Julkaistu: 04.11.2016 06:15

Uusia majakkaelokuvia kaupunginkirjastossa

 • Hän kuvasi majakat -elokuvan päätähti valokuvaaja Ann-Britt Pada suosikkimajakallaan Strömmingsbådanilla. Kuva: Pekka Väisänen
  Hän kuvasi majakat -elokuvan päätähti valokuvaaja Ann-Britt Pada suosikkimajakallaan Strömmingsbådanilla. Kuva: Pekka Väisänen

Suomen Majakkaseuran Majakkaelokuvakiertue 2016 tuo uudet majakkaelokuvat Hämeenlinnaan tänään.

Pääkirjastossa nähdään uudet dokumenttielokuvat Tasku – uudesti syntynyt pooki ja Hän kuvasi majakat – kolmen vuorokauden seikkailu Pohjanmaan majakoille.

Elokuvat on kuvattu uudella tekniikalla hyödyntäen kopterikameraa, jolloin tuloksena on komeaa majakka- ja merikuvaa.

Elokuvat kertovat Pohjanmaan majakoista ja puisista pookeista eli tunnusmajakoista. Hän kuvasi majakat -dokumentti seuraa vaasalaisen valokuvaajan Ann-Britt Padan ja kahden muun valokuvaajan intensiivistä kuvausmatkaa pitkin rannikkoa.

Matka alkaa Siipyyn Yttergrundista. Matka sattui ajankohtaan, jolloin Senaatti Kiinteistöt oli myymässä Yttergrundin saarta, mutta seuran aktiivisuudella uhka torjuttiin.

Tasku – uudesti syntynyt pooki -elokuva kuvaa Suomen Majakkaseuran viime kesän suurta ponnistusta, Raahessa sijaitsevan, yli 20 metriä korkean puisen Taskun pookin pelastusoperaatiota.

Aloituselokuvana nähdään kymmenen minuutin pituinen kansainväliseen levitykseen tehty Suomen majakoiden esittely.

Tapahtuma alkaa pääkirjastossa kello 17, ja siihen on vapaa pääsy.

Pääelokuva alkaa noin kello 18. Alussa ja väliajalla Suomen Majakkaseura myy majakkatuotteitaan. Tuotto käytetään seuran tekemään majakoiden kunnostustyöhön.

THL:n Martta October (vas.) kävi hiljattain kouluttamassa perheväkivallan vastaista työtä tekevää Marak-ryhmää Miekkalinnassa. Vieressä Ankkuri-tiimin sosiaalityöntekijä Anni Partanen. Kuva: Pekka Rautiainen

Lähisuhdeväkivaltaa on ollut aina, mutta vasta viime vuosina siihen on alettu puuttua.Hämeenlinnassa perustettiin kolme vuotta sitten moniammatillinen Marak-työryhmä, jonka tarkoituksena on auttaa väkivallan uhria kaikin mahdollisin keinoin.– Uhrin kynnys hakea apua on korkea, Marak-ryhmän sosiaalit

Keskustan aluekehitystyöryhmä on huolissaan Suomen kyläkauppojen tilanteesta.Aluekehitystyöryhmän mukaan suuret toimijat tekevät erinomaista tulosta, mutta maaseutukylät ja itsenäiset kunnat ovat menettäneet ainoita kauppojaan.Keskustan aluekehitystyöryhmä haluaa, että valtio ottaa uudelleen käyttöö

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen esittää, että lapsi ei voi missään tilanteessa antaa suostumusta seksiin.Lähes 100 kansanedustajaa on allekirjoittanut lakialoitteen siitä, että suostumuksen puute merkitään keskeiseksi määritelmäksi rikoslakiin.Heinonen sanoo, että lapsen ei pidä voida antaa

Lauantai-iltana Forssan keskustassa noin 50-vuotias mies kuljetti henkilöautoa päihtyneenä. Hän oli nauttinut illan aikana alkoholia kotonaan ja päättänyt lähteä autolla lähellä sijaitsevaan baariin. Mies oli palannut henkilöautollaan baarista kotiin ja kolaroinut autoaan talliin ajaessaan.

Oikeushammaslääkäri Helena Ranta on toiminut tutkijaryhmien johtajana ja jäsenenä lukuisissa tehtävissä ympäri maailmaa. Hän selviytyy rankoista kokemuksista runouden, musiikin ja itkemisen avulla.                Kuva: Kimmo Penttinen

Millainen on ihminen, joka on nähnyt kymmeniä joukkohautoja? Entä mitä ajattelee henkilö, joka on todistanut Haagin sotarikosoikeudessa vihaisena huutavaa Jugoslavian entistä presidenttiä, Slobodan Miloševićia vastaan?Kysytään Helena Rannalta.