fbpx
Uutiset

Lehdet ja risut pois pihoista Kalvolassa ja Lammilla

Risuja ja lehtiä voi viedä paikallisille maankaatopaikoille Kalvolassa ja Lammilla toukokuussa. Yleensä Hämeenlinnassa puutarha- ja haravointijätettä voi viedä ainoastaan Karanojan jätteidenkäsittelyalueelle.

Hämeenlinnan kaupunki järjestää yhteistyössä Hämeenlinnan 4H-yhdistyksen kanssa puutarha- ja haravointijätteen keräystempauksia toukokuussa kolmen viikon aikana. Vastaavista tempauksista vuosi sitten ropisi hyvää palautetta.

Lammin Halkikiven teollisuusalueella ja Kalvolan Kontionmäen maankaatopaikalla puutarha- ja haravointijätettä vastaanotetaan 7.–26. toukokuuta maanantaina ja tiistaina kello 15–19 sekä lauantaina kello 10–14. Vastaanottomaksu on 5 euroa henkilöauton peräkärrylliseltä ja 20 euroa kuormalavalta.

Haketettava puuperäinen jäte ja haravointijäte on lajiteltava keräyspaikoilla erikseen opasteiden mukaisesti. Puutarha- ja haravointijätettä saa tuoda keräyspaikoille ai-noastaan vastaanottoaikoina. Muita jätteitä keräyspaikoille ei saa tuoda.

Hämeenlinnan 4H-yhdistys valvoo vastaanottoaikoina keräystä. Vastaanottomaksut käytetään yhdistyksen toimintaan. (HäSa)

Menot