Joulupukki on parantumaton jouluihminen – Arvasitko Kaupunkiuutisten joulupukin oikein?

Kaupunkiuutisten pukkikisaan osallistui tänä vuonna 296 lukijaa, jotka arvuuttelivat, kuka pukin parran takana luuraa.
Viimeisen vihjeen jälkeen oikeita vastauksia alkoi sadella toimitukseen.
Pukki on ensimmäistä kauttaan kansanedustajana istuva Mirka Soinikoski (vihr.).
Jouluna tärkeintä pysähtyminen
Ennen kansanedustajauraa Soinikoski työskenteli anestesialääkärinä. Ammatissaan hän tottui, että usein jouluna hän oli töissä.
– Nyt saa olla kotona. Se on ihanaa.
Soinikosken perhe on toiminut sijaisperheenä ja jouluisin kotona oleva kokoonpano vaihtelee. Yleensä pukki käy oven takana, eikä tulee lainkaan sisään.
– Tärkeintä on pysähtyminen ja se, että ehtii viettää aikaa yhdessä.
Soinikoski paljastaa olevansa parantumaton jouluihminen, joka aloittaa joulun tunnelman luomisen jo hyvissä ajoin ennen h-hetkeä.
– Panostan tunnelmaan, en siivoukseen.
Soinikosken jouluperinteisiin kuuluu katsoa Lumiukko-elokuva.
– Sitä ennen vielä sählätään, mutta kun elokuva alkaa, rauhoitumme viettämään joulua.
Eduskunta tammikuun joulutauolla
Eduskunta on joulutauolla tammikuun loppuun asti. Tuolloin Soinikoski aikoo tehdä töitä maakunnassa.
– Päivät eduskunnassa ovat todella hektisiä. Sairaalakokemuksesta on siinä hyötyä, sillä tahti on kova.
Aikaisemmin syksyllä Soinikoski mietti joulutaukoa ja ajatteli “loman” olevan vähän liian pitkä. Lähempänä joulua hän on huomannut, että hyvästäkin stressistä täytyy palautua.
– Olen innostunut työstäni, mutta siitäkin pitää palautua, että jaksaa olla taas innostunut.
Joulupukkikisan voittaja arvottu
Joulupukkikisan arpaonni suosi hämeenlinnalaista Mona Kalpalaa. Hän voitti 100 euron lahjakortin.
Joulupukkikisa
Kaupunkiuutisissa arvuuteltiin joulukuun ajan, kuka on joulupukin parran takana.
Tänä vuonna pukkia arvasi 296 lukijaa.
100 euron lahjakortin voitti Mona Kalpala, Hämeenlinna.
Lisää kommentti