Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Sailas: Suomi ei ole hyvinvointivaltio

Valtiosihteeri Raimo Sailas patistaa suomalaisia pysymään pidempään töissä, jos nykyiset etuudet ja palvelut halutaan säilyttää.

– Suomessa keskimääräinen eläkkeellelähtöikä on 59 vuotta, mikä on liian alhainen, Hämeenlinnan Paasikivi-Seurassa torstaina puhunut Sailas sanoo.

Sailaksen mielestä suomalaisten käsitys hyvinvointivaltiosta on hämärtynyt.

– Hyvinvointivaltiota määritellään paljolti sen perusteella, miten runsaasti etuuksia se tarjoaa. Hyvinvointivaltion syvin olemus on kuitenkin korkeassa työllisyydessä. Tässä mielessä Suomi ei ole hyvinvointivaltio.

Suomi ei ole ongelmineen kuitenkaan yksin, vaan samanlaisia ongelmia Sailas näkee monissa muissakin EU-maissa.

Monet nykyisen hyvinvoinnin säilyttämiseen tähtäävät päätökset tehdään Sailaksen mukaan nykyisin kunnissa. Hän patistaa kuntia uudistuksiin, jotta kunnallisveroprosentit pysyisivät kohtuullisina.