fbpx
Uutiset

Maa- ja kotitalousseuralta historiikki Janakkalassa

Janakkalan maa- ja kotitalousseura juhlii 100-vuotisuuttaan tänään Tervakosken Seuratalolla. Juhlan kunniaksi julkistetaan myös seuran historiikki, jonka on kirjoittanut vuosina 1975-1995 seuran puheenjohtajana vaikuttanut Otto Nikander.

Maa- ja kotitalousseurat olivat ennen vuotta 1993 tehtyä valtakunnallista nimenmuutosta maamiesseuroja. Ne ovat neuvontajärjestöjä, joiden emäjärjestöjä ovat alueelliset Pro Agriat (entiset maaseutukeskukset).

Otto Nikanderin mukaan neuvontatoiminnan merkitys on viime vuosina vähentynyt, ja virkistystoiminnan osuus kasvanut. Janakkalan maa- ja kotitalousseura järjestää jäsenilleen esimerkiksi teatteriretkiä.

Neuvontapuolella on silti yhä merkitystä.

-Kokousten yhdessä järjestämme maatalouteen liittyviä asiantuntijaesitelmiä, ja myös kursseja pidetään silloin tällöin, Nikander sanoo.

Jäseniä Janakkalan yhdistyksessä on noin 300. Nykyinen puheenjohtaja on Pertti Mäkelä. (HäSa)

Menot