Kanta-Häme

Veteraanipäivänä 27.4.2016 annetut mitalit

Tasavallan presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on 27.04.2016 päättänyt antaa ansioituneille sotiemme veteraaneille Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan I luokan mitalin.

Kunniamerkkejä annettiin yhteensä 3618 henkilölle.

 

 

Forssa

Ahlgren Sylvi, lotta
Ahlstedt Aila, lotta
Anttila Onni, sotaveteraani
Cederqvist Maini, lotta
Haapakoski Ahti, sotaveteraani
Haarlo Väinö Vilhelm, sotaveteraani
Hellsten Soini, sotaveteraani
Hietamäki Helvi, lotta
Jalava Tarmo, sotaveteraani
Järvinen Hilma Sisko, lotta
Järvinen Otto Paavali, sotaveteraani
Kaleva Lasse, sotaveteraani
Kemppi Kalevi, sotaveteraani
Kemppi Olavi, sotaveteraani
Kotiranta Aili, lotta
Laitonen Jaakko, sotaveteraani
Lamberg Kalevi, sotaveteraani
Lehtonen Matti, sotaveteraani
Lehtonen Uuno, sotaveteraani
Lempää Maila, lotta
Lähteenoja Mirjam, lotta
Lätti Erkki, sotaveteraani
Mero Mirjam, lotta
Mero Sulo, sotaveteraani
Mykkänen Yrjö, sotaveteraani
Mäkinen Tenho, sotaveteraani
Nieminen Martti, sotaveteraani
Niiranen Väinö, sotaveteraani
Närvänen Sirkka Annikki, lotta
Parm Eino August, veturinkuljettaja
Pennanen Maila, lotta
Perälä Anna, lotta
Reponen Anja, lotta
Ruponen Helmi, lotta
Saarinen Pentti, sotaveteraani
Salonen Sulo Jalmari, autoilija
Suontausta Erkki, sotaveteraani
Tervashonka Hannu Kalevi, sotaveteraani
Uusitalo Pauliina, lotta
Venho Kerttu, lotta
Viitamäki Erkki Toivo, sotaveteraani
 

Hattula

Pajala Aune, lotta
Reponen Toivo Sulo, sotaveteraani
Tuominen Onni Olavi, sotaveteraani
 

Hauho

Aalto Väinö Timo, sotaveteraani
Huhtala Meeri Mirjam, lotta
Laine Lempi, lotta
Mustonen, Tauno, sotaveteraani
Salonen, Marjatta, lotta
Salonen, Pentti Olavi, sotaveteraani
Satula, Ilmari, sotaveteraani
Westerlund, Eino Jalmari, sotaveteraani

 

Hausjärvi

Ahlqvist Martta, rouva
Eerikäinen Olavi, autoilija
Ekholm Kerttu Annikki, myyjä
Huittila Toivo Einari, maanviljelijä
Jaatinen Toivo Tuomas, maanviljelijä
Kaijankari Heikki, maanviljelijä
Kosunen Martta, rouva
Kuparinen Pauli Matias, sahuri
Leino Kalevi, sotaveteraani
Mäkelä Siviä, lotta
Niemelä Veikko Tapio, maanviljelijä
Nummivaara Matti Rikhard, maanviljelijä
Pietilä Maija-Riitta Annikki, laboratoriohoitaja
Putkonen Sauli, rintamaveteraani
Riihelä Vieno Esteri, emäntä
Salonen Maire Helvi, emäntä
Tamminen Toivo Ilmari, maanviljelijä
 

