Julkaistu: 13.07.2018 22:06
-
Päivitetty: 16.07.2018 13:10

Härmä parempi Kaurialan helteessä yllättävän tiukan pelin jälkeen

  • Kuva: Pekka Rautiainen
    Kuva: Pekka Rautiainen

Kaurialan stadionin lämpömittari näytti +31 asteen hellettä, kun naisten Kakkosen ottelu Hämeenlinnan Härmän ja Porin Nice Futiksen välillä vihellettiin käyntiin perjantain myöhäisillassa.

Hurjat lukemat mittarissa antoivat viitteitä länsirannikolta matkanneille vieraille tulevasta, sillä kovaan helteeseen joukkue joutui varsinkin ensimmäisellä jaksolla myös pelillisesti. Sarjakärki Härmä vankisti asemaansa nousutaistelussa lopulta yllättävän tiukalla 2–1 (2–0) -voitolla.

Härmättärien voiton takuuna oli jälleen kerran Kakkosen tasolle ylivertainen pallollinen pelaaminen. Kun pallo lähtee omalta puolustusalueelta ylöspäin yli 100 liigaottelun jaloilla, pelaaminen näyttää helpolta. Jalat kuuluvat Ella Rinta-Filppulalle, joka tuli HJK:sta täksi kaudeksi nostamaan Härmää sarjaporrasta ylöspäin. 

– Olen ollut positiivisesti yllättynyt sarjan tasosta, jota kieltämättä hieman epäilin ennen kauden alkua. En tiennyt mitä odottaa, mutta varsinkin oma joukkueemme on täynnä taitavia pelaajia, joiden kanssa on kiva pelata. Myös pelaava tyylimme sopii minulle mainiosti. Tästä pelistä jäi lopun takia hieman huono fiilis. Vastustaja nosti prässiään ja pelin avaamisemme vaikeutui. Voitto raskaalla kelillä on kuitenkin tärkein asia, Ella Rinta-Filppula jutteli ottelun tauottua.

 

Oona Aaltonen sekä Saana Tuomala täydentävät vihreäpaitojen pelin ytimen, joka määrittää täydellisesti joukkueen tekemisen kentällä. Katariina Kosolan, Eerika Lähdekorven ja Aliisa Haljoen tehtäviksi yläoksilla jäävät oikea-aikaiset liikkeet sekä pallojen latominen verkkoon. Niin tapahtui myös Nice Futista vastaan.

Perjantain ottelu kulki kotijoukkueen komennossa alusta lähes loppuun asti. Pallo liikkui Kaurialan nihkeällä nurmella välillä turhankin verkkaisesti, mutta tällä sarjatasolla tämäkin riittää.

Avausmaalia saatiin odotella 17 minuutin kohdalle, jolloin hyökkäyksen oikealla laidalla pelin avannut Kosola murtautui väkisin porilaisten rangaistusalueen sisään. Katse ylös, pallo maalille ja Aliisa Haljoen jalkaan.

Puolen tunnin kohdalla peli vaikutti olevan ohi myös tulostaululla. Oona Aaltonen puhkoi näyttävästi Nice Futiksen keskustan ja pelasi Eerika Lähdekorven läpi. Kakkosen maalikuningatar lisäsi henkilökohtaisen maalimääränsä viiteentoista nostamalla pallon taidokkaasti yli vastaan tulleen Emilia Tuomelan.

Sarjanelonen Nice Futis teki pelistä kuitenkin loppuun asti jännittävän, kun vaihtopelaaja Roosa Erkkilä yllätti helpon näköisesti Härmän maalissa pelanneen Pilvi Pikivirran. HäSa

Kommentit

HlHS:n Anni Kainulainen (vas.), Laura Mononen ja Maija Hakala ovat aloittaneet kauteen valmistautumisen.   Kuva: Pekka Rautiainen

Vanhan sanonnan mukaan hiihtäjät tehdään kesällä ja tuo tärkeä harjoituskausi on nyt kiivaimmillaan.Hämeenlinnan Hiihtoseuran Laura Mononen, Maija Hakala ja Anni Kainulainen ovat tahoillaan leireilemässä ja valmistautumassa uuteen kisakauteen.A-maajoukkueeseen kuuluva Mononen aloitti sunnuntaina rei

Janakkalan Janan naisten pesäpallon kakkosjoukkue päätti sunnuntaina kautensa suomensarjan etelälohkossa paikallistaistoon Riihimäen Pallonlyöjiä vastaan.Jana voitti kauden ensimmäisen keskinäisen kohtaamisen, mutta kotonaan RPL otti revanssin lukemin 2–0 (5–3, 8–3).Päätöspelin palkitut Janasta oliv

Tessa Kallio ajoi taidokkaasti EM-maastoissa. Kuva: Jari Leipijärvi

EM-debyyttinsä ajanut Tervakosken Moottorikerhon Tessa Kallio taituroi 12 kuljettajan joukosta hopealle naisten International-luokassa trialin EM-sarjan päätösosakilpailussa Belgian Bilstainissa.17-vuotias tervakoskelainen lähti lauantain kilpailuun tyynen rauhallisena ja ajo sujui varmasti alusta a

Tommi Laitilan oma Veikkausliigaakin sisältänyt pelaajaura maalivahtina päättyi 24-vuotiaana loukkaantumiseen. Nyt hän ei enää kaipaa maaliin. Kuva: Pekka Rautiainen

Pitkäjänteisyys, avoimuus ja ammattimaisuus. Näitä asioita tulee odottaa ja vaatia Hämeenlinnan Jalkapalloseuralta seuran astuttua Tommi Laitilan aikaan.Tai ei seura varsinaisesti uuteen aikaan ole astunut. Uusi toiminnanjohtaja jatkaa pitkälti edeltäjiensä lupauksia herättänyttä työtä.