Uutiset

Kaupunkikeskustayhdistys jatkaa ilman toiminnanjohtajaa

Hämeenlinnan kaupunkikeskustayhdistys ei enää etsi uutta toiminnanjohtajaa. Yhdistys on päättänyt jatkaa toimintaansa osa-aikaisen projektisihteerin sekä 16-henkisen hallituksen voimin.

– Päädyimme tähän ratkaisuun tehokkuussyistä. Jatkossa ostamme siis ulkopuolelta sen osaamisen, jota tarvitsemme, yhdistyksen puheenjohtaja Heikki Kilpeläinen kertoo.

Projektisihteeri Esa Vienamo hallinnoi projekteja ja hoitaa yhdistyksen käytännön asioita. Tarvittaessa eri hankkeisiin tai tapahtumiin voidaan nimetä projektipäälliköitä. Lisäksi yhdistyksessä työskentelee keväällä opintovapaalta palaava sihteeri.

Kaupunkikeskustayhdistys hakee Elämystori-hankkeelleen jatkoa. Tavoitteena on muun muassa saada maaseudun yrittäjiä torille. Lisäksi tarkoituksena on synnyttää yhteistyössä oppilaitosten kanssa työvoimapankki, josta esimerkiksi maaseudun tuottajat ja pk-yrittäjät voisivat tilata edullista myynti- ja markkinointiapua.