Uutiset

Ari Viitalasta …HPK:n naisten …urheilutoimenjohtaja

Ari Viitala on valittu HPK-naisten lentopallopalloilun urheilutoimenjohtajaksi. Hänen vastuullaan ovat seuran valmennus-, kilpailu- ja junioritoiminta.

Viitala on pitkän linjan lentopallomies. Omalla aktiiviurallaan Kärsämäeltä kotoisin oleva Viitala pelasi muun muassa Jyväskylän Kirin, Metso-Lentiksen ja lentopalloseura Hesan joukkueissa myös pääsarjan otteluita. Hän on nyt Team Tawast -Volleyn puheenjohtaja, nuorten valmentaja ja seuran miesten joukkueen pelaaja.

TT-Volleyn toiminta on päättymässä ja seura on sulautumassa HPK:hon. Samalla HPK aloittaa lentopallotyttöjen junioritoiminnan. TT-Volleyssa pelaa tällä kaudella joukkue naisten Ykkössarjassa, kaksi joukkuetta naisten Kakkossarjassa ja miesten joukkue Kakkossarjassa.

– Urheilutoimenjohtajan tehtävä on kaikin puolin mielenkiintoinen ja teen sitä sivutoimenani. Omaa rooliani tämä valinta selkeytti. Koko seuran valmennuksen tekeminen on nyt omissa näpeissäni, Viitala sanoo.

Hän on jo aloittanut työnsä Kerhon lentopallonaisissa.

– Sormet ovat jo savessa, mies myhäilee. (HäSa)

Asiasanat

Päivän lehti

27.11.2020

Fingerpori

comic