54
148Tenovuo Matias Henrik220167.771383.43221551.2106782
149Moisander Jouni Petri Juhani40306.66180942.64221249.371219.22
150Sankari Tomi Ensio134182.386061.32220243.6290704.63
151Penttilä Taavi Elias213261.285905.92219167.2101916.79
152Lindblom Kai Markus162289.0956808.07219097.1693969.76
153Äkräs Marko Kalevi203694.7815352.58219047.36103722.36
154Ukkonen Timo Juhani103273.34114918.8218192.1476764.24
155Kantola Mika Henrik217176.710217176.71103311.62
156Rantala Kirsi Maria145294.3171711.89217006.290008.38
157Ikonen Janne Tapio19358.06195943.24215301.367226.12
158Paloheimo Martti Oskar98854.46116088.01214942.4775177.5
159Oksanen Petri August211022.682836.86213859.54101552.91
160Sälli Tuukka Antero12560.15201257.55213817.771195.28
161Stenberg Jarmo Juhani10324.76202952.65213277.4168177.42
162Karamäki Raimo Olavi35212.25177393.66212605.9170143.47
163Raunio Veli Jussi193073.0318226.15211299.1899149.38
164Mäkinen Mika Kalevi33717.38177306.49211023.8766268.66
165Vallioniemi Raimo Antero69677.69141265.53210943.2272024.65
166Jylhä Jorma Vesa100049.43110867.78210917.2176390.83
167Vuoristo Veikko Paavo111505.698732.13210237.7378401.18
168Häkkinen Jarno Olavi208704.890208704.8998912.19
169Kaleva Kauko Erkki Juhani36768.66171672.76208441.4266257.22
170Kassari Yrjö Kaarlo Johannes16180.64191371.98207552.6269077.24
171Bitter Riku Tapani Valdemar117632.2689748.68207380.9478839.1
172Kortemaa Juha Petteri58293.3149023.79207317.0968063.38
173Kuvaja Seppo Jaakko172399.8134710.7207110.5191462.6
174Pihalehto Maili Pirkko Helena19539.2187505.5207044.768815.09
175Haavisto Mika Petteri206804.940206804.9496953.55
176Kinnunen Saija Johanna160518.7145817.31206336.0286221.27
177Leskinen Sally Emilia195874.0210314.77206188.7998289.95
178Hallamaa Kimmo Jaakko Antero170039.9636005.5206045.4687254.63
179Anttila Markku Mikael131456.2274308.65205764.8781991.69
180Jussila Samuel Kustaa37880.5167160.82205041.3264910.66
181Hakala Juha Uljas204999.2727.03205026.3102862.2
182Pihlaja Ari Kalevi105371.3598110.58203481.9377663.7
183Rekola Atte Juhani161098.6242207203305.6286363.5
184Teinilä Tuula Marketta136597.4666702.16203299.6283783.33
185Jokinen Juha Antero20672.01182364.4203036.4167103.36
186Sysinoro Pirjo Anneli9356.46193460.08202816.5467358.56
187Suutari Mikko Juhani193630.167135200765.1693237.68
188Sundholm Immo Seppo Ilmari199731.5381199812.5396255.98
189Järvelä Timo Jaakko199652.390199652.3994849.69
190Taipale-Kovalainen Krista Katariina199580.450199580.4593844.46
191Alakärppä Anna-Mari199492.90199492.991391.36
192Heinonen Juha Matti197862.741452.64199315.3896211.21
193Roine Tomi Tapani199249.910199249.9194899.19
194Juonela Heidi Johanna135991.5662808.32198799.8881053.27
195Tuderman Veikko Olavi81847.32116664.16198511.4869614.41
196Malmiala Kalle Martti48770.16149673.22198443.3864453.33
197Herlevi Veli Matti9355.3189061.66198416.9665388.2
198Voutilainen Jukka Pekka165059.8232850.5197910.3284076
