Suomalainen Emma rankattiin maailman 12 parhaan kakkutaiteilijan joukkoon: "Nyt kakkujeni hinta on 10 000 euroa" – Uteliaisuus muutti elämän suunnan
Kansainvälistä uraa tekevä kakkutaiteilija Emma Ivane oli vielä muutama vuosi sitten tamperelainen konetekniikan diplomi-insinööri Emma Iivanainen. Nyt kolmikymppinen Ivane valittiin ainoana pohjoismaalaisena kirjaan, jossa esitellään 12 maailman parasta kakkutaiteilijaa. Tapasimme hänet onnistuneen Lontoon matkan jälkeen kodissaan Helsingissä, missä hän kertoo satumaisen tarinansa kakkujen valtiattareksi.
Arkkitehtien Alvar Aallon ja Eliel Saarisen mukaan nimensä saaneet kissaveljekset ovat ensimmäisinä vastassa, kun ovi Helsingin Puu-Vallilassa sijaitsevaan asuntoon avautuu. Kauniin puutalokaksion emäntä ottaa vieraat vastaan utuisenvärisessä pitkässä sifonkimekossa. Prinsessamaailma jatkuu, kun astumme kuvaajan kanssa keittiön puolelle. Pöydällä komeilee kolmekerroksinen nykymuodin mukainen korkea täytekakku. Valkoisen kakun keskimmäisen kerroksen pinta on pitsimäistä. Koristelu on vielä kesken, joten pääsemme seuraamaan talon emäntää, kakkutaiteilija Emma Ivanea työssään. Ovessa lukee Iivanainen , Ivane on taiteilijanimi.