Uutiset

Linna Rugbylle kokeneet valmentajat

Ensimmäiseen kauteensa mestaruussarjassa valmistautuva Linna Rugby Club on saanut kokeneen valmentajaparin.

Joukkueen päävalmentajana jatkaa seuran perustajajäseniin kuuluva Avea Avea. Riihimäkeläinen Avea on pelannut aikaisemmin Suomen kärkiseuroihin kuuluvassa Helsinki Rugby Clubissa, ja edustanut Suomea rugbymaajoukkueessa.

Toiseksi valmentajaksi on nimetty uusiseelantilainen Raymond Dickson. Dickson on pelannut ja valmentanut useita rugbyjoukkueita Australiassa osa-valtioiden pääsarjatasolla ja Uudessa-Seelannissa. Dickson keskittyy valmentamaan pelissä eniten taklaavia forward-pelaajia. Molemmat valmentajat kuuluvat myös seuran pelaavaan kokoonpanoon.

Linna Rugby Club pelaa toukokuun lopussa alkavan mestaruussarjan kotiottelut Kaurialan kentällä. Talvikaudella joukkue osallistuu keinonurmilla pelattavaan SM-turnaussarjaan. (HäSa)

Asiasanat