Kanta-Hämeen maakuntajoukkojen perustaminen alkaa elokuussa
Vapaaehtoisten maakuntajoukkojen perustaminen Hämeen sotilasläänin alueella alkaa ensi elokussa ja varsinainen koulutus alkaa vuoden 2008 alussa.
Miehistöpulasta näyttäisi kuitenkin tulevan ongelma myös Kanta-Hämeessä. Viidessä maakunnassa jo aloittaneita joukkoja ei ole saatu perustettua toivotussa vahvuudessa, koska mukaan on saatu vain 78-90 prosenttia tarvittavasta miehistöstä.
Hämeen sotilasläänin esikunnan henkilöstöosaston päällikön, majuri Matti Soinin mukaan tilanne näyttää alustavan etsinnän perusteella samalta myös Kanta-Hämeessä.
– Upseereita olisi tulossa mukaan reilusti yli oman tarpeen, Soini sanoo.
Yhdeksi syyksi kiinnostuksen puutteeseen Soini arvelee miehistön tähän asti vähäistä reserviläistoimintaa.
Joukkojen pääasiallinen rooli sotatilanteessa on oman alueen siviili- ja sotilaskohteiden puolustaminen. Rauhan aikana vapaaehtoisjoukot ovat myös muiden viranomaisten käytössä. (HäSa)