Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Toteutuvatko kesätyöt tänäkään vuonna? Yritykset eivät uskalla tarjota vielä varmaa paikkaa – Näin nuoret, työnantajat ja SAK opastavat poikkeusajan työnhakuun

Suurten kauppojen ja monien kuntien kesätyöhaut ovat jo päättyneet tai päättymässä. Kauppaketju Lidliin tuli yli 20 000 hakemusta, joista valittiin onnekkaat noin tuhanteen paikkaan. Osa pienistä työnantajista odottaa edelleen, mitä uskaltaa luvata, tai jättää mahdollisuuden perua, jos sulkuja on kesälläkin. Kesätyön etsiminen vaatii nyt pinnistämistä. Tässä jutussa annetaan kahdeksan helpottavaa vinkkiä.

Enna Herva, 23, näkee melkein kotinsa ikkunasta entisen työnantajansa Lidlin myymälän. Lidliin hän ei kuitenkaan tänä vuonna hakenut kesätöihin. Hän opiskelee proviisoriksi ja halusi töitä lääkealalta tai sairaalasta.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Hämeen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Hameensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi