Hämeenlinnalaisia kisaa pääsystä Kesäillan Valssiin
Viihdyttäjä 2011 -kilpailu on edennyt semifinaalivaiheeseen. Semifinaalissa nähdään myös hämeenlinnalaisia.
Äänitekarsinnan perusteella Naantalin Kylpylässä 30.3. järjestettävään semifinaaliin on valittu kuusi orkesteria, jotka kilpailevat tittelin lisäksi myös pääsystä ensi kesän Kesäillan Valssi -ohjelman housebändiksi.
Hämeenlinnalaisväritystä on tanssiorkesteri Veikko Niemisen kokoonpanossa ja Janne Laine ja Venetsian pumpussa. Muut semifinalistit ovat: Mustankipee, Savanni, Hurma ja Kunnon Miehet.
Viihdyttäjä -kilpailun kautta maineeseen ovat nousseet muun muassa Taikakuu, Charlies, Syke ja Sinitaivas -orkesterit. Viime vuoden voittaja Teemu Harjukari ja Taivaanrannanmaalarit valmistelevat parhaillaan albumiaan.
Kilpailun 31.3. järjestettävään finaaliin pääsee semifinaalista kolme orkesteria. (HäSa)