Uutiset

Kultahiput kimaltelevat Iittalassa

Haapajärven Ampumaseuran Riku Laitinen aloitti vakuuttavasti Iittala-hallissa viikonvaihteessa ammuttavat Kultahippujen valtakunnalliset finaalit. 14-vuotiaiden ilmakiväärin (vastapainotukisarja) 30 laukauksen kisassa Laitinen voitti mestaruuden tuloksella 290 pistettä.

Lupaavan Laitisen voitto ei ollut yllätys, sillä nuori ampuja menestyy myös jo 16-vuotiaiden kisoissa.

HlAS:n junioreista paras oli seitsemänneksi yltänyt Yaroslav Ishanov, joka ampui tuloksen 277. Lammin Ampumaseuran Tomi Seppälä oli puolestaan finaalin yhdestoista pistein 272. HlAS:n Jani-Petteri Leppänen ylsi sijalle 21 pistein 267.

LamAS:n junnuista hippufinaaleiden paras oli Axel Hiidenheimo, joka tähtäsi 12-vuotiaiden 20 laukauksen ilmakiväärikisassa neljänneksi. Kaksi pistettä pronssimitalisti Niklas Moilaselle (Kauhavan Ampujat) jäänyt Hiidenheimo napsautteli tuloksen 178.

Mestaruuden vei Simpeleen Hahlon Aino Nenonen pistein 183.

HlAS:n Lotta Kärnä niiasi myös hyvän sijoituksen uransa toisissa kisoissa. Nuori ampuja oli neljästoista pistein 165.

– Ihan hyvin onnistuivat myös seuramme Kaisa Rajala ja Iida Alanoja. Kaisa oli yhdeksästoista tuloksella 161 ja ensimmäisissä kisoissaan ampunut Iida 36:s pistein 141, muistutti HlAS:n toiminnanjohtaja ja Kultahippu-finaaleiden kilpailunjohtaja Timo Hänninen.

10-vuotiaissa tasaista

Kymmenenvuotiaiden 20 laukauksen ilmakiväärikisa (istumatuki) oli lauantain tasaisin koitos, sillä peräti viisi ampujaa tähtäsi täydet 200 pistettä. Kultahippu-mestaruutta juhlivat Kauhavan Ampujien Tiia Koivisto, Kankaanpään Ampujien Juha-Pekka Vähätalo, Simpeleen Hahlon Sonja Myllys, Salon seudun Ampujien Siiri Wessman ja Raaseporin Ampujien Edward Flemmich.

Hyvin ampui myös LamAS:n Anni Saarenpää, joka oli kovatasoisen kisan kahdestoista tuloksella 198. HlAS:n Ella Äijänaho ylsi 19:nneksi pistein 196.

HlAS:n edustajista Vinski Hyttinen oli seuransa yllättäjiä aamupäivän lajeissa. Kahdeksanvuotiaiden istumatukisarjassa ampunut Hyttinen ylsi 20 laukauksen kisassa 185 pinnaan. Se oli hyvä tulos vasta uraansa aloittelevalta nuorelta ampujalta.

Joukkuekisoissa riittää jännättävää

Kultahippukisat jatkuvat sunnuntaina kello 9 alkaen. Tuolloin ohjelmassa ovat joukkueiden pudotuskisat, joissa riittää jännitettävää aamusta iltaan saakka.

– Meillä on mukana kolme joukkuetta ja Lammilla kaksi. Seuramme sai tänä vuonna finaaleihin yhteensä 10 ampujaa. LamAS oli puolestaan mukana kahdeksan ampujan porukalla, sanoi Hänninen.

HlAS isännöi Kultahippujen finaaleja toista kertaa Iittala-hallissa. Vuodesta 1994 järjestetyt 8–14-vuotiaiden valtakunnalliset loppukilpailut seura on junaillut kaikkiaan viisi kertaa.

– Tänä vuona järjestelyt sujuvat paljon reippaammin kuin vuosi sitten. Opimme paljon viime kevään kisoista, kilpailunjohtaja Hänninen myönsi. (HäSa)

Asiasanat

Päivän lehti

29.11.2020

Fingerpori

comic