Uutiset

Kina toripöytien sijoittelusta jatkuu

Hämeenlinnan kauppatorin selkeämpi jako torikauppa-alueeksi ja viihtymisalueeksi tuntuu ajaneen pysyvän kiilan torikauppiaiden ja kehittämissuunnitelmien väliin.

Torikauppiaiden yhdistys ja myyntipaikkojen uudelleen sijoittelusta päättänyt Kaupunkikeskusta yhdistys ovat neuvotelleet asiasta pitkin talvea, mutta tuloksetta. Torstaina hallintopäällikkö Yrjö Pispala puhalsi tilanteen poikki ja asetti siirtymisten takarajaksi kesäkuun ensimmäisen päivän.

Torikauppiaat pitivät perjantaina oman kokouksensa.

– Ajateltiin tehdä heti maanantaina pientä valituksen tynkää tekniseen lautakuntaan, sanoo torikauppiaiden yhdistyksen puheenjohtaja Eila Myllymäki.

Kaupunkikeskusta yhdistyksen mukaan uudelleen sijoittelu merkitsee myyntipöytien siirtymistä muutamilla metreillä. Torikauppiaat ovat tyytyväisiä nykyisiin myyntipaikkoihinsa eivätkä ymmärrä kuinka muutokset lisäävät torin viihtyvyyttä.

Päivän lehti

29.1.2020