Uutiset Helsinki

Jussi Halla-aho nimitetty perussuomalaisten pormestariehdokkaaksi Helsingissä

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho. Kuva: Tomi Vesaharju

Perussuomalaisten Helsingin-yhdistyksen hallitus on nimittänyt puolueen puheenjohtajan Jussi Halla-ahon ehdokkaaksi Helsingin pormestariksi. Pormestari valitaan ensi kevään kuntavaalien jälkeen. Yhdistyksen mukaan esitys nimityksestä annettiin puolueen piirihallitukselle 2. marraskuuta, ja päätös asiasta tehtiin yksimielisesti 7. marraskuuta. Nimitys julkaistiin kuitenkin vasta nyt. Halla-aho perustelee ehdokkuuttaan maahanmuutolla, jonka seurauksena joka neljäs Helsingin asukas on vieraskielinen vuonna 2035. Hänen mukaansa…

Haluatko lukea koko jutun ja Hämeen Sanomien kaiken muun sisällön?

Tutustu digiin 1 eurolla

Samalla tilauksella pääset lukemaan Kanta-Hämeen kiinnostavimmat uutiset sekä mitä Suomessa ja maailmalla tapahtuu.

Olen jo tilaaja

Jos olet jo tilaaja, kirjaudu sisään. Pääset lukemaan artikkelin loppuun.