Hattulan Tuomola: Käy kuin jätevesiuudistuksessa
Hattulan kunnanhallituksen puheenjohtaja Jouko Tuomola (kok.) ennustaa, että hallituksen kuntauudistuksen lopputulos on yhtä huono kuin Paula Lehtomäen (kesk.) ympäristöministerinä ajaman jätevesiuudistuksen.
-Siinäkään ei kuunneltu yhtään niitä, joiden elämää uudistus hankaloitti. Siitä ei seuraa mitään hyvää, kun tehdään jotain väkisin, hän kommentoi mahdollisia pakkoliitoksia.
Tuomolan mukaan sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvu ja palveluiden järjestäminen ovat totinen ongelma, mutta kuntaliitokset eivät sitä ratkaise.
-Koko asiaa on alettu purkaa väärästä päästä, kun on alettu piirtää karttoja, hän sanoo.
-Terveyspalveluiden siirtäminen kokonaan valtiovallan hoitoon voisi olla yksi ratkaisu. Nyt valtio on siirtänyt koko ajan uusia tehtäviä kunnille ja jättänyt ne maksumiehen rooliin.