Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

"Jos minä olen miettinyt Ruotsia vaihtoehtona, sitä ovat miettineet myös matkanjärjestäjät" – Lapin matkailuyrittäjä pelkää 72 tunnin koronasäännön karkottavan turistit

Harrinivan perheyritys Muonion Jerisjärveltä on yksi korona-ajan kärsijöistä. Ruskamatkailijoita ei näy, eikä jouluksikaan ehdi myydä koneita täyteen. Seuraamme, täyttyykö kalenteri syksyn mittaan, vai pitääkö toimitusjohtaja Niina Pietikäisen toteuttaa ajatuksensa siirtää ryhmämatkat Ruotsiin.

Aurinko kylvettää syysmaisemaa Muonion Jerisjärvellä. Mustikanvarvut puskevat aurinkoon kirkkaanpunaista maaruskaa ja koivuissa hehkuu keltainen kulta. Ruskamatkailijoita ei maisemaa ihastelemassa silti näy. Ei kotimaisia, eikä ulkomaalaisia.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Hämeen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Hameensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi