fbpx
Uutiset

Aulangon hallista jatkovalitus

Aulangon hotellikylpylän monitoimihallin rakentamista Aulangonniemeen vastustavat kolme yhdistystä jättivät valituksen korkeimpaan hallinto-oikeuteen keskiviikkona.

Hämeenlinnan hallinto-oikeus päätti helmikuussa äänin 2 -1 hylätä Hämeenlinnan seudun luonnonsuojeluyhdistyksen, Etelä-Hämeen luonnonsuojelupiirin ja Hämeen Kulttuuriperinnön Suojelijat -yhdistyksen valitukset Hämeen ympäristökeskuksen myöntämästä poikkeamispäätöksestä hallin rakentamiseksi kylpylän jatkoksi Aulangonniemen puistoalueelle.

– Alueella on uuden asemakaavan laatiminen kesken. Kiireisellä rakentamisella laitetaan kaupunkilaiset tapahtuneiden tosiasioiden eteen eikä maankäyttö- ja rakennuslain edellyttämää vuorovaikutusta tulevasta kaavasta voi tapahtua. Tarkkoja selvityksiä ja tutkimuksia ympäristövaikutuksista ei ole tehty, Hämeen Kulttuuriperinnön Suojelijat -yhdistyksen sihteeri/asiamies Marjatta Kaarakka sanoo. (Häsa)

Menot