Uutiset

Apparaat päätti lopettaa maratoniin

Hämeenlinnalainen sporttiklubi Apparaat pääsi tiistaina 8.11. eli perustamispäivänään kunniakkaaseen maratonin maaliin, sillä vuonna 1974 perustettu seura sai täyteen 42 ikävuotta.

Seuran vielä 13 elossa olevasta jäsenestä kahdeksan ennätti tulla Apparaatin viimeiseen kokoukseen, jossa päätettiin lopettamisen lisäksi lahjoittaa seuran tilillä olevat varat Hämeenlinnan Tarmon yleisurheilujaostolle.

Apparaat syntyi, kun innokas ystäviensä juoksuttaja, anestesialääkäri Jaakko Levänen, muutti Helsinkiin. Jotta Leväsen synnyttämä innostus säilyisi ystävien kesken, 11 lääkäriä ja 11 ei-lääkäriä perustivat juoksuseuran.

Nimi Apparaat on keksijänsä silmälääkäri Jarmo Sammalkiven mukaan ranskalaista perua ja tarkoittaa jotakin ylevää ja hienoa samalla kun se kertoo Apparasta eli Ahvenistosta, jota apparaatilaiset sunnuntaiaamuisin kiersivät Vuorentaan lenkin kautta .HÄSA

Asiasanat

Päivän lehti

27.10.2020

Fingerpori

comic