Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Clone-festivaalilla nähdään myös paikallista elokuvataidetta

Perjantaina alkavalla digitaalisiin elokuviin keskittyvällä Clone digital film -festivaalilla nähdään tänä vuonna myös hämeenlinnalainen elokuva. Mediakeskuksen elokuvakurssin lopputyönä toteutettua Karitsa-elokuvaa on tehty alkuvuodesta asti.

– Olemme tehneet kaiken alusta alkaen itse. Karitsa on komedia, joka kertoo äidin ja pojan suhteesta, kertovat elokuvakurssille osallistuneet 17-vuotiaat Natalia Tolmatsova ja Laura Nieminen.

Viimeistä kertaa järjestetyn elokuvakurssin ohjaava opettaja Jussi Myllyniemi on tyytyväinen kuuden nuoren aikaansaannokseen.

– Elokuva on tehty ammattimaisella tyylillä. Vaikka Suomessa onkin nykyään liikaa mediatyöntekijöitä, voi elokuvakurssin taidoista olla silti hyötyä muissa ammateissa. (HäSa)