199Kapanen Niko Klaus Petteri55825.57141282.48197108.0562978.15
200Kotro Jukka Ilari196247.88822.38197070.2694352.21
201Wessman Teija Kaarina197001.820197001.8295686.13
202Mikkola Matti Juhani184626.2112147.33196773.5489924.38
203Kaartinen Kari Olli Tapani183553.9313156.71196710.6488548.31
204Arvo Petri Kalevi Tapio169511.4326745.87196257.387269.93
205Utriainen Kari Juhani182963.2113191.83196155.0489318.08
206Jahkonen Rami Juhani189776.835757.34195534.1789650.17
207Sakoné Réné Jean-Christian195212.110195212.1188623.77
208Pietikäinen Sirpa Maria183100.512002.51195103.0165392.75
209Rantanen Helena Inkeri60778.56133076.06193854.6265697.71
210Tast Anssi Akseli193464.970193464.9793273.96
211Norbäck Kaisu Marleena173736.2619236.7192972.9687117.51
212Mattila Esa Tapio192845.290192845.2990011.21
213Hirvinen Toni Mikael Raimonpoika184589.017607.03192196.0489445.48
214Pitkänen Veli Matti78199.36113100.53191299.8966310.34
215Göransson Hans Johan167301.5523837.96191139.5186515.38
216Sinivaara Marjo Salli Kaarina39706.78151312.87191019.6560477.34
217Liljeroos Hannu Tapio Antero76571.7114374.48190946.1864041
218Engbom Arto Uolevi168974.9121922.55190897.4686166.01
219Lindblom Ulla Kristiina133561.7557315.18190876.9378206.52
220Riekkola Lauri Kalervo188685.842158.29190844.1389333.2
221Kartano Matti Janne Juhani174318.316112.35190430.6588010.19
222Pirttioja Kimmo Heikki59448.99130772.94190221.9362194.65
223Raivio Mikko Olavi55440.61134724.77190165.3862617.32
224Christophe Terhi Katariina188540.031524.72190064.7586312.13
225Laurell-Niiranen Päivi Helena84480.52105440.27189920.7967548.76
226Rekola Janne Olavi30568.42159213.5818978259336.43
227Arposuo Jani Niilo Olavi168034.2721386.29189420.5685094.97
228Arbelin Mikko Esko Antero186871.682054.07188925.7587944.23
229Tandefelt Pekka Arvid59071.75129643.2188714.9555138.7
230Nummela Sami Harri Kalevi188554.670188554.6791066.13
231Heikkinen Mika Petri182435.965798.59188234.5586541.12
232Rolig Petri Sakari181512.976684.25188197.2287781.07
233Sorsa Matti Sakari177712.739869.82187582.5587512.06
234Ruini Marko Juhani161316.2724781.71186097.9881106.27
235Leppälä Jyrki Juhani94905.0290678.33185583.3568596.13
236Perttunen Pekka Tapani172640.5812804.59185445.1784547.22
237Saarinen Antti Mikael33734.41151687.44185421.8558187.37
238Kauranen Harri Tapani144535.3840862.07185397.4576700.11
239Kortelainen Seppo Ilkka Juhani183975.031049.7185024.7388453.3
240Luitparo Martti Kalervo18807.65166002.12184809.7757114.13
241Schugk Jan Peter184273.82111.28184385.186403.61
242Ilomäki Risto Sakari184008.50184008.585227.52
243Kotkasaari Eero Matti152759.1230935.82183694.9480356.53
244Yrjänä Juha Kalevi183511.340183511.3488359.34
245Merivirta Jan-Michael Carlos183504.430183504.4386208.92
246Paasonen Jukka Pentti Tapio180082.023415.9818349882547.41
247Raidal Mirko183088.060183088.0681150.16
248Vuorinen Pasi Sakari151596.4230760.15182356.5777699.12
