Uutiset

HPK kiinnitti junioreitaan

Jääkiekkoliigan Hämeenlinnan Pallokerho varmisti kahden juniorinsa jatkamisen seurassa, kun sekä Tommi Harainen että Harri Kainulainen allekirjoittivat sen kanssa sopimuksen. Laitahyökkääjänä pelaava Harainen teki Kerhon kanssa 1+1- ja keskushyökkääjä Kainulainen 2+1-vuotisen sopimuksen.

Kumpikin pelaaja on tuttu HPK:n A-nuorten joukkueesta. Kaksikko saa ikänsä puolesta pelata Matti Tiilikaisen valmentamassa nuorten joukkueessa myös alkavalla kaudella.

HPK:n toimitusjohtajan Antti Toivasen mukaan omien junioreiden kiinnittäminen on osa seuran strategiaa.

– Sekä Tommi että Harri ovat osoittaneet erinomaista motivoituneisuutta kesän harjoituksissa ja menneet eteenpäin jokaisella osa-alueella. Molemmilla on oiva mahdollisuus kehittyä liigapelaajaksi. Jos teet lujasti töitä ja kehityt, avaamme seurana kyllä mahdollisuuksia päästä huipulle, Toivanen arvioi seuran tiedotteessa.

HPK pelaa seuraavan harjoitusottelunsa torstaina Ritariareenassa kello 18.30 Porin Ässiä vastaan.

Asiasanat