YIT aloittaa rakentamisen Keinusaaressa
YIT aloittaa asuinkerrostalon rakennustyöt Keinusaaressa keväällä.
– Alueelle tulee vapaarahoitteista asuntotuotantoa. Asemakaavaprosessi on loppusuoralla, jonka jälkeen haemme rakennuslupaa näillä näkymin helmikuussa, sanoo YIT Asuintalot Etelä-Suomen yksikön johtaja Sami Viitanen.
YIT on suunnitellut rakentavansa Keinusaareen viisi viisikerroksista kerrostaloa. Viitasen mukaan kaikkea ei rakenneta kerralla, vaan tarkoituksena on rakentaa yksi talo vuodessa.
YIT on ostanut VR:ltä maa-alueen Keinusaari II -kaava-alueelta, joka sijoittuu Korentokadun, rautatien, Kutalanjoen ja Vanajantien väliselle alueelle. Ensimmäinen kerrostalo rakennetaan Korentokadun ja Hilpi Kummilan tien risteyksen läheisyyteen.
Kerrostalot sijoittuvat lähelle rautatietä, jonka takia käytöstä poistettu valkotiilinen VR:n varastorakennus puretaan. VR:n käytössä ollut punatiilinen rakennus jää sen sijaan paikoilleen. (HäSa)