Yö-yhtyeen akustisemmin-kiertue olisi alkanut perjantaina - Maaliskuussa yhtyeen piti soittaa Suistolla

Olli Lindholmin tiedottaja Taija Holm kertoo saaneensa tiedon Lindholmin kuolemasta tiistaina aamupäivällä.
Lindholm kuoli yllättävään sairauskohtaukseen, eikä tällaiseen Holmin mukaan ole ollut mitään viitteitä.
– Kyseessä on ollut yllättävä poismeno, sillä hän oli elämänsä kunnossa, Holm sanoo.
Yö-yhteellä oli sovittuna myös 15. helmikuuta eli ensi perjantaina alkava akustinen kiertue, joka keikkakalenterin mukaan olisi kestänyt maaliskuun loppuun asti. Yö-yhtyeellä oli sovittuja keikkoja myös kesälle ja loppuvuodelle.
Yö akustisemmin -kiertue olisi alkanut Valkeakoskelta ja päättynyt Helsinkiin. Maaliskuussa yhtyeen piti soittaa myös Lopen Läyliäisissä ja Hämeenlinnan Suistoklubilla.
– Meillä ei ole vielä mitään tietoa esimerkiksi siitä, aiotaanko Lindholmille järjestää esimerkiksi muistokonserttia, Piikkikasvi -ohjelmapalveluyrityksen keikkamyyjä Kari Pössi sanoo Lännen Medialle.
Yö-yhtyeen laulajana tunnetuksi Olli Lindholm kuoli 54-ikäisenä. Hän oli mukana myös Voice of Finland -ohjelman tuomaristossa.