Uutiset

Minit tyylitteli viidenneksi

Hämeenlinnan Voimisteluseuran Minien pallojoukkueen tytöt olivat tyytyväisiä esityksiinsä lauantaina Tavastia-areenassa käynnistyneissä rytmisen voimistelun SM-kisoissa. Vasta tänä syksynä koottu pre-nuorten (10–12-vuotiaat) joukkue ylsi yhdeksän ryhmän kisassa viidenneksi.

Mestaruutta juhli komeat ohjelmat esittänyt Elisen ja Elise Järvenpään yhdistelmäjoukkue Celerit ennen Suomalaisen Voimisteluseuran ykkösjoukkuetta (SVS Espoo) ja kakkosjoukkuetta (SVS ja SVS Espoo).

Minit kokosi 16,350 pistettä. Ero kärkeen oli selvä, sillä Celerien kahden vakuuttavan näytön saldo oli 25,167.

Mineissä taituroivat Amanda Virkkunen, Maria Joutsimo, Anni-Nelli Santala, Matilda Vanamo, Johanna Leppinen ja Pinja Poikonen. Kuusikosta aiemmin SM-joukkuekisoissa oli kilpaillut vain Anni-Nelli Santala.

– Onnistuimme ihan hyvin, vaikka ennen ensimmäistä näyttöä hieman jännittikin. Toinen esitys meni kokonaisuutena paremmin. Siinä oli kyllä yksi rajanylitys, josta menetimme pisteitä, mutta ei se mitään haitannut, nauroivat HämVS:n tytöt.

Myös Minien valmentaja Maria Golovina oli tyytyväinen suojattiensa esityksiin.

– Ihan pirteät esitykset. Toisessa näytössä sattuneen pallon karkaamisen jälkeen joukkue pääsi uudelleen hyvin rytmiin, Golovina muistutti.

HämVS:n joukkueeseen kuuluu kuusi voimistelijaa, joista viisi oli mukana aina yhdessä ohjelmassa. Ensimmäisessä näytössä joukkuetoveriensa menoa jännitti maton reunalla Anni-Nelli Santala ja toisessa Matilda Vanamo.

Naisten maajoukkue ylivoimainen

Naisten joukkuekisan ylivoimaiseen voittoon liikehti odotetusti Elise-seuran naisten maajoukkue. Jenni Kaita, Riikka Kangas, Sonja Kokkonen, Heleri Kolkkanen, Aino Purje ja Solja Säde taituroivat keiloillaan taitavasti, vaikka takana oli kova harjoitusjakso.

Elise ylsi tämänvuotisissa MM-kisoissa 13:nneksi. Se oli viiteentoista vuoteen paras suomalaissaavutus joukkuerytmisessä.

– Nuori joukkueemme halusi voittaa myös Suomen mestaruuden, vaikka uusi kilpailukausi alkaa vasta helmikuussa. Viiden päivän leiri Lohjan Kisakalliossa näkyi otteissa, mutta kahta pudotusta lukuun ottamatta ohjelmat sujuivat herkistelemättäkin aika hyvin, arvioi Elisen valmentaja Laura Ahonen.

Maajoukkue sai tuomareilta 28,017 pistettä. Kahden joukkueen kisassa hopealle jäänyt Turun Liikuntaseuran TLS Teamin keilajoukkue ylsi 16,333 pisteeseen.

Rebecca Gergalo …paras neliottelussa

Nuorten neliottelun Suomen mestaruutta Hämeenlinnassa juhli Rebecca Gergalo. Elise-seuran edustaja oli 13–15-vuotiaiden kisassa paras vanteella, pallolla ja keiloilla. Gergalion nauhaohjelman tuomarit arvioivat kolmanneksi parhaaksi.

SM-hopealle viidentoista finalistin kisassa ylsi Suomalaisen Voimisteluseuran (Espoo) Helena Hirvonen. Elisen Elina Korpinen sai SM-pronssia.

Varasijalta SM-finaaliin selvinnyt Hämeenlinnan Voimisteluseuran Hilma Kovanen jäi neliottelussa viimeiselle sijalle. Parhaalla välineellään, vanteella, hän oli kolmastoista.

– Hilmalle oli tärkeintä saada vain kokemusta. Varasijalta ei ole helppo lähteä kisaan, muistutti Suomen Voimisteluliiton rytmisen lajipäällikkö Emma Kurki.

SM-kisat jatkuvat sunnuntaina kello 11.15 käynnistyvillä nuorten välinefinaaleilla (mukana lauantain neliottelun kahdeksan parasta). Tavastia-areenan kisoissa viimeisenä esiintymään pääsevät voimistelun Aseman pienimmät taiturit. (HäSa)

Asiasanat

Päivän lehti

26.11.2020

Fingerpori

comic