fbpx
Uutiset

Hämeenlinnan Hiihtoseura säilytti asemansa

Hämeenlinnan Hiihtoseura oli kuluneen kauden maastohiihdon seuraluokittelussa kymmenes eli valioluokkaa. Yhteispisteet 424,8 nousivat hieman edellisvuodesta, mutta sijoitus säilyi samana.

Kuluneen viiden vuoden aikana HlHS on kasvattanut pistemääräänsä ja nostanut tasaisesti sijoitustaan (2008 30:s, 2009 21:s, 2010 19:s).

Hämeen piirin seuroista hämeenlinnalaisten edelle ylsi vain Valkeakosken Haka, joka oli viides (589,4p). Kärkikaksikko oli edellisvuoden tapaan Ounasvaaran Hiihtoseura (697,3p) ja Oulun Hiihtoseura (688,4p) ennen Hollolan Urheilijoita (614,9p). Piireistä paras oli Häme.

Yhteispisteisiin huomioitiin 15 eri kohtaa ja ne jaettiin kolmeen osa-alueeseen, joista nuorisotoiminta kattoi puolet ja huippu-urheilu sekä harrasteliikunta molemmat neljänneksen.

Nuorisotoiminnassa HlHS oli maan seitsemäs ja parhaat pisteet tulivat hiihtokoululaisten määrästä ja Ski-Passeista.

Kalvolan Isku palkittiin

Maastohiihdon I-luokkaan eli 150 parhaan joukkoon ylsivät Janakkalan Jana (118:s), Kalvolan Isku (134:s) ja Riihimäen Kiista-Veikot (144:s).

Isku kuului eniten toimintaansa parantaneiden palkittujen seurojen joukkoon. Edelliskauden sijoitus oli 219:s eli viime kausi nosti seuran I-luokkaan. Parhaat pisteet Isku sai hiihtokoululaisten määrästä ja kuntotapahtumista.

Lammin Säkiä (160:s) oli II-luokkassa (151-300) yhdessä Tervakosken Padon (183:s) ja Turengin Sarastuksen (193:s) kanssa. Yhteensä maastohiihtoseuroja luokiteltiin 424.

Seuraluokittelut julkistettiin Suomen Hiihtoliiton liittovaltuuston kevätkokouksen yhteydessä Jyväskylässä. Mäkihypyn ja yhdistetyn valioluokan seurat olivat Lahden Hiihtoseura, Puijon Hiihtoseura ja Kuusamon Erä-Veikot.

Jo aikaisemmin SM-hiihtojen yhteydessä Hämeenlinnan Hiihtoseura sai omakseen kolmannella kiinnityksellä Marja-Liisan pokaalin, josta kilpailtiin naisten 30 kilometrillä. Kriteerinä oli seuran kolmen parhaan hiihtäjän yhteisaika. Aiemmat kiinnitykset olivat vuosilta 2009 ja 2011. (HäSa)

Asiasanat

Menot