fbpx
Uutiset

Niko Nieminen jatkaa HPK:ssa

HPK:n viime kauden ykkösketjun laitahyökkääjä Niko Nieminen sopi seuran kanssa ensi kauden kattavan sopimuksen. Sisukkaasti loppukaudella leuan murtumisen jälkeen kokomaskissa pelannut Nieminen teki mielellään jatkosopimuksen HPK:n kanssa, ja myös seuran toimitusjohtaja Risto Korpela oli yhteisymmärryksen löytymisestä tyytyväinen.

-Nieminen on ennen kaikkea joukkuepelaaja. Hän täytti paikkansa ja osansa ykköskentässä viime kaudella, enkä näe mitään estettä samanlaiselle onnistumiselle ensi kaudella. Nieminen lasketaan ensi kaudella joukkueen kokeneeseen kaartiin, Korpela sanoi.

Myös maalivahtivalmentaja Hannu Nykvist allekirjoitti vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

-En vielä tiedä valmennettavia, mutta valmentamaan olen valmis, Nykvist vitsaili seuran tiedotteessa.

HPK etsii toimitusjohtaja Korpelan mukaan ensi kaudelle kahta maalivahtia. (HäSa)

Menot