fbpx
Uutiset

Jari Kurri on Jokerien uusi omistaja, mutta kuka todellisuudessa kantaa taloudellisen riskin seurasta?

Kurrin mukaan Jokerien rahoituskuviota avataan, "kun sen aika on."
Harry Harkimon 28 vuoden aika Jokerien omistajana on ohi. Seuran uusi omistaja ja keulakuva on Jari Kurri. Kuva: Kimmo Penttinen
Harry Harkimon 28 vuoden aika Jokerien omistajana on ohi. Seuran uusi omistaja ja keulakuva on Jari Kurri. Kuva: Kimmo Penttinen

Tarjosiko Jokerien perjantainen tiedotustilaisuus uusista omistajajärjestelyistä enemmän kysymyksiä vai vastauksia?

Ainakin nämä asiat tilaisuuden jälkeen tiedetään:

Jari Kurri on seuran uusi omistaja 100 prosentin omistusosuudella.

Harry Harkimo ei omista seurasta enää mitään. Hän jättää myös paikkansa sekä seuran että halliyhtiön hallituksissa. Ihan kokonaan Harkimo ei seuraa jätä, sillä hän on oman ilmoituksensa mukaan vielä mukana “jossain pienissä projekteissa.”

Jokerit aikoo jatkaa taivaltaan KHL:ssä. Paluu kotimaan Liigaan ei kuulu suunnitelmiin.

Venäläistaustainen Arena Events Oy omistaa Jokerien kotiareenan jatkossakin.

Yhtiö omisti 49 prosenttia myös Jokereista, mutta myi osuutensa Harkimolle jo ennen Kurri-kauppoja. Arena Events Oy:n taustalla ovat venäläis-suomalaiset liikemiehet Gennadi Timtshenko ja Roman Rotenberg.

He ovat olleet Yhdysvaltojen pakotelistalla vuodesta 2014 lähtien Venäjän vallattua Krimin niemimaan. Uusilla järjestelyillä Jokerit siirtyy kokonaan suomalaisomistukseen, eikä pakotteiden pitäisi enää vaikuttaa seuran toimintaan.

Paljon on silti vielä kysymyksiä ilmassa.

Miten Jokerit aikoo jatkossa selviytyä taloudellisesti raskaasti tappiollisesta KHL-toiminnasta?

Jari Kurri on Jokerien ainoa omistaja, mutta kuka todellisuudessa kantaa taloudellisen riskin ja miten?

Suomi on ainoa niin sanottu länsimaa, missä on KHL-seura. Onko tämä sellainen lisäarvo, että KHL-liiga haluaa antaa Jokereille muutakin kuin henkistä tukea?

Ilta-Sanomien toimittaja Marko Lempisen tekemän Harkimo – Tarina likaisesta Harrysta -kirjan mukaan Harkimo myi aikoinaan 49 prosenttia Jokereista venäläisille yhden euron kauppahinnalla. Millä hinnalla Kurri nyt “osti” seuran?

Kurri sanoi, että rahoituskuviota avataan, kun sen aika on.

Seuran tiedotteessa mainitaan, että tavoitteena on etsiä seuralle nyt nimenomaan suomalaisia sijoittajia.

Kauppalehden mukaan Jokerit on tehnyt tappiota vuosilta 2014–2018 noin 60 miljoonaa euroa. Kalliit pelaajasopimukset ja pitkät pelimatkat ovat tuplanneet Jokerien kulubudjetin Liiga-aikoihin verrattuna, mutta tulopuoli on pysynyt suurin piirtein samalla tasolla.

Naapuriseura HIFK:n tulobudjetti on nykyään isompi kuin Jokerien.

Jokerien vuonna 2014 alkanut KHL-seikkailu on ollut alusta asti epäsuomalainen, jopa hämärän tuntuinen kuvio.

Lisääntyykö läpinäkyvyys, kun omistus on jatkossa – ainakin nimellisesti – suomalaisilla?

Menot