Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Sihvosen Nuoret Leijonat -analyysi Päävalmentaja Lämsä oli luonut uudet nuotit nuorille – Suomen hyökkäysnopeus löi laudalta Slovakian puolustuksen

Päävalmentaja Tomi Lämsä esikuntineen oli tehnyt oivalliset siirrot taktisella puolella Nuorten Leijonien pelaamiseen sitten murheellisen Sveitsi-ottelun. Suomi pyrki pelaamaan nopeaa kiekkokontrollilätkää lyhyin syötöin onnistuen siinä esimerkillisesti. Nuoret Leijonat pelasi kosolti edelleen viivelähtöjä, mutta suoritti ne niin nopeasti kuin suinkin. Seuraus oli se, että Suomen hyökkäyspelinopeus löi tämän tästä laudalta Slovakian epäjärjestyksessä pelanneen viisikon puolustuspelinopeuden. Ja mikä tärkeää, tämä tapa rakentaa peliä johti Suomen vahvaan peliotteeseen kaukalon jokaisella osa-alueella. Suomen 5–2-voitto oli suoritukseltaan suvereeni.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Hämeen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Hameensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi