Uutiset

HJS:n junioreita AC Milanin vieraana

Hämeenlinnan Jalkapalloseuran Valtteri Ahokas, Väinö Hyökyvaara, Rasmus Hieto, Atte Mukkila, Tuuli Viinikka ja Sara Haapala viettivät vajaa pari viikkoa sitten ikimuistoisen viikonvaihteen italialaisseura AC Milanin vieraana. HJS:n juniorit kuuluivat Suomen reilun 30 pelaajan ryhmään, joka osallistui maineikkaan seuran juniorileirille.

AC Milanin Junior Campin isäntänä oli seuran viimekesäisten Suomen leirien isäntä Francesco Rizzi. Harjoitus- ja turnausleirillä HJS:n junnuja kävi tervehtimässä myös muun muassa Italian entinen maajoukkuepelaaja Daniele Massaro.

Suomalaisjunioreiden Milanon-reissu huipentui San Sirolla käytyyn Italian Serie A:n otteluun AC Milan–Lazio, joka oli todellinen elämys nuorille jalkapalloilijoille.

AC Milanin juniorileirejä järjestettiin viime kesänä eri puolilla Suomea. Milanoon kutsun saaneet HJS:n junnut olivat mukana kesä-heinäkuun vaihteessa Hämeenlinnassa pidetyllä leirillä. Nuoret olivat leirillä ikäluokkiensa parhaita futaajia.

Asiasanat