249Viitanen Sami Pekka Olavi181660.380181660.3886120.14
250Raunamaa Pertti Sakari180096.8936.58181033.3885060.33
251Salonen Ari Pekka171775.18702.22180477.3284075.45
252Huhtamäki Mika Juhani180374.340180374.3484133.5
253Junttila Juha Ilmari143835.4835991.84179827.3274691.97
254Järvelä Kimmo Antero46840.26132721.7417956258370.14
255Simola Juha Pellervo178288.910178288.9182092.91
256Raitio Eero Antero177443.02503.84177946.8691090.56
257Miettunen Jyrki Pekka Antero61938.64115924.96177863.659391.33
258Nieminen Kari Olavi71632.51105863.66177496.1759869.79
259Saarinen Timo Matti177482.950177482.9582541.26
260Lahti Ismo Tapani129574.9147749.82177324.7367155.71
261Kantelus Jarno Kristian154391.1822902.54177293.7276542.64
262Sollo Tommi Tapani56073.21121045.22177118.4357361.78
263Kemppi Tarja Sinikka176796.090176796.0981868.85
264Kalliola Raimo Antero71556.35105209.48176765.8358411.45
265Erhola Leeni Marina176468.550176468.5583717.96
266Kuusiniemi Juha-Ossi109000.3467390.56176390.967945.81
267Palmroth Kurt Olavi24802.61151581.56176384.1754476.38
268Sipilä Jukka Tuomas107951.2468160.64176111.8869065.44
269Ahonen Marko Tapio176051.760176051.7679651.2
270Pesula Aliina Eleonoora113968.1661358.13175326.2966156.15
271Teppo Jouni Tapio174475.04809.55175284.5983534.6
272Lodvonen Veijo Tapio6096.7168923.28175019.9858457.57
273Vuoksio Ira Annika124562.0650029.05174591.1171247.62
274Viitaila Mikko Antero170742.573791.08174533.6578924.31
275Kuhanen Markku Juhani158812.0715597.53174409.676945.31
276Ortamala Jouko Tapani174063.6341.28174404.8887738.89
277Alasmaa Anna Karoliina69118.92105259.02174377.9458133.16
278Laaksonen Juha-Matti174021.80174021.877860.96
279Lähde Reijo Armas130450.5543548.86173999.4173718.3
280Kovalainen Jari Tapani173909.160173909.1680031.04
281Tuomola Marko Taisto Kristian99736.5373560.52173297.0563774.91
282Kaakinen Juha Veli173173.915.5173179.4181551.93
283Ventola Jouko Antero66978.36105045.84172024.259091.66
284Komulainen Anna Riitta168743.493240.06171983.5579309.6
285Äijälä Markku Juhani171679.250171679.2580648.34
286Leppänen Jyrki Antero151375.720273.85171649.5575167.88
287Huuhtola Kimmo Olavi151501.2919740.63171241.9271096.09
288Ropponen Jussi Taneli171078.570171078.5780244.78
289Tuomola Reijo Eemeli148693.222194.66170887.8674584.66
290Järvinen Terhi Tellervo170746.960170746.9677315.33
291Lindegaard Helle170708.620170708.6277317.53
292Hovila Teemu Mikael170380.430170380.4378400.46
293Launiala Helena153040.716898.6169939.371526.08
294Mc Grath Albert Nicholas169709.990169709.9977380.47
295Liljeström Reijo Ensio7414.3162038.23169452.5356348.34
296Lindqvist Kai Mikael157126.2912198169324.2977389.83
297Heinonen Leena Päivi Marjatta31729.31137294.01169023.3252480.87
298Aartela Vesa Pekka168946.990168946.9980230.08
299Klossner Leena Irmeli168547.960168547.9677698.5
300Suur-Askola Seppo Antero80502.0487865.34168367.3858201.96
Lista sisältää sekä Verohallinnon että toimituksen keräämiä tietoja.

