Kehotus juomaveden keittämiseen jatkuu yhä Rengon Sahantien ja Lunkaankulmantien alueella. Vesiyhtiö HS-Vesi uudisti keittämiskehotuksen torstaina.
Viime tiistaina tapahtuneen putkirikon takia kaikki ruoka- ja juomavesi tulee keittää rikon vaikutusalueella.
Tiistaina otetuista ensimmäisistä näytteistä ei havaittu ulosteperäisiä bakteereja. Torstaina otettujen toisten näytteiden tulokset valmistuvat ensi viikolla.
Veden keittokehotus jatkuu, kunnes kaikkien suunniteltujen näytteiden tulokset on todettu puhtaiksi. Kehotuksen purkamisesta ilmoitetaan asianomaisille.
Vesijohtoverkostoa desinfioidaan kloorilla tällä viikolla. Kloorin mausta huolimatta vettä voi käyttää normaalisti. Keittämätöntä vettä voi käyttää peseytymiseen, ellei siinä ole poikkeavaa väriä tai hajua. Myös astiat voi pestä keittämättömällä vedellä, mutta ne on pesun jälkeen kuivattava huolellisesti. HäSa