Hämeenlinna

Elo Martta, lotta
Eskola Eero Antero, sotaveteraani
Green Hilkka Kyllikki, lotta
Haapalahti Reino Kaarlo, asentaja
Heinonen Maija-Sisko, lotta
Helanterä Mikko, sotaveteraani
Helanterä Tuovi Marja, lotta
Helenius Pentti, rakennusmies
Helminen Alisa Helena, lotta
Hietamies Esko Ensio, sotaveteraani
Hinkkanen Pentti, sotaveteraani
Hukka-Dukpa Hellin M., lotta
Hyppönen Maila, lotta
Hytönen Yrjö Eenokki, sotaveteraani
Iivonen Kalervo Lennart, sotaveteraani
Jaakkola Heikki Iisak, sotaveteraani
Joensuu Tauno, sotaveteraani
Juvonen Onni Elis, sotaveteraani
Jäske Maria, lotta
Kallioportti Antti J., sotaveteraani
Kanninen Anna Esteri, lotta
Kaskela Eino Ilmari, sotaveteraani
Kaugin Anna, lotta
Keskinen Aino Laila Päivikki, lotta
Keso Toivo Aulis, maanviljelijä
Kirisaari Pentti Vihtori, sotaveteraani
Kirves Pentti, sotaveteraani
Kiuru Henna, lotta
Kojo Aili Marjatta, lotta
Komulainen Viljo, sotaveteraani
Koskinen Martti, autoilija
Kosola Eeva Elisabet, lotta
Kosonen Jouko, sotaveteraani
Kouhia Kauko, sotaveteraani
Kujala Hanna, lotta
Kujanpää Kustaa, sotaveteraani
Kukkonen Yrjö Olavi, sotaveteraani
Kuusela Anni, lotta
Käppi Hilkka, lotta
Laamanen Antti, maanviljelijä
Laine Esko, sotaveteraani
Laitio Mirja, lotta
Larimo Jaakko, sotaveteraani
Lautala Helvi, lotta
Lehmus Annikki, lotta
Lehtinen Irja Piriitta Annikki, lotta
Lehtinen Pauli Eino Olavi, sotaveteraani
Leponiemi Sirkka, lotta
Leskinen Eeva Katri, lotta
Levola Taimi Kyllikki, lotta
Lindholm Erkki Armas, muurari
Lipsonen Aino, lotta
Lirkki Kerttu Annikki, lotta
Lonka Ensio, sotaveteraani
Louhiala Esko Marcus, sotaveteraani
Luoma-aho Saimi, lotta
Luukkonen Pirkko Helena, lotta
Majala Risto Sakari, metallimies
Majala Sulo Armas, sotaveteraani
Mankki Urpo, sotaveteraani
Mattila Aarne, sotaveteraani
Niemelä Reino Johannes, sotaveteraani
Nikkilä Väinö Antero, sotaveteraani
Nokkala Inkeri, lotta
Palo Tauno Aarto Johannes, sotaveteraani
Partanen Teuvo Kalevi, sotaveteraani
Pasanen Mauno, sotaveteraani
Perksalo Toini Ester, lotta
Perksalo Yrjö Josef, sotaveteraani
Pietilä Toini Kyllikki, lotta
Pirtola Edit Marjatta, lotta
Pitkänen Erkki, sotaveteraani
Pulkkanen Hellä Kaarina, lotta
Rantalainen Aili, lotta
Rantalainen Olavi J., sotaveteraani
Rantanen Vilho Aadolf, metsätyönjohtaja
Rekola Kyllikki, lotta
Rekonen Matti Olavi, sotaveteraani
Roine Niilo Osmo, laitosmies
Rummukainen Ester, lotta
Rutanen Irma, lotta
Ryyppö Rakel Albertina, lotta
Saarikko Toivo Erland, sotaveteraani
Saarinen Helvi, lotta
Salminen Anna Elina, lotta
Salminen Ester, lotta
Salo Aarne Rudolf, sotaveteraani
Seppänen Uuno, sotaveteraani
Silosuo Veikko Olavi, sotaveteraani
Siltanen Erkki Aukusti, sotaveteraani
Sipola Maija, lotta
Sopenperä Taisto H., sotaveteraani
Sulonen Pentti Kalervo, sotaveteraani
Takkinen Anja Valpuri, lotta
Teiskonlahti Toivo, sotaveteraani
Turunen Anna-Liisa, lotta
Vainio Toini Sylvi, lotta
Walden Olavi, sotaveteraani
Vallila Risto, sotaveteraani
Vihavainen Aulis U., sotaveteraani
Viitanen Mauno, sotaveteraani
Virta Marjatta, lotta
Vuorinen Irma Helinä, lotta
 

Janakkala

Henttonen Arvo, sotaveteraani
Hietanen Kerttu, lotta
Kekki Mauri, sotaveteraani
Kekki Mirjam, lotta
Kiukkonen Hilkka, lotta
Korhonen Saara Lyydia, lotta
Kyöstilä Erkki, sotaveteraani
Laitinen Eeva, lotta
Lepistö Toivo Johannes, sotaveteraani
Mannila Aarre, sotaveteraani
Pullinen Tyyni Maria, lotta
Saavalainen Kauko, sotaveteraani
Saimanen Lauri, sotaveteraani
Sairanen Irne Kaarina, lotta
Salli Lauri, sotaveteraani
Siivola Eero, sotaveteraani
Sulava Jaakko, sotaveteraani
Toivonen Eino, sotaveteraani
Valtanen Enne, lotta
Ylöstalo Erkki, sotaveteraani
Ylöstalo Hellä Helena, lotta
Yrjönen Tora Linnea, lotta
 

Lammi

Heikkilä, Aaro, sotaveteraani
Heino, Aira, lotta
Jussila, Uuno, sotaveteraani
Kiuru, Irja Annikki, lotta
Koskinen, Aili Kyllikki, lotta
Lehtinen, Arvi, sotaveteraani
Lehtinen, Jaakko, sotaveteraani
Lindqvist, Saara, lotta
Lukkarinen, Kerttu, lotta
Maasilta, Kaisa, lotta
Mattila, Pauli, sotaveteraani
Mehtäläinen, Katri Kyllikki, lotta
Peippola, Irja, lotta
Simola, Elli, lotta
Tonteri, Ester, lotta
Tyrkäs, Reino, sotaveteraani

 

 

Loppi

Hellsten Väinö Antero, maanviljelijä
Ihamäki Pentti Jalmari, työnjohtaja
Mustajoki Ahti Olavi, maanviljelijä
Peltola Kalle Vihtori, muurari

 

Riihimäki

Mäki Olavi Ensio, rintamaveteraani
Peltonen Tyyne Elisabet, rintamaveteraani
Pyyhtiä Lahja Liisa, rintamaveteraani
Salonen Pentti Jooseppi, rintamaveteraani
Similä Pentti, rintamaveteraani
Taivalmäki Olga, rintamaveteraani

 

Tammela

Haapanen Anelma, lotta
Haavisto Martti, sotaveteraani
Karonen Sulo, sotaveteraani
Koivula Mikko, sotaveteraani
Seppälä Mauno, sotaveteraani
Siitonen Kalle, sotaveteraani
Virkki Matti, sotaveteraani
 

Tuulos

Harjula, Aini, lotta
Harjula, Reino Ilmari, sotaveteraani
Ihamuotila, Kirsti Liisa, lotta
Sahlsten, Lauri Veikko, sotaveteraani

 

Päivän lehti

30.10.2020

Fingerpori

comic