Hämeenlinnalainen Markus Ventola on A-insinöörien yksikönjohtaja. Hän oli yksi yrityksen osakkaista. Yritys myytiin pääomasijoitusyritykselle.

Hämeenlinnalainen Marko Hiltunen on yksi Uudenmaan Lämpötekniikan perustajista ja osakkaista. Yritys myytiin viime vuonna ruotsalaiselle Instalcolle.

Yli puolen millin ansiotuloja

Maakunnan suurimman ansiotulot (744 000 euroa) ovat Marimekon entisellä suunnittelijalla Anna-Kristiina Isolalla. Yli puolen miljoonan ansiotuloihin ylsi hänen lisäkseen vain kaksi henkilöä.

Konecranesin entinen johtaja Mikko Uhari jäi eläkkeelle viime vuonna. Hänen ansiotulojaan selittänevät yhtiön optio- ja osakepalkkiojärjestelmät.

Uharia hieman pienempiin ansiotuloihin saivat tyytyä Huhtamäen johtotehtävistä eläköitynyt Olli Koponen ja Konecranesin teknologiajohtaja Ari Kiviniitty. Koponen ja Kiviniitty ovat molemmat aikoinaan johtaneet työnantajiensa Hämeenlinnan yksiköitä.

Konecranesin integraatiojohtaja Topi Tiitola sai tyytyä yhtiön vanhempia johtajia vaatimattomampiin asioihin. Hänen ansiotulonsa olivat 266 000 euroa.

Keskon horeca-yhtiön Kespron riihimäkeläisellä johtajalla Mika Halmesmäellä oli runsaan 300 000 euron ansiotulot. Tölkkitehdas Can-Packin johtaja Pokka Sokka ansaitsi enemmän kuin Halmesmäki, yli 350 000 euroa.

Kamuxin perustaja ja toimitusjohtaja Juha Kalliokoski sai verotettavaa ansiotuloa 285 000 euroa. Pääomatuloja kertyi yli 700 000 euroa. Petri Harju omistaa Hämeenlinnan Toimistotarvikkeen, jonka yritysmuotona on toiminimi.

Juttu jatkuu grafiikan jälkeen.

Pankkien ja vakuutusyhtiö toimitusjohtajat, lääkärit ja apteekkarit ovat yhä ansiotulojen kärkisijoilla. Etelä-Hämeen Osuuspankin toimitusjohtaja Mika Helin voitti niukasti kollegansa.

Vitabalanssin ja Kanta-Hämeen Tuotetuotteen omistajaperheiden jäsenet nauttivat hyvistä tuloista. Useilla Taipaleilla ja Harlineilla on huipputuloja.

Koronavisiireillä rahaa

Koronavuoden erikoisuus ovat turvavarusteita valmistavan forssalaisen C.P.E. Productionin osakkaiden suuret tulot. Yritys valmistaa myös suojavisiireitä, joiden kysyntä räjähti kasvuun. C.P.E:n liikevaihto kasvoi yli 12 miljoonan euron, josta jäi liikevoittoa yli 2 miljoonaa euroa. Maija ja Harri Kolun verotettavat tulot olivat lähes miljoona euroa viime vuonna.

Jari Stenberg myi forssalaisen lasinkierrätysyrityksen Uusioaineksen vuonna 2018 sijoitusyhtiöille. Hän on nyt sorajalosteyhtiö Jarkirin pääosakas ja toimitusjohtaja. Yhdysvaltalainen Ryan Pulkrabek on Yhdysvaltain kansalainen, jolla on ohjelmistoyritys Hämeenlinnassa.

Herkkumaan toimitusjohtajan Atte Rekolan veli Ari Rekola on ilmeisesti ostettu ulos yrityksestä. Ari Rekolalla oli yli 700 000 euron verolliset pääomatulot.

Lue vielä toimittajan kommentti: Raatajat verojen alaiset

Menot