Vankilassa istuva Jesse tapaa kolmea lastaan vain 15 minuuttia videon välityksellä viikoittain – Riseltä synkkä arvio, koska lapset taas pääsevät lähitapaamisiin
Tuhannet vankien lapset eivät ole koronan takia päässeet tapaamaan vanhempaansa yli kahteen kuukauteen. Tässä jutussa vanhemmat kertovat, mitä se tarkoittaa lasten arjessa. Rikosseuraamuslaitos painottaa, että rajoituksilla suojataan vankien terveyttä ja henkeä. Arviolta joka kolmas vanki kuuluu koronan riskiryhmiin. Toistaiseksi yhdelläkään vangilla ei ole todennettu tartuntaa.
“Lapseni on liian nuori keskittyäkseen videotapaamiseen. Hän touhuaa koko ajan jotakin, painelee tietokoneen nappuloita, hosuu tai lähtee pois ruudun äärestä. Kyselee jatkuvasti, että milloin tulet isi kotiin. Kun yritän selittää tilannetta, hän innostuu, että isi tulee huomenna. Ei hän ymmärrä, mikä korona on.”