fbpx
Uutiset

Ladun naiset soutivat toiseksi

Hämeenlinnan Ladun naiset kävivät kovan taistelun voitosta helsinkiläisen Jouteleen kanssa kesän viimeisissä kirkkovenekisoissa Helsingissä. Kulosaaren vesillä soudetun 10 kilometrin kisan voittoon kiri lopulta Joutele, joka kukisti tiukassa kamppailussa Ladun paatin 26 sekunnilla. Naisten kisassa kolmanneksi ylsi Nesten Soutajat.

Ladun joukkue oli kasattu useamman eri seuran naissoutajista (Latu, Evijärvi, Tako ja Kouvola).

– Joukkueemme ei ehtinyt treenaamaan yhteissoutua kuin puoli tuntia, mutta menomme oli silti todella hyvää, veneen toinen tahtisoutaja Heidi Kottari iloitsi.

Ladun veneessä soutivat Kottarin lisäksi Piia Aro, Teija Jokela, Liisa Äyrä, Jaana Kuittinen, Anu Takala, Anu Hautasaari, Paula Leppäkorpi, Taina Vuorinen, Satu Heikkilä, Kirsi Joensuu, Tiina Piitulainen, Sanna Wahlroos-Isotalo ja Oona Laitinen. Perämiehenä tahtia löi Kari Aronen

Miesten kilpailun voittoon souti KoVa, joka Kouvolan ja Valkealan soutajien yhdistelmäjoukkue. Toiseksi tuli Tako ja kolmanneksi Kuopion Soutajat. 

Miesten kilpailussa hämeenlinnalaisväriä edustaneet Kari Aronen ja Pentti Vepsäläinen soutivat Hollolan Urheilijat -46 veneessä neljänneksi.

Asiasanat

Menot