Uutiset

Hakan juhlat jatkuivat Hämeen viestissä

Valkeakosken Haka ei pettänyt kannattajiaan sunnuntaina hiihdetyssä Hämeen maakuntaviestissä. Seuran ykkösjoukkue sujutteli kotiladuillaan Korkeakankaan hiihtokeskuksessa ylivoimaiseen voittoon ennen Lempäälän Kisaa ja Tampereen Pyrintöä.

Hakan menestystä täydensi neljänneksi sivakoinut seuran kakkosjoukkue, joka kukisti viidenneksi sijoittuneen Hämeenlinnan Hiihtoseuran vain kolmella sekunnin kymmenyksellä.

Hakan voitto ei ollut tänäkään vuonna suuri yllätys. Seura juhli sunnuntaina nimittäin jo 21. perättäistä maakuntaviestin voittoa. Kaikkiaan hakalaiset ovat voittaneet perinteikkään viestin jo 40 kertaa.

Hakan kahdeksan hiihtäjän joukkueen voittoaika 36 kilometrin kisassa oli 1.28.13,2. Lempäälän Kisa hävisi voittajille kaksi minuuttia ja 22 sekuntia. Lopussa hyvin kirinyt Pyrintö hävisi puolestaan kärjelle jo 4.48, ja Hakan kakkonen 5.34.

Hämeen viestin tiukin kisa käytiin tänä vuonna Hakan kakkosjoukkueen ja Hämeenlinnan Hiihtoseuran ankkurien kesken. Hakan Artturi Pensasmaa kukisti HlHS:n Mika Hakalan vaivan muutamalla monon mitalla.

Hakan voittajajoukkueessa lykkivät Tuomas Saksa, Satu Heikkilä, Joni Rauhansalo, Hilda Kukonlehto, Akseli Vuorinen, Liisa Anttila, Markus Sinijärvi ja Juha-Matti Mikkolainen. Tasaisen joukkueen parhaita olivat Kukonlehto (N16 3 km perinteinen osuus), Vuorinen (N18 3 km vapaa), Sinijärvi (My 5 km vapaa) ja Mikkolainen (My 8 km vapaa), jotka voittivat osuutensa.

Voittajien ankkurin ei tarvinnut tänäkään vuonna iskeä tosissaan. Reilun kahden minuutin johdossa oman urakkansa aloittanut Mikkolainen odotteli Lempäälän Kisalta kovempaa panosta.

– Pieni kutina ennen kisaa oli, että LeKi olisi voinut panna pelin jännemmäksi. Yllättävän suureksi ero kuitenkin pääsi repeämään, Mikkolainen ihmetteli.

Mikkolainen työnteli voittajien ankkurina jo neljättä kertaa.

– Voittaminen on joka kerta ihan yhtä mukavaa. Tästä on hyvä lähteä valmistautumaan kolmen viikon kuluttua Jämillä käytäviin talven ensimmäisiin SM-kisoihin, Mikkolainen suunnitteli.

Mikkolainen paras saavutus viime talven SM-laduilla oli kuudestoista sija vapaan takaa-ajokisassa. Mies oli myös kaksi kertaa mukana maailmancupin kisoissa.

– Tavoitteena on hiihtää tänä talvena vielä kovempaa. Kunto on ainakin nyt nousussa, Mikkolainen vakuutti.

Kuusela ja Hakala…osuusvoittajia

Hämeenlinnan Hiihtoseura ylsi Hämeen viestissä vuosi sitten kolmanneksi. Palkintopallikorokkeelle seuraa povattiin tänäkin vuonna, mutta aivan parhaimpaansa varamiehinen seura ei Korkeakankaalla venynyt. Kovista menijöistä HlHS:lta puuttuivat Tour de Skillä kilpaillut Laura Ahervo ja ampumahiihdon IBU-cupissa urakoinut Matti Hakala.

Osuusajoissa hiihtoseuralaisista kärkeen kirivät viestin aloittaja Mikko Kuusela (My 8 km perinteinen) ja Maija Hakala (Ny 3 km vapaa). Jämin SM-laduille valmistautuvat sivakoijat hoitelivat urakkansa rutiinilla.

– Kaikki sujui ihan hyvin. Aika helppohan lenkki tosin oli, mutta hyvää harjoitusta SM-kisoihin, Kuusela muistutti.

Myös Hakala oli tyytyväinen lyhyeen vetoonsa.

– Pitemmänkin lenkin olisin voinut hiihtää. Meno oli aikamoista säheltämistä, kun sai koko ajan painella ihan täysiä, Hakala jutteli.

Kuuselan ja Hakalan lisäksi HlHS:n oktetissa hiihtävät Jenni Mattila (Ny 3 km p), Johannes Lassila (M16 3 km p), Meri Hanska (N16 3 km p), Samu Sippola (M18 3 km v), Antti Soittila (My 5 km v) ja Mika Hakala (My 8 km v).

HlHS:n ankkuri Mika Hakala oli sunnuntaina kovassa kyydissä. Kilpaladuilla jo jäähdyttelijäksi tunnustautuva hiihtäjä ei harmitellut, vaikka Hakan kakkosjoukkueen Artturi Pensasmaa likisti ohi kalkkiviivoilla.

– Kyllä nuorempi kaverikin sai työnnellä ihan tosissaan. Totta kai tappio aina hieman kaivelee, mutta ihan hyvä suoritushan tämä oli työkykyä ylläpitävältä kuntoilijalta, Hakala nauroi.

69. kerran hiihdetyssä Hämeen viestissä oli mukana 21 joukkuetta. Hämeenlinnan seuroista laduilla oli myös Kalvolan Isku, joka jäi viimeiseksi (ero kärkeen reilut puoli tuntia). (HäSa)

Asiasanat

Mainos