fbpx
Uutiset

Opiskelijayhdistys veroveloissa

Verottaja karhuaa Hämeenlinnan ammattikorkeakouluopiskelijoiden (Hako) yhdistykseltä reilun 62 000 euron saatavia. Kysymyksessä ovat yhdistyksen opiskelijoita palvelevan kirjakaupan arvonlisäverot viime vuosilta.

Yhdistyksen toiminnanjohtaja Henrik Pohjavirta sanoo, että sisäisen valvonnan pettämisen takia veroilmoitukset ovat jääneet tekemättä parilta viime vuodelta.

-Kysymys ei ole väärinkäytöksistä, vaan siitä, että on luultu toisen tekevän ilmoitukset ja päinvastoin.

Pohjavirran mukaan verovelka on arvio, jolla ei ole tekemistä todellisuuden kanssa. Todelliseksi verovelaksi hän sanoo noin 10 000 euroa.

Olemme keskusteluissa verottajan kanssa ja pystymme maksamaan velan pois vuoden loppuun mennessä, Pohjavirta sanoo.

Hakolla on noin tuhat jäsentä. Sen vuotuinen kassavirta on noin 150 000 euroa. Summa koostuu jäsenmaksuista, kirjakaupan tuotoista ja satunnaisista tuloista. Kirjakaupassa myydään opiskelijoille toimistotarvikkeita ja oppikirjoja. (HäSa)

Menot