Uutiset

Hämeenlinnan judokoille mitaleita Vantaalta

Hämeenlinnan Judoseura kahmi mitaleita viikonvaihteessa Vantaalla käydyissä Hontai Shiai -kisoissa. Vahvaa juniorityötä tekevän seuran saalis oli neljä kultaista, kaksi hopeista ja neljä pronssista mitalia.

Turpal Djoukaev nappasi Vantaalla kaksi mitalia. Hän sai kultaa D-poikien alle 38 kg:n sarjasta ja hopeaa C-poikien samasta sarjasta. Oranssivöinen Djoukaev voitti ensimmäisessä ottelussaan Helsingin Chikaran Artur Khazievin ipponilla ja toisessa ottelussa Kirkkonummen Judoseuran Vili Vehmaksen yukolla.

Välierä Tikkurilan judokoiden vihreävöistä Jussi Holopaista ratkesi varoituksella Djoukaevin voitoksi. Finaalissa kaatui puolestaan Tikkurilan Judokoiden sinivöinen William Oinas.

C-poikien sarjassa Djoukaev eteni kahdella ipponvoitolla finaaliin. Finaali ratkesi Orimattilan Judoseuran Joonas Ahosen eduksi 1–0 varoituksella. Samassa sarjassa Hämeenlinnan Judoseuran Saku Laine ja Saku Heinilä kohtasivat pronssiottelussa. Laine otti ipponvoitollaan pronssia.

Jenni Ali-Penttilä otti kultaa B-tyttöjen alle 57 kg:n sarjasta. Alkupoolissa Ali-Penttilä otteli ippon-voitot Porin Fudoshinin Elviira Kujansuusta ja Orimattilan Judoseuran Henna Veijalaisesta. Välierässä toisen poolin kakkonen, Budoviikinkien Anna Karvonen, kaatui jälleen ipponilla. Finaalissa Orimattilan Judoseuran Heidi Elonen hävisi yukolla.

E-poikien alle 42 kg:n sarjassa kultaa saalisti Eemil Hannula. Hän aloitti niukalla 1–0-voitolla Helsingin Chikaran Elias Kuoppalasta. Seuraavissa otteluissa Hannula urakoi ippon-voitot Loviisan Arashin Tommi Rosenschöldistä ja Nokian Judon Veeti Laaksosta.

Elise Lamberg otti kultaa D-tyttöjen alle 48 kg:n sarjasta. Sarjassa oli kolme judokaa ja voitot menivät ottelijoiden kesken tasan. Lamberg väänsi kuitenkin ippon-voiton Lahden Anni Söderholmista ja hävisi vain yukolla Chikaran Katri Ravealalle.

Samuli Heinilä otti hopeaa B-poikien alle 50 kg:n sarjasta. Heinilä voitti yhdeksän sekunnin ipponilla Chikaran Rasmus Leppälän ja voitti myös saman seuran Ville Hukkasen. Helsingin Meido-Kanin Eetu Heinonen voitti Heinilän ja sarjan.

Jere Lahtinen otti pronssia C-poikien alle 46 kg:n sarjasta. Lahtinen otti poolissaan kaksi ippon-voittoa, mutta hävisi välieränsä.

Myös Lassi Talvitie sai pronssia D-poikien alle 46 kg:n sarjassa. Alkuottelussa irtosi ippon-voitto, mutta välierässä niukka tappio. Pronssiottelussa Chikaran Fedon Seliaanin kaatui Talvitien ipponiin.

Tuomas Virtanenkin taisteli pronssia miesten alle 100 kg:n sarjassa. Ensimmäisessä ottelussa tiukan ja tasaisen kamppailun jälkeen heltisi niukka voitto Keravan Bodonoksen Sampo Mälkiästä. Poolin toisessa ottelussa Kejubon Miika Santala kaatui ipponilla. Välierässä Virtanen taipui kokeneelle Mikkelin Judon Juho Puumalaiselle. (HäSa)

Asiasanat