Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Juhani Honka ja Jari Koskinen: Perustetaan Evolle tiedepuisto – Evo Science Park

Mitä jos Evo-asiassa laitettaisiin kirkko keskelle kylää? Perustettaisiin Evon tiedepuisto, Evo Science Park.

Siellä tehtäisiin ja esiteltäisiin laajasti kaikkea metsiin liittyvää toimintaa metsän suojelusta erilaisiin metsänkäsittelymuotoihin, retkeilystä eräkulttuuriin.

Evolla kävijää, suomalaista tai ulkomaalaista, ei kiinnosta, onko alue perustettu ulkoilulain vai luonnonsuojelulain perusteella.

Ei, ihmisiä kiinnostaa se, mitä siellä saa tehdä, nähdä tai kokea ja missä voi yöpyä, syödä tai mitä muita palveluita on tarjolla. Tämän ihmiset katsovat netistä, maailmanlaajuisesti. Helppo brändätä, kun sisältö on kunnossa.

Oma Evo-laki alusta alkaen

Edellä oleva vaatii sen, että tehdään oma Evo-laki ihan alusta alkaen.

Ei mitään kytkentää luonnonsuojelulakiin tai johonkin muuhun nykyiseen säädökseen.

Siinä määritellään metsien käyttö, suojeltavat alueet, käytettävät reitit, olemassa olevan metsätieverkoston käyttö, kalastusmahdollisuudet, metsästys, erilaiset liikuntamuodot ja niin edelleen.

Tämä olisi se aidosti puhtaalta pöydältä lähtevä ratkaisu. Idean saa ottaa käyttöön ja ihan ilmaiseksi.

Juhani Honka

Hämeenlinna

Jari Koskinen

Hauho

Lue myös: Kansallispuiston status on vetonaula – Evo houkuttelisi myös tieteestä kiinnostuneita matkailijoita (mielipide, 28.4.2021)

Kansallispuisto ja hirvieläinkolarit (mielipide 3.5